Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ubuntu na Hyper-V-u  (Pročitano 13826 puta)
31. Jan 2011, 01:36:27
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Linux
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Samsung Galaxy SII
U ovoj temi ću da se pozabavim malo sa nedaćama koje sam imao sa Ubuntu-om 10.04 pod Hyper-V-om.

Dakle, oficijalno podrzani gosti pod Hyper-V-om su:

Citat
SUSE Linux Enterprise Server 10 SP2
SUSE Linux Enterprise Server 11
Red Hat Enterprise Linux 5.2
Red Hat Enterprise Linux 5.3
Red Hat Enterprise Linux 5.4
Red Hat Enterprise Linux 5.5 (x86 Edition or x64 Edition)
--> Ubuntu (Server) nije podržan.

Nije mi padalo na pamet da koristim nikakav Linux koji u sebi sadrži Service Pack-ove   Smile To totalno ne-Linuxoliko zvuči i para uši  Smile .


E sad, iako ostali nisu podržani, guglanjem možete naći dosta distribucija koje na "neki način rade" na Hyper-V-u.
// neke se instaliraju ali su "sluggish", brljave u radu i/ili ponašaju se nenormalno tokom rada, drugima ne možete podesiti mrežu, treće se i ne podignu, itd.

Malo sam istraživao i odlučio se za Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx).
 
*** u tekstu se podrazumeva se da imate osnovna znanja o virtuelizaciji i da ste radili sa Windows-ovim mašinama ***

Instalacija Ubuntu-a je prošla poprilično brzo. Nisam imao nikakvih problema u toku instalacije. Stabilnost je OK, pratio sam rad mašine (sa konkretnim softverskim rešenjem) evo već 10-ak dana (i još pratim).

Nakon instalacije Ubuntu-a nećete imati mrežu/prolaz na Internet. Da bi imali mrežu, neophodno je uraditi sledeće:

1. Otvoriti "Hyper-V Manager".
2. Desni klik na virtualnu mašinu i birati "Settings..."
3. Ukloniti mrežni adapter koji je po default-u instaliran i dodati hardver "Legacy Network Adapter". Unutar njega birati jednu od slobodnih mreža (recimo "Local Area Network 3")

* dalje treba dodatno podesiti statičku IP adresu, DNS i sl. (u zavisnosti od konkretnih uslova), podesiti Proxy u browseru i sl.

==================================
Da vidimo sada kako Ubuntu "stoji" sa udaljenim pristupom (Remote Management)?

--> Hyper-V mašine pre instalacije "Integration Services" (kod VMware-a je to bilo "VMware Tools") imaju podršku samo za tastaturu (Mouse is not captured in remote sessions).

Logično je da krenete da razmišljate u sledećem pravcu:
1. Preuzećete sa Microsofot-ovog sajta "Integration Services 2.1" u .exe obliku. Dvoklikom na njega ćete dobiti ISO image i uputsvo u PDF-u.
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=eee39325-898b-4522-9b4c-f4b5b9b64551
(+ instaliraćete make, gcc, kernel-headers )

2. Preuzecete Citrix Mouse Driver (iso image: Inputvsc.iso)
http://www.xen.org/products/satori.html
Pokrenućete Python skriptu.

--> Ali sve to može mnogo bezbolnije. Jer ovaj kod je specifičan za stariju verziju kernela (javiće vam gomilu grešaka ako probate kompajlirati sa headers-ima novijeg kernela...). A korak 1 je zahtev da bi se mogao pokrenuti korak 2 (ukoliko probate 2 pre 1, javiće greške po pitanju vmbus i sl.)

Da stvari budu bolje, navodno je u novijim verzijama kernela (od 2.6.32) Microsoft već integrisao ove sintetičke drivere te ih moramo samo potvrditi (enable-ovati)
 ( http://www.qa.com/about-qa/blogs/2010/march/enabling-microsoft-hyper-v-synthetic-drivers-in-linux-kernel-2632 ). Ali i dalje ostaje korak 2 (podrška za miša).

======================================================================
Evo jednostavnih alternativnih metoda pristupa i manipulacije podacima nad virtualnim serverom:
======================================================================

1) [ssh]
Na virtualnom serveru instalirajte openssh-server.

Kod:
sudo apt-get install openssh-server

Moja mašina (klijent) je takođe pod Linux-om, te mogu pristupiti terminalu virtuelnog sa servera sledećom komandom:

Kod:
ssh root@192.168.110.76


Ovim pristupom brzo i sa lakoćom pristupate konzoli udaljenog računara (bez startovanja Hyper-V-a, konektovanja na udaljenu mašinu, te najzad, pokretanja njegove konzole)
 
2) [scp]
Ako želite da pristupite datotekama virtualnog servera iz Windows-a, imate odličnu aplikaciju WinSCP.

Ja sam iskoristio SecPanel, jednostavnu aplikaciju koja završava posao datotečnog transfera. Kopiranje i manipulacija datotekama/folderima je sada mnogo jednostavnije.

U njemu je potrebno definisati osnovne parametre veze pre transfera datoteka.




3) [rdp] aka Kako pristupiti Hyper-V-u iz Linux-a?
Kao KDE fan, instalirao sam aplikaciju KRDC. Treba uneti odgovarajuće parametre: 




4) [VNC] aka jednostavna kontrola virtualnih mašina sa sve mišem i tastaturom!

--Softver:
1) Paket "x11vnc" treba biti instaliran na Linux-ovoj virtualnoj mašini.
2) Neki VNCViewer mora biti instaliran na klijentskoj strani (kod mene je TightVNC za Win instaliran preko Wine-a i završava posao)

--Procedura:
1) Ući u Shell udaljene mašine (videti deo o [ssh] )
2) Otkucati komandu "x11vnc".
3) Povezati se sa TightVNC-om na klijentskoj strani i imate potpunu kontrolu (miš + tastatura + remote desktop) nad virtualnom mašinom.

Enjoy  Smile
« Poslednja izmena: 31. Jan 2011, 01:43:22 od ThePhilosopher »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.