Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nokia E7 - punokrvni biznis telefon  (Pročitano 16197 puta)
20. Maj 2011, 15:46:08
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Nokia E7

Nedavno je Nokia odlucila da odredjeni broj uticajnih ljudi domaceg interneta dobiju priliku da testiraju njihovo novo mezimce - E7, sigurno jedan od najpozeljnijih biznis telefona koji dolaze. Pozvan sam da se prijavim, a nakon nekoliko dana i kontaktiran da preuzmem telefon na jednomesečni test. Ovo mesto odabrao sam da iznesem svoje utiske i sa vama podelim sve ono najvaznije kada je ovaj telefon u pitanju.

Primarni razlog zasto sam se odlucio da telefon testiram je cinjenica da, iako iPhone (prvo 2G, a sada 3Gs) imam nekoliko godina, i vrlo sam zadovoljan, primetno je da sam broj poruka, i odgovaranje na mailove sa telefona sveo na minimum jer prosto ne volim da tipkam po touchscreen ekranu. Nije u pitanju brzina, tastatura je sasvim zadovoljavajuca, a ja na njoj veoma brz, vec prosto neka odbojnost prema takvom nacinu unosa vece kolicine teksta. Ako je nesto krace, odgovoricu, ali ako je nesto duze, ili cu izvaditi laptop i zbog tih par minuta ga paliti, ili ce to sacekati dok ne sednem za racunar kuci ili na poslu. Nikada nisam na duze vreme imao telefon sa fizickom QWERTY tastaturom u landscape layoutu, jer onaj drugi, portret (Blackberry, Nokia e71 i slicni telefoni) prosto nije dovoljno komforan za moje prste.



Osnovni tehnički podaci:

Dimenzije: 123.7 x 62.4 x 13.6 mm

iPhone 4: 115.2 x 58.6 x 9.3 mm,
HTC Desire: 119 x 60 x 11.9 mm,
Samsung Galaxy S: 122.4 x 64.2 x 9.9 mm


Masa: 176 g

iPhone 4: 137 g,
HTC Desire: 135 g,
Samsung Galaxy S: 119 g


Ekran: AMOLED kapacitivni, 16M colors, 360 x 640 pixels, 4.0' ClearBlack

iPhone 4: LED-backlit IPS TFT kapacitivni, 16M colors, 640 x 960 pixels, 3.5',
HTC Desire: AMOLED ili SLCD kapacitivni, 16M colors, 480 x 800 pixels, 3.7',
Samsung Galaxy S: Super AMOLED kapacitivni, 16M colors, 480 x 800 pixels, 4.0'


Kamera: 8 MP, 3266x2450 pixels, autofocus, dual-LED flash, 720p Video

iPhone 4: 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash, 720p@30fps, LED video light, geo-tagging,
HTC Desire: 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash, 720p@30fps,
Samsung Galaxy S: 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, 720p@30fps


Detaljne specifikacije možete pronaći ako kliknete ovde.

Symbian^3 OS

Po mnogima, najveci kamen spoticanja ovog modela je Symbian, a meni je cilj da vidim koliko je to zaista problem, koliko je ovaj sistem upotrebljiv, koje su njegove prednosti, koje su mane i kako to sve u praksi u realnoj upotrebi izgleda.

Svi smo mi robovi navika i nikome od nas nije lako da se naviknu na nesto fundamentalno drugacije posle godina i godina upotrebe jednog sistema, a cinjenica je i da su velika imena (a Nokia je verovatno i najvece) prilicno rigidna kada je ta vrsta promena u pitanju. Symbian se pominje kao "grobar" Nokie i njene buducnosti.
Verujem da stvari nisu tako crne, ali cinjenica je da i iOS i Android imaju dobru i stabilnu BSD osnovu i da je ekspanzija tih platformi zaista zapanjujuca.

Vredi imati u vidu i:

Telefon se pravi u pet boja, ali ce kod nas biti dostupan u tri, i to: , a u svetu i u ove dve varijante: i

Ovaj telefon, takodje, krase i napredni mail klijent, laka integracija sa gotovo svim poznatim e-mail sistemima, lako povezivanje sa eksternim monitorima i televizorima putem HDMI izlaza, a tu je i prilicno bitna stvar za neke - podrska za Flash sadrzaje kroz Flash Lite 4...

Ali da krenemo redom:

Unboxing:



Prve fotografije:



Test na Voju: Svideo mu se!



Kamera:

Jedan od bitnih aduta ovog telefona je i 8mpix kamera sa dvostrukim LED blicom, a ja cu pokusati da pokazem koliko je realno upotrebljiva kroz seriju sample fotografija u najrazlicitijim uslovima.

Sample fotografije:



Napomena: Referentni uredjaj za poredjenje je iPhone 3Gs



Primetna je osetna prednost iPhonea kada su blizi kadrovi tj makro u pitanju, ali je jasno da telefon daje vrlo solidan kvalitet snimka na malo vecoj razdaljini. U ostalom, ko jos koristi telefon za pravljenje macro fotki Smiley

Sample video:

Nokia E7 u akciji: (30 MB)



Download: 4 sample videa u razlicitim uslovima - 120 MB, 2 sample videa u nocnim uslovima - 93 MB(direktan link)

iPhone 3Gs u akciji: (1.5 MB)



E-mail klijent:

Ne mogu se oteti utisku da je e-mail klijent vrlo pedantno uradjen. Za pocetak, podesavanje je pojednostavljeno do maksimuma ako (kao vecina) koristite neki od najpopularnijih servisa (Gmail, Yahoo Mail, Hotmail i slicno), tako da za manje od minuta mozete poceti da koristite svoj mail na telefonu. Klijent je veoma lepo i pregledno uredjen, a telefon u landscape modu zaista dominira.
Tastatura je izuzetno udobna za kucanje iako na prvi pogled deluje da su tasteri premali i premekani (guma). Vrlo brzo covek se moze navici i uz upotrebu obe ruke postici zavidnu brzinu kucanja.

Evo nekoliko screenshotova ekrana tokom upotrebe.



Screenshotovi su uhvaceni programom Screen Snap

Software:

Covek ne moze biti ravnodusan kada je ovo u pitanju. Pretpostavka jeste bila da ce ovo biti najveci kamen spoticanja Nokie E7, i svakako je tako. Uz veliko postovanje za ulozeni trud, cinjenica je da je Symbian zaista svetlosnim godinama iza Androida i iOS-a, da nosi gomilu nekih sitnih ili krupnih, a pritom vrlo iritantnih bug-ova, da je u mnogim stvarima nedovrsen, neodlucan i slicno.

Ne zelim da izgleda kao da napadam bez razloga, stoga cu navesti nekoliko primera koji su mi zasmetali...
- Nije mali broj situacija u kojima cete naici na to da interfejs telefona ima nacrtane ili predvidjene elemente koji ne rade. Primera radi, kada saljete mail, postoji citav interfejs alert prozora, ali nema dugmica (ne treba ih ni biti, ali ne treba ih biti ni na crtezu)
- Nalog za OVI store nisam uspeo napraviti sa telefona iako sam popunjavao formular 10ak minuta. Da sam imao kose, osedeo bih. Napravio sam ga sa racunara, a zatim pokusao preuzeti aplikacije... Kod nekih sam uspeo, kod mnogih ne, bez ikakvog objasnjenja. Store ne pamti ni poslednju poziciju, pa ako krenete da skidate aplikacije ili igre redom sa spiska najpopularnijih, svaki put cete celu navigaciju morati da prodjete.
- Threaded SMS kao sto je i najavljeno postoji, ali nije u inboxu, pa ako udjete tamo, postoje sanse da se izgubite... kao ja... Potrebno je da izadjete i udjete u conversation i onda cete dobiti threaded prikaz.
- Igrice... sto cinjenica i ne treba da bude neki key selling point ovog telefona, ali jeste dobar pokazatelj popularnosti platforme kod developera... Igrice izgledaju bukvalno kao pre 10 godina na Nokia 7650 uredjaju.
- Takodje, jedna od fundamentalnih stvari... javljanje... prilikom poziva, zbog problematicne pozicije senzora za svetlo / prednja kamera, ekran se zacrni, ne moze se telefon otkljucati i ceo proces traje jako dugo i beskrajno je dosadan, i ponavlja se svaki put, a slicno je i na N8. Dakle nije samo sto se ekran ugasi, vec sto nekad u tom procesu i zaglupi software. Ovo nije nesto sto cete morati da prodjete svaki put, ali ako kojim slucajem budete igde blizu senzora prstom (a nalazi se tacno na mestu gde bi otvarali tastaturu), upadate u situaciju koja je veoma iritantna. Nekad se slicna stvar desava i bez da zaista pokrijete senzor, sto upada u kategoriju bugova koji su iritantni preko svih granica. Potvrdjeno je na jos jednom telefonu Smiley
- Prosirivost i dostupnost aplikacija je skromna. Ono sto je cinjenica uvek bilo dobro to je dostupnost aplikacija koje nadgradjuju onu osnovnu funkcionalnost telefona kao uredjaja za komunikaciju. Na srpskom, mislim na razne programcice za unapredjenje call logova, preusmeravanje poziva, sekretarica, snimanja poziva i sl, sve ono sto je Symbian krasilo i pre 5 i vise godina. Ali... ako ste navikli na prosirivost koja je dostupna na drugim platformama, koja fundamentalno menja to kako i za sta telefon koristite, pravi od njega fakticki drugi uredjaj, na to zaboravite.
- Web browser je jako spor, renderuje ok, ali scrollovanje je jako sporo, iseckano, sto nije bas srecno. Resenje, naravno postoji, a to je Opera Mini, ali prosto, to jeste jedna od osnovnih stvari i covek bi voleo to da ima.

Ocekuje se vise... prosto, ovo je telefon od 700 Eura.

Ima li nesto dobro?

- E-mail klijent je, kao sto sam vec rekao, izuzetno leo uradjen. Ima i tu nekih trenutaka koji su cudni, tipa da drugacije prikazuje mailove u zavisnosti od toga koliko teksta sadrze, ali Boze moj, covek se navikne.
- Software za kameru, foto i video editor, takodje jako dobro rade.
- Office je takodje funkcionalan i to je jako lepo.
- Social network klijent je upotrebljiv iako ne idealan, narocito za FB. Da je prosiren na Linkedin i jos neke mreze, bio bi zaista dobro resenje, opvako je nedovrsen.
- Widgeti su lepo zamisljeni i ok rade. Meni licno ne znace previse, ali ko to voli i ko je navikao na RSS kao osnovni izvor informacija, resenje jeste dobro uradjeno.
- Kalendar je sigurno jedan od najboljih koje sam video.

Evo i malo screenshotova iz rada:

 

Screenshotovi su uhvaceni programom Screen Snap

Uskoro nastavak...

Sledece sto mozete ocekivati je iskustvo kada je povezivanje uredjaja na TV putem HDMI u pitanju Smiley

U narednih nekoliko nedelja druzenja dopunjavacu ovaj post redovno konkretnim utiscima i iskustvima.
Naravno i klipovima, slikama i drugim korisnim informacijama Smiley

Zavrsne napomene: (Ovaj deo je posebno bitan za vaskoliku srpsku IT javnost) treba naglasiti i to da je ovaj telefon 100% Kiza Approved, obzirom da ga koristi Kiza licno.

« Poslednja izmena: 23. Maj 2011, 13:47:09 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Apple iPhone
Ako je Kiza approved, onda je sve ok i tema moze da ostane Smile
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 25
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
HTC Tattoo
Ali ako je Voja vec rekao da, mislim da tu nema vise price. Bitnije je Voja approved nego Kiza approved  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 3325
Zastava Београд
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Samsung S4 mini
Voja glavni  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5920
OS
MacOS X
Browser
iPhone 5.0.2
mob
Apple iP5
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Bio sam mlad zelen, ponekad i zut

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 24688
Zastava Lausanne
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Motorola V3i
Ako je Kiza approved, onda je sve ok i tema moze da ostane Smile

 Smile Smile Smile

Nadasve se slazem

+1 Smile
IP sačuvana
social share



And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.

Neke price koje kruze forumom ne moraju biti istinite. Mogu biti samo tracevi zlih jezika.

I'm gonna make him an offer he can't refuse.

Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Apple iPhone

Neka ostane ova za sada, jer je official Burek test telefona Smiley Pa cemo linkovati ka toj temi kad SF zavrsi review Wink
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

plagosus.net

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Nokia 5800
Fak! (nadam se da ovo ne podleze moderaciji :) )
Ja sam zeleo plavi, ali imali su samo crni i srebrni pa sam uzeo crni. . .  plavi mi je naj cool :)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Apple iPhone
Meni su plavi i nandzarasti najgotivniji  Smile
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 4310
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Danas sam ga drndao (i C7) pola sata na telenor štandu i mogu da kažem da sam razočaran, ovo mi je posle dugo vremena da sam koristio symbian touch.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.138 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.