Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poljski profesor na fakultet uveo predmet srpska truba  (Pročitano 654 puta)
15. Avg 2011, 10:17:51
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 11.50
Niko juče u Guči nije bio srećniji od Przemislava Sokola, trubača i profesora na muzičkoj akademiji u Poljskoj koji je upoznao svoje muzičke idole: Gorana Bregovića i Dejana Petrovića. Dobro, i mi smo malo pomogli...


Zaljubljenik u muziku i Srbiju: Przemislav Sokol s Goranom Bregovićem

 GUČA - Vašu muziku sam upoznao preko orkestara Gorana Bregovića i Emira Kusturice. Odmah sam zavoleo način na koji srpski trubači sviraju. To je zaista neverovatno i potpuno egzotično - na sasvim pristojnom srpskom jeziku priča Przemislav.

 Pokazuje nam svoj CD „Slavic soul” na kojem je osim svojih autorskih kompozicija snimio i naše hitove.

 - Pre sedam godina prvi put sam došao u Guču i zaljubio se u vašu zemlju, narod, dušu... Muziku sam već voleo, i dvojke i čočeke... A onda sam sreo Dejana Petrovića i ukapirao da vaši trubači ne sviraju dobro samo tradicionalnu muziku, već i da svetski hitovi mogu da zvuče savršeno. Kako Dejan izvodi Stinga! Kako on svira „Rolingstonse”, „Dip parpl”, Bočelija... - uzbuđeno priča Poljak.

 Pod uticajem Guče i naših muzičara, on je na fakultetu u Poljskoj uveo i predmet: srpska truba.

 - Svojoj klasi predstavljam vaše čuvene majstore. Ali, znate li šta? Svaki put kad dođem u Guču, ponovo me iznenadite i oduševite svojom inovativnošću! - priča.

 Nakon srdačnog upoznavanja sa Dejanom Petrovićem, naš čuveni trubač kaže da je počastvovan što se njegov stil sviranja izučava na muzičkoj akademiji u Poljskoj.

 - Mislim da se u Srbiji truba svira drugačije nego igde na svetu. Bog kad je pravio svet, trubu je nacrtao u Guči. Mi zaista imamo taj dar od Boga. Srećan sam što se jedan profesor muzike na fakultetu divi muzičarima iz Srbije - ispričao je Dejan.

 A onda je u kafanu u kojoj je Poljak strpljivo čekao Bregovića ušao slavni kompozitor.

 Pružio mu je ruku i rekao:

 - Ja sam Goran. A onda se osmehnuo: Dobro došao.

 Na koncertu Breginog „Orkestra za svadbe i sahrane” Przemislav je bio u prvom redu. Profesor muzike „kupio” je nove fore. Uskoro će o tome pričati svojim studentima.

 - Savršeno! - izjavio je nakon koncerta.

 Nego, odakle vi tako dobro znate srpski jezik, pitali smo u neverici?

 - Naučio sam da bih razumeo reči vaših tradicionalnih narodnih pesama. I to je prelepo. Inače su Poljaci i Srbi pre 1.500 godina pričali istim jezikom. Verujete li u to?

 Naravno da verujemo, profesore. Ionako je već sve dovoljno neverovatno.

 

Ovogodišnji pobednici
 KRAJ - Spuštene su zavese na još jednu trubačku feštu najveću na Balkanu. Ove godine najbolja truba je Elvis Ajdinović iz Surdulice, a prvi je orkestar Dejana Lazarevića iz Požege. Sabor je zatvorio Goran Bregović uz ovacije publike. Prva truba sveta na drugom međunarodnom takmičenju 51. Sabora trubača u Guči, po odluci stručnog žirija, pripala je kapelniku makedonskog trubačkog orkestra Džambu Aguševu, dok je za najbolji orkestar na svetu proglašen srpski orkestar Dejana Lazarevića iz Požege.

Izvor: 24sata
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.