Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:13:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Da li znate ko su Goranci?
Da.
62.7%  (32)
Ne.
7.8%  (4)
Povrsno,zelim da znam vise.
29.4%  (15)
Ukupno glasova: 51
Idi dole
Stranice:
1 ... 12 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gora i Goranci  (Pročitano 38296 puta)
Jet set burekdzija


SD-Crvena Zvezda!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 7417
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61
mob
Nokia N95
Reci cu malo vise o gospodi,samo nek prodje neko vrijeme,zbog postovanja prema zrtvama.

A o nepismenim divljacima,ima mnogo sto sta da se kaze.Inace su poznati u nasem drustvu kao "persone non grate".
IP sačuvana
social share
Ovo je jedan od najtežih dana u mojoj karijeri, životu... Teško mi je iz jednog, jedinog razloga: Ja Crvenu zvezdu vodim sa emocijama. To je moj klub - rekao je Robert Prosinečki.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.1
mob
Alcatel 
Uopšte ne razumem šta je poenta ove tvoje teme. Pokreni šta želiš pa ćemo pisati. Inače o Gorancima mislim sve najlepše.  Smile
« Poslednja izmena: 16. Feb 2012, 13:11:30 od Perudji »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


SD-Crvena Zvezda!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 7417
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61
mob
Nokia N95
Poenta je prestavljanje Goranaca srpskom drustvu.Od samog pocetka ima dosta cinjenica iz istorije koje govore o nama.Tema je zapustena,i stao sam na pola puta zbog nedostatka vremena.

A pisao sam o ovom nesrecnom dogadjaju jer sam smatrao i smatram da je to najveca tragedija u nasoj istoriji,sada,sto mi kazemo "bacilar ostaje bacilar" to je druga stvar.To jeste,nase unutrasnje pitanje protiv kojeg se moramo boriti da bi sacuvali svoj identitet.
IP sačuvana
social share
Ovo je jedan od najtežih dana u mojoj karijeri, životu... Teško mi je iz jednog, jedinog razloga: Ja Crvenu zvezdu vodim sa emocijama. To je moj klub - rekao je Robert Prosinečki.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Nokia 
Зоран Влашковић: Опкољени Горанци бране Србију

У Гори, на крајњем југу Косова и Метохије, где још увек Србија живи у институцијама



У овој општини на Шар планини са 19 села Горанаца функционише локална самоуправа по законима Србије, а по наставном плану и програму Србије ради средња школа са 185 ученика и седам основних школа са 820 ђака. У потпуном окружењу Албанаца из Албаније, Македоније и ових са Космета – зими у селу тек око 6.500 становника.

На крајњем југу Косова и Метохије, на обронцима планине Шаре, 25 километара јужно од Призрена, на надморској висини већој од 1000 метара разасуто је на површини од 386,5 километара квадратних 19 горанских села, којима и данас, не само у срцима већ и у институцијама, живи држава Србија. Три горанска села налазе се на јужним обронцима Шар планине у Македонији, а девет их је у Албанији. Тако су одлучиле велике силе када су почетком прошлог века кројиле мапу балканских држава. Горанце, наравно, нису питали где би живели, већ су их на пространој Шар планини оставили у три државе, највише у Србији. Претпоставља се да данас има 70.000 Горанаца овде и у  свету.

Деветнаест горанских села у Гори

Горанска села из Македоније и Албаније данас имају мало комуникација са најбројнијим горанским селима на Косову и Метохији баш због створених државних граница пре 100 година.

У 19 горанских села на Косову и Метохији данас живи око 6.500 становника – број житеља се у летњим месецима утростручи када наши суграђани из свих делова бивше Југославије и Европе похрле у завичај на одмор. Тако је и за највећи горански празник Ђурђевдан. То је традиција код Горанаца да лети и за Ђурђевдан буду на Шар планини. Током јесени и зиме села у Гори буквално опусте и више је празних кућа него оних у којима се живи – прича председник СО Гора, која функционише по законима државе Србије, Мурсел Хусеини.

У Албанији је девет горанских села:

Шиштец, Орешек, Црнељево, Борје, Оргоста, Кошаришта, Пакиша, Запод и Оцикље.

Због вечите привржености Србији, а својевремено их је Цар Душан због тога ослободио пореза према држави, Горанци су као грађани другог реда истерани из свих објеката из Драгаша који је до 1999. године био општински центар.

Албанци нису дозволили да у Драгашу било шта ради по законима Републике Србије.

Пошто смо протерани из Драгаша морали смо у нашим селима да потражимо куће за локалну самоуправу, школе и друге институције где смо наставили рад по законима Србије, оним законима по којима су деценијама радили Горанци на Шар планини. Тако је сада седиште локалне самоуправе са центром за социјални рад и другим општинским организацијама у селу Враниште, а средња школа је у селу Млике – каже председник Хусеини.

Дуго су трајали притисци из Приштине, али и из Сарајева, да Горанци уче на бошњачком језику што они, ученици заједно са родитељима, никако нису желели.

Закони Србије

У правом смислу средња школа у Гори, у којој се учи по наставном плану и програму државе Србије, је стуб останка Горанаца овде, јер да није било ове школе бројни родитељи би отишли са децом у Србију негде.

Иако немамо адекватни школски простор, ни квадратни метар по ученику, што нема нигде у Европи, ипак број ученика се повећава. Пре три године смо имали 149 ученика, прошле године 165, а ове године имамо 185 ученика у нашој средњој економско – туристичкој школи. Наставу изводи 22 наставника. Осим неколико компјутера немамо ничега другог од савремених наставних учила. Из свих горанских села ученици заједно са наставницима аутобусима и комбијима долазе у школу у селу Млике. Држава Србија рефундира трошкове превоза – каже директор школе Неџмедин Дестани.

Настава по школским законима државе Србије одвија се и у седам основних школа: Броду, Љубошти, Кукуљану, Радеши, Крушеву, Глобочници и Враништу где наставу похађа 820 основаца.

Основне и средње школе у Гори су најјужније српске образовне институције у којима се настави изводи по образовном систему државе Србије. Али не само због тога што овде ученик нема ни квадратни метар школског простора – ове школе, ученици и наставници, заслужују боље услове за рад и већа материјална средства, јер истински образовањем бране Србију и свој опстанак у вековном завичају.

До 1999. године у самом Драгашу, са око 2000 становника, било је више од 90 одсто Горанаца. Данас је сасвим другачије. Горанаца нема ни у једном стану, а све дојучерашње српске институције заузели су Албанци. У селима Горе зима доноси самоћу, празнину и шестомесечну белину покривених села под снегом. Лети, од јуна до августа овде је све другачије. Села су пуна младости, музике, весеља и свадби. И тако је из године у годину.


http://www.slobodanjovanovic.org/2013/02/07/zoran-vlaskovic-opkoljeni-goranci-brane-srbiju/
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
mob
Qtek 小米
Citat
Историја

Словени у Гори су хришћанизовани око 870. године за време византијског царства, после покрштавања Срба и Бугара. Данас, у већини горанских села налазе се развалине православних цркава под управом Српске православне цркве. Осим језика, Горанци су сачували и многе словенске обичаје. Горани пишу ћирилицом, а у Албанији и албанском латиницом. Верује се да је прва џамија саграђена 688. године по муслиманском календару, односно 1289. године по грегоријанском календару, у Мликама, како пише на спомен плочи на џамији у том селу.[12] Ипак, православни Горани, ислам су почели примати касно, након доласка Турака, тек у 16. веку, а почетком 18. века, највише после српских сеоба под патријарсима, када су у масама постајали муслимани. Прелазака у ислам је било и крајем 18. и почетком 19. века. Поменута џамија у Мликама је обновљена 1238. хиџретске године, односно 1822. године.

У чему је проблем задржати свој горански национални идентитет и вратити се Православљу или некој другој хришћанској цркви ?
Ја знам за један пример Горанца који је оженио Српкињу, они су деци дали српска имена, а презиме ни мало не личи на шиптарско или исламско.
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 24.0.1312.57
mob
Samsung 111111
Ti decko 2 grama mozga nemas,dobicu sizofreniju od tebe.
Prvo sto imas kompleks od ljude muslimanske veroispovesti,a kapiram da ni kuran u ruke nisi uzeo.
Drugo sto izgovaras takve nebuloze da cu da se ispovracam.

Elem sto mislim da je katolicka vera najgora na svetu,i po istoriji dogadjaja koja je prate i po ljude koji su glavom platili i po danasnjem njenom razvoju.
To je prva glupost,da ti odredjujes koja je vera bolja ili gora.I da prema tome razlikujes ljude i definises sam sebi kako ti od muslimana preti opasnost.
Taj primer koji ti znas je retardiran.Ispada da je covek,popustio jer mu kao Srbstvo bolje dodje  Smile
Prezime ko prezime,koliko Srba ima cudna prezimena pa nikome nista.A i imena su za kurac kolko su bitna.Al dobro ja nemam kompleks od toga jer imam izrazito Srpsko i ime i prezime pa nisam o tome razmisljao.

Mnogo veci idiotluk je tvoja izjava da se vrate hriscanstvu.
Prvo,svako normalan bi bio uvredjen da mu to i izjavis.Drugo to nije period od pedeset godina..ko zna koliko generacija u nazad ide njegova vera.Pa da san on ispravlja porodicne krve drine.Jos da ne pominjem,ako je njemu ta vera prirodnija , bolja i milii mu ..
Drugo,kako mozes da budes siguran da je neko od njih bas Srbin.Pogotovo za Gorance koji su na ivici i koji mogu da budu i Albanci i Srbi i Goranci.Jos vece pitanje je sta ako neko od njih nije ni jedno od ta tri..mozda je Japanac po poreklu.Neki mu se pra pra pra pra predak tu doselio i ?
Trece je sto ne shvatam najbolje taj koncept vracanja.Odakle ti znas da si Srbin ?
Da ti neki Turcin nije jebao pra pra pra pra pra pra pra babu ?
Ne mislim samo na tebe,ali generalno Turci su vladali ovde dugo,ne mora da znaci da smo svi nasi  Smile
Ili jos bolje,daj da budemo pagani..to nam je bilo pre pravoslavlja  Smile
Ma jos bolje,daj para deda bio stolar da budem i ja  Smile Nema veze sto mi se to ne svidja,moji preci su bili stolari daj i ja da budem  Smile

Poenta je sledeca,sta god da se desilo tu dole..i da su bili pomuslimanjeni..Taj koncept se tu zavrsio.Vracanje na staro nece biti , jer niko nije lud da sam sebi pljune u lice.
Drugo,svaki Srbin je ponosan i gostoljubiv covek..Koji postuje druge ljude i postuje tudju veru.
Niti smo rasisti,niti jebani u mozak,niti smo zagrizeni govnjari kako nas predstavljaju drugi.

A pored toga vise su nas potamanili braca Hriscani nego muslimani ako ides tim rezonom.
A i nisu nam siptari uzeli Kosovo,oni to nikad ne bi uspeli nama su Kosovo uzeli nasa braca Hriscani.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
mob
Qtek 小米
jasikasi, прочитај поново мој коментар и немој да падаш у ватру, јер онда пишеш глупости и коментаришеш нешто што није ни написано у коментару.

Ја нисам негирао горански национални идентитет, чак шта више подржавам њихову борбу за очување те заједнице.
Ја сам коментарисао само верски идентитет горанаца, који се мењао, док је национални идентитет остао вековима исти.
Можда је најбоље да се сви Горанци угледају на оне Горанце који су славили или још увек славе Божић, тачније да направе неки спој између тих религија, ето то би био на неки начин компромис.

Ја све етничке групе анализирам кроз деловање њихових националних и верских мањина у мојој држави Србији, а не шта њихови земљаци серу кад су на сигурном у својој домовини.
Дакле све националне мањине у Србији поштују законе државе, интегрисани су у друштво и поштују Србе осим националних мањина које су муслиманске вероисповести (нерачунајући Горанце).
Како то да само такозваним Бошњацима и шиптарима нешто смета у Србији ???

Рецимо Хрвати праве велика срања у Вуковару са ћирилицом, али ни један Хрват у Војводини није дигао споменик Павелићу и тражио део наше територије да се врати НДХ.
Да не спомињемо тек Црногорце и Македонце, јер такви би одмах добили батине од стране својих земљака и рођака, не би ни дочеали неког ''аутентичног Србијанца''.

Иначе Хришћани нам нису узели Косово, као што нису ни Муслимани генерално, већ западни антихристи и шиптари муслимани. Ватикан није признао Косово, чак ни Израел који је често на мети домаћих националиста.
Како год, Косово је сада скоро етнички чиста исламска квази држава, сада прете да узму и југ државе и да нас одвоје од Македоније.
На Балкану сукоб између Хришћана и Муслимана је нешто што се не може избећи.

п.с. немој да вређаш Католике, јер у јужној Америци их има највише и немају везе са нашом проблематиком на Балкану.

Citat
Trece je sto ne shvatam najbolje taj koncept vracanja.Odakle ti znas da si Srbin ?
Da ti neki Turcin nije jebao pra pra pra pra pra pra pra babu ?
Ne mislim samo na tebe,ali generalno Turci su vladali ovde dugo,ne mora da znaci da smo svi nasi
Овим си несвесно увредио све Србе, јер баш ту пропаганду користе Бошњаци када немају ништа друго да кажу.
Ја тебе нисам питао да ли си ближи овим или онима, причамо о вери.

Citat
Ili jos bolje,daj da budemo pagani..to nam je bilo pre pravoslavlja
Сви су некада били пагани, али ми причамо о монотеистичкој религији.

Citat
nasa braca
Иначе моја браћа су сви они који не желе да разбијају Србију, а нису браћа они који желе да отму део Србије као што су муслимани, односно шиптари и такозвани бошњаци.
« Poslednja izmena: 09. Feb 2013, 15:34:15 od Гамбино »
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 12 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:13:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.