Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: СЗО: Мобилни телефон изазива рак  (Pročitano 6510 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Mobilni telefoni izazivaju rak

Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije uvrstili mobilne na listu izazivača kancera, zajedno sa olovom, hloroformom i izduvnim gasovima iz automobila.

Naučnici Međunarodne organizacije za istraživanje tumora, koja radi u okviru SZO-a, proučavali su stotine naučnih studija na temu uticaja mobilnih telefona na ljudsko zdravlje i zaključili da postoji dovoljno dokaza o tome da telefoni mogu uzrokovati rak.

- Kod većine spoljnih faktora izloženost mora da traje nekoliko desetina godina pre nego što vidimo posledice - rekla je doktorka Kejt Blek, šef neurologije u bolnici „Sedars-Sinaj" u Los Anđelesu.


Profesor ETF-a Aleksandar Nešković kaže da u domaćinstvima postoje uređaji koji možda i više zrače od mobilnog, ali da mi obično nismo toliko blizu njih, pa nismo ni izloženi zračenju.

- Mikrotalasna pećnica zrači i o njima se puno priča. Imate neke vrste sijalica koje mogu da generišu zračenja: laptopovi, monitori računara... Inače, telefonu je „domaći zadatak" da zrači, odnosno da emituje energiju kako bi signal stigao do bazne stanice. Što je telefon dalji od našeg tela, ta gustina zračenja je sve manja. Činjenica je da su proizvođači mobilnih telefona njih koncipirali da zračenje bude ispod dozvoljenih granica, ali je i činjenica da mobilni telefon držite uz glavu, a televizor ne držite - objasnio je on.

Doktorka Blek je objasnila da je tip zračenja koji proizvodi mobilni telefon sličan zračenju koje nastaje kod mikrotalasne rerne.

- Mikrotalasna radijacija, najjednostavnije rečeno, radi mozgu isto što se i hrani događa u mikrotalasnoj rerni, lagano ga kuva! Tako da, osim rizika od raka, može da se desi niz usputnih pojava kao što je uticaj na pamćenje - objasnila je Blekova.

Naučnici upozoravaju da su najviše u opasnosti osobe koje koriste mobilni telefon više od 10 godina, kao i deca, čije su lobanje tanje, pa zračenje može ući dublje u mozak.

Profesor na Elektrotehničkom fakultetu Aleksandar Nešković kaže da se zračenje mobilnih telefona može umanjiti korišćenjem blutut slušalica, ali je zanimljivo da to nije slučaj kod korišćenja žičanih slušalica.

- Postoje čak i neki aparati za navodno smanjenje zračenja mobilnih telefona, ali oni mogu da naprave i kontraefekat. Jer telefon može da „umisli" da ne radi u dobrim uslovima, pa da onda pojača snagu - kaže Nešković.

Saveti

- Korišćenje mobilnih telefona ne dozvoljavati deci mlađoj od 12 godina
- Izbegavati nošenje mobilnih telefona neposredno uz telo
- Što kraće razgovarati preko mobilnog telefona
- Prilikom razgovora redovno menjati uho na kojem se drži uređaj
- Izbegavati korišćenje mobilnog kada je slab signal ili prilikom brzog kretanja
- Više pribegavati korišćenju SMS poruka u komunikaciji
- Ne spavati u blizini mobilnog telefona
- Kada ga ne koristite, na poslu posebno, udaljite ga od sebe

smedia
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
"Motorola" najviše zrači, „Samsung" najbezbedniji

Posle vesti koja je uzdrmala ceo svet o tome da je naučno dokazano da mobilni telefoni mogu da izazovu rak, objavljena je lista i količina zračenja koju emituju određene marke telefona i koliko koji utiče na zdravlje.

Svetska zdravstvena organizacija uvrstila je zračenje telefona u kategoriju B2, što znači da je korišćenje ovih uređaja „verovatno kancerogeno" za ljude i da se može dobiti rak mozga, što su preneli svi svetski mediji.


CNN podseća na izjavu šefa za zdravstvene informacije Centra za istraživanje raka u Velikoj Britaniji Eda Janga, koji je rekao da je SZO utvrdio da „samo postoje neki rizici", ali da ne treba dizati paniku.

Grupa 2B znači da ima pokazatelja o potencijalnom riziku od raka, ali da oni nisu još uvek toliko ubedljivi - rekao je on.

Izloženost zračenju zavisi i od toga koliko često se koristi telefon, kao i od kvaliteta mreže mobilnih operatera.

Neki proizvođači mobilnih telefona juče su odmah reagovali : iz „Epla" su poručili da bi njihove ajfonove trebalo držati najmanje 15 milimetara daleko od tela; „Blekberi" savetuje da se njihov telefon drži „najmanje 25 milimetara od tela u trenutku kada se dešava prenos".


Stručnjaci objašnjavaju da što je telefon dalji od korisnika, to je nivo izloženosti zračenju manji. Obično u trenucima kada uspostavljamo vezu ili ako je slab signal zračenje je najveće. Tako da se preporučuje da mobilne telefone ne koristimo u liftovima, zgradama koje ometaju prijem i ruralnim predelima gde nema jakog signala.

Najmanje zrače
1. LG Quantum 0.35 W/kg
2. Casio EXILIM 0.53 W/kg
3. Panteć Breeze II 0.55 W/kg
4. Sanyo Katana II 0.55 W/kg
5. Samsung Fascinate 0.57 W/kg
6. Samsung Mesmerize 0.57 W/kg
7. Samsung SGH-a197 0.59 W/kg
8. Samsung Contour 0.60 W/kg
9. Samsung Gravity T 0.62 W/kg
10. Motorola i890, Samsung SGH-T249 0.63 W/kg

Najviše zrače

1. Motorola Bravo 1.59 W/kg
2. Motorola Droid 2 1.58 W/kg
3. Palm Pixi 1.56 W/kg
4. Motorola Boost 1.55 W/kg
5. BlackBerry Bold 1.55 W/kg
6. Motorola i335 1.55 W/kg
7. HTC Magic 1.55 W/kg
8. Motorola W385 1.54 W/kg
9. Motorola Boost i290 1.54 W/kg
10. Motorola DEFY, Motorola Quantico, Motorola Ćarm 1.53 W/kg


PROVERITE SVOJ TELEFON
Link preko kojeg možete da proverite koliko zrači vaš telefon:

http://edition.cnn.com/interactive/2011/06/tec/table.phone.radiation/index.html

smedia
« Poslednja izmena: 03. Jun 2011, 09:15:49 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 5.0
Ako su mobilni telefoni štetni, što nije isključeno, onda bi trebalo uzeti u razmatranje i ostale RF emitere, predajnike radio i tv stanica, same radio uređaje i sve druge bežične komunikacione uređaje, npr. bežićni fiksni telefon... Radi se o istom tipu zračenja, samo treba proveriti respodelu intenziteta.
IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Mi smo merili koliko nam zrace telefoni u labaratoriji nekog profesora i nekom drugaru je ispalo tipa 15W/kg pri pozivanju i posle se smanji na 5w/kg .... Smile

Uglavnom zracenje koje odaje telefon mnogo je vece u trenutku kada pozivas ili kada ti pristize poziv nego u toku razgovora. Tako da imajte to na umu. Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Ja zivim preko puta trafo-stanice  Smile

Cudim se kako uspevam da ne pokvarim mobilni telefon kad ga koristim ... i ostale uredjaje...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Mi smo merili koliko nam zrace telefoni u labaratoriji nekog profesora i nekom drugaru je ispalo tipa 15W/kg pri pozivanju i posle se smanji na 5w/kg .... Smile

Pa,sta to konkretno znaci?  Smile




Inace,ja sam ranije drzao telefon u desnom dzepu,pa sam pre par meseci prebacio u levi.Kobajagi-ako vec zraci,da bude simetricno.  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Znaci da je zracenje visoko u trenutku kada pozivas sa telefona Smile Znaci kada pozivas sacekas 3,4 sekunde dok se uspostavi veza i onda stavis telefon na uvo Smile

Mislim nije to neko ogromno zracenje ali svakako nije zdravo Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Znaci da je zracenje visoko u trenutku kada pozivas sa telefona Smile Znaci kada pozivas sacekas 3,4 sekunde dok se uspostavi veza i onda stavis telefon na uvo Smile

Aha... ok,hvala.  Smile

Moram da se istreniram da tako odsad radim.

Citat
Mislim nije to neko ogromno zracenje ali svakako nije zdravo Smile

Pa,normalno,ali... kad se nagomilava... Ko jedan korak-za patiku,to je nista.Ali,posle 6 meseci...itekako se istrosi.  Smile


Bilo bi dobro ispitati i koliko radijacije emituju.Jer,kolko znam,posto jesu elektricni uredjaji,moraju da emituju i malo radijacije.


Ako su mobilni telefoni štetni, što nije isključeno, onda bi trebalo uzeti u razmatranje i ostale RF emitere, predajnike radio i tv stanica, same radio uređaje i sve druge bežične komunikacione uređaje, npr. bežićni fiksni telefon... Radi se o istom tipu zračenja, samo treba proveriti respodelu intenziteta.

apsolutno.

Meni je bas smesno da se bruji o mobilnim i njihovom zracenju(i to je pohvalno),ali da se zato cuti o zracenju raznoraznih radio,wireless,tv,i drugih talasa.
Mislim,sta sve imamo danas "oko sebe"... radio talase,pa tv,pa wireless,pa GPS,pa zracenje od uredjaja,pa ko zna sta jos... mislim,krajnje je licemerno da se o jednome prica na sve strane,samo da bi se zato gurnule pod tepih ostale cinjenice,odnosno rizici.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Pa imas predajnike za mobilne na svakih 100m  Smile Nama je taj profesor tacno pokazivao gde stoje predajnici itd... Lik je inace doktorirao bas na nekoj temi u vezi zracenja Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.