Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:00:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Spremite se za meteorsku kišu!  (Pročitano 685 puta)
12. Avg 2011, 09:21:50
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 3.6.18
U noći između petka i subote na nebu će moći da se vidi pojava koju astronomi nazivaju meteorska kiša Perseida, najpoznatijeg i jednog od najbogatijih meteorskih rojeva. Pojava će biti vidljiva i iz Srbije



Astronomi savetuju svima koji žele da prate ovu pojavu da odu van grada, u prirodu, kako im ulično osvetljenje ne bi pokvarilo uživanje.

Nočas će se videti znatno veći broj meteora nego što je uobičajeno. Kako se procenjuje, pred jutro 13. avgusta. Kada Mesec nije na nebu, moguće je videti više od 50 "zvezda padalica" u sat vremena.

Ova pojava se dešava svakog 12. i 13. avgusta. Zemlja prolazi najbliže centralnoj liniji meteroidskog potoka Perseida, tamo gde je on najgušći.

Aleksandar Otašević, astronom u Astronomskom društvu "Ruđer Bošković" je za "Blic" izjavio da ne treba očekivati ništa spektakularno, jer je ovih dana mesec pun i zbog njegovog sjaja će najveći broj meteora ostati nevidljiv.

EarthSky navodi da zbog punog Meseca neće biti moguće da se vide manje sjajni meteori, ali će ipak tokom cele noći biti uočljivi sjajniji meteori, a kako astronomi predviđaju, sigurno će se pojaviti i nekoliko vrlo sjajnih, takozvanih bolida.

U srednjem veku je kiša Perseida bila poznata kao suze Svetog Lavrentija, koji je mučen 10. avgusta 258. blizu maksimuma aktivnosti roja.

Takozvani Početni položaj kretanja meteora (radijant) je u sazvežđu Kasiopeje i potom se pomeraju kroz severni deo sazvežđa Persej, te otuda i njihovo ime.

(MONDO)
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
Browser
Nokia 070
mob
Samsung 
Ja se spremio, nabavio sam dobar kišobran.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 13.0.782.14
mob
I-mate 30 Pro

Senzacionalno otkriće NASA: Meteoriti koji su pali na zemlju nose DNK

J. Stojković    | 13. 08. 2011. - 12:10h | Foto: AP    | Komentara: 110
Istraživači američke Nacionalne uprave za aeronautiku i svemir (NASA) pronašli su osnovne jedinice DNK, genetske molekule koji imaju ključni značaj za sve oblike života, u meteoritima koji su pali na Zemlju.

Ovo otkriće navodi naučnike na zaključak da su slični meteoriti i komete udarili u Zemlju u davnoj prošlosti i doprineli stvaranju života na našoj planeti.
 
Pošto su šanse da su ispitani uzorci meteorita kontaminirani minimalne, istraživači su ubeđeni da su ti uzorci formirani u svemiru.

- Ljudi pronalaze komponente DNK u meteoritima još od šezdesetih godina prošlog veka, ali naučnici nisu bili sigurni da li su oni nastali u kosmosu ili su kontaminirani zemaljskim životom - izjavio je dr Majkl Kalahan, vođa istraživanja iz NASA.
 
Formiranje DNK

DNK ima oblik dvostruke spirale ili izuvijanih merdevina
Svaka prečaga tih merdevina sastoji se od para nukleobaza: bilo adenina i timina, bilo guanina i citozina
Merdevine zapravo predstavljaju dugačak niz genetskoih kodova koji “govore” ćelijama svakog organizma koje belačnevine da proizvode
Te belančevine igraju ključnu ulogu u razvoju i funkcionisanju organizma i “prave” sve delove tela, od kose do enzima
Sve je počelo od meteorita koji je 1969. pao u mestašce Merčison u australijskoj državi Viktoriji.

- To je u suštini najdetaljnije proučen meteorit kada su u pitanju organski molekuli. Da bismo dokazali da uzorci nisu kontaminirani, analizirali smo uzorke zemlje i leda u Merčisonu i na mestu pada drugog meteorita na Antarktiku. Bili su potpuno drugačiji. To je značilo da uzorci iz kosmosa nisu kontaminirani. Bio sam zapanjen. Prvo nisam mogao da verujem. Mislio sam da sam negde pogrešio. Trebalo mi je godinu dana da proverim prvobitni rezultat - ispričao je dr Kalahan.

Njegov tim je analizirao 12 meteorita s visokim sadržajem ugljenika, od kojih su devet bili sa Antarktika, i identifikovali osnovne elemente hemijskih jedinjenja iz testiranih uzoraka. Testovi su pokazali da su to adenin i guanin, dve osnovne komponente DNK koje se nazivaju nukleobaze, ili u genetici jednostavno baze, ili DNK baze.

Naučnici su takođe pronašli hipoksantin i ksantin, dve hemijske supstance koje učestvuju u biološkim procesima i nalaze se u mišićnom tkivu. U meteoritima je otkriveni i tragovi tri molekula koji su po svojoj strukturi slični nukleobazama i nazivaju se analogne nukleobaze, ali se dve takve baze skoro nikada ne sreću u biologiji, što samo dokazuje tezu da otkrivene komonente DNK zaista potiču iz svemira. Trag tih nukleobaza otkriven je samo u biološkim procesima u virusu.
 
Život u svemiru
Kalahanovo istraživanje navelo je neke naučnike da se zapitaju da li su ovi osnovni elementi života dospeli i na druge planete, što bi značilo da je i na njima možda začet život sličan zemaljskom. To bi značilo da nismo sami i da se povećava verovatnoća da tamo negde ipak postoje “mali zeleni”.
U saopštenju za štampu, koje je izdala NASA, Kalahan kaže: “Ako su asteroidi ponašaju kao hemijske ‘fabrike’ koje proizvode prebiotski materijal, to jest molekule koji su prethodili nastanku života na Zemlji, očekivali biste da proizvode brojne varijacije nukleobaza, a ne samo biološke, zbog velike raznolikosti sastojaka i uslova u svakom asteroidu, a upravo to su naši istraživači ustanovili.”

Ovo otkriće dopunjava sve brojnije dokaze o tome da se asteroidi i komete sastoje od odgovarajućih hemijskih supstanci od kojih nastaju osnovni elementi života. Neki čak imaju idelani unutrašnji hemijski sastav za obavljanje tog posla.

- U suštini postoji idealna klasa meteorita za nastanak života, takozvani meteoriti CM2, u kojima vladaju pravi sulovi za proizvodnju tih molekula - kazao je Kalahan.

Izvor:Blic
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:00:38
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Spremite

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.