Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako objasniti detetu smrt voljene osobe?  (Pročitano 12387 puta)
04. Okt 2010, 15:42:04
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.9
I odraslima, koji znaju da je smrt prirodni završetak života, nije se lako nositi s ovim teškim trenucima u životu. A ako još imate dijete kojemu sve to morate i trebate objasniti... O ovoj temi razgovarali smo s psihologinjom Vesnom Jerković koja savjetuje da se s djecom o ovoj, kao i o sličnim „teškim“ temama treba razgovarati i prije no što do njih i dođe.

Ne štitite svoje dijete od istine. Na taj mu način šaljete krivu poruku! Ono bi moralo naučiti da je i bol sastavni dio života.


"Roditelji se mogu u prigodnim trenucima pred djecom prisjetiti svojih predaka ili bliskih osoba koje su izgubili, te s djecom podijeliti lijepe uspomene na zajedničke trenutke", savjetuje psihologinja Jerković i dodaje da djeca također trebaju sudjelovati u običajima karakterističnim za kulturu i sustav vrijednosti svoje obitelji. Na taj način roditelji djeci pružaju model kako se na društveno prihvatljiv način nositi s osjećajima gubitka i žalovanjem.
"Osobito je važno odvojiti vrijeme za razgovor s djetetom o pojmu smrti ukoliko u obitelji ili okolini postoji teško bolesna osoba, kako iznenadni gubitak bliske osobe ne bi preplavio dijete s emocijama s kojima nije imalo iskustva. Također, gubitak kućnog ljubimca može biti povod djetetovih pitanja vezanih uz smrt, ali prigoda da dijete shvati gubitak i tugovanje", dodaje Vesna Jerković.

Shvaćanje pojma smrti povezano je s različitom životnom dobi djeteta?


U komunikaciji s djecom odrasli uvijek trebaju težiti iskrenosti, ali vodeći računa o djetetovoj dobi, njegovom razumijevanju i razini logičkog rezoniranja,tj. na jeziku primjerenom njegovoj dobi i razvoju.

"Djeci mlađoj od pet godina teško je shvatiti smrt i konačnost života, to je za njih apstraktan pojam. Često uspoređuju smrt sa snom i boje se odlaska na spavanje, a roditelji bi im trebali pružiti osjećaj sigurnosti i zaštite. Djeca do otprilike deset godina shvaćaju konačnost života, no ne uviđaju da je smrt neizbježna svim ljudima. Djeca te dobi nemaju kapacitete da se sami nose sa mnoštvom emocija, te je često poricanje smrti bliske osobe, kao i odgođeno žalovanje kako dijete postaje svjesno gubitka", nastavlja Jerković.

Tata i sinStarija djeca shvaćaju da je smrt sastavni dio života i da je neizbježna svim ljudima, te kroz ovu situaciju prolaze puno teže. Znajući da je smrt trajna, često padaju u depresije, pa je razgovor s njima prijeko potreban.

Što ako dijete o svojoj tuzi ipak ne želi razgovarati s vama?

"Trebalo bi mu omogućiti da se izrazi kroz crtež, pričanje priča ili igru lutkama. Roditelj može potaknuti dijete da s lutkama odigra događaje vezane uz smrt bliske osobe ili uz svoje osjećaje Kada se dogodi smrt bliske osobe , potrebno je nastaviti dalje sa svim uobičajenim kućnim pravilima i rasporedom aktivnosti jer će to pomoći djetetu da se osjeća sigurnim. Ukoliko dijete u tom teškom periodu doživi razumijevanje odraslih osoba, ono će se ponašati na zdrav i prilagođen način."

Jako je bitno, naglašava psihologinja Jerković, da proces tugovanja ne bude izuzetno dug, da djetetovi osjećaji i ponašanje ne ometaju njegovo svakodnevno funkcioniranje u obitelji, vrtiću ili školi, a ukoliko to potraje, potrebno je potražiti i stručnu pomoć. Ovako tužne trenutke ne treba podcijeniti, kako za vas, tako i za vaše mališane.


prof. Ivana Grbavac
Izvor

------------
Edit by Goa
Stara tema: http://forum.burek.com/kako-reci-detetu-t436384.html
« Poslednja izmena: 04. Okt 2010, 15:55:23 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1621
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.24
Lakše je objasniti detetu nego odrasloj osobi. Bar meni.
IP sačuvana
social share
@nikolajovic "People arguing over gods, religions, and national boundaries, which are absolutely imaginary." - Neil Gaiman

Očekivano, momci sa manjkom pameti i viškom adrenalina su iskorišćeni, ali #BGPride je protekao mirno a čuo sam i da žurka tek počinje. Wink
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Samsung 111111
Imao sam to neograniceno zadovoljsvo..da su moji morali ovo da mi kazu.

Budite apsolutno iskreni .. pravo u lice i sve mu objasnite .
Nakon toga budite raspolozni i gledajte da mu skrenete misli .. Budite raspolozni i dete ce biti raspolozeno..Nakon toga vreme leci rane..sta reci
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
Tesko je, ali moguce

Maloj deci se ne mora objasnjavati ali starijoj bi bilo pozeljno objasniti. Glupo je kriti ili slagati dete za tako nesto
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 6.0.472.63
Znam samo dete treba ohrabrivati da pokazuje osećanja i da zna da je ono što oseća potpuno normalno, a da ga mi zbog toga i dalje volimo i potpuno prihvatamo. To ćemo najbolje postići time što ćemo mu i sami pokazivati svoje emocije, uključiti ga u sve rituale (sahrane, pomeni, itd.) kako bi se osećalo punopravnim članom porodice, od kog se ne kriju stvari koje bi ga mogle uzdrmati.

To je jako pipav posao i razumljivo je da je prvi impuls roditelja da ga zaštiti, ali je to prosto deo života, deo procesa odrastanja.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Nokia 
kad je stara baka umrla . izravno sam to saopstila mom detetu .

pitao me :" je l' to onako umrla , kao Snezana pa je u kovcegu ? "

moj odgovor " da, samo sto se nece nikada probuditi "

on:" znaci vise je necu videti "

ja:" ne neces , zao mi je "

kraj

ono sto me fascinira kod mog deteta je da oseti kad je tema skakljiva , oseti intonaciju valjda , i osim osnovnih ne postavlja dodatna pitanja. da li sto ne razume ili ga to vise ne zanima.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Kad je moj otac umro, moje dete, koje je bilo jako vezano za njega je imalo 9 godina.Bila je na zimovanju, pa je propustila sav taj stres.Kad se vratila, mirno sam joj saopštila..malo je plakala i onda upalila tv da gleda ctrani.
Pitala sam je par puta kako se oseća, da li je tužna i tako to, na šta mi je mirno odgovorila da joj je žao ali ne vidi svrhu da se nervira oko nečega što ne može da promeni.
Smile Smile
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1154
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
mob
HTC Sensation
Kad je moj otac umro, moje dete, koje je bilo jako vezano za njega je imalo 9 godina.Bila je na zimovanju, pa je propustila sav taj stres.Kad se vratila, mirno sam joj saopštila..malo je plakala i onda upalila tv da gleda ctrani.
Pitala sam je par puta kako se oseća, da li je tužna i tako to, na šta mi je mirno odgovorila da joj je žao ali ne vidi svrhu da se nervira oko nečega što ne može da promeni.
 Smile Smile
Rekao bih da je to bolje podnela. Prilichno Zen stav.
Kao shto je rekla i sama, prihvatila je stvar koju ne mozhe da promeni. Nego zna da bude trtavo kada dete shvati trajnost ljudskog bitja.
Mada, um deteta je vrlo savrshen. Ruzhne stvari odma deletne.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Deca ne razumeju koncept smrti kad se sa njom prvi put sretnu. Zato ih ne treba lagati ali ni dovoditi u situaciju da gledaju suze i naricanje. Vremenom tek počnu da postavljaju pitanja i da razvijaju svest o smrti kao nepovratnom procesu što se često manifestuje kroz naknadni bes.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1621
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.24
Tačno. Zato i kažem da je lakše reći detetu nego odrasloj osobi.
IP sačuvana
social share
@nikolajovic "People arguing over gods, religions, and national boundaries, which are absolutely imaginary." - Neil Gaiman

Očekivano, momci sa manjkom pameti i viškom adrenalina su iskorišćeni, ali #BGPride je protekao mirno a čuo sam i da žurka tek počinje. Wink
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.