Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nismo svi isti: I majmuni imaju predrasude  (Pročitano 3743 puta)
12. Apr 2011, 12:45:21
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Apple iPhone SE 2020
ŽIVOTINJE POKAZUJU LJUDSKE KARAKTERISTIKE
I majmuni imaju predrasude

A.K.    | 10. 04. 2011. - 11:58h | Foto: Reuters    | Komentara: 3
Osnove rasnih, etničkih i religijskih predrasuda možda leže u evoluciji ljudskog roda, tvrde istraživači koji su u proučavaju ponašanja majmuna došli do saznanja da su životinje opreznije sa “autsajderima” i s njima u startu povezuju loše stvari.

Grupa psihologa predvođena Neom Mahajan, studentkinjom sa Jejla, proučavala je ponašanje majmuna sa nenaseljenog ostrva Portorika, koji, poput ljudi, žive u grupama po strogim društvenim pravilima.
 
Poznato je da mnoge predrasude funkcionišu automatski, bez svesti o njima, a testovi na majmunima pokazali su da je naša potreba da svet vidimo u podelama “mi” i “oni” i njima poznata.

Istraživači su majmunima pokazivali fotografije jednog od “njihovih” i majmuna iz druge grupe i merili koliko dugo su gledali svaku sliku. Naravno, pokazalo se da znatno duže “zure” u strance, a da bi bili sigurni da nije u pitanju samo radoznalost, tim je upario slike majmuna koji su napustili grupu i onih koji su joj se nedavno priključili.
 
Majmuni su duže promatrali slike onih koji su napustili grupu, bez obzira na to što su njih bolje poznavali, što je za istraživače bio jasan znak da oni razliku baziraju na pripadnosti grupi.

Mahajan i njene kolege su zatim odlučili da ispitaju da li životinje imaju negativna osećanja prema članovima drugih grupa, pa su povezali fotografije majmuna iz grupe i onih van nje sa dobrim stvarima (voće) ili lošim (pauk).
 
Kada bi člana grupe videli s voćem, ili “autsajdera” s paukom, majmuni su brzo gubili interesovanje, ali bi u suprotnom dugo motrili na slike. Zaključak je bio da je za njih zbunjujuće kad je nešto dobro povezano s nečim lošim.

“To sugeriše da majmuni ne samo da prave razliku u odnosu na pripadnost svojoj grupi, već svoje članove doživljavaju bez rezerve kao dobre, a autsajdere kao loše. Na taj način, rezultati ovog istraživanja podržavaju tezu o evolucijskim osnovama predrasuda”, zaključuju psiholozi.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
 Smile



Ajmo sad malo ozbiljno: po ovome ispada da su predrasude evolucijski usadjene u nas a to je jednostavno nije tacno. Predrasude se sticu kroz drustvo i vaspitanje, niko se ne rodi sa time da mrzi nekoga zato sto nije clan njgove grupe vec to osecanje stekne vremenom ili vaspitanjem preko roditelja i skole ili preko drustva

IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nepoznat -
mob
Samsung 
Ima tu i jednog i drugog, kako urođenog tako i stečenog
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
majmuni i predrasude  Smile Smile

Svaki dan nesto novo naucim  Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6220
Normalno je da duze da posmatraju ono sto je potencijalna opasnost. Ako su to predrasude, onda ih ima i morsko prase  Smile
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia krntija
Ima tu i jednog i drugog, kako urođenog tako i stečenog

Istina. Neke su i urođene... tipa ona prema pederima.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Niko se bas ne rodi sa predrasudama

Primera radi, ako gej par usvoji dete(sto je nazalost moguce u nekim zemljama) ono ce usled toga sto ce ga oni vaspitavati misliti da je gej OK  Smile bez obzira koliko njegovi pravi roditelji imali predrasuda prema istima

Rodimo se sa plavim ocima, predispozicijama ka nekoj bolesti i tome slicno tj geni imaju veliki uticaj na nase fizicko stanje. Stavove i predrasude steknemo kroz drustvo
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia krntija
Pa kad se dete rodi u takvim okolnostima naravno da će ga vaspitati da bude tolerantan.

Ali recimo imaš moj primer... Dakle odgajen sam u ajd da kažem liberalnoj porodici, sa tradiocionalističkim primesama  Smile

Otac predstavlja tu liberalnu, a majka tu konzervativniju stranu. No, ćale je imao daleko većeg uticaja na mene kao ličnost i često volim da kažem da ju je iskrojio.

I nikada, dok sam odrastao i dok se moja ličnost formirala, mi nije nametano ikakvo mišljenje o homoseksualcima. Nije se čak o tome ni govorilo, jer jednostavno nije zavređivalo pažnju. Tako ni u društvu... a kad si klinac imaš pametnije stvari nego da pričaš o pederima.

Tako da je moje prvo mišljenje koje sam iskazao prema njima je samo moje, bez ičijeg uticaja. Sam sam došao do zaključka da to nije u redu... i ne čudi me. Kako normalan racionalan čovek zdravog razuma može da razume nešto neprirodno?!

Vremenom sam se naučio toleranciji... ali i dalje to smatram neprirodnim.

IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Da, ali si izgradio svoj stav kroz drustvo uopste. Verovatno si pogledao neki film, video neku emisiju o istima ili pak citao u novinama i na osnovu toga izgradio svoj stav(sto je i normalno). Jednostavno, stav se izgradjuje, ne rodis se sa njim vec ga izgradis kasnije kroz zivot. Niko se ne rodi da genski ne voli nekog coveka ili celu grupu ljudi vec izgradi takav stav kroz zivot(inace bih ja bio kao BF jer moj cale ne voli ni crnce, ni cigane, ni Kineze a veliki je postovalac lika i dela Adolfa Smile )

Ruso(danas mi on nesto na pameti  Smile ) je imao utopijsku ideju da coveka tj dete odvoji od drustva i tako ga vaspitava prema svojim prirodnim potencijalima(tj onome sto mu je priroda dala) Tako bi odvojio dete od uticaja drustva (koje je on smatrao losim) i dete bi se razvijalo samo od sebe. U tom modelu bi dobio dete koje ce imati stavove u skladu sa svojom prirodom a ne u skladu sa onim sto "pokupi" kroz drustvo. Posto je to u danasnjim uslovima nemoguce onda i covek postaje produkt drustva i ne radja se sa nicim osim predispozicijama za neke stvari koje ce kasnije izraziti ili ne izraziti u zavisnosti od njega samog i uticaja brojnih faktora na njega

Citat
Vremenom sam se naučio toleranciji... ali i dalje to smatram neprirodnim.
Takodje
« Poslednja izmena: 13. Apr 2011, 02:29:46 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.204
mob
Nokia krntija
Ma to nije stav pa da ga ja izgrađujem, već više osećanje... ne znam ni kako bih ga opisao.

Stav izgradiš u vezi politike, u vezi muzike, filma, nauke, religije.... Kakav stav izgrađuješ o pederima? Jednostavno ili imaš nešto protiv njih ili nemaš ništa.

I kažem ti, (ajd ne mogu da tvrdim sa stopostotnom sigurnošću da baš apsolutno ništa nije uticalo) ali verujem da nije niti se ja mogu setiti... Jednostavno, kad sam shvatio značenje reči homoseksualnost moja prva reakcija je bila



I nije trebao niko da dođe da mi kaže da je to neprirodno, bolesno, pogrešno, dekadentno, šta god...

Jednostavno, kao seksualno biće to nisam mogao da shvatim i ta predrasuda ne može da bude pokupljena na filmu, u školi, kod Cace na trafici... već je ti nosiš. Isto kao kad vidiš osobu sa defektom... Ti ćeš sigurno posmatrati tu osobu nešto duže, jer će ti izgledati neprirodno i drugačije od drugih... E sad stvar je u tome što većinski takve predrasude potiskujemo i borimo se protiv njih, dok smo ovoj o pederima dali nešto više slobode  Smile
« Poslednja izmena: 13. Apr 2011, 02:46:12 od bookee »
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.