Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 12:36:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Moje dete krade  (Pročitano 7165 puta)
02. Mar 2011, 19:15:33
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Vaše dete radi domaće zadatke na vreme, pomaže Vam da rasklonite sto posle jela, čak Vam pomaže oko čišćenja kuće vikendom. Da li je moguće da to isto dete krade?

Pre nego što reagujete, pomoći će Vam saznanje o tome zašto deca kradu i gde naći pomoć.

Zašto deca i tinejdžeri kradu?

Deca svih uzrasta – od mališana do tinejdžera – mogu pasti u iskušenje da ukradu iz nekoliko razloga:

- Mala deca često uzimaju ono što im se sviđa jer ne mogu da razumeju da te stvari koštaju i da nije lepo uzimati nešto, a da se prethodno ne plati.
- Školarci uglavnom znaju da ne smeju uzimati bilo šta bez novca, ali svakako to mogu učiniti jer im nedostaje samokontrola.
- Tinejdžeri i te kako znaju da ne smeju uzimati bilo šta bez novca, ali će to učiniti zbog uzbuđenja ili zato što to rade ostali članovi društva. Neki veruju da se mogu izvući. U slučaju da ih roditelji mnogo kontrolišu ili trpe veliki pritisak, krađa je njihov način pobune.
Ipak, neki od faktora imaju komplikovanu pozadinu. Deca mogu biti ljuta ili jednostavno tražiti pažnju. Njihovo ponašanje može biti posledica stresa kod kuće, u školi ili društvu. Dešava se da kradu jer vape za pomoći pošto su fizički ili emocionalno zlostavljana.
U ostalim slučajevima, deca i tinejdžeri kradu jer ne mogu da priušte ono što žele ili ono što im treba – na primer, uzeće neki markiran proizvod. Nekada to rade kako bi podržali svoje navike narkomanije.
Kakav god razlog bio za krađu, roditelji treba da ga pronađu i pokušaju da ga reše jer je on uzrok lošeg ponašanja.

 

Šta učiniti?

Kada uhvatite dete u krađi, Vaša reakcija treba da bude primerena činjenici da li se to dešava prvi put ili po ko zna koji.

 

Ako su u pitanju mala deca, roditelji treba da im objasne kako to nije redu raditi – da uzimanje stvari bez pitanja ili plaćanja povređuje nekog drugog. Ukoliko uzme neki slatkiš, uz pomoć roditelja treba da ga vrati. Ako je slatkiš već pojeden, tata i mama će odvesti dete u prodavnicu, ono će se izviniti i platiti ono što je uzelo.

 

U slučaju školarca, takođe je bitno da se vrati ukradena stvar. Negde do prvog, drugog razreda dete bi trebalo da zna da je krasti loše, ali ono što je potrebno je pojasniti mu posledice.

 

Evo primera: Ako dete dođe kući sa narukvicom svog prijatelja i jasno je da ju je uzelo bez dozvole, roditelj treba da porazgovara sa njim o tome kako bi se ono osećalo da mu je drug uzeo nešto bez pitanja. Ohrabriće dete da pozove druga, izvini se, objasni šta se desilo i obeća da će vratiti.

 

Kada tinejdžer ukrade, poželjno je da roditelj istupi sa strožijim posledicama. Na primer, ako ukrade nešto iz marketa, roditelj treba da ga odvede do obezbeđenja, kaže šta se desilo i izvini se za svoje ponašanje.

Stid i poniženje kada se vrati i suoči sa svojim postupkom je doživotna lekcija o tome zašto je loše krasti.

Dalje kažnjavanje, posebno fizičko je nepotrebno i može učiniti da se ponašanje deteta pogorša i dovede do gorih i mnogo ozbiljnijih postupaka.
Ako se radi o prvom prekršaju, mnogi marketi i prodavnice će prihvatiti izvinjenje i neće podneti žalbu. Ipak, neki nisu toliko milosrdni, a posebno nemaju milosti kada je reč o ponovljenom prekršaju

Deca svih uzrasta treba da znaju da krađa iz prodavnica nije samo uzimanje stvari – to je uzimanje para od ljudi koji tu rade. Neretko se dešava da posle većih krađa skoče i cene proizvoda. Takođe im treba objasniti da se krađa vodi kao zločin, a da posledice mogu biti daleko ozbiljnije od zabrane izlazaka, npr. odlazak u popravni dom ili čak zatvor.

Ukoliko dete krade pare od roditelja, treba mu ponuditi opciju da vrati novac, kao što je rađenje dodatnih poslova po kući. Veoma je bitno da roditelji ne iskušavaju dete ostavljajući novac svuda po kući jer to u velikoj meri može uticati na međusobno poverenje.

Ako nastavi da krade...

Ukoliko je dete ukralo u više navrata, razmislite o tome da potražite profesionalnu pomoć. Ponovljene akcije uglavnom ukazuju na postojanje ozbiljnijeg problema.

 
Trećina mladih odraslih je rekla da jednostavno ne može da prestane. Stoga je još bitnije da deci i tinejdžerima temeljno objasnite kakav je krađa čin i koje su njegove posledice kao i da one mogu biti mnogo ozbiljnije ako se nastavi sa krađom.


mojabeba.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
za sada nisam imao taj problem ....  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 9.0.597.107
mob
Sendo 
Ja sam imao ali kod mene je to bilo ovako - Od malih nogu volim video igre, i imam oca koji to shvata kao zlo, ali zlo koje će nas sve prokleti, i koji je opsednut time da to predstavi kao zlo. Druga stvare je sledeća, ja sam onaj tip koji će toliko da trpi nepravdu da na kraju postaje nepravda. Kada sam bio mali roditelji su mi davali malo, ali zaista malo novca. Npr idem na rekreativnu i roditelj mi da (tadašnjih) 5 dinara za dva dana, inače to je bila 1995 godina. Oblačen sam jeftino, na granici prihvatljivosti, govorilo mi se uvek da nema, moje su se čokolade koje dobijem za poklon poklanjale drugima itd. Naravno ništa ne preuveličavam, išao sam na odmore kada drugi nisu imali da jedu, nisam gladaovao i oskudevao, ali sam uvek bio ispod granice društva, sa malo varijacija u odeći, novac itd. I na kraju sam prso, nije me ništa "dotuklo", ali prosto se nagomilalo u meni ta količina nezadovoljstva da sam hteo da idem u fliperane da igram igrice, da sam hteo da sedim u sega klubovima tako da sam uzimao bez pitanja roditeljima. Naravno, posle nekog vremena sam uhvaćen, ali nisam strašno ukoren, malo je popričano samnom i sve je ok.
« Poslednja izmena: 02. Mar 2011, 19:37:49 od BlizzardJakkal »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
jednom sam ukrala breskvu u 5. razredu osnovne i nisam mogla nedelju dana mirno da spavam ... kad sam ispricala mami, smejala mi se u facu i rekla mi je da sam kreten  Smile

ne racunaju se case po kafanama nakon pijanstava ... inace bih mogla da otvorim bar  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
cesto sam krao one zvake u obliku cigara... i to radili drugar i ja u timu... ovaj zamajava prodavca a ja mezetim Smile krali smo i Guarane kroz otvor na staklu od samoposluge koji smo sami napravili Smile

o kukuruzima i tresnjama da ne pricam, to se ne racuna... i tako sam jedared... bio usoljen Smiley 1 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Grozdje...posle skole sa par drugova...uzivancija Smile Tresnje isto, a i sad svake godine przenjake Smile
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Samo case po kaficima i kafanama ali i to vrlo retko Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
Kad sam išla u treći razred osnovne škole, popularno je bilo sakupljanje mirišljavih sličica.
U blizini škole je bila jedna veoma bogato opremljena knjižara u kojoj su se prodavale sličice, ali i razne druge drangolije koje detetu od 8 godina deluju kao pravo malo carstvo.

I nikako mi nije jedna stvar bila jasna - kako je tako lepa knjižara i puna lepih stvari za decu kad deca nemaju para da to kupe?  Smile  Smile Mislim, okej je da roditelji nešto kupe, ali neću sigurno dati ceo svoj džeparac na sličice, niti ću mamu da cimam svaki čas da idemo da kupujemo sličice (oterala bi me tamo odakle me je i izbacila  Smile ).

I jednog dana se vraćam iz škole sa drugaricom koja mi predloži da odemo tamo, da kupimo jedan blokčić, a jedan da ''uzmemo''. Nisam videla baš ništa problematično u tome.   Smile

Kad sam došla kući i pohvalila se sestri kako imam ''besplatni'' blokčić sličica, momentalno me je otkucala mami. Koza jedna, godinama kasnije smo se još tukle zbog toga.  Smile Prema maminoj reakciji sam zaključila da nisam trebala to da uradim i molila sam se u sebi da me mama oleši od batina ili da se izviče na mene...

'ali malo morgen. Uradila je baš ono čega sam se najviše plašila. Postavila me da razgovaramo.  Smile

Ne sećam se tačno razgovora... samo se sećam da me je posle pekla savest jedno 2 nedelje zbog krađe (da, shvatila sam razliku između krađe i pozajmice  Smile ) i nikad mi više nije palo na pamet da nešto uzmem a da ne platim za to. Uključujući i nađene novčanike na ulici i vraćanje viška para koje mi prodavačica greškom vrati kao kusur.

Nemam pojma šta mi je gospođa mama ispričala... ali sad sam bandit na razne načine, ali ne i lopov.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6348
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Chrome 9.0.597.94
mob
Nokia Lumia 920
Pazi kad kao klinac nikad nisam ukrao nijednu stvar.  Smile
Lazem, zaboravio sam, desilo mi se samo jednom sa 16 godina otprilike da ukrademo neke sladolede drugari i ja, iz nekog sjebanog frizidera, poluotvorenog prakticno, pa jos nocu  Smile  znaci ko da nismo ukrali  Smile

I tako, sta god sam nasao uvek sam se trudio da vratim vlasniku, nikad nisam pomislio da zadrzim.

Medjutim, kad bih sada nasao novcanik sa malo vise para ili dobar telefon........... dobro bih razmislio sta da radim  Smile  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
al smo svi posteni  Smile

inace jel u ove kreadje spadaju i kradje informacija  Smile

ako spadaju ... pa ... ja vas vise ne bih zadrzavala  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 12:36:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.124 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.