Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto je nemoguće da nas svi vole? ~ Svačiji najbolji prijatelj  (Pročitano 28905 puta)
10. Feb 2011, 18:32:10
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Istraživanja pokazuju da nam se obično dopadaju i da su nam simpatični  ljudi  sličnih stavova i mišljenja. Ako volite jazz - glazbu vjerojatno će vam biti simpatična osoba koju ste tek upoznali, a ona vam odmah u razgovoru otkrije kako ne propušta nijedan jazz- koncert. Vrijedi i obratno, dakako. Ako ste politički lijevo orijentirani, a upoznate nekog ekstremnog desničara, vjerojatno će vam biti odbojan, čak iako ništa drugo o njemu ne znate. Dakle, budući da smo svi vrlo različiti, a dokazano je da nam se sviđaju oni slični nama, ne postoji ni teoretska šansa da vas svi vole i prihvaćaju. Osim ako vi ne vjerujete da psihološke zakonitosti vrijede za sve ljude - osim za vas! Uostalom, poznajete li ijednu osobu iz svoje okoline koju baš svi vole i prihvaćaju? Ako pažljivo razmislite, shvatit ćete da ne poznajete. Takvi ljudi ne postoje, pa nema šanse ni da to budete - vi!

Neki vas ljudi ne vole i odbacuju ne zbog nekih vaših loših osobina, nego iz mnogo prozaičnijih razloga. Naime, poznato je da se ljudi vole družiti s onima koji pozitivno utječu na njihovo samopoštovanje. Tako neki žele biti u društvu bogatih, slavnih, i popularnih jer misle da to povećava njihovu vrijednost. Drugi imaju suprotnu strategiju. Okružuju se manje lijepima, manje pametnima i manje uspješnima od sebe u nadi da će kraj takvih ljudi oni izgledati puno bolje. Možda osoba koja vas ne voli i odbacuje upravo  spada u ovu drugu skupinu. Možda vas prijateljica nije pozvala na rođendan jer ste ljepši i šarmantniji od nje i ne želi da je zasjenite. Možda ste nedavno doživjeli neki veći uspjeh (diplomirali, pojavili se u novinama ili TV, kupili novi automobil), pa je zavidna. Ne zaboravite, zavist je vrlo jaka i raširena emocija, premda većina ljudi tvrdi da nije zavidna.

To što vas netko ne voli i ne prihvaća, ne znači da niste vrijedna osoba i da s vama nešto nije u redu. Razmislite - možda odbacivanje govori više o osobi koja vas je odbacila, nego o vama!

Ponekad na neke ljude ostavite loš prvi dojam koji je onda teško popraviti - pogotovo ako nemate priliku s njima puno se družiti. A loš dojam možete ostaviti i zbog sasvim trivijalnih stvari. Možda osobu podsjećate na njezina zubara ili na nekoga (drugoga) tko joj je antipatičan. Ili vas je upoznala u situaciji koja joj je ostala u lošem sjećanju, pa svaki put kad vas vidi, podsjetite je na to loše iskustvo.

Mnogi psiholozi vjeruju da se neurotično ponašanje razvija jer nemamo hrabrosti biti ono što jesmo. Umjesto toga, potiskujemo svoje pravo ja i nastojimo po svaku cijenu ugoditi drugima. Moustakas to naziva procesom samootuđenja - brišemo svoje osjećaje, svoje snove, talente i potencijale jer se želimo sviđati drugima. Bojimo se da nas, budemo li različiti i jedinstveni, ne odbace, jer sami nemaju hrabrosti biti različiti. I tako nas strah od odbacivanja dovodi do toga da gubimo svoju slobodu i svoju nezavisnost.

Što učiniti?


Tuđa mišljenja nisu činjenice

Tuđe loše mišljenje o vama je samo mišljenje, ono vas ne čini lošom osobom. Netko može biti ljut na vas i nezadovoljan vašim ponašanjem, a da vi i dalje budete dobra i vrijedna osoba. Vaše mišljenje o sebi sigurno vrijedi koliko i tuđe. Tuđe mišljenje je samo mišljenje, nije činjenica.

Čak i kad ste učinili nešto što je loše ili nerazumno, to ne znači da ste loša osoba. Ako vas netko na to upozori, nemojte se optuživati, misliti kako ništa ne vrijedite i padati u komu. Radije razmislite kako to možete popraviti ili što možete kod sebe promijeniti - ne zato da biste zadobili tuđe odobravanje, nego zato što ste uvidjeli da osoba ima pravo. Dakle, učinit ćete to zbog sebe, a ne zbog drugih.

Prihvatite druge ljude


Ako ste stalno opsjednuti brigom prihvaćaju li vas i vole li vas drugi, postoji opasnost da postanete odveć usmjereni sami na sebe. Pokušajte malo promijeniti perspektivu - prihvaćate li i volite li vi druge ljude? Dakako, ne možemo voljeti sve, ali niste li možda prekritični prema drugima? Uočavate li njihove dobre strane, ili vidite samo slabosti? Što ste više u stanju prihvatiti druge, to će i oni više prihvaćati vas.

Otkrijte svoje životne vrijednosti

Najbolji način da se oslobodite iracionalnog vjerovanja da vas svi moraju voljeti jest da živite u skladu sa svojim vlastitim vrijednostima. Čovjek će biti zadovoljan sobom i svojim postupcima ako su u skladu s njegovim životnim vrijednostima i ciljevima. No, ako nemamo jasne vrijednosti i ciljeve, onda nam je u svakom trenutku potrebno odobravanje drugih kako bismo sami sebe uvjerili da je naše ponašanje dobro.

Što su vrijednosti? To su naša vlastita, osobna  mišljenja o tome što nam je važno u životu, o tome što je dobro a što loše, što je ispravno, a što krivo. Jasne životne vrijednosti i ciljevi  važni su iz mnogo razloga:

    * Usmjeravaju naše ponašanje prema vrijednim ciljevima. Bez njih se ponašamo samo prema trenutnim impulsima, emocijama, navikama, običajima ili slučaju
    * Vrijednosti i ciljevi nas inspiriraju i motiviraju, daju nam energiju i volju za život
    * Ukoliko ne živimo u skladu sa svojim vrijednostima, možemo osjećati krivnju, od koje nema puno koristi, ali i konstruktivno nezadovoljstvo koje nas može potaknuti da nešto promijenimo
    * Život u skladu s vlastitim vrijednostima i ciljevima pozitivno utječe na naše samopoštovanje, osjećaj zadovoljstva i ispunjenosti

Vrijednosti svakodnevno usmjeruju naš život, ali većina ljudi nije svjesna svojih vrijednosti. Kad ih upitate zašto su nešto učinili, vrlo često će odgovoriti da im je tako došlo ili da su osjećali da to trebaju učiniti.

Izvor
« Poslednja izmena: 13. Mar 2011, 23:05:41 od Anea »
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 749
OS
MacOS X
Browser
Safari 5.0.3
ne znam za vas al' mene svi vole .... zene pogotovo.... cak i kad me zamrze jedva cekaju ponovni trenutak interluda mrznje  da mi ponovo pokazu ljubav.... trep trep trep...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
ne znam za vas al' mene svi vole .... zene pogotovo.... cak i kad me zamrze jedva cekaju ponovni trenutak interluda mrznje da mi ponovo pokazu ljubav.... trep trep trep...
...brate spreman sam slepo da te pratim kao apostoli isusa.
nauci me,odaj mi tajnu,ja prosto zelim da me svi vole............osim jednog admina. ali zato svi drugi da.
ucitelju,ja sam tvoj slepi ucenik ucini da progledam.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 749
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
ybg zahebo se bro...jedini koji me ne vare su modovi i tu i tamo poneki admin.... a sto se tice recepta, budi to sto jesi, al' nikad smorno jednoobrazan . ljudi vole promene jer promene vesele a cim je veselje u pitanju naidje osmeh a sa njim i sve ostalo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Citat
Zašto je nemoguće da nas svi vole?
Zato sto to nije zdravo.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 9.0.597.94
mob
Sendo 
Meh, mene više ljudi ne voli zato što odajem jako loš prvi utisak. Da me vidite sigurno bi ste me odjebali prvom prilikom. Zato na forumu mogu da budem jako cool. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Tudje misljenje je samo to. Budite ono sto jeste i okruzite se ljudima koji vas vole takve kakvi jeste i nece biti problema
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Ni ja ne volim mnoge valjda je onda normalno da ni oni ne vole mene.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Meh, mene više ljudi ne voli zato što odajem jako loš prvi utisak. Da me vidite sigurno bi ste me odjebali prvom prilikom. Zato na forumu mogu da budem jako cool. Smile
Si siguran za taj forumski utisak?  Smile Smile


IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
kakvo je to okruzenje u kome te svi vole?  Smile  ja bi rekla zasce destruktivno... i najpre jezivo dosadno  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.