Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Средњевековна утврђења у Србији  (Pročitano 13812 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Смедерево



Смедеревски град данас је једна од највећих очуваних средњовековних тврђава у Европи. Изграђена је за само две године, уз велике напоре ослабеле српске деспотовине. Након смрти деспота Стефана Лазаревића 1427, наследник Ђурђе Бранковић морао је да преда Мађарима тадашњу престоницу Београд. Тако је српска држава, измучена дуготрајним ратовима, остала без престоног града. За нову престоницу деспотовине изабрано је стратешки погодно место Смедерево, на ушћу речице Језаве у Дунав. За дозволу од султана да подигне град деспот Ћурђе му је дао велику своту новца и своју кћер Мару за жену. Изградња је започета 1428. под надзором Томе Кантакузина, брата деспотице Ирине, a узор су били Цариград и Београд. За две године изграђен јс Мали град, у којем су били резиденцијални део и палата за пријеме. Град je са свих страна био опкољен воденим површинама - Дунавом, Језавом и дубоким ровом који је повезивао обе реке - тако да је имао троугаону основу. Уз дворану за пријеме налазила се донжон кула, a на осталим деловима бедема још њих пет. У централном делу Малог града био је каменом озидани бунар. На једној од јужних кула налази се ктиторски натпис деспота Ћурђа, са уписаном годи-ном градње, изведен опекама уграђеним у камени зид.

По окончању радова на Малом граду, започета је изградња Великог, такође троуга-оне основе. Његова изградњау највећој мери завршена је до 1439. године. Имао је 19 кула висине преко 20 метара и јаке, широке бедеме. Унутар утврђења, поред бројних зграда војне и цивилне намене. налазила се и велика црква посвећена Благовестима, за коју је деспот Ћурђе из Епира пренео мошти апостола Луке.

Турци су Смедерево заузели 1459, чиме је означен и крај српске средњовековне државе.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Петроварадинска тврђава



Петроварадинска тврђава подигнута је код Новог Сада, на десној обали Дунава, на месту римског Кузума и средњовековног Петрикона, чији су остаци срушени 1690. Саграђена је од 1692. до 1780. на узвишици изнад Дунава Тврђава, као фортификациони објекат по систему француских утврђења градитеља Вобана, а према пројекту аустријских војних инжењера Марсиљија, Кајзерсфелда и Вамберга.

Састоји се из Горњег и Доњег града. Горњи град је Тврђава у ужем смислу, опасана високим бедемима са стрмим серпентинастим одсецима. Доњи град чини мало насеље са мрежом уских улица и вишеспратних зграда са малим двориштима. Заштићен је откопима и бедемима. У Горњој тврђави изграђен је низ поџемних лагума и галерија, укупне дужине 16 км. На њој се налазе: Арсенал, Једноставна касарна, Дуга касарна, Официрски павиљон и Торањ са сатом, док је Линхенштајнова касарна порушена. У Доњој тврђави – Васерштату, налазе се официрски станови са магистратом, болнице, стари арсенал, касарна и друге јавне зграде. Испод саме Тврђаве је жупна црква Св. Јураја, а православна је у граду. Водена капија данас је порушена. У оквиру бедема је нова Београдска капија.

Заштитним археолошким истраживањима почетком 21. века откривени су културни слојеви од средњег палеолита до аустријског периода. Значајни су остаци цистерцитске опатије из 1243. посвећене Блаженој девици Марији, откривени испод зграде Арсенала, сада Музеја града Новог Сада.

Петроварадинска тврђава је данас најпознатија по музичком фестивалу „Егзит“, који се ту одржава сваке године током јула. На тврђави се одржава и низ других културних и забавних догађаја.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Maрково Кале



Непосредно уз пут који спаја Врање са Лесковачком котлином, на око 3,5 км северозападно од Врања налази се средњевековно утврђење Марково Кале. По народном предању то је био град јунака Марка Краљевића, назван Марков град или Марково Кале. Легенда каже да је опевани краљевић боравио у том замку и храбро га бранио од Турака. А када е Марко пред турском премоћи морао да узмакне, он је са својим Шарцем са стене у којој је остао отисак његовог огромног копита, прескочио на источну Плачевицу, (данашња Пљачковица) која је тако названа јер је Марко тамо заплакао, са ње се пребацио на западну Крстиловицу, где се код сада разрушене цркве СВ. Тројице прекрстио. У потоку који протиче дубоко доле види се место односно удубљење где се купао, а на обали потока његова огромна "фуруна" пећ.

Тачно време изградње врањске тврђаве не знамо, али је извесно да је постојала у средњем веку. У турским званичним пописима, назива се кале-и Ivraniya - тврђава Врање. Утврђење је лоцирано на истуреном гребену између Пљачковице на западу и Крстиловице на истоку, непосредно изнад ушћа Мале у Девотинску реку. Просечна висина гребена на којем се налази утврђење је око 800 м, тј. око 400 м изнад града Врања. На западу се налази стрма литица тако да са те стране није била потрена било каква заштита. Овај простор опасан је јужним бедемом у које се налазио главни улаз са прилазном рампом. Од улазних врата сачуван је само десни-источни довратник. Просечна дебљина одбрамбених бедемских зидова је око 2м.  Радови на утврђењу вршени су током 10 година са малим прекидима од 1983-94 г.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Хисар – Прокупље



''Налазећи се на раскрсници изузетно важних путева, Прокупље је као град постојало још од римског времена, што су, приликом археолошких истраживања, потврдили остаци римског Hammeum-a и византијског Komplos-a. Међутим, најзначајнији и најбоље очувани су делови средњовековног утврђења Хисар, које се у историјским изворима помиње у XV веку. На врху истоименог брда смештена је цитадела са донжон кулом и цистерном, док је у подграђу бедемски зид са кулама од којих је најзанимљивија тзв. Југ Богданова.

У подножју Хисара, налази се црква која у народу такође носи назив Југ Богданова. То је једнобродна грађевина зидана каменом и опеком, са полукружном апсидом и засведена полуобличастим сводом. Подигнута је на месту ранохришћанске базилике. У унутрашњости су се делимично сачувале фреске светлог колорита, јаких светло-тамних контраста и коректно изведеног цртежа, настале вероватно средином XIV века. Наративност је главна одлика овог сликарства чији је ктитор, претпоставља се, био неки угледни властелин. Током XVII и XVIII века овај храм су за своје верске потребе користили Дубровчани, који су у Прокупљу имали своју колонију, па отуда и назив „Латинска црква”. (Споменичко наслеђе Србије - Завод за заштиту споменика културе РС)
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Тврђава Рам



Рам је тврђава на обали Дунава у истоименом селу, удаљена 25 km од Пожаревца односно 15 km од Великог Градишта. Смештен је на стени која се са североисточне стране спушта ка Дунаву, а претпоставља се да је град подигнут насупрот тврђави Харам које се налазила на другој страни реке од које данас није ништа остало. Данас су остаци града у доста добром стању.

Није познато када је Рам подигнут, али он сигурно спада међу најстарије утврде на овим просторима. Најстарији запис о њему датиран је у 1128. годину када су у његовој близини Византинци потукли Мађаре. Након што су Турци овладали нашим крајевима, окренули су се краљевини Мађарској и освајању Панонске низије. У циљу заштите десне обале Дунава турски султан Бајазит II (1480-1512) је прерадио и ојачао постојећу утврду за потребу борбе ватреним оружјем, тако да Рам представља једну од најстаријих артиљеријских утврда у Србији.

Рам је данас доста добро очуван. Куле су у добром стању, изузев југоисточне чији је предњи део скоро у потпуности уништен. Бедеми тврђаве су такође у солидном стању, док је мали бедем у траговима. Унутар тврђаве, уз западни бедем има остатака грађевине са основом правилног осмоугла са страницама дужине 3m. Недалеко од утврде су Турци подигли караван сарај око кога се временом развило данашње место. Цео простор тврђаве је археолошки испитан током 1980. године. У некадашњем караван сарају је тренутно (септембар 2008) у изградњи православна црква.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Фетислам Кладово



Фехт-ул-ислам или капију мира подигли су је Турци после освајања и ових крајева средњевековне Србије. Утврђење чине две засебне целине, Мали и Велики град, које су не само изграђене у различитим раздобљима већ су се разликовале по концепцији градње и фортификационим одликама.
''Тврђава Фетислам налази се на самој обали Дунава западно од Кладова. Састоји се од Малог и Великог утврђења. Мало утврђење, које чине горњи и приобални простор, подигнуто је 1524. као полазиште за турско освајање градова Северина и Ердеља. Горњи простор је правоугаоног облика, са кружним кулама на угловима. Бедеми имају троугаона и правоугаона ојачања која у нивоу шетне стазе, оивичене зупцима, формирају платформе. Приобални простор, правоугаоног облика са троугаоним ојачањима и две четвороугаоне куле са дунавске стране надовезују се на горњи простор и развијају у правцу Дунава.
Мали град, најпре је изграђен ради окупљања војске за напад и освајање града. Година изградње Малог града сматра се 1524. година, с обзиром на то да се у угарским изворима, без навођења имена, говори о изградњи утврђења преко пута Северина. На основу очуваних остатака Малог града, може се закључити да је он имао све одлике артиљеријске базе: био је правоуганог облика (90џ30м), био је заштићен бедемом са кружним кулама на угловима и пушкарницама у зиду. Испод бедема, осим са дунавске стране, протезао се ров преко кога се на два места покретним мостовима ступало у тврђаву. У бедему је постојала и трећа капија, која се налазила у близини Дунава, а служила је да посада, у случају опасности скривеним путем дође до пловила и напусти тврђаву.

Велики град, као део целине фетисламског утврђења, Турци су касније изградили. Његовој изградњи се приступило у периоду када је Турска, исцрпљена дуготрајним ратовима, била приморана да посвети пазњу одбрани раније освојених територија. Изнад капија које су водиле у утврђење биле су постављене мермерне плоче с натписима, које су величале султана Махмуда II
Скривени пут, ширине 7–10 m, затворен је спољним одбрамбеним зидом – ескарпом. У Мало утврђење се улазило на три места преко рова ширине око 5,5 m. Ров има контраескарпу од опеке. Велико утврђење, подигнуто између 1717. и 1739, имало је шест камених бастиона и палисадне бедеме. Замена палисада зиданим бедемима извршена је тек 1818. Око утврђења се пружа ров ширине од 13 до 30 m који се завршава зидом-контраескарпом од ломљеног камена. Главна, Варош-капија у јужном бедему, Ороспи-капија у југозападном бедему и Дунавска капија на североисточној страни и данас су добро очуване. Фетисламска утврђења су била у употреби до 1867, када су их Турци предали Србима. Истраживачки и конзерваторски радови вршени су у периодима од 1973–1977 и 1981–1984. године.''
Категорисана је као споменик од великог значаја.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Вршачки замак



Вршачки замак (Вршачка тврђава, Вршачка кула) је тврђава у Србији из XВ века чији се остаци уздижу на висини од 399м нмв, на Вршачком брегу изнад града, од које је најочуванија Донжон кула. Утврда је имала издужени облик који је пратио зараван на врху брда и била је широка 18м, а дугачка 46м. Сам Донжон има правоугаону основу са улазом на спрату до кога се долази степеницама које се лако могу склонити у случају опасности. Висок је око 20м са приземљем и три спрата, од којих је трећи, по остацима камина и оџака, коришћен за становање. Претпоставља се да је целу утврду подигао Ђурађ Смедеревац(1427—1456) после пада Смедерева и целе Деспотовине 1439. године са циљем заштите својих поседа на простору данашње Војводине, а у прилог тој тези иде и архитектонска сличност између Вршачке куле и Смедеревског града односно утврђења манастира Манасије. Према неким другим тезама на том простору је постојало утврђење и пре тог времена, које се у ондашњим изворима из прве половине 13. века јавља под именом Ерд Шомљо(рум. Ердесумулу,мађ. Ердсомлyо,Ерсомлyо) или само Шомљо, али његова тачна локација још увек није са сигурношћу потврђена, пошто се поред данашњег Вршца као могућа локација помиње и простор Баната који се данас налази у Румунији.

Вршац се први пут у изворима помиње 1427. године у писму краља Жигмунда(1387—1439) под именом Подвршан, које указује да се насеље налазило испод врха, на коме се могућно налазила и утврда. Међутим најизвесније је да је утврђење чији се остаци данас налазе на врху Вршачког брега подигао Ђурађ Смедеревац, највероватније после пада Смерева и целе Деспотовине 1439. године. Већ 1456. године заузеле су га Османлије у склопу напада на Смедерево и Београд, али се нису дуго задржале у њему.

Османлије су утврду и околину заузеле 1552. године и држале су га све до 1716. године, када је ушао у састав Аустријског царства. Током османлијске управе тим простором дошло је до велике банатске буне 1594. године коју су подигли локални Срби и Румуни и који су, између осталог, ослободили и Вршац са утврђењем. Сама буна је угушена у крви, али је остао забележен легендарни догађај током османлијске опсаде града када је османлијски ага изазвао на двобој српског војводу Јанка Лугошана званог Халабура који је бранио утврду. Овај му је изашао на мегдан и савладао га, а цео догађај је постао и део грба града Вршца на коме се изнад куле види рука са мачем и одсеченом турском главом.

Аустријанци су преузели контролу над градом 1716. године и он је тада ушао у састав Тамишког Баната са седиштем у Темишвару, а већ 1718. године је постао средиште Вршачког дистрикта. Вероватно је у ово доба утврда изгубила своју стратешку вредност и била напуштена пошто се на њој не могу уочити назнаке преправљања у артиљеријску утврду, као што се десило са Београдском или Петроварадинском тврђавом.

Конзерваторски и рестаураторски радови на кули су изведени 1984. и 1993. године, а од 1997. године су отпочела систематска археолошка ископавања целокупног локалитета којим су откривени остаци јаке кружне куле која се налазила насупрот данас очуваној. Сама кула и остаци утврде су током НАТО агресије на СРЈ претрпели оштећења услед ракетних напада на телекомуникациони предајник који се налази у њеној близини, изведених 30.04. и 12.05.1999. године.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Шабачка тврђава, Шабац




Налази се на десној обаки реке Саве, недалеко од центра савременог града. Помиње се први пут у време деспота Стефана Лазаревића под именом Заслон. То је утврђење неправилне четвороугаоне основе, са кружним кулама на угловима, изузев источне, која је имала трапезасту основу. Унутрашње димензије утврђења су 46 х 38 х 45,5 х 33 м. Дебљина бедема креће се од 2 до 2,5 м., а њихова висина износи од 7 до 8 м. Спољни пречник кула је 11 м. Према реци са унутрашње стране подигнут је зид од опека дебљине око 6 м. Састоји се од 7 већих и једног мањег засведеног отвора. Овакав изглед преосталог утврђења резултат је детаљне аустријске реконструкције из 1788. и турске из 1806. године.

Најстарије шабачко утврђење је било саграђено системом кула, ровова, земљаних бедема и палисада. Током систематских ископавања Ваљевског завода 1994. откривени су јединствени остаци на нашем простору фортификације са бедемима од земље и дрвета и масивном улазном кулом од опека. Тврђава је била опасана ровом са водом, а у њу се улазило преко дрвеног моста. Историјски извори приписују градњу прве фортификације Турцима, али је сав археолошки материјал из најстаријег слоја средњоевропског порекла. Изглед града представљен је на више графика из периода од 15. до 19. века. Прва велика преправка града уследила је након освајања Сулејманана Величанственог 1521, када је тврђава добила облик сличан данашњем.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Нишка тврђава



Турска тврђава је изграђена на остацима античког и средњовековног утврђења. У античком периоду нишко утврђење се помиње као снажан каструм, за који римски историчар 6. века, Амијан Марцелин, тврди да је "више пута опседан, али се никада није предао нити би освојен". Римска тврђава од камена саграђена је вероватно око половине 2. века, када је у Нишу била смештена Прва кохорта Дарданаца. Средином 2. века Ниш се први пут помиње у изворима. У Географији Клаудија Птоломеја, Ниш је записан међу четири највећа града Дарданије. На прелазу из 2. у 3. век Ниш добија статус муниципија-самоуправног града. У 4. веку Ниш је стециште римских царева. Овде је рођен цар Константин Велики (306-337), за кога анонимни писац каже да је "овај град величанствено украсио", на Медијани подигао свој "двор", а тврђаву доградио. У Нишу бораве 340. године и Константинови синови - Констанс и Констанције. Овде је 350. године абдицирао узурпатор Ветранион, а 361. дуже борави цар Јулијан. И коначно, 365. године, у Медијани бораве браћа Валентијан и Валенс. Овај добро утврђени римски град, према Присковом запису, до темеља су порушили Хуни 441/442. године.

Римску тврђаву обновио је после 530. године византијски цар Јустинијан И (537-565). Историчар Прокопије каже да Јустинијан Ниш "утврди и учини неосвојивим за непријатеља". Обновљено нишко утврђење је већ 550. године било први пут на удару Словена. Њихови продори ка Солуну и Цариграду, преко Ниша, забележени су 578, 579, 584, 586. и 587. године.

Словени су освојили Ниш око 615. године. Опустошен и већим делом напуштен од ромејског становништва, Ниш је препуштен Словенима. Тиме започиње средњовековно раздобље града. А већ у 10. веку нишко утврђење поприма све карактеристике средњовековне тврђаве.

Током 6. века Ниш и његово утврђење се више пута помиње у изворима. У повељи византијског цара Василија ИИ Охридској архиепископији 1020. године записана је и Нишка епископија. У лето 1040, за време устанка Петра Одељана против византијске власти, Нишка тврђава је неко време била у власти устаника. Хорде Печењега су од 1048. до 1050. и 1080. године опседале Нишку тврђаву и пљачкале околину. У лето 1072. угарски краљ Соломон осваја Ниш и односи руку св. Прокопија, а септембра устаничка војска осваја град и борави у њему до децембра 1072. Када су 1096. године крсташи прво похода прошли кроз Ниш, описују да је био боље утврђен од Београда и да је опасан "јаким зидинама и кулама".

Први писани извор о обнови средњовековне Нишке тврђаве потиче из 1165. године, када византијски историчар Хонијат наводи да је цар Манојло И Комнин (1143-1180) "и сам Ниш окружио зидовима". Српски извори бележе да је велики жупан Стеван Немања продро 1183. у "славни град Ниш" и до темеља га порушио, а 1186. године освојио га је од Византије и обновио, примивши у Нишу 1189. немачког цара Фридриха И Барбаросу. Византија га поново осваја 1190. године Српски краљ Стефан Првовенчани помиње се у Нишу од 1214. до 1215. године. После тога, кроз читав 13. век, у изворима нема помена о граду, вероватно је био под влашћу Бугара.

После битке код Велбужда 1330. године, када је Стефан Дечански потукао бугарског цара Михајла Шишмана, Ниш је поново ушао у састав Србије. У доба кнеза Лазара (1371-1389) Нишка тврђава је била обновљена, а 1386. Ниш су први пут освојили Турци, а Тврђаву разорили. У доба српске деспотовине, од 1402-1427, деспот Стефан Лазаревић је освојио Ниш и обновио Тврђаву. Била је то последња обнова средњовековног нишког утврђења, пошто је Ниш 1428. године коначно потпао под турску власт. На самом почетку турске власти - Нишка тврђава је два пута страдала. Новембра 1443. године удружена српско-угарска војска, предвођена деспотом српским - Ђурђем Бранковићем и Јанком Хуњадијем, ослободила је Ниш и продрла до Софије, а у повратку, јануара 1444. године, поново је прошла кроз Ниш. Деспот Ђурађ и Хуњади су 1454. поново продрли до Ниша, рушећи га и палећи.

Турци нису обнављали средњовековну тврђаву. Аустријанци су, освојивши Ниш 1690. године, на остацима средњовековног утврђења саградили два јака бастиона. Током последње деценије 17. века, Турци су на неколико места само ојачали бедем. Тек губитком Београда 1717, у Аустро-турском рату и премештањем војног и управног седишта у Ниш, Турци су 1718. године изградили, за само годину дана, земљано утврђење Хисар. Било је већих димензија од данашње Тврђаве и имало је изглед троугла, обухватајући и Београд махалу. Земљани бедем Хисара поседовао је седам бастиона, а дуж бедема ров, ширине 3,50 м, напуњен водом из Нишаве. У Хисар се улазило на три капије. Изглед Хисара је сачуван на тзв. Италијанском плану из 1719. године. Бедеми данашње Тврђаве изграђени су од фебруара 1719. до јуна 1723. године.

Изградња

Данашње утврђење је артиљеријског типа и подигле су га Османлије у периоду од 1719. до 1723. године на простору античког и средњовековног утврђења.

Султановом повељом од 19. фебруара 1719. одлучено је да се у Нишу изгради јака тврђава. У пролеће исте године отпочели су радови по пројекту главног архитекте Мехмед аге и његовог брата Мустафа аге, главног организатора радова. Прве године градње, 1719. године, ангажовао је више десетина хиљада спахија из десет санџака Румелијског беглербеглука, а 1722. године из 14 санџака. Последње године градње бедема, 1723, доведено је 40 мајстора каменорезаца из Цариграда, а бедем је зидало 400 зидара. Завршетак радова обележен је свечаностима и постављањем плоче са записом на Стамбол капији, јуна 1723. године.

Као и свако артиљеријско утврђење, данашња Нишка тврђава има полигоналну основу, са седам неједнаких страна и четири велике капије (Стамбол врата, Београдска врата, Водена или јагодинмалска врата и Видинска врата), једном малом капијом (тзв.потерна врата, „вратанца“ којима се излази у градске ровове) и осам бастионих тераса. Са бедемима дужине 2.100 м који су широки 3 м, а високи 8 м тврђава захвата површину од 22 ха, 80 ари и 52 м².[9]

До 1878. унутар тврђаве су се налазиле две четврти које су се звале;

- Хункар (царева) мала са источне старне - десно од Стамбол капије у којој је био смештен „владалачки део“, Митхад пашин двор, команда турског гарнизона и
- Едирне Бали-мала као унутрашњи део вароши са много кафана, бакалница, бозаџиница, ковачница, већи број коларски и другиг занатских радњи и свакојаких других турских „прчварница“.

У тврђави су се налазиле и три велике турске џамије од укупно 13 колико их је 1878. било у Нишу;

- Хамаз-бегова или Нишка џамија, смештена у четврти Балија Једренце, недалеко од Београдске капије, са леве стране главне градске улице (која се поклапа са данашњом главном тврђавском стазом, на почетку успона)
- Једрењанина Бали-бега џамија (реконструиосана 1976/77 године) без минарета, налази се и данас у Тврђави. Уз ову џамију Митхад паша изградио је и библиотеку која је радила до 1877.
- Трећа џамија о којој се данас ништа не зна, а налазила се на најузвишенијем делу Тврђаве.

Унутар тврђави су се налазиле и архитектонски интересантна - сахат и ватрогасна кула и велики број других грађевина које су након ослобођења срушене.

Након ослобођења тврђава има чисто војну улогу до 1950. године када се војска повлачи из тврђаве и од тада остаје само историјски значај и постаје шеталиште са значајном културном понудом.

Током своје вишевековне историје, првобитна нишка Тврђава на чијем простору се налази данашња турска Трврђава, била је у поседу многих држава, почевши од Римљана чији се цар Константин родио недалеко од данашњег Ниша, преко Стефана Немање који је у њој неко време држао своју престоницу крајем XИИ века до Османлија које су је заузеле 1395. године. У склопу тврђаве се данас налази бројни туристички садржаји, продавнице сувенира, ликовне галерије, угоститељски објекти и летња позорница која представља својеврстан културни центар града током летњих месеци.

IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Тврђава у Бачу



Средњевековно утврђење у Бачу познато је као једна од највећих тврђава свог времена у Панонији. Подигнута је уз истоимено насеље са његове западне стране, на мањем острву насталом од реке Мостонге.

Тврђава у Бачу спада у тзв. ''Водене градове'', јер је са свих страна била опкољена реком, а прилазило јој се покретним мостовима. Тврђава има петоугаону основу на чијим се угловима налазе истурене куле. У унутрашњости тврђаве се налази још једна, највиша, централна (донжон или бранич) кула. Ова кула је служила као важан део одбрамбеног система тврђаве али и као осматрачница.

Бач је према неким летописима био и Аварска тврђава (873. год.). Угарски краљ Стјепан И основао је у Бачу жупанију, а на прелазу првог миленијума у други, Бач је већ био изграђен и утврђен град, повезан Мостонгом са Дунавом. За време Арпадовића Бач постаје не само црквено седиште надбискупије већ и краљевски град у који долазе племићи и владари на договоре, зборове и скупштине. У XИИ веку Бач бележи велики успон. У том периоду се први пут у писаним изворима помиње моћна тврђава која ће претрпети неколико рушења и обнављања а чији су остаци и данас изазов за научнике и туристе.

На челу Бачке жупаније били су велики жупани, које је именовао краљ. Све до провале Монгола 1241 год., жупани су били управници овог подручја. Они су сакупљали прилоге, постављали војне и цивилне заповеднике. Од XИИ века установљен је обичај да се једном годишње угости краљ. У граду су се налазили осим жупана и поџупани, судије, војно особље и др.
Почетком 14. века променила се династија у Угарској, на власт долази Карло Роберт из породице Анжујаца који је у периоду између 1338 и 1342 године подигао град (тврђаву) на Мостонги која добија четвороугаону кулу са шест спратова, значајну за одбрану града.

Данас је то најстарија средњевековна тврђава у Војводини, чији је непосредни градитељ био Петар Варади (Петроварадинска тврђава у Новом Саду). Град тада има осам кула, разне одаје управитеља округа, ходнике, боравишта за стражу, кухињу, бунар, шталу и сл. Испод града се развијало цивилно насеље, подграђе, у које се улазило кроз капију “Шиљак” .
Тврђава је онеспособљена за употребу после пожара и разарања почетком 16, века, за време борби са Ракоцијевим побуњеницима у периоду од 1702. до 1704. године.

Тврђава Бач је несумњиво најзанчајнија спона садашњости и прошлости овог, историјски веома значајног града на територији Војводине, а можда и шире. Она непадљиво живи са становништвом Бача, прекривена слојевима заборава, таложеног током векова, у вихору свакодневног живота прошлих и садашњих генерација.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.