Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:13:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sahranjivanje pokojnika i obredi...  (Pročitano 27019 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Bambina,

ne smetnimo sa uma da postoje pojedinci ( ne mali broj), kulture- i nekada i sada, koje vjeruju da neko ko je umro i vidi i cuje Smile...

ali, necemo se baviti sada demantima toga...nije tema o tome Smile

i da, ti svojom strukom to najbolje i znas...koliko obicaji- odredjeni...prilikom sahranjivanja pomazu da se ogroman bol koji je neminovno tu...kanalise na zdrav nacin, a obicaji- osobito ukoliko su u skladu onoga u sta pojedinac vjeruje...i te kako pomazu.

tako da baciti pokojnika, a recimo nekog sa kim smo u zivotu bili vezani... u neku rupu ( zargonski receno- mada fakat...uglavnom jeste rupa)... i samo se okrenuti i reci " aj, zdravo..."...pa i ne pije vodu Smile...

mozda i postoje pojedinci koji bi se na taj nacin oprostili, ali sumnjam da i oni...intimno...imaju i te kako neke " rituale" ...gdje se oprastaju sa pokojnikom...
« Poslednja izmena: 27. Apr 2011, 12:50:21 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
naprotiv sam cin obreda se vrsi za mrtve,dodatni program je za zive
E super, sad si me ubedio. Mislim, takvi argumenti prosto obaraju s nogu. Hvala na prosvetljenju!  Smile

ne smetnimo sa uma da postoje pojedinci ( ne mali broj), kulture- i nekada i sada, koje vjeruju da neko ko je umro i vidi i cuje Smile...
Naravno da postoje. Njihovo je pravo da veruju u šta im je volja. Možda je ljudima tako lakše, što da ne?
Iznela sam svoje mišljenje po tom pitanju, jer ne verujem u zagrobni život, raj niti pakao. Smile

ali, necemo se baviti sada demantima toga...nije tema o tome Smile
Nećemo, nismo blesavi.  Smile To bi se opet pretvorilo u... krstaški rat.  Smile

i da, ti svojom strukom to najbolje i znas...koliko obicaji- odredjeni...prilikom sahranjivanja pomazu da se ogroman bol koji je neminovno tu...kanalise na zdrav nacin, a obicaji- osobito ukoliko su u skladu onoga u sta pojedinac vjeruje...i te kako pomazu.
Naravno, o tome i pričam. Smile Kaže i moja struka tako, ali ne verujem dok se lično ne uverim. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
ja sam se uvjerila...iskustvo tudje smrti ne moze da nas zaobidje...tacnije, u odredjenim godinama...

a iskustvo vlastite....e pa, moram da sacekam Smile

ne bih da zurim sa zakljuckom... Smile

mozda i napisem koji post ovdje... Smile Smile
« Poslednja izmena: 27. Apr 2011, 13:13:19 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.205
mob
Nokia 
Ja bih,i to cu testamentom da ucenim ovu moju zgadiju, da me bez ikakve pompe zamotaju u crbi dzak i ubace u neku rupu. Bez dace, skupih kovcega, haljina u kojima "cu provesti vecnost" i ostale picke materine.
Ovo je moja mama oduvek govorila... Kako me je samo nervirala... ''Slučajno da mi neko nije držao govor kako sam za života bila divna, ustaću i sve ću vas izlemati''.  Smile

E, ali kad joj je umro otac, malo je promenila ploču. Valjda je shvatila koliko ustvari ti obredi i rituali znače ljudima koji prisustvuju. Kako to ustvari predstavlja način da se oprosti od pokojnika... na dostojanstven način. Da se bol podeli sa drugima. To je lep običaj. Da li uz popa ili bez, svejedno, kako ko voli. Ja bih lično uz Rollingstonse ali valjda ne mož' da se bira.  Smile

Šelem, jedino što mi je jako ogavno jeste onaj afterparty... u našem narodu valjda poznat kao daća... Kad svi žderu i loču, u čast mrtvaka... Ideja jeste dobra, u fazonu - proslavljamo svoj život jer smo sad, nakon što smo jednog ispratili, svesniji svoje smrtnosti... ali morgen je to tako shvaćeno. Tu se obžderu i obloču, tračaju i galame... mene uvek bude sramota tih događaja, pa to izbegavam. Snajka, daj malo meze ovde, šta si se stisla... fuj.

Ja sam zaprepasteno sedela i gledala ,kad je bila daca posle sahrane mog oca,kako se svi oni , osim familije naravno, koji su do pre 5 minuta neutesno plakali - smeju i krkaju kao da se nalaze na krstenju ili nekoj slicnoj prigodi ...samo im je muzika falila. Nasvim ostalim dacama sam se i ja tako ponasala a tada mi nista basnije smesno.

Sto setice kovcega,prekrivaca, suze i svega ostalo...dali smo,tj mama je dala,ogroman novac. Sve i da ga obuku u komplet novo. Samo sto mu jos i tranzistor nismo kupili da slusa Tup tup ...posto ga je obozavao.Sve je to toliko nepotrebna glupost,eyo da komsije ne bi rekle kako je ona sahranila muza. Mislim se....koga boli kako smo mi koga sahranili.
A znate sta jos...ja bih najvise volela da mogu pozivnice da se posalju onima koje zelis na sahrani. Sta ce pokojniku neko sa kime nikada nijednu nije progovorio ili je bio posvadjan? Ili ga nije podnosio?
Kao za svadbe i ostala slavlja,tako i za sahranu - pozivnice!
Skupim 10 ljudi mojih navoljenijih, oni me ubace u rupu u stvarima koje vec imam nista novo niti kupovano....eto...mogu da mi nataknu na nogu one cipele koje sam kupila i obozavam ih ali su mi male. Bas sam se skoro zajebavalai rekla da cu moci da ih obujem kad izlomim nogu. E to bi tada mogli da obave  Smile Smile
Razumem kad se dete rodi da je festa i da se popije i pojede ali ni to ne preterivati. A kad riknem onako matora zborana i bolesna.....nije prigoda, jednostavno nije.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.205
naprotiv sam cin obreda se vrsi za mrtve,dodatni program je za zive
E super, sad si me ubedio. Mislim, takvi argumenti prosto obaraju s nogu. Hvala na prosvetljenju!  Smile



da iole malo poznajes teologiju nebi nastupala sa tim cinicnim stavom,to vazi i za ostale teme
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mislim, pa moze uvijek da se uradi nesto slicno kako je jedan Pavle Vuisic uradio Smile

zabranio je da se javi  rodbini, a pogotovo novinarima i kolegama...da je sjajni Paja otisao...
tek nakon tri dana supruga je i obavjestila zvanicno...javnost i rodbinu o smrti...( ako se dobro sjecam).

a njegov testament...iskreno me nasmijao...kao sto je radio i za zivota svima oko sebe...i na filmu i privatno...kazu da mu je smisao za humor bio na zavidnom nivou.

elem...:

" Pavle Vuisic,
rodjen od oca Misa i majke Radmile, koji dana prvog novembra 1982 godista, pri cistoj svijesti i zdravog uma sastavlja ovu poruku:

Mirjani ženi mi, sve što imam-za slučaj da odapnem-ostavljam...s tijem:
da razumno rasproda ili otuđi imovinu moju odnosno svoju, a ako to ne bude u stanju da imovinom raspolaže da to samo Sud može uraditi-STOP.
Mirjana, ako posle mene ostane ima me sahraniti sa svijem adetima i ćestima Crkve Pravoslavne, sa šest popova, da se pred mojijem telom vide i čuju.
Sahraniti me ima u grobnicu našu.Govor posmrtni ili slično da se čulo nije.Ovijeh šest popova koje za inat hocu, da se ono sto se oko groba radi-rade i sute, cute, neka u sebi pjevaju. Pošto mnijem mreti-a što bih ionako sve ovo pisao, još da vas zamolim da mi nikakav komunist ni govora, ali niti jedne rječi ne progovori jerbo u grobu ću se prevrnuti, i ne samo prevrnuti već i ustati iz groba da ga noću morim i da mu, i ne samo njemu nego i svima njima koliko ih je na svijetu-
JEBEM MATER." ( uspjeh da nadjem pa prekopirah sa jednog sajta)

Smile

a i cinjenica da je godine kada je umro ( 1988)...na njegovoj sahrani drzalo opelo sest popova...meni je to najbolja poruka koju je Paja poslao sterilnom komunistickom dobu...cuj ga, iz inata...   Smile
« Poslednja izmena: 27. Apr 2011, 15:05:53 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80

Ja sam zaprepasteno sedela i gledala ,kad je bila daca posle sahrane mog oca,kako se svi oni , osim familije naravno, koji su do pre 5 minuta neutesno plakali - smeju i krkaju kao da se nalaze na krstenju ili nekoj slicnoj prigodi ...samo im je muzika falila.
Pa obicaji(kovceg, cvece, svece), pa pop, pa rucak pa ovo pa ono Smile Ni meni se ne svidja i vise sluzi za to da se pokazes ispred sveta kako ispracas pokojnika "kako treba". Ceo taj proces znaci ali ne toliko jer u toj jurnjavi oko svega toga kako bi sve ispalo "kako treba" ne stignes ni da se oprostis na miru sa pokojnikom sa svim tim narodom oko tebe i jurnjavom a taj oprostaj od pokojnika je i nekako ono najvaznije.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 314
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Ja sam već svoju sahranu isplanirao.
Nema popova i sličnih stvari, samo najbliža familija (max 4 ljudi). Bez ceremonija. Plakanje zabaranjeno.

A, za sve poznanike, prijatelje, daleke rođake i strance koji upadaju na sahrane zbog klope... svi oni dobiju obaveštenje da je sahrana dan kasnije.
Ko se pojavi, dočeka ga samo poslednja šala što sam ih odvuk'o na groblje a ja već sahranjen. Smiley
Još kada bih mogao da umrem u leto, kada je napolju 40 stepeni pa da dolaze po najvećoj žegi...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.205
mob
Nokia 
Ali Pavle da 6 popova pevau sebi  Smile Smile Smile Smile

marko pa da  nema oprastanja mora da se gleda dal Mika ima dosta pecenja i pivkana  Smile Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16


naprotiv sam cin obreda se vrsi za mrtve,dodatni program je za zive


ne bi moglo da se kaze , barem ne u hriscanstvu . poznato je npr da su mnogi hriscanski sveci stradali kao mucenici , i da nad njima nije izvrshen nikakav obred prilikom sahrane . pa ipak su oni sveci  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:13:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.