Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lockheed p-38J Lightning "European theater" (Academy 1/72)  (Pročitano 10551 puta)
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
SonyEricsson C702i
Zeznuto je...
Moze biti Olive Drab, moze biti Crna a svakako i int. green...
Ja bih bacanjem novcica odlucio izmedju crne i Olive drab, ako vec nema fotke konkretnog aviona

http://www.flickr.com/photos/notpsion/6148493690/sizes/o/in/photostream/







IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 707
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.106
najbolje bi bilo imati fotku konkretnog aparata, ovako je teško, slažem se sa samurajem, baci novčić, mada je najčešće bilo int. green a deo ispred pilota ( " poklopac " instrument table ) crno..... bez fotke, ja bi ga tako farbao....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 53
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Poklopac instrument table je crn i po semi. Nijesam odlucio novcicem vec je odlucila cetkica broj 3 koja je zakacila malo i po tom dijelu, pa kad vidjeh ove vase komentare ja sam nastavio sa olive drab-om. Po ovoj mojoj paleti boja koje su date u sastavnici ona interior green je masu zuta nesto ali sta je tu je sad. Vidio sam neke reference gdje su kutije stajnih trapova i kokpit vukli na neku zutozelenu varijantu tako da cu se pomirit i sa ovim.
Koristim vallejo akrile. Donji dio je farban iz 4 sloja 1:1 boje i vode (napomenucu da su boje dosta rijetke iz pakovanja, nijesu kao humbrol guste) i fantasticno je ispao. Na fotkama se nece vidjeti jer je slikavano sa telefona ali stvarno je vrhunski ispala boja. Gornji dio je dobio 2 sloja i planiram jos minimum 2 da mu podarim. Papalu maestro totalno si u pravu za linije panela... Cak su se i riveti ocuvali svaki do jednog. Obozavam akrile jer ne smrde (cak i mirisu) i osuse se za sat vremena! Prelazim na akrile definitivno sad pa do daljnjeg.
Zamaskirao sam djelove/ivice djelova gdje su "invasion stripes" pa cu njih kasnije. Tu sam mislio da vas pitam kako da podijelim tacno na 4 podjednaka dijela dio na trupovima da mi pruge budu jednake? Na krilima mi je lako, ravna su, ovamo su izduvi i usisnici i neravno je dosta.
Kako sam seljak pa sam kupio krupnu sacmu morao sam da skresem kuglice skalpelom (srecom su olovne pa su meke, da je neki drugi metal bio bi haos...) da bih mogao da ih ubacim u nos. Mene zivo interesuje koji oblik tega su oni zamislili jer sam ja morao da usekam tri kuglice da bi stajao normalno da ne pada nazad. Ja sam se nadao da ce jedna glatko da odradi posao kad ono... Kuglice su 8.5mm precnika s tim sto su sa strana malo srezane da bi mogle da udju kroz uski otvor nosa. Ako nekome treba ova velicina a ima neku manju, ja ove imam kilo i mozemo da se trampimo za koliko god hocete Smile
Evo dvije fotke i pitanje:
Planirao sam da clear fix-om lijepim canopy. Kako se on ponasa u kontaktu sa bojom? Ako se ponasa kao maketarsko ljepilo kako da ga nadmudrim da ipak uhvati a da ne napravi kursluz okolo?

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IMG00333-20111109-2359.jpg
(52.92 KB, 800x600)
IMG00334-20111109-2359.jpg
(47.02 KB, 800x600)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 707
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.106
Za clearfix ne brini, nećeš imati problema sa njim, barem ja nikad nisam imao, što se " invasion stripes " tiče, ja to uvek radim obrnutim redosledom, prvo šare pa onda ostatak aviona, nekako je meni tako lakše, navika jbg, a i ovako maskiram štrafte a ne feć ofarban avion, pa je šansa za neki kuršlus na fejdovanoj, ostarenoj, osenčenoj boji na avionu isključena.... a što se grbavih površina tiče, isečem traku na 1-1.5 mm i zalepim na ivice gde treba zaštititi, pošto je tanka lepo se oblikuje i krivi, bez nekih poteškoća, pa onda naknadno popunim ono između sa komadićima trake. ne znam koju traku koristiš ali tamiya traka je najbolja, barem meni, a i imaš je u raznim širinama, a ona krep traka iz farbare nije dobro rešenje, hoće da se desi da skine farbu......
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 53
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Upravo sa onom iz farbare radim, jos mi se nije desavalo da skine nista. Planirao sam da kupim tamiya ovih dana.
Htio sam da pocnem da radim nesto vise od onog bas basic pa da ga izlakiram, washujem linije panela, i eventualno nesto ostarim.
Citao sam svasta za lakove i lakiranje. Zanima me je li Pronto stvarno dobra opcija. Da li se dekali nekako promijene posle nekog vremena? Ili je bolje da uzmem pravi gloss lak?
S obzirom na to da sam radio akrilima, i da sam i dalje u vrlo oskudnom prostoru, lakirao bih ili prontom ili akrilnin lakom. Procitah negdje po forumu da boja za wash mora da bude na drugoj bazi od laka, sto ce reci treba mi uljana. Da li da kupim bas crnu boju ili neku drugu tamnu? Za uljane boje razredjivac je terpentin? Kad radim wash, razrijedim boju mnogo pa onda prelazim preko linija panela, pa onda stapicem za usi nakvasenim terpentinom preko njih da pokupim visak sa strana?
Za ostarivanje da kupim neki od onih famoznih tamiya setova ili nekako drugacije? Mislim, nece biti mnogo ostarivanja na ovom avionu jer mi se po reference slikama koje sam nasao cini da se boja dosta dobro drzala. Mislio sam eventualno izduve i jos po nesto sto mi predlozite?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 707
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.106
Uf, koliko pitanja odjednom... Pa, ajmo polako, traku definitivno menjaj, tamiya rules ! Ja lično sam protiv pronta, i to iz lednostavnog razloga, pronto je vosak, koji je potrošni sloj i nije ni osmišljen da bude trajno rešenje već da se vremenom stalno obnavlja, a lak je ipak jedan čvrst zaštitni sloj, ja koristim dvokomponentne auto lakove i maketarske lakove podjednako, ali tebi bi za početak preporučio maketarske lakove i to tamiya, gunze i model master akril, za auto lak treba air brush. Za razne filtere i isticanje panela svakako preporučujem slikarske uljane boje, običan uljani razređivač odrađuje posao bez problema, ali može i terpentin, on više smrdi  Smile, višak skidaš sa štapićem za čišćenje ušiju natopljenim u razređivač. Koju ćeš boju koristiti zavisi od same makete ( boje ) ali evo ti neke smernice npr za olive drab uzmeš mešavinu burn umber ( ili umbra, to je ista boja ) i crne cca 50%-50% a za donju sivu uzmeš neku tamno sivo npr nešto približno rlm66. Za ostarivanje možeš već pomenute slikarske boje i/ili tamiya setove, probaj i jedno i drugo pa sam odluči. E sad, ovo što sam pisao nisu stroga pravila, to je moj način rada, oglasiće se i ostali sa svojim metodama, pa ti kombinuj, uzmi od svakog po nešto, probaj sve pa sam vidi koji ti načini najviše " leže ". Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 8.0
mob
SonyEricsson C702i
Uh...
Ja recimo za lakiranje (sjajni lak) koristim Future (Americki pandan Prontu) i zadovoljan sam za sada...daje lep sjaj, iskreno sa nekim maketarskim sem tamiye nisam imao slican rezultat... Future koristi gomila maketara cije sam radove vidjao na netu i ciji su radovi daleko bolji od mojih, pa kad oni rizikuju i ja cu  Smile
Mada se iskreno ostrim da probam Valejo sjajni lak.
Za wash ja koristim slikarske uljane boje, ima ih raznih proizvodjaca, licno koristim Aero boje jer su relativno jeftine, a kod Kineza sam nabasao na neke njihove i nisu ni one lose. Za razredjivanje slikarskih boja koristim White Spirit razredjivac iz Farbare, kosta oko 300 din litar i daleko je jeftiniji od terpentina, lepo razbije boju i lako je skida... Weathering radim Tamiya setovima ali i pigmentima i suvim pastelima. Od pigmenata koristim neke jeftine iz radnje Srpske pravoslavne crkve, a pastele nalazim u slikarskim radnjama na komad...
Za konkretno tvoj slucaj sa P-38, ja bih isto radio kao i Modelijus, znaci mix umbre i crne odozgo, a odozdo mix crne i bele...
Za invazione trake, isto kao i modelijus prvo njih pa farbanje, tako mi je lakse... Ima lepih krep traka u farbarama samo je tesko ubosti onu koja ne povlaci boju, dovoljno je fleksibilna a ima i dovoljno jak lepak da se ne odlepljuje. Desava mi se jednom da kupim dobru a onda narednih par puta ista traka od istog proizvodjaca da nije zapravo ista  Smile
Tamiya je uglavnom konstantno dobra, ne zalim se, mada i ona hoce da povuce boju ako je osnova bila masna i prljava... nema pravila. Smile
Sto se prljanja tice, slobodno okaci referentne fotke, ovde to nije zabranjeno  Smile
Garez od auspuha, mitraljeza, tragovi slivanja ulja i necistoce se svakako vide na avionima, pogotovu ratnim pticama...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 53
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Evo linkova sa kojih sam gledao po nesto:
http://www.primeportal.net/hangar/howard_mason3/p-38_lightning/index.php?Page=1
ovaj je totalno restauriran i nije letio od tada cini mi se, tako da mi bas ne ide dobro kao reference za ostarivanje, a i nije moja verzija aviona
http://www.airliners.net/photo/Lockheed-P-38J-Lightning/1173193/&sid=193425cd351d0831c7521309f0856deb
na ovom sajtu ima masu slika ovog aviona, ali nema mnogo fotki aviona koji nijesu restaurirani i zanimljivo da ih vrlo malo ima invasion stripes. Ova fotka je bas ovaj moj "california cutie" i sigurno je restauriran, nijesu mu invasion stripes na trupovima i gore nego samo dolje sto me zabrinjava jer Academy kaze drugacije. Nema tragova od mitraljeza, nema tragova na izduvima, onaj gornji dio se ne vidi gdje bi mozda moglo nesto da bude. Ima na ovom sajtu jedan koji nije restauriran ali je on u bas losem stanju, oguljena boja i td sto je za mene vrlo problematicno za izvesti, ali ni on nema tragova na izduvima i oko mitraljeza...
Hvala za savjete za sredstva za weathering.
Ja sam mislio da uzmem vallejo akrilni gloss pa onda semi-gloss za finis. Svidjaju mi se vallejo boje pa mislim da ni lakovi ne zaostaju. Mogu vam reci da se bas primjeti razlika izmedju vallejo akrila i humbrol akrila...
Ova traka koju ja imam je bila nalijepljena na jedan dio gdje sam dohvatio cetkicom sa bojom i kad sam je digao nije ni zrnca povukla... Ko zna, mozda se i meni pogodilo kao tebi Smile
Iznenadjujuce da ovako dobro odlivena maketa ima dvije greske u semi bojenja. Primjetio sam da su stavili na jedno mjesto marker da treba da se oboji bojom rednog broja 15 iz sastavnice, a samo je 14 boja navedeno. Jos gore, invasion stripes su na trupovima razlicite sirine na pogledu odozgo i odozdo i na pogledima sa strana. Prva ona bijela koja je najbliza kokpitu je na "odozgo" sira znacajno nego na "bocno" pogledu. Ja sam izabrao da radim po ovom bocnom nacrtu jer mi se cini da je pribliznije tacnoj podjeli invasion stripes povrsine na 5.
Pozdrav svima, kacim slike nocas kad zavrsim sa radom. Nadam se da cu stici da zavrsim bar bijele invasion stripes jer mi neobicno mnogo treba. Dobile su 3 sloja vec sve povrsine i i dalje ne izgledaju kao da se primicu optimumu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 707
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.106
U omiljeni nam internet pretraživač, u opciji slike ukucaj " california cutie " i sve će ti se samo reći..... Očigledno da je aparat restauriran, te nakon restauracije na gornje površine nisu nafarbali " invasion stripes " dok ih je u operativnoj upotrebi imao, barem sam ja tako zaključio nakon letimičnog pregleda... Bela i crna polja moraju biti iste širine !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 8.0
mob
SonyEricsson C702i
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.196 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.