Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 10:31:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najpoznatiji avetinjski gradovi  (Pročitano 10451 puta)
23. Okt 2011, 14:36:04
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 11.52
Jedno je odsesti u “ukletom hotelu”, a sasvim drugo susresti se sa potpuno napuštenim gradom koji je pritom i savršeno, gotovo morbidno, očuvan.



Predstavljamo vam neverovatne nenaseljene gradove u kojima i dalje možete osetiti prisustvo njihovih nekadašnjih stanovnika.

1. St. Elmo, Colorado (SAD)


St. Elmo je napušteni grad u Chaffee okrugu (Kolorado, SAD). Osnovali su ga ljudi koji su bili u potrazi za srebrom i zlatom 1880. Međutim, zalihe su se iscrple već 1922. od kada je potpuno napušten.

2. Chaco Canyon, New Mexico


Između 900. i 1150. godine Chaco Canyon bio je najveći centar kulture drevnog naroda Pueblo. Oni su gradili cigle od peščara i dovlačili drvnu građu sa velikih udaljenosti kako bi napravili petnaest najvećih kompleksa koji su sve do 19. veka bili najveće građevine u Severnoj Americi.

 Pretpostavlja se da su ga stanovnici napustili oko 1130. zbog klimatskih promena.

3. Bodie, California


Bodie je napušteni grad u planinskom vencu Sierra Nevada. Postao je istorijski park 1962. i svake godine ga poseti oko 200.000 turista. Kao i većina napuštenih američkih gradova, iznikao je zbog potrage za zlatom i ugasio zajedno sa nestankom prirodnih rezervi.

4. Humberstone i Santa Laura, pustinja Atacama, Chile


Humberstone i Santa Laura je kompleks od 200 solana gde je živeo i radio veliki broj doseljenika iz Perua i Bolivije. Nalaze se u udaljenoj Pampi, jednoj od najsušnijih pustinja na svetu i bili su naseljeni sve do 1960. kada je industrija soli potpuno propala. 2005. uvršteni su u UNESCO-ovu listu Svetskog nasleđa.

5. Bhangarh, Rajasthan, India


Bhangarh je napušteni grad poznat po neobičnim ruševinama. “Šuškalo” se da je uklet, ali je zapravo bio samo deo drevne vojne teritorije koja je danas popularna destinacija za vikend-turiste.

6. Kayakoy, Anatolia, Turska


Kayakoy selo na jugozapadu Turske gde su hrišćani grčkog porekla živeli do 1923. Napušteno naselje danas je muzej na otvorenom i sastoji se od stotina netaknutih kuća u grčkom stilu i crkvi koje obilaze mnogobrojni turisti.

7. Herculaneum, Napulj, Italija


Herculaneum je drevni rimski grad uništen u erupciji vulkana Vezuva 79. godine Nove ere. Bio je izgubljen zajedno sa Pompeima u gomilama vulkanske prašine, koja ga je, ironično, spasila od propadanja.

8. Belchite, Španija


Belchite je utvrđenje sagrađeno 1122. godine koje je uništeno u Španskom građanskom ratu. Istoimeni novi grad sagrađen je nekoliko kilometara dalje, dok stari privlači turiste željne svedočanstava o minulim vremenima.

9. Kolmanskop, Namibia


Kolmanskop je napušteni grad u Namibijskoj pustinji nazvan po vozaču Džoniju Kolmanu koji je tokom peščane oluje ostavio volovsku zapregu nedaleko od primitivnog naselja. Nekada je bio veoma bogat zbog rudnih bogatstava dok ga stanovnici nisu potpuno napustili.

10. Pyramiden, Svalbard (Norveška)


Pyramiden je rusko naselje i rudarska oblast na arhipelagu Svalbard koji se nalazi u današnjoj Norveškoj. Osnovali su ga Šveđani 1910. a zatim prodali Sovjetskom savezu 1927. Naselje koje je nekada imalo oko 1.000 stanovnika napušteno je devedesetih godina prošlog veka.

11. Dogtown, Cape Ann (Massachusetts)


Iako nikada nije imao plodnu zemlju, Cape Ann naseljen je jer je njegova lokacija pružala zaštitu od pirata i neprijateljski raspoloženih Indijanaca krajem 17. veka. Po okončanju rata 1812. većina stanovnika ga je napustila, a njihove kuće nastanile su lutalice koje su gradu donele lošu reputaciju.

 Kada su umrli i njegovi poslednji građani, ostali su samo psi koji su mu i doneli ime Dogtown (“grad pasa”).

12. Volubilis, Maroko


Volubilis je arheološko nalazište u Maroku koje predstavlja najbolje očuvane ostatke rimske arhitekture na severu Afrike. Od 1997. zaštićen je od strane UNESCO-a.

13. Goreme Valley, Turska


Goreme je napušteni grad koji ima više od 30 kapela i crkava uklesanih u kamenu. Neke od njih imaju fantastičnu unutrašnjost oslikanu freskama između 9. i 11. veka. Danas je muzej na otvorenom koji posećuje na hiljade turista.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.51
mob
Samsung S8
Savrsenstvo.  Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Fatehpur Sikri, Indija



Ovaj grad je izgradio car Akbar sa namerom da bude najlepši grad na svetu. Cilj je skoro postignut, ali je narod ubrzo shvatio da grad nema pristup vodi. Glavni grad carstva Mugal potpuno je napušten posle samo deset godina, ali je i dan-danas savršeno očuvan grad iz 16. vijeka.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Kada bi samo ljubit znala...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2387
Zastava Italy
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 14.0.835.202
Svaka cast Smile Smile Smile uzivao sam citajuci i gledajuci Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Zasto trazis harizmu u sebi punjena ptico,mogucnost prosvjecenosti u razvratu...miris zemlje,koncentricni krugovi gluposti,ne znanja...ona dalje ne razumiju, izgleda mi da je mrtva straza...
Rekoh sebi moj Boze koliko demagogije...koliko pokradenih misli iza kojih ne stoji nista osim mrznje,sujete,vlasti, i koliko pokvarenosti treba da se izlije pred nase noge, i kakve zone prepoznavanja dovedu nas do istine prevare...
Jer rijeka nije bila rijeka u samom pocetku,i nije nuzno da ne bude ponornica do kraja...
Sta se dogadja kad' mrtvi fazani lete,kad' mrtvi fazani lete al' nijedan ne pada..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia zvrr
Sjajno. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Sanzhi, Tajvan

Odmila zvane NLO kuće ili NLO naselje, nastalo je 1978. na zapadnoj tajvanskoj obali. Kuće neobična oblika bile su dio turističkog naselja predviđenog za američke vojnike. Međutim, projekt je napušten 1980. zbog golemih gubitaka koje je pretrpio investitor, ali i zbog neobičnih nezgoda.



Navodno se tijekom gradnje dogodilo nekoliko neobičnih nesreća za koje je lokalno stanovništvo tvrdilo da  ih je prouzročila ljutnja bogova zbog rušenja svetog kineskog zmaja. Zgrade su snimljene i fotografirane mnogo puta i korištene u različitim reklamnim spotovima.


IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Kadykchan - Magadanskaya oblast - Rusija

Godina napuštanja: sredina 90-ih

Grad Kadykchan nalazi se magadadskoj oblasti na hladnom sjeveroistoku Rusije i bio je rudarski grad sa 12000 stanovnika izgrađen na mjestu bivšeg gulaga (oblika logora za prisilan rad u kojeg su bili zatvarani protivnici ruskog režima koji nisu imali sreću doživjeti da budu prognani). Grad je sagrađen temeljem odluke komunističkog režima SSSR-a o naseljavanju zabitih dijelova te zemlje.



Nekoć ponos ruskog radničkog pokreta, grad je iseljen pod prijetnjom da po jezivoj arktičkoj zimi grad neće imati grijanja, a razlog iseljavanju je bila neisplativost održavanja ovakvih gradova koja su nakon propasti komunizma koja živjela isključivo od pomoći iz proračuna. U napuštenom gradu, koliko je poznato,  ipak živi barem jedan čovjek... ali tišina je i dalje vjerojatno... nepodnošljiva...

IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

I have more jewels then your jeweler

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1819
Zastava Finland
OS
Windows XP x64
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Samsung i9300
najveci a nije na spisku je Pripjat, kod Cernobila.
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Pripyat - Chernobylska oblast - Ukrajina

Godina napuštanja: 1986.

Priču o Černobilu vjerojatno svi znate i znate otprilike i kako se dogodila, kao što i znate da se Černobil nalazi u Ukrajini. No ovdje se neću baviti uzrocima nego fenomenom koji je ostao nakon što je nuklearni reaktor Chernonyl IV. doživio tešku eksploziju i požar u kojem je radioaktivnost "iscurila" u zrak i na okolno područje. Jedva stotinu kilometara od Kijeva i par kilometara od same nuklearne elektrane, nalazi se danas napušteni grad Pripyat u kojem je u doba nesreće živjelo 48.000 ljudi.




Nesreća se inače dogodila svega nekoliko dana prije prvog maja i grad se spremao na proslavu. Nakon nesreće, grad je pothitno evakuiran i manje više konzerviran u stanju u kojem je bio ostavljen. Prizori koji su ostali i nakon dvadeset godina bude tugu i gnjev, no malo je onih koji su se uopće usudili kročiti na to područje nakon nesreće. Općenito, da bi se po tom području prošetalo potrebna je sprava koja mjeri radijaciju, a zove se Geiger-Millerov brojač jer postoje džepovi na kojima je radijacija još uvijek izrazito jaka. Priroda i životinjski svijet, unatoč tome bujaju. U cijeloj regiji zabilježen je porast broja vukova i divljih svinja. Oni koji su došli u grad, kažu, da je tišinia uistinu... nepodnošljiva...
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Agdam, Azerbajdžan


Na jugozapadu vječno ratovima pogođenog Azerbajdžana nalazi se grad Agdam koji je nekoć brojao više od 150.000 stanovnika, a danas leži u ruševinama prepušten vremenskim nepogodama.



Grad je nastradao tijekom ratnih sukoba sa susjednom Armenijom tijekom ljetnih mjeseci 1993. Stanovništvo se iselilo u ratu 1993. godine - iako sam grad nije bio poprište borbi, stanovništvo se iselilo u ostatak zemlje pa čak i u Iran zbog straha od Armenaca. Armenci su ga pokušali potpuno uništiti, a ono što nisu uspjeli oni, dokrajčile su lokalne bande u potrazi za građevinskim materijalom.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 10:31:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.