Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 34
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stručnjaci očekuju smanjenje broja pušača nakon zabrane  (Pročitano 25051 puta)
10. Nov 2010, 07:46:34
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Puna primena Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu počeće za dva dana, 11. novembra, a predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja dr Srmena Krstev izjavila je da bi njegova primena mogla da doprinese smanjenju broja pušača i poboljšanju opšteg zdravlja stanovništva.

Krstev je Tanjugu kazala da zakon predvidja zabranu pušenje na svim javnim i radnim mestima i da je donet zbog toga da se stanovništvo zaštiti od duvanskog dima za koji je naučno dokazano da je štetan za zdravlje.

Prema njenim rečima, pusenje će u potpunosti, bez mogućnosti da se otvori posebna prostorija, biti zabranjeno u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, zdravstvenim ustanovama, svim prosvetnim, ustanovama socijalne i dečje zaštite, ustanovama kulture, sportskim objektima i svim mestima gde se ljudi okupljaju i gde se održavaju sastanci, kao i u javnom prevozu.

Pušenje će biti zabranjeno u radnom prostoru svih medija, mestima gde se snimaju emisije čak i ako postoje restorani ili bifei, dok na primer ustanove poput banaka mogu imati posebnu prostoriju.

Prema rečima Krstev, u svim ostalim ustanovama biće dozvoljeno otvaranje jedne posebne prostorije koja mora biti obeležena i za koju je odredjeno koliko ljudi može da stane i koja mora imati dobar ventilacioni sistem.

Krstev je navela da je izuzetak za otvaranje posebne prostorije predvidjen kod ustanova socijalne zaštite za smeštaj nepokretnih i teško pokretnih osoba, specijalnih bolnica za lečenje psihijatrijskih bolesnika, institucija i odeljenja palijativne nege, kao i ustanove za izvršenje zatvorskih kazni.

Navodeći pozitivne stane primene Zakona, Krstev je kazala da bi on mogao da doprinese tome da se značajan broj osoba odvikne od pušenja, jer im verovatno neće odgovarati da često izlaze napolje kako bi zapalili cigaretu.

"Prema podacima SZO, u proseku četiri odsto osoba se odvikne od pušenja što je veoma značajno", kazala je Krstev, dodajući da oni i koji ne prestanu sa pušenjem popuše u proseku tri do četiri čigarete dnevno manje.

Prema njenim rečima, to će imati i značajne prednosti na decu jer ako ne vidjaju pušenje na javnim mestima, vrlo je verovatno da neće počinjati da puše u mladom dobu, kada su izuzetno spremni da "eksperimentištu i probaju različite stvari".

Ona je navela da su kafići izuzeti iz tog zakona i da oni, u zavisnosti od veličine, mogu da odluče da li će biti za pušače ili nepušače. Ukoliko su veći od 80 kvadratnih metara, mogu podeliti prostor na pušački i nepušački, a ukoliko su manje površine, moći će da se izjasne da li su pušački ili nepušački.

Kada je reč o kaznama, sanitarna inspekcija će obavljati nadzor svih mesta u kojima je zabranjeno pušenje. Kazne za neposlušne firme se kreću od 500.000 do milion dinara, od 30.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice (direktora, vlasnika, upravnika) i od 300.000 do 500.000 dinara za preduzetnika. Lice koje krši zabranu pušenja biće kažnjeno sa 5.000 dinara, navela je Krstev.

U svetu 5,4 miliona ljudi godišnje umre od bolesti povezanih sa pušenjem, a do 2030. godišnje će umreti osam miliona ljudi ukoliko se ništa ne uradi po tom pitanju.

U Srbiji puši jedna trećina stanovništva, a zbog uticaja duvanskog dima godišnje umre 16.000 ljudi.


Izvor: SrbijaNet
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
kad se samo setim koliko je puta klićo rekao "mi stručnjaci".  Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Intel Core 2 Quad Inside

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5400
Zastava Belgrade City
OS
MacOS X
Browser
iPhone 4.0.5
mob
Apple iPhone 7 Plus
Broj pusaca ce se smanjiti tek kada se akcize na cigarete dignu za jos nekih 200%. Ovo je dobar korak napred ali nije dovoljno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 6300
Да видимо и то чудо.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Елем ... освануо је и тај дуго очекивани дан. Да видимо колико ће нам требати да обесмислимо и овај закон  Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Nokia 
da, poplasila sam se strasno. tako ih je tesko prepoznati sa svim onim aktovkama... da vidim kako ce mene spreciti da zapalim cigaretu na poslu  Smile
procice nesto slicno kao ona sugava radio-difuzna agencija  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
иначе Санџи ... си ти правно или физичко лице? И ко је у фирми одговорна особа за спровођење закона?  Smile Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Morao sam da štampam u radnji pored onog "zabranjeno pušenje" i odluku o tome ..... bem ti zakone .... treba mi oglasna tabla za sve što su propisali da bude "vidno izloženo", počev od onog UZMITE RAČUN.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Nokia 
иначе Санџи ... си ти правно или физичко лице? И ко је у фирми одговорна особа за спровођење закона?  Smile Smile


necu da ti kazem celavi  Smile

rekla bih sada nesto, kao opstu poruku, nesto gde se spominje glagol pusiti, ali ne dozvoljavaju mi damski maniri Smile Smile
nemoj da se trudis, ovo "damski" je i meni smesno  Smile

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Citat
rekla bih sada nesto

нешто типа типичне српске реченице ... субјекат, предикат плус сочан глагол по избору?  Smile

Citat
nemoj da se trudis, ovo "damski" je i meni smesno

 Smile

Иначе ... наплаћиваће они казне, јбга ко год то буде радио да л' комунална полиција или ко већ, мораће да заради себи плату а и нешто преко да се мало пуни буџет.
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 34
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.