Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 06:26:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Moje putovanje: Škotska  (Pročitano 2358 puta)
02. Jan 2011, 11:05:11
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Voditeljka TV kviza ‘Slagalica’ Danijela Pantić u Glazgovu je otkrila da tradicionalni kilt odlično stoji mnogim džentlmenima, a kao dugogodišnja vegeterijanka mogla je samo da gleda domaće specijalitete poput jagnjećih sarmica, za koje njeni domaćini tvrde da se najbolje slažu uz čuveni viski

Izvor: Gloria




Kada su me prijatelji Fred i Džo Milan pozvali u Škotsku, shvatila sam to kao šansu koju nikako ne treba propustiti. To je zemlja očuvane i netaknute prirode koja, kao i Srbija, ima skoro sve: jezera, brda, reke, valovite doline, pogodnu klimu i dobre, ali pomalo prkosne ljude - rekli su mi moji prijatelji. Naravno da sam sa velikom radošću prihvatila poziv, jer sam pasionirani ljubitelj putovanja, a već i sama pomisao na Škotsku zvučala mi je neodoljivo. Ta zemlja mi je delovala potpuno drugačije od svih u kojima sam bila, a slična je bila i reakcija mojih prijatelja kada sam im rekla da putujem u London i Glazgov. Svi su reagovali isto: ‘Otkud u Škotsku?’ Na London se niko nije ni osvrnuo.

Razlog bogatstva

Iako je Edinburg glavni grad, odnosno administrativni i pravni centar, Glazgov, koji je tri puta veći, važi za industrijski i trgovinski centar Škotske. Naime, u vreme kada je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo druga imperija u svetu, Glazgov je bio njeno najveće brodogradilište. Tu su se proizvodili brodovi i oprema za kraljevsku mornaricu. To su razlozi zbog kojih je ova zemlje postala jedna od najrazvijenijih i najbogatijih u Evropi. Standard Škotlanđana, kao i drugih Ostrvljana, veoma je visok, a oni to objašnjavaju činjenicom da su redovne platiše poreza i svih drugih nameta države.

Dužnički san

Koliko je Škotska uspešna u ekonomiji i privredi, toliko je uspešna i u nauci, kulturi i umetnosti. Baš tu je nastao jedan od najpoznatijih pravaca u arhitekturi, tzv. glazgovski stil, ili art noven, čiji je tvorac Čarls Reni Mekintoš. Ovaj pravac, koji kao da se ruga klasičnom stilu arhitekture, jer koristi mnogobrojne dekorativne elemente, puni procvat doživeo je u 19. i 20. veku u Nemačkoj. Za rad Mekintoša, koji je projektovao zgradu ‘House for an Art Lover’ i čajdžinicu ‘Willow Tea Rooms’, smeštenih u srcu Glazgova, kažu da dosta podseća na stil čuvenog španskog arhitekte Gaudija. Baš je arhitektura Glazgova ono što mi se posebno dopalo, kao i odličan urbanistički plan. Stare kuće i građevine su dobro očuvane, sa čistim i lepim fasadama, dvorištima, parkovima ili dugim drvoredima ispred ulaza. Pošto su nekretnine na celom Ostrvu dosta skupe, većina Škota, dok isplaćuju dugogodišnji kredit od nekoliko stotina hiljada ili milion i nešto funti, sanja o mogućnosti da jednog dana poseduje celu kuću.

Muzika

Škoti su veoma talentovani muzičari, te i ne čudi što su neki od poznatih bendova došli baš iz Glazgova, poput grupa ‘Simple Minds’, ‘Texas’, ‘Franz Ferdinand’, ‘Travis’, i drugih. Mada, neke pesme koje sam slušala u kući svojih prijatelja, na zabavi koju su organizovali povodom godišnjice braka, do sada nisam imala prilike da čujem. Isto su i oni odreagovali kada sam ih pitala da li su čuli za neke američke bendove i izvođače.



Kilt

Tokom desetodnevnog boravka u Velikoj Britaniji London i Englesku sam zapamtila po gužvama na ulicama, u restoranima, na aerodromu, dok su mi Škotska i Glazgov ostavili potpuno drugačiji utisak: tempo života je sporiji i lakši, ljudi su opušteniji, a gužve u metrou neuporedivo manje. Škoti su veoma ljubazni i komunikativni, a humor im je sličan našem: britak, sa dosta ironije i sarkazma. Društveni su, vole da izlaze, ručaju zajedno po restoranima, organizuju kućne zabave i druženja. Vole i čuvaju svoju porodicu i veliki su tradicionalisti. Posebno su ponosni na svoje poreklo, istoriju i činjenicu da nisu Englezi, već Škoti. Kilt im je važan deo svečanog odela i obavezan je na svadbama, krštenjima i sličnim porodičnim okupljanjima. Cenu njihove tradicionalne nošnje određuje kvalitet materijala, pa najpoznatija škotska garderoba može koštati od 300 do 600 funti. A verovali ili ne, nekim muškarcima kilt baš dobro stoji.

Upotreba crkve

Pošto i nisu mnogo pobožni, a imaju dosta crkava čije održavanje treba plaćati, odlučili su da od njih naprave profitabilna i posećena mesta. Pretvorili su ih u restorane, škole, pozorišta, stanove... Nedeljom čak u nekima od bivših bogomolja za deset funti možete da dobijete kolač, pitu, čašu vina i karte za pozorišnu predstavu. Ipak, bez obzira na religiju ili versko opredeljenje, ako dolazite iz evropske zemlje u kojoj se plate ne obračunavaju u funtama ili evrima, sasvim spontano i neprimetno počećete da dozivate Boga svaki put kada se uhvatite za etiketu sa cenom, kad pitate koliko košta boca vina ili prosečna večera u restoranu. Ako vam pri tom padne na pamet da nešto preračunate u dinare, videćete i dvanaest apostola kako vam se smeju u lice: ‘Do u still want 2 be the Big in UK?’

Specijaliteti

Veliki su ljubitelji jake hrane i pića, posebno alkoholnog. Čuveni škotski viski je piće broj 1, proizvodi se u hektolitrima i izvozi po celom svetu. U Glazgovu, ukoliko ste obožavalac ovog alkoholnog pića, možete postati vlasnik originalnog brenda, odnosno, za određenu sumu novca možete izabrati ukus koji želite i dobiti broj koji označava da taj jedinstveni ukus viskija pripada baš vama. Ono što najbolje ide uz viski, a što je i njihovo nacionalno jelo, jesu jagnjeće sarmice (spremaju ih na sličan način kao u Srbiji, od iznutrica, bubrega i jagnjeće marmice). U specijalitete škotske nacionalne kuhinje spadaju i jela od raznih vrsta riba, morskih plodova, govedine i iznutrica. S obzirom na to da sam dugogodišnji vegetarijanac, isprobala sam razna jela od povrća, a za doručak sam uživala u ovsenoj kaši, za koju, takođe, kažu da im je specijalitet.

Šoping

U centru Glazgova, oko pešačke zone, smešteni su restorani, pabovi, tržni centri, kao i veliki broj radnji i predstavništva čuvenih brendova poput ‘Vivianne Westvood’, ‘Armani’, ‘Versace’, ‘Hobbs’, ‘Monsoons’, ‘Apple’... Inače, pored Londona, Glazgov važi za drugi raj za kupoholičare, modne dizajnere i ljubitelje mode. Zahvaljujući mojim domaćinima, ali i lepoti i miru koji nosi Glazgov, poželela sam da u tom gradu ostanem duže nego što sam planirala, ili da se vratim još jednom... Zapravo, još nekoliko puta.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 06:26:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.