Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:06:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nikola Kalabić ubijen pre hvatanja Draže  (Pročitano 12306 puta)
23. Jan 2011, 19:32:34
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 6230



VALJEVO - Valjevski Osnovni sud zvanično je proglasio mrtvim Nikolu Kalabića, komandanta Gorske garde Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini tokom Drugog svetskog rata. Pored toga što je ozvaničio Kalabićevu smrt 65 godina posle njegove pogibije, sud je prihvatio i argument da je Kalabić ubijen dva meseca pre hvatanja Draže Mihailovića, čime je doveo u pitanje dugo važeću verziju da je nekadašnji geometar iz Valjeva izdao svog komandanta Ozni.

- Nikada nismo verovali da je Nikola izdao Dražu. Da je tako bilo, zar bi naša porodica posle rata preživljavala progone, lišavanje građanskih prava i oduzimanje imovine. Dočekali smo da sud, na 65-godišnjicu njegove pogibije, usvoji verziju po kojoj je Kalabić ubijen dva meseca pre hvatanja generala Mihailovića, pa ga nije mogao ni izdati - pričaju potomci Nikole Kalabića. Iako zvanična istorija nema odgovor na pitanje kako je Kalabić skončao, a decenijama je propagirana njegova prethodna izdaja Mihailovića, sud je sada kao zvaničnu verziju prihvatio svedočenje penzionisanog sveštenika iz Gornjeg Milanovca Mijaila Danilovića, po kojem je Kalabić ubijen u zasedi Ozne u januaru 1946. godine, dva meseca pre generalovog hvatanja.

 

Tom sudskom rešenju, na osnovu zahteva Kalabićevih potomaka, prethodio je oglas valjevskog suda u Službenim glasniku, u postupku proglašenja nestale osobe umrlom, u kojem je stajao poziv svima koji nešto znaju o životu ili smrti Nikole Kalabića da se jave u roku od mesec dana. Kako se niko nije javio, osporio ili dopunio svedočenje Mijaila Danilovića, Osnovni sud je konstatovao da postoje zakonski uslovi da Nikolu Kalabića zvanično proglasi mrtvim.
 

Prema protinom svedočenju, komandant Gorske garde ubijen je 19. januara 1946. godine u jednoj pećini u kanjonu reke Gradac u blizini Valjeva, gde se krio sa grupom svojih najvernijih sledbenika. Toga dana, stoji u svedočenju Danilovića, otkrila ga je i opkolila grupa pripadnika Ozne. U pokušaju da se probije kroz njihov obruč pokošen je rafalom. Dok su se iznenađeni Oznaši nadvili nad Kalabićem i sami ne verujući koga su ubili, njegovi pratioci su se razbežali. Dvojica odbeglih kasnije se priključila Kopaoničkom četničkom odredu u kojem je bio i prota Mijailo Danilović.
Vesna Kalabić, unuka Nikole Kalabića


 

Sudsko rešenje da je zvanično mrtav na takav način sa suzama u očima dočekali su potomci Nikole Kalabića u Valjevu. Prihvaćena verzija da je najodaniji saradnik Draže Mihailovića ubijen pre nego što je mogao da ga izda i učestvuje u njegovom hvatanju, kako tvrdi istorija koju su pisali komunistički pobednici, došla im je kao veliko olakšanje.
 

- Moja baba Borka je uvek govorila da će umreti sa dva najveća bola, zbog smrti svog maloletnog sina kojeg su streljali komunisti i zbog navodne Nikoline izdaje Draže u zamenu za njegov život. Uvek je govorila da je Nikola dao zakletvu i da nije izdao Dražu. Na ovaj način sa njegovog imena je skinuta ljaga koju su decenijama Ozna i Udba plasirale - kaže Vesna Kalabić,

 

Isto su svojevremeno navodili očevici Kalabićeve pogibije na ovaj način, njegovi pratioci Boža Božanović,Veljko Kostović i Radomir Petrović Kent.
 

- Njegovu smrt komunisti su iskoristili da sklope priču o izdajstvu kako bi kompromitovali ceo Ravnogorski pokret. Pošto je već bio mrtav, nije ni mogao izdati Dražu koji je uhvaćen u martu, a ni krajem aprila navodno poslati pismo Krcunu Peneziću, koje se u javnosti pojavilo pre dve godine - ističe Kalabićeva praunuka Jelena.
 

S pravosnažnim rešenjem suda porodica može da pokrene ostavinski postupak. Takođe, žele da konačno i saznaju gde je Nikola Kalabić pokopan, s obzirom na to da do sada nadležne državne službe to nisu želele da obelodane.
- Od BIA nikada nismo dobile odgovor o njegovoj sudbini, a u državnom arhivu su nam rekli da njegov dosije postoji, ali da još nije usvojen zakon po kojem bi građanstvo imalo slobodan uvid u takva dokumenta - kažu unuka i praunuka komandanta Gorske garde.

Izvor: Blic


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora RASMC (Vreme: 23. Jan 2011, 21:31:13)
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Jovu Kapicica u aps  dok ne prizna gdje je Drazin grob i objasni sve detalje oko njegovog hapsenja, sudenja i likvidacije.
« Poslednja izmena: 23. Jan 2011, 23:34:38 od Raven_Claw3190900 »
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
Na ovaj način sa njegovog imena je skinuta ljaga koju su decenijama Ozna i Udba plasirale

то се више не исправи ... кад неко 50 година има да ствара своју верзију историје ... истина је изгубљена неповратно
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 6230
To nece moci da se dozna dokle god se ne promeni odnos samih Srba prema ovoj tematici.
Srbi se nalaze pod okupacijom i vladavinom Jugoslovena, preobucenih u Velike Srbe, koji komercijalizuju delove nase istorije. Ta opravdanja, Draza klao, Tito milovao ne piju vodu.Svako ima pravo na grobno mesto i opelo a ne da se skrece diskusija. Cak se ni bradata udba, koja bi trebala da se izjasni po tom pitanju, jer su to njeni vernici, cuti ko prase u kukuruzu i prezhiva blagodeti klero-boljsevizma.
Cak se i drustvene strukture, koje hoce perfidno na politicku scenu, ne izjasnjavaju po pitanju: hocemo istinu.
Nego trabunja: Nasi Oci. Kakvi bre nasi Oci kad si ih streljao bez sudjenja i strpao u krecane? Koji bre Oci?
Cistka u udbi bato.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 28351
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia krntija
Možda ova generacija ljudi to ne prihvati, ali dovoljno je samo da u novim udžebicima istorije stoji istina i novi naraštaji će je neminovno usvojiti.
IP sačuvana
social share
onaj kome nije do drkanja bolje neka se bavi politikom
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 6230
Možda ova generacija ljudi to ne prihvati, ali dovoljno je samo da u novim udžebicima istorije stoji istina i novi naraštaji će je neminovno usvojiti.
Mora da se resi jednom za svagda ta prica oko bezbednisnih sluzbi. Oni su na braniku istorije jedne nacije, i ne mogu da frljaju sa dokumentima, kao sa seoskim knjigama o prizvodnji zitarica.
To je toliko neodgovorno, toliko stetno po celu naciju, po njene gradjane ma kojoj opciji pripadali.
Za mene ova vest, deluje sokantno.Toliko su filmova pravili, pozorissnih komada, drama itd itd.
Da na kraju ispadne notorna neistina.Koliko bljutavo deluje to podrigivanje bradatih: ognjisteeeeeee, ovi iz Dveri: Ociiiiiii, pa tamo neki od desnicarskih organizacija: tradicijaaaaaaaa. Mi smo najobicniji govnari, jer ne znamo sta se pre dve generacije desilo, jer neko jos ziv medju nama prodaje srpstvo na zelenjaku i smeje nam se u brk i vadi chagu da je Srbin, dao mu Amfilohije.

Hocu majko hocu, u gradsku cistocu. Ja sam svoju srecu nasao u smecu. Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 24. Jan 2011, 11:26:29 od shkorpion »
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 6230
Mozemo da nam moderator objasni, zasto je nesto sto se dogadjalo 46- godine vec stiglo mit i legenda?
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.237
komunjare lazu lazu da si izdo Cica Drazu, javooree Nidzo sokole! Smiley
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC 
Nikola Kalabić je umro prirodnom smrću u Sidneju,živeo i sahranjen pod imenom Rade Kalabić,tako da ova odluka suda u Valjevu....još jedno mazanje očiju i zametanje prave istine
Cela priča je ponuđena Pogledaima još početkom 90-tih,od strane ljudi koji su direktni potomci ,druga i treća generaciji,ponudili su slike kao dokaze,dokumenta ...međutim odbijeni su sa obrazloženjem da bi to uzdrmalo celu priču oko odnosa Draža -Nikola
ljudi videli kolko je sati i okanuli se ćorava posla

udba,masoni....jugosloveni...ko zna
« Poslednja izmena: 24. Jan 2011, 13:04:07 od kolonijalac »
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nepoznat -
mob
Samsung 
Mnogi događaji iz tog vremena su toliko zamućeni, da verovatno nikad nećemo saznati istinu o njima.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:06:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.