Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: И име мењају да би избегли плаћање алиментације  (Pročitano 13037 puta)
14. Mar 2011, 11:24:25
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Због развода сваке године у Србији готово 5.000 малишана остане да живи са једним родитељем, а често и без новца за издржавање. – За несавесне очеве или мајке који избегавају ову врсту обавезе крајња мера је кривично гоњење, чак и затвор

За 12 година колико је прошло после развода, од бившег супруга није добила ни динар. О алиментацији, том заслуженом новцу који би јој помогао у издржавању њихове две кћерке може, нажалост, може само да машта. Некадашњи стуб породице, отац њене деце, али ни држава нису јој помогли да добије тричавих 2.000 динара месечно колико је суд одредио за алиментацију. Када је одлучила да се избори правним путем и поднесе тужбу против бившег мужа, четрдесетогодишњу С. А. из Београда засуле су серије претњи, ухођење, непрестано позивање...

– Проблеми су искрсли јер се он обавезао да ће алиментацију исплаћивати на руке, а то никада није чинио. Тражила сам од суда да се одлука преиначи, али решење се ни после две године није назирало па сам на крају одустала. Све проблеме сам бацила под тепих јер, осим тога што ми није било пријатно да ме неко прогони, нисам имала ни могућности да путујем до Војводине где су се одржавала нова рочишта или да плаћам адвоката. Живим на минималцу, радим два посла како бих издржавала породицу, подстанар сам откако сам се развела... Он је међувремену добио још двоје клинаца и, како сам начула, њима од пре годину дана плаћа издржавање, тако да сам одлучила да и ја добијем своју битку – уверена је ова самохрана мајка.

Због развода, сваке године у Србији готово 5.000 малишана остане да живи са једним родитељем, а често и без алиментације. Углавном су мајке оне које покушавају да приволе бивше мужеве да месечно одвајају новац за децу, али има и очева који гаје малишане без овакве врсте финансијске помоћи. Један од њих је Петар Сабо из Панчева који, после 20 година брака и четири године откако је разведен, од некадашње супруге није успео да добије никакав новац за издржавање деце.

– Тужио сам је, али пошто није запослена нити је власник имовине, новац није стизао. Сада нико не зна где је она, а суд и полиција трагају за њом. Огорчен сам, љут и нажалост беспомоћан – јада се Петар.

У Удружењу самохраних мајки, које броји 837 родитеља међу којима су и 32 оца, потврђују да редовно наплаћивање алиментације никада није ишло глатко.

– Тек један, највише два одсто наших корисника уредно уплаћује новац. Несавесни родитељи имају свакојаке изговоре, а неки од њих су „немам ни за себе”, или „тај ћеш новац сигурно трошити на такси и шминку”. Има и оних који заснују нову породицу па их деца из претходног брака више не интересују – објашњава Душица Радишић, оснивач Удружења самохраних мајки.

Додатне компликације ствара и бракоразводна парница која може трајати и више година. Родитељи старатељи, у највећем броју су то мајке, ни не знају да за то време могу да траже привремену меру за исплаћивање новца ради помоћи за дете.

– Има примера када се супругу чим напусти породично огњиште губи сваки траг, па мајка не може да оствари социјална примања, право на дечји додатак, а камоли алиментацију и то само зато што није разведена – истиче председница Удружења самохраних мајки.

Плаћање издржавања вешто се избегава проналаском рупе у разним законима, понекад родитељи мењају адресу пребивалишта, па чак и име.Доносе потврде да имају минималац, а претходно су склопили пакт са послодавцем који им део примања прослеђује на рачун, а други, знатно већи, добијају у кешу.



Вера Тотић, председница Удружења самохраних родитеља, каже да је тренутно од 570 чланова њих 200 у судским споровима против несавесних бивших супружника.

– Међу њима се налазе и самохрани очеви којих засад има 150. Искуство показује да нешто мање од половине наших чланова избегава да плаћа издржавање детета. Отежавајућа околност је и мали број судија који се бави овом тематиком. Пред судијом се на почетку године нађе од 300 до 500 предмета што је поражавајуће, а временом тај број може само да се повећава. Уз све то, у главном граду постоји само један извршни суд – додаје Тотићева.

Поставља се питање како деца из ванбрачних заједница које несавесни родитељи нису признали стичу право на алиментацију. Адвокати кажу да је најпре потребно да мајка покрене тужбу по којој отац мора да призна очинство јер је то основ за издржавање.

Марко Опачић, из адвокатске канцеларије „Радивојевић”, подсећа да постоје два система по којима се алиментација плаћа.

– Први се примењује код запосленог родитеља. Фирма са рачуна скида износ од 15 и 50 одсто од укупних примања. Уколико отац одбије, улази се у поступак принудног извршења када му се одбија од плате и то највише две трећине од укупног износа. Тада родитељ често одлази у иностранство, пребацује имовину на друго лице – наводи адвокат Опачић.

Последња мера приликом убеђивања несавесних тата или мама да плате издржавање јесте – кривично гоњење.

Како подсећа Драган Вулевић, начелник одељења за управно-надзорне послове Министарства рада и социјалне заштите у области породичне заштите, минимална сума издржавања износи 18.871 динар месечно, односно 674 динара дневно.

– Неплаћање алиментације је кривично дело за које је запрећена казна затвора. Суд родитељу који не издржава дете изриче условну казну, рачунајући да је то довољна санкција која може позитивно деловати на родитеља да почне редовно да измирује своју обавезу. У неким случајевима то има ефекта, а у другим то је само мотив да се пронађу ефикаснији начини да се обавеза давања алиментације избегне – закључује Вулевић.

Због издржавања бивше жене живи са 5.000 динара


Пензионер А. М. из Београда прави је пример савесног оца. Када је одлучио да изађе из брачне заједнице, предложио је супрузи да од својих примања одваја 25 одсто за издржавање деце. Понуду није прихватила, бракоразводна парница је трајала, а у међувремену је суд на основу потврде из бироа за запошљавање и оскудне медицинске документације утврдио да она баш и није способна за рад.

– У прве две године самоиницијативно сам за породицу одвајао 25 одсто од примања, а на средини процеса изречена ми је и привремена судска мера у корист бивше супруге, коју она чак и није тражила, тако да сам био у обавези да издвајам трећину пензије. Жалио сам се суду па је мера укинута. На крају парнице судија је донео одлуку да ипак морам тих 30 одсто од примања да препустим бившој супрузи, уз додатних 30 процената за издржавање. Да бих помогао у школовању деце, подигао сам својевремено и кредит који још отплаћујем, морао сам да имам новца за адвокате. И сада када ми пензија легне на рачун, 60 одсто иде бившој супрузи која живи са сином који је запослен и ћерком, део на отплату кредита, део на комуналије и подстанарску кирију, па ми за основне животне потребе остаје око 5.000 динара – образлаже савесни отац и пензионер из Београда који је сигуран да је у току процеса био сам против свих.

Марија Бракочевић
објављено: 14.03.2011
Politika
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.648.133
mob
Apple iPhone SE 2020
Napravis dete i onda odsetas kao da se nista nije desilo... kao da to dete ne postoji...

Nikada nisam i nikada necu shvatiti takvo ponasanje...
A jos je cudnije ponasanje drzave koja nece da preduzme prinudnu naplatu, iako ima zakonskih osnova za to.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
te očeve treba štrojiti javno pred kamerama.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Za neke prekršaje kao što je izbegavanje plaćanja alimentacije uvela bih ponovo javno batinanje i stajanje na stubu srama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
žalosti...napraviš dijete,često i ženi sa kojom ne želiš dugo zajedništvo. ali i životinje brinu o svojim mladima,kakvi smo to ljudi?! Smile realno,ako otac ili majka ne pružaju ljubav djetetu,lično sam protiv i tog novca koji taj neko sam ne osjeća da treba da da. kaže se-sud i zakon  će djelovati tek onda kada mi kao ljudi ne uspijemo da uredimo odnose. i eto,često ne možemo i onda bi bar taj sud trebao da obezbijedi plaćanje,da bi se malo pomoglo tom roditelju,iako je taj novac nekako gadan,kad se daje na taj način. razveli su se,eto,desilo se tako..ali zar dijete da ispašta. boje li se ti ljudi nečega Smile
« Poslednja izmena: 14. Mar 2011, 15:24:36 od Sofija 753 »
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
cudno...i neprihvatljivo...i ne trudim se vec dugo takvo ponasanje da shvatim.

ja nemam mozak za te stvari i nemoguce mi je da takvo ponasanje racionalizujem.

a drzave na Balkanu...to nisu drzave...to su pizdice od drzava.

ja znam pomorca- oficira na stranim brodovima...kome je plata oko 7 000 dolara mjesecno...koji se unazad mnogo godina hvalio da je zeznuo i drzavu i bivsu zenu ( klince ne pominje)...jer je, sveti dabrovi znaju kako, drzavi prijavio minimalac...pa se od tog minimalca daje alimentacija sa kojom mozes da obrises dupe...i tada i sada...

sta je radila i pokusavala bivsa zena...nemam pojma...cerali su se po sudovima, koliko se ovoj moglo...jer setkanje po nasim sudovima sa sve svitom advokata kosta koliko i svetog Petra kajgana...a i procesi nam traju toliko- da morate biti ili beskrajno ocajni ili ludi...pa se upustiti u taj maraton...a ako se desi da dodjete do neke " pobjede"...to je Pirova pobjeda.

mislim...imam iskustva, nazalost, sa tuzbama i cudima...tako da sam davno digla ruke od iluzije da je pravda dostizna i da zakoni ovih zemljica postoje da nas stite i da cuvaju dostojanstvo i integritet...

koliko para- toliko pravde i prava.
jasno kao dan.

u suprotnom....osisaju te kao ovcu...da se ni finansijski ni mentalno...godinama ne mozes oporaviti.
« Poslednja izmena: 14. Mar 2011, 16:06:15 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia 3220
Kod nas je sasvim OK ne placati alimentaciju, ne snositi deo troskova oko knjiga za skolu, ciganciti se kada je detetu potrebno kupiti nove patike ili naocare ali zato kada dodje starost , bolest, mala penzija odmah se nadju socijalni radnici i rodbina koji ce da pozovu to dete da brine o svom starom i iznemoglom roditelju jer je to izmedju ostalog i  zakonska obaveza.  Smile
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
žalosti...napraviš dijete,često i ženi sa kojom ne želiš dugo zajedništvo. ali i životinje brinu o svojim mladima,kakvi smo to ljudi?! Smile realno,ako otac ili majka ne pružaju ljubav djetetu,lično sam protiv i tog novca koji taj neko sam ne osjeća da treba da da. kaže se-sud i zakon  će djelovati tek onda kada mi kao ljudi ne uspijemo da uredimo odnose. i eto,često ne možemo i onda bi bar taj sud trebao da obezbijedi plaćanje,da bi se malo pomoglo tom roditelju,iako je taj novac nekako gadan,kad se daje na taj način. razveli su se,eto,desilo se tako..ali zar dijete da ispašta. boje li se ti ljudi nečega Smile

pazi, Sofi...

zasto bi taj novac bio gadan?

pa, da ne ulazimo u to voli li neko ili ne svog potomka ( sto je sa aspekta prava i zakona totalno nebitna stvar), ako si sposoban mentalno i fizicki da privredjujes, pa ko to treba da ga podize?

ja? ti? drzava? Smile
mozda ulica? komsije? rodjaci?....ko!?

novac je...nuzno zlo po meni, ali je pored ljubavi...bogme i novac potreban da se neko podigne i da potomak odraste...i ne vidim zasto bi samo jedna strana u tom smislu bila obavezna da snosi taj teret.

to nije ni prljav ni gadan novac...i ima da ga das...ili zakopcaj slic i spustaj suknju...

to daje jedan otac ili jedna majka...ne ulazim u to kakvi su...a nikakvi...ali sto bi, bas takvi nikakvi, elegantno izasli iz svega?

i vjeruj mi...da mnogima nije finansijski tesko...ne bi se od mnogih (nikakvih) ni orah iz ruke uzeo- ni milom ni silom...
pustis govna da smrde.
ali,  ovdje...na ovim prostorima sam podizati klince...muka je to...sa koje god hoces strane.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.133
mob
Samsung 111111
Realno ni ja ne bih placao da dete ne pripadne meni
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
kako to možeš da kažeš? pa nisu svi ti očevi i majke toliko pogodjeni jer dijete nije kod njih,pa da kažnjavaju onog drugog...nema tu inata,dijete obično ostave gdje su mu bolji uslovi,a onaj drugi..ne može tek tako da zaboravi ili okrene ledja Smile

Šeširčić..znam ja to i u pravu si,baš jer ih sila natjera,uzimaju taj novac,inače--šta će im,kad ih podsjeća na jedan krah Smile zašto mi je gadan taj novac..pa,znaš kako..baš to,jer i podsjeća na nešt što nam nije prijatno,asocira na prisilu,i to nekog ko nam je do skoro bio mnogo bitan i u čije smo se osobine kleli,smatrali ga boljim čovjekom Smile
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.