Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kopiranje knjige biće krivično delo!  (Pročitano 11191 puta)
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
Browser
NA NA
Slazem se, svi profesori bi trebali dzaba da pisu knjige, a onda drzava da uzima kajmak porezima i dadzbinama na iste...
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
LG Nexus 5

P.S. ja sam pre 14 godina na svom fakultetu zagovarao ideju da svako ko ima knjigu iz odredjene oblasti - istu obezbedi meni na dan-dva (kako bi ona bila skenirana i uploadovana na moj tadasnji sajt) i time ucinjena svima (nama) dostupnim.
Ideja nije bila prihvacena iz razloga sledece logike razmisljanja:
"Ako ti ja dam svoju knjigu, ti je skeniras i ucinis dostupnim ostalima, onda cu ja imati veci kriterijum prolaznosti na ispitu i samim tim manju sansu za prolazak"!!! (jer ce i drugi potencijalno bolje znati gradivo - prim.prev)
No comment!


Druze moj, ti pre 14 godina nisi znao sta je internet, plus nije postojala devedeset osmica. Gde si hostovao svoj sajt? Na atariju ili komodoru?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
Browser
NA NA
To je bilo 2002-ge.
Koristio sam Netfirms cinimi se.

Cekaj, zar sada nije 2016-ta?
Do djavola, moram popraviti ovaj BIOS Clock...

_________________
U svakom slucaju - jasno se vidi da sam bio ispred vremena...
« Poslednja izmena: 01. Okt 2011, 14:54:34 od BulmaSoft »
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2547
OS
symbianNepoznat
Browser
Applewebkit 533.4
mob
SonyEricsson K750 on Linux
moglo je pre 14 godina da se hostuje sajt kod sezama
btw cuvam jos neke njihove cdove sa korisnim programima 96 ili 97 su poceli sa tim
offtopic naravno Smiley
IP sačuvana
social share
"Могућности су најчешће прерушенe у рад, тако да их већина људи не препознаје." Анн Ландерс

"Време је праведни судија тако да вредноте и марљивост незауставно воде до успеха"
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
Browser
NA NA
Za Vasu informaciju - ja sam na Netu od 1996-te.
Sta mislis otkud imam tako kratak mail na hotmailu - brana@hotmail.com Smile
Takodje - prvi sam u "gradu" koji je nabavio OCR skener.
« Poslednja izmena: 01. Okt 2011, 15:07:03 od BulmaSoft »
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
LG Nexus 5
Ma u redu je bulma, covek sa takvim znanjem i tehnickom opremom u to vreme, zicko knjige na faxu. Smiley

moglo je pre 14 godina da se hostuje sajt kod sezama
btw cuvam jos neke njihove cdove sa korisnim programima 96 ili 97 su poceli sa tim
offtopic naravno Smiley

Nisam ja to njega pitao onako.




Pravo na knjigu



Korišćenjem udžbenika student ulaže u sebe i svoje znanje, pa je zato krajnje vreme da se stane na put „fotokopir-mafiji“ i zaštite autorska prava profesora plaćanjem naknade za kopiranje . Akademci ne treba da žale novca za svoje obrazovanje – poznato je da se većina poslodavaca u Srbiji hvali da sa fakulteta dobijaju svršene stručnjake koji odmah mogu da počnu da rade, upoznate sa najnovijim dešavanjima u svetu iz njihove oblasti, a sve su to naučili iz dobrih udžbenika koje su sa pažnjom pripremali njihovi profesori. Kažu da svako ima pravo na obrazovanje, kao što i profesor ima autorsko pravo na svoj udžbenik. Ako smo zabranili fotokopiranje udžbenika da bismo zaštitili autorsko pravo profesora, što je svakako trebalo da bude učinjeno, hoćemo li kontrolisati cene udžbenika u zemlji Srbiji, sa prosečnom platom od 300 evra, kako bismo zaštitili pravo svakog čoveka na obrazovanje? Posebna je priča što su se neki studenti zapitali da li se za pojedine knjige plaćaju prava samo autoru čije je ime na koricama ili grupi (nepotpisanih) autora od kojih su slobodno preuzimani pojedini delovi.

I kad pozajmite knjigu iz biblioteke treba da se plati naknada na ime autorskih prava. Ipak, da nije autora ne bi bilo ni biblioteka: one ostvaruju veliki profit na tuđim delima, plate ih jednom, prilikom kupovine, a onda godinama, decenijama, iznajmljuju svojim čitaocima ubirajući prihod i bogateći se. Dobro je poznato kako su biblioteke profitabilne ustanove i krajnje je vreme da i one plate.

Na stranu sa ironijom. Autorsko pravo je ozbiljna stvar i to su shvatili naši zakonodavci koji predlažu nove odredbe kojima zabranjuju fotokopiranje knjiga i traže da biblioteke plaćaju naknadu piscima za pozajmljene knjige. Osim u nerazumljivim zakonskim predlozima problem je i u lošim izdanjima i još gorim prevodima, previsokim, nerealnim cenama, našem prepisivanju, i možda pre svega – našem niskom standardu zbog kojeg je krajnje vreme da se podsetimo šta to beše jeftino izdanje, ako želimo da imamo još ponekog čitaoca. Za dobar udžbenik, međutim, i za dobru knjigu, ne treba da nam bude žao da izdvojimo i više novca da bismo imali pravu i vrednu stvar, stvar koja se ne fotokopira, koja se ostavlja deci. Samo se čini da je sve manje dobrih knjiga, a i nama je sve više stalo da ostavimo detetu stan i vezu za posao.

Mislim da ne treba da brinemo mnogo zbog mogućih zloupotreba: neovlašćenog fotokopiranja ili izdavanja knjiga iz biblioteke „na crno“. Novim generacijama svaki tekst duži od dvadeset-trideset rečenica je „smor“, romani su nešto ubitačno dosadno što čita moja baba, a udžbenici puko sredstvo da bubanjem rečenica napamet izmame dobru ocenu, posle čega prestaje svaka njihova funkcija. Oni svoje zadovoljstvo ili nezadovoljstvo iskazuju sličicom sa podignutim ili spuštenim palcem, sreću „smajlijem“, tugu istim tim „smajlijem“, ali sa suzom. Uz svu tu naprednu tehniku komunikacije, oni vas pitaju: Šta će meni da čitam knjige?

Izvor: Politika

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
Browser
NA NA
Cilj je da se napravi glupa nacija.
Sto u Srbiji pored Granda nije nimalo tesko (zapravo - mislim da su dovrsili nekih 97.2% posla u tom smislu)
Pazi molim te Fotokopir mafija (kojoj ce Srbija zdusno da stane u kraj, dok tolerise farmaceutsku mafiju)
Takodje - Biblioteka je profitabilna institucija, a Fonto i ostale igre na srecu (ukljucujuci i ozakonjeni vidovnjaci koji hostuju lokalne televizije u nocnim satima to nisu) i oni imaju sva sredstva i "zelena svetla" za rad.
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 
Забрана умножавања књига
| Ј. Г.

За непоштовање ове одредбе Закона предвиђена је затворска казна у трајању од три до пет година. Дакле, студенти, а они су први који ће се наћи на удару овог закона јер су најредовнија клијентела фотокопирница, у случају да као бруцоши буду ухваћени на делу, лако би могли да апсолвентске дане дочекају – у затвору. 

Изменом и допуном Закона о ауторским правима забрањено је копирати целе књиге, осим ако је реч о делима чији су примерци распродати најмање две године. До сада је Закон о ауторском и сродним правима предвиђао могућност да физичка лица умножавају целе књиге без накнаде аутору, али само у личне, некомерцијалне сврхе. Без накнаде аутору, "за некомерцијалне сврхе наставе" могу се фотокопирати одломци појединачних ауторских дела, дозвољени су и "јавно извођење или представљање објављених дела у облику непосредног поучавања на настави", као и "јавно извођење или представљање објављених дела на школским приредбама", али само ако извођачи не добијају новац за учешће у школској представи. Једна од новина је и забрана "умножавања нотног записа музике, осим ручним преписивањем".

За непоштовање ове одредбе Закона предвиђена је затворска казна у трајању од три до пет година. Дакле, студенти, а они су први који ће се наћи на удару овог закона јер су најредовнија клијентела фотокопирница, у случају да као бруцоши буду ухваћени на делу, лако би могли да апсолвентске дане дочекају – у затвору.

Како је за неколико београдских медија изјавио Владимир Марић, помоћник директора Завода за интелектуалну својину, нашим правосуђем је утврђено да када студент за потребе учења и полагања испита на факултету умножи ауторско дело, реч је о комерцијалној потреби, јер он тиме улаже у своје образовање, посао и плату. По истој логици, евентуално копирање приручника Како се удати за милионера (ауторке Ксенија Собчак, Оксана Робски, Москва 2010) требало би да буде комерцијална сврха, у случају да савети из књиге заиста делују. Међутим, пошто ове књиге нема на нашем тржишту, по свему судећи, њено фотокопирање не подлеже одредбама новог закона.

"Ауторско право је право приватног карактера и штити се на приватан захтев. Оног тренутка када аутор сазна за неовлашћено умножавање свог дела, предузеће правне радње у циљу заштите свог права. Они који се професионално баве пружањем услуга фотокопирања треба да знају да је копирање читавих књига овим законом забрањено", каже Марић. "То је учињено због високе цене писања и штампања нотног материјала легалним путем. Полази се од претпоставке да би копирање таквих материјала, нотних свезака и других разних партитура у фотокопирницама озбиљно нарушавало легитимне интересе аутора и издавача", навео је Марић у изјави за "Политику".

Упитан да ли ће забрана фотокопирања уџбеника који су у продаји повући за собом и обавезу уређивања висине цене уџбеника како би били доступни свим студентима, Марић је рекао да ова одредба спречава неовлашћено копирање књига и нема никакве суштинске везе са њиховом тржишном вредношћу. А управо су цене, према речима студената, један од главних разлога што се многи од њих одлучују за ископирани примерак. У просеку, уџбеници коштају од 500 до 3000 динара, а за већину оних "обичних", без посебне опреме, треба издвојити између 500 и 1000 динара.

Извор: Недељник Време.

http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2011&mm=10&dd=14&nav_id=549463


 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2366
Browser
NA NA
Jos jedan pokazatelj da nasa drzava ide u korak sa svetom samo kada njenoj guzi to odgovara.
Neka usvoji zakon po kojem se placa MINIMUM osam dolara na sat rada (i da nezaposlena lica na birou imaju istu toliku kolicinu novca dok im se ne obezbedi posao) pa da vidis kako ce ovaj zakon postati nepotreban jer cemo svi zeleti da posedujemo "original".
IP sačuvana
social share
::: BulmaSoft - dokazana TuziBaba Burek Foruma! ::::
: Mislite o tome pre nego sto pocnete da vredjate! :
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
HTC Wildfire S
Za Vasu informaciju - ja sam na Netu od 1996-te.
Sta mislis otkud imam tako kratak mail na hotmailu - brana@hotmail.com Smile
Takodje - prvi sam u "gradu" koji je nabavio OCR skener.


Also... ništa se nije promenilo od tad.  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.