Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:47:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kreativnost i teorija crta  (Pročitano 926 puta)
18. Nov 2010, 20:54:03
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Kako je to još pre nekoliko decenija formulisao Vigotski: ,,Ne postoji opšta nadarenost koja bi se ravnomerno raspoređivala na sve strane ličnosti. Neizbežno je da idemo ka specijalnom izučavanju specifičnih osobenosti pojedinačnih funkcija’’ (Vigotski, 1996, str. 241). U savremenim razmatranjima nadarenosti sve više se afirmišu ideje Vigotskog, tačnije postoji tendencija sve većeg usmeravanja na domen ispoljavanja nadarenosti.

I domaći i strani autori su saglasni da ne postoji opšta ili univerzalna nadarenost nego je ispoljavanje nadarenosti uvek određeno domenom.U prilog nadarenosti kao domenu specifičnog fenomena svedoče i neke retke i upečatljive pojave kao što su ’’čuda od dece’’, učeni idioti (idiot savant), kao i primeri autistične dece i hendikepirane dece sa nekim posebnim darom. Ova postavka, o različitim vidovima, manifestacijama nadarenosti, važna je u proceduri identifikacije nadarenih, a ima i veliki praktični značaj.

Primer ovakvog pristupa nadarenosti jeste Gardnerova teorija multiple inteligencije. Gardner tvrdi da je moguće za svaku osobu napraviti profil sposobnosti, uočiti ’’jače strane’’ u strukturi sposobnosti i uvažiti one koje više obećavaju. Darovita osoba može biti izuzetna u jednoj ili više oblasti. Različite oblasti znanja imaju svoje razvojne istorije i specifičnosti. Neke nauke imaju izraženije specifičnosti u odnosu na druge. Tako se matematika izdvaja po tome što je to jedina prava kulmunativna nauka. U matematici nema promene paradigme, u Kunovom smislu, već se ona stalno širi uključujući novo u već postojeći korpus znanja (prema Krnjaić, 2002).

Kao što sam u predhodnim člancima napomenula, u brojnim teorijama istican je, a u istraživanjima potvrđen, značaj neintelektualnih faktora za razvoj i ispoljavanje nadarenosti.

Renzuli (prema Krnjaić, 2002) iznosi da iznad skora koji odgovara IQ od 120 raste značaj ostalih varijabli. Ovaj autor dalje tvrdi da na uspeh na različitim testovima i zadacima utiču: ispitanikov doživljaj sebe i sopstvenih sposobnosti, motivacija, osećanja i stavovi vezani za (ne)uspeh, način na koji ispitanik doživljava ispitivača, test situaciju itd. Poseban značaj pridaje motivaciji i tvrdi da bez motivacije za postignućem i pozitivnog self-koncepta nema kreativnog stvaranja. Istraživanje iz 1968 godine, vršeno na Institutu za procenu i istraživanje ličnosti u Berkliju, kojim je obuhvaćen veliki broj najkreativnijih matematičara i matematičarki, najslavnijih arhitekti, poznatih pisaca i pesnika i drugih kreativnih naučnika, pokazalo je sledeće:

- kreativni matematičari su u značajnoj meri imali razvijene sledeće osobine: originalnost, obuzetost poslom, individualnost, sklonost umetnosti, emocionalna stabilnost, nekonvencionalni procesi mišljenja, visok stepen intelektualnog kapaciteta, tendencija prema nekonformizmu;

- kreativni pisci imaju razvijene sledeće osobine: visoka intelektualna sposobnost, nezavisnost, verbalna fluentnost, uživanje u estetskim impresijama i estetskim reakcijama, produktivni su, imaju visok nivo aspiracije, asociraju ideje na neuobičajene načine,veoma snažno razvijen ego itd.

Baron je na osnovu ovog procenjivanja osobina kreativnih naučnika i književnika utvrdio da su sledeće osobine kreativnih ličnosti u pozitivnoj korelaciji sa originalnošću: samopouzdanje, snažan ego, dominanatnost, upornost, smelost, kritičko suđenje, dobro uviđanje i otkrivanje ideja, nezavisno-istraživački prilaz rešavanju zadataka, istraživački prilaz kao navika zdarvog razuma, radoznalost, sposobost proizvođenja što većeg broja različitih i novih ideja, efikasno korišćenje kapaciteta mišljenja i rezonovanja itd. (Kvaščev, 1981)

Razume se da sve kreativne ličnosti nemaju razvijene osobine koje sam opisala u navedenim istraživanjima. Takođe, tu je još jedna činjenica, a to je da su sve osobine bipolarne i da se razvijenost ovih osobina kreće od jednog do drugog ekstrema ovog kontinuuma. To znači da i kreativne ličnosti imaju u različitom stepenu razvijene osobine koje su neophodne za stvaralački rad. Drugi važan momenat je da uspeh u stvaralaštvu zavisi od sklopa osobina ličnosti i sposobnosti, što je i vodeća ideja teorije emocija Plučika. Uzimajući u obzir rezultate koje su dala ova istraživanja možemo zaključiti da razvoj i ispoljavanje kreativnosti zavisi od kognitivnih komponenti, od crta ličnosti i njihovog sklopa, od domena sposobnosti, od motivacije, kognitivnog stila kreativnih ličnosti itd.

U domaćoj literaturi i istraživanjima motivacija se uglavnom razmatrala kao faktor (ne)uspeha u školi i na fakultetu. Razmatrajući neke od uzorka neuspeha u prvoj godini studija nagrađenih učenika srednjih škola M. Smiljanić iznosi da su dominantni uzroci neuspeha nosilaca specijalnih diploma (između ostalih i za matematiku i fiziku) vezani za motivacionu sferu i da su nezavisni od intelektualnih sposobnosti. Motiv postignuća izraženiji je kod uspešnih studenata nego kod neuspešnih. (Krnjaić, 2002).

Za predviđanje i procenu uspeha u učenju i za razumevanje čitavog procesa postignuća u sferi učenja moraju se uzeti u obzir intelektualna obdarenost, koja je neophodan preduslov uspeha u učenju, kao i faktori ličnosti i motivacije. Sklop osobina ličnosti i sposobnosti, u okviru kojeg se manifestuje inteligencija, može ubrzati ili usporiti razvoj inteligencije ličnosti. (Kvaščev, 1981)

O značajnosti neintelektualnih prediktora postignuća u matematici govore nalazi još jednog istraživanja koje je deo obimnijeg međunarodnog istraživanja obrazovanih postignuća učenika završnih razreda osnovnih škola u oblasti matematike i prirodnih nauka (TIMSS 2003 [1]).

Ispitivan je, pored ostalog, stepen povezanosti socioekonomskog statusa porodice, matematičkog koncepta o sebi i postignuća u matematici učenika završnih razreda osnovne škole. Probnim istraživanjem, o čijim je nalazima reč, obuhvaćeno je 112 učenika VII jedne gradske i jedne prigradske škole u Beogradu. Matematički koncept o sebi definisan je kao jedan od važnijih domena akademskog koncepta o sebi i ispitivan je posebnim upitnikom za učenike. Nalazi ovog istraživanja ukazuju da su najznačajniji prediktori uspeha na testu iz matematike: matematički koncept o sebi, obrazovani status majke i neki indikatori socioekonomskog statusa porodice (dostupnost interneta, broj članova domaćinstva, broj knjiga u kući).

U ostalim zemljama u kojima je sprovedeno ovo istraživanje identifikovan je veliki broj neintelektualnih faktora koji su izučavani i dovođeni u vezu sa postignućem u matematici i uopšte u školi. Među njima na prvom mestu su karakteristike porodice i koncept o sebi.

[1] Projekat TIMSS (Trends inInternational Mathematics and Science Study 2003) je međunarodna komparativna studija koja se realizuje u preko 50 zemalja sveta sa svih kontinenata. Iz našeg okruženja u projektu učestvuju sledeće zemlje: Makedonija, Slovenija, Bugarska, Grčka, Mađarska, Rumunija i Italija. Od vodećih zemalja sveta učestvuju: Amerika, Kanada, Australija, Ruska federacija, Japan, Južna Koreja i druga. Cilj ovog istraživanja, kojim kordiniše Međunarodno udruženje za evaluaciju školskog postignuća (IEA) iz Amsterdama, jeste da se utvrdi znanje i sposobnosti učenika završnih razreda osnovne škole iz matematike i prirodnih nauka (fizike, hemije, biologije i geografije), kao i da se ispituju faktori vezani za kulturu, nastavni plan, program i ciljeve, nastavnu praksu i institucionalnu organizaciju školstva koji doprinose visokim postignućima u svim oblastima.

Izvor
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.215
mob
Apple iPhone SE 2020
Procitah jednu recenicu Helmuta Njutona... (poznati fotograf)... "Dobar ukus je jedino ogranicenje kreativnost"
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:47:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.