Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: OTT TV ~ Relativno nova tehnologija uskoro dostupna i u Srbiji  (Pročitano 4315 puta)
18. Okt 2011, 23:08:11
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
LG Nexus 5
Sta je to OTT TV?



OTT TV (Over The Top) je jednostavno isporuka video/audio medija, preko interneta, direktno do korisnikovih povezanih uredjaja. On omogucuje pristup uslugama bilo gde, bilo kada i na bilo kom uredjaju.

U danasnje vreme, kada je toliko video sadrzaja dostupno na Internetu, industrija se pita da li ce buduccnost TV programa biti uglavnom isporuka preko Interneta, zaobilazecci tradicionalni javni radiodifuzni servis (PSB - Public Service Broadcaster), kablovsku i satelitsku uslugu.



Razlike izmedju OTT-a i IPTV-a

Za razliku od tradicionalnog IPTV-a, OTT nema potrebu za mrezu ili infrastrukturu koju nudi odredjeni operater. OTT se transportuje kroz redovne internet data protokole, odnosno samo je potrebna bilo koja i bilo cija internet konekcija. Dakle, IPTV se isporucuje preko odredjenog operatera, koji u potpunosti kontrolise mrezu kroz koju se pustaju odredjeni TV servisi. Operater ima potpunou kontrolu nad mrezom i ima mogucnost da konfigurise odredjene parametre (npr. protok, jitter), a sve u cilju omogucavanja visokog nivoa kvaliteta usluga.

IPTV koristi TS (Transport Stream) tehnologiju prenosa koja je bazirana na satelitskom TV emitovanju i isporuci sadrzaja preko UDP datagram modova.

OTT za prenos koristi HTTP, protokol koji se koristi decenijama za "transport" web stranica preko Interneta. HTTP je baziran na TCP-u, koji je mnogo prakticniji protokol od UDP-a. Mnogo je lakse pratiti TCP konekcije i kao rezultat toga TCP konekcijom se lako moze upravljati preko firewall-ova, NAT-a (Network Address Translation) u kucnim, stanskim, kancelarijskim i drugim mrezama. Takodje, omogucava svakome sa dovoljnim kapacitetom web hostinga da emituje audio i video sadrzaje celom svetu, preko interneta.

HTTP se koristi i za transportna resenja VOD-a (Video On Demand) medija embedovanih na web stranicama, recimo Adobe Flash bazirani sajtovi poput YouTube-a, Hulu-a ili Dailymotion-a. Ovo resenje ne strimuje sadrzaj u realnom vremenu, vec se oslanja na download odredjenog medija. Preko nekog web browser-a vi skinete odredjenu kolicinu podataka i kada se prikupi dovoljna kolicina, odredjeni video sadrzaj mozete da pocnete da gledate, dok se on u pozadini i dalje "skida". Glavni nedostatak ovog pristupa je duzina vremena koje je potrebno da popunite taj pocetni buffer. Drugi problem je vezan za kvalitet striminga preko HTTP-a, odnosno zavistan je od same Internet konekcije. Zbog varijacija u protoku i propusnom opsegu se mogu dobiti cuveni frame freezing, kao i dosadna seckanja. Dolazi se do zakljucka da je gotovo nemoguce prenositi na ovaj nacin audio i video medije u realnom vremenu.

Do nedavno, uzivo emitovanje je bilo ograniceno na operatera IPTV mreže koristeći UDP multicast protokole. Dolazak OTT striminga, medjutim, je doneo novi pristup i sada je moguce postici nivo kvaliteta striminga preko HTTP-a koji omogucavaju da "zivi" sadrzaji budu emitovani preko Interneta.



Sema OTT-a





Koje svetske kompanije su se prihvatile ovog izazova?

1. Apple®, sa promovisanjem svojih HLS standarda;
2. Google™, sa promovisanjem sopstvene WebM tehnologije;
3. Microsoft®, sa Silverlight Smooth Streaming;
4. Adobe, sa HTTP dinamickim strimingom.



Ove kompanije su vec postigle znacajne uspehe u razlicitim oblastima telekomunikacija i Interneta ali se jos nije ustalio neki de fakto standard za OTT, tako da ce njihova bitka biti dosta duga, a poznavajuci bitke browser-a iz proslosti, pa operativnih sistema, pa telefona, nema sumnje da ce se to nastaviti i sto se tice OTT-a. Dosta znacajnih imena iz sveta IT-a predvidja da je OTT kljuc za poslovne uspehe skorije buducnosti gore pomenute cetvorke.




Apple HLS




Apple je predstavio HTTP live streaming (HLS) u junu 2009, sa svojim iPhone OS 3.0 (koji je u medjuvremenu preimenovan u iOS). Prema tome je HLS najstarija OTT tehnologija ovde opisana. Danas je HLS striming najrasprostranjeniji protokol koji se koristi za OTT, jer je dostupan na svim Apple uređajima (iPhone, iPad, iPod ... ), kao i na nekim softverskim resenjima STB-ova (Set-Top Box).

Uvodno predstavljanje koje je odrzao Stiv Dzobs 1. septembra 2010 bio je jedan od prvih vecih dogadjaja koji je emitovan uzivo preko HLS. Tada je Jobs predstavio i drugu verziju Apple TV Set-Top-Box-a usmerenu ka HLS strimingu. Uspeh iPad je u velikoj meri namenjen korisnicima koji zele da ga koristite za video aplikacije. Istrazivanje sprovedeno od firme MeFeedia tvrdi da iPad vlasnici gledaju tri puta vise onlajn video sadrzaja od tradicionalnih internet korisnika. Netflix i Hulu, koji nude flash bazirane web sajtove, pokrenuli su sopstvene iPad aplikacije. U julu 2011, BBC je pokrenuo medjunarodnu verziju svoje aplikacije "iPlayer", iPad aplikacije koja omogucava korisnicima da gledaju svoje omiljene BBC emisije preko OTT-a.





Google WebM




WebM je najavljen u maju 2010 , za vreme Google I/O 2010. Promocijom ove tehnologije, Google je jasno stavio do znanja da WebM ima za cilj da obezbedi OTT resenje koje bi bilo besplatno i upotrebljivo od strane svih internet kompanija i zajednica. Da bi se ovo postiglo, Google je odlucio da predstavi sopstveni video kodek VP8 pod BSD licencom.

Izabran audio kodek je Vorbis, a kontejner je zasnovan na principima Matroska-e (.mkv). Nekoliko dana nakon objavljivanja, WebM format je već podrzalo vise od cetrdeset proizvodjaca softvera i hardvera, ukljucujuci ARM, Intel, Mozilla Foundation i Opera softver.




Microsoft Smooth Streaming





Smooth Streaming je striming protokol predstavljen kao ekstenzija Silverlight-u 3.0 i njegove specifikacije su objavljene od strane kompanije Microsoft u septembru 2009. Video streaming je veliki napredak u mogucnostima Silverlight-a, a tim zaduzen za projektovanje Smooth Streaming-a je formiran od inzenjera koji su vecc radili na softveru Zune-a.

Sto se tice isporuke HD sadrzaja za mase, Microsoft je stvorio komesanje u septembru 2010, kada je Stiven Mekgil, sef britanske X-box divizije, rekao: "Ljudi su presli preko DVD-eva na digitalni protok, tako da mozemo da im ponudimo Full HD 1080p Blu-ray kvalitet striminga odmah, bez download-ovanja i bez zastoja (delay). Dakle, kome je potreban Blu-ray?"

Kao i Apple, Microsoft se odlucio za podrsku kodeku H.264. Ovaj izbor je bio vodjen ciljem da se omoguci lako hardversko dekodovanje radi postizanja HD (720p/1080p) striminga na web aplikacije. Smooth Streaming takodje podrzava i Microsoft kodek WMA, kao i bilo koji kodek koji podrzava 3GP kontejner.



Adobe HTTP Dynamic Streaming


Ako pogledamo ukupan iznos video striminga preko interneta od pocetka ovog veka, Adobe je glavni saradnik sa neverovatnim brojem flash-video klipova dostupnih na sajtovima poput  YouTube-a, Dailymotion-a, Hulu-a kao i stotinama drugih video-specijalizovanih sajtova.

Medjutim, veccina od tih video snimaka su u .FLV formatu (nema live streaming-a), nezasticceni od strane bilo kog DRM-a (Digital Rights Management) i ocigledno ne sprovodi adaptivni bitrate-mehanizam.

Adobe flash (ranije Macromedia Flash) je predstavljen 1996, a prema statistikama iz 2010 Adobe Flash player-i su zastupljeni kod 98% svih americkih internet korisnika.

Prva verzija Flash-a  koaj je mogla da reprodukuje video materijal je verzija 6, objavljena u martu 2002, a pravi odgovor za OTT iz Adobe-a, Apple-u i Microsoft-u je dosao sa HTTP Dinamic Streaming-om (HDS), koji je ukljucen u verziju 10.1, iz juna 2010. Ova verzija omogucava video striming sposobnosti, obezbedjujuci i  adaptivni bitrate mehanizam, zivi (live) striming kao i koriscenje sopstvene zastite sadrzaja preko DRM sistema (Flash Access).




U zadnje vreme se dosta o uvodjenju OTT-a prica i u Srbiji, samo je pitanje koja ce firma prva izaci sa dobrim ponudama.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.