Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:21:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Razorna moc minobacacke mine od 120 mm  (Pročitano 10557 puta)
15. Sep 2010, 13:39:21
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.12
Zanima me kolika je razorna moc mine minobacaca od 120mm? Zasto to pitam, krajem prosle nedelje na jednoj pijaci u Rusiji se dogodio teroristicki napad automobilbombom i tu je poginulo negde 16 ljudi a vise od 90 ih je ranjeno.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:299407-Vladikavkaz-U-napadu-16-mrtvih

Kad sam cuo ovu vest,broj poginulih i kad sam cuo da se sve to dogodilo na pijaci,odmah sam se setio Markala i 1 i 2,a tamo je prvo 5.februara 1994 u incidentu koji se zove Markale 1,od jedne minobacacke mine od 120mm ubijeno 68 a ranjeno 144 ljudi,drugi incident Markale 2 dogodio se 28.avgusta 1995 gde je takodje od jedne mine mb od 120mm poginulo ovaj put 37 a ranjeno 90,pa se postavlja pitanje kako jedna mina moze da ima vecu razornu moc od automobila punog ekspoziva?
Imali neko iskustva sa ovim minobacacem i njegovom razornom moci na cilj koji pogadja a pogotovo me zanima kaku stetu moze da nanese padajuci na ovakvu vrstu ciljeva i poredjenje ove dve stvari koje sam naveo?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Chrome 5.0.375.127
mob
HTC 
Markale su FAKE napad,to je davno dokazano,samo je onaj ko odlučuje o tome ko je dobar a ko loš ostao gluv na to,
bar pola vajnih leševa su bile modne lutke iz izloga  Smile,postoji more snimaka i drugih dokaza
120 mm je prilično razorna mina ali ni približno dovoljna da napravi ovako nešto, neznam tačnu količinu exploziva u njoj ali znam kako izgleda krater od nje  Smile
recimo da je dva puta razornija od ručne bombe M52,opet nedovoljno

p.s. samo moje mišljenje
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.12
Markale su FAKE napad,to je davno dokazano,samo je onaj ko odlučuje o tome ko je dobar a ko loš ostao gluv na to,
bar pola vajnih leševa su bile modne lutke iz izloga  Smile,postoji more snimaka i drugih dokaza
120 mm je prilično razorna mina ali ni približno dovoljna da napravi ovako nešto, neznam tačnu količinu exploziva u njoj ali znam kako izgleda krater od nje  Smile
recimo da je dva puta razornija od ručne bombe M52,opet nedovoljno

p.s. samo moje mišljenje

Pa i ja imam isto misljenje,ali eto ovi progurase tu pricu mislim na Muslimane i da se niko ne zapita i postavi pitanje u svetu pa kako je to moguce od jedne mine tolike zrtve,tako da evo i ovih dana i nedelja na sudjenju Karadzicu svedoce neki eksperti za minobacace i to iz britanske vojske kojima je sve to normalno i ne postavljaju pitanje.
Ne znam ni ja koliko ekspoziva ima u toj mini,mina sigurno nije bezazlena ali nije brate ni avio bomba,i sad onako laicki kad bi zamislili tu pijacu krcatu kao fudbalsku tribinu na nekom derbiju i da mina padne pravo u tu masu,kazemo nako laicki mislim da bi stradao samo jedan broj ljudi recimo njih 5 do 10 najvise koji bi se nasli u samom sredistu eksplozije a ne bi bilo vise iz razloga sto bi svojim telima zastitili ostale i samim tim sprecili vece zrtve,a to ovde nije bio slucaj sigurno i prosto je nemoguce ni zamisliti kakva bi to fluktuacija ljudi trebala da bude na jednom mestu gde padne takva mina i da dodje do toliko zrtava,jasno je meni jasno je tebi ali kako da je to falsifikat ali slabo se nasi trude da to rasvetle,evo Karadzic i njegov tim pokusavaju da izbore da im sud odobri vestacenje na licu mesta,Muslimani iz Sarajeva to sprecavaju a ovi nemaju podrsku ni od koga.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.9
minobacachka mina od 120 mm nije nimalo naivna stvar . minobacachke mine zapravo imaju vece eksplozivno punjenje od artiljerijske municije za topove (haubice) istog kalibra . ovde imate neke tablice za minobacachku municiju ,ali nazalost kalibar je 81 mm :

http://www.inetres.com/gp/military/infantry/mortar/81mm.html

vidi se npr da mina M374A3  ima punjenje od 0.95 kg eksploziva (poredjenja radi , ruchne bombe imaju oko 50 g eksploziva )

 potrudicu se da pronadjem i neke tablice za municiju od 120 mm , za sada imate ovo , gde su tezine celih mina :

http://www.aollc.biz/pdf/120mmMortarM929-M933-M934.pdf
« Poslednja izmena: 16. Sep 2010, 21:21:14 od bf_109_g_6 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Linux4Life

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 473
Zastava SRBIJA
OS
Linux
Browser
Chrome 5.0.375.127
mob
HTC 
@ bf_109_g_6

daleko od toga da je 120mm naivna mina,nisam znao tačnu količinu explozivnog punjenja pa sam bukvalizovao kao dve m52

a što se britanskih podataka tiče ,vezanih za Markale,u to vreme su njihovi zvuko slušači kontrolisali naše položaje na obodima grada i nisu uspeli da zabeleže ni jedno artiljerisko dejstvo,putanja mine koja je navodno napravila masakar je skroz suluda,niko nigde nije pogodio tako nešto,nigde nema kratera,oštećenja od gelera,onakvih kava su karakteristična za mine tog kalibra.....mnogo toga se ne uklapa...al......neko je rekao da su zli Srbi to opalili i to je to....isto kao i Račak na KiM...da ne idemo mnogo u OFF


pozzz
IP sačuvana
social share
Lada Linux Serbia Power Team
HighlandClan & The BulldogFighter Team
Highland Falconry
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.9
 ono na markalama je svakako dejstvo necheg jacheg od minobacachke mine , ali to nikako ne znachi da minobacachka mina nije ubojito oruzje i da ne moze da ubije i do 20 ljudi ako se nadju u njenom ubojitom dometu .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
PZa prvi napad na Markale se navodi da je poginulo 68 osoba, a da je 144 ranjeno, sve od jedne granate 120mm. U stvarnosti uzrok je najverovatnije bila eksplozivna naprava podmetnuta na pijaci. Prema izjavama nekih stručnjaka, najverovatnije su to uradili stručnjaci islamskog Hamasa, ali to mi nismo mogli dokazati, a oni koji jesu mogli nisu hteli, cilj je bio optužiti srbe.
Drugi napad je izvršen sa 5 minobacačkih granata i poginulo je skoro duplo manje ljudi, 37, dok je 90 ranjeno. Dokazano je od strane UN stručnjaka da je napad došao iz dela grada pod muslimanskom kontrolom, ali je taj izveštaj ubrzo povučen, kao i oficiri koji su učestvovali u istrazi i sprovedena je nova istraga koja je utvrdila da su opet srbi krivi za sve.

Samo još da dodam, u katalogu Krušika se navodi da granata 120mm ubija na 20-24 metra u zavisnosti od tipa granate (2.5/2.9kg masa eksploziva).
« Poslednja izmena: 17. Sep 2010, 14:10:41 od ramon23 »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Evo, ja nadjoh nesto za zastitu od granata minobacaca od 120mm. Na daljini od oko 15m, moze se zastiti zidom od cigle debljine 15,24cm ili od betona debljine12,7cm.

Inace to u Sarajevu - naravno da je namestaljka, jer tamo je ustanovljeno da je eksplozija (ili mozda eksplozije???) da tako kazem horizontalnog dejstva (sto je moguce kod vec postavljenih eksplozivnih sredstava - podmnetnutog eksploziva i sl, a ne konusna tj. pod izvesnim uglom od zemlje ka gore, kao kod minobacaca.

U svakom slucaju 120mm nije sala, ali ovo:

...minobacachke mine zapravo imaju vece eksplozivno punjenje od artiljerijske municije za topove (haubice) istog kalibra...

ne mora da znaci i da je ubitacnije. Koliko se secam iz vojske, a mi smo rokali sa tim haubicama od 122mm, jedna vrsta njohovog zrna ubija sve u perimetru od 60m. Kada to padne na jednu prosecnu dvospratnu kucu, rasprsne je skroz, a sumnjam da to isto radi minobacac od 120mm. Mada, ko ce da zna?. Treba nam neki aktivan artiljerac da razjasni nase nedoumice.

Verujem da danas ima toliko razlicitih vrsta improizvodjaca granata da su i ti podaci razliciti. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.13
PZa prvi napad na Markale se navodi da je poginulo 68 osoba, a da je 144 ranjeno, sve od jedne granate 120mm. U stvarnosti uzrok je najverovatnije bila eksplozivna naprava podmetnuta na pijaci. Prema izjavama nekih stručnjaka, najverovatnije su to uradili stručnjaci islamskog Hamasa, ali to mi nismo mogli dokazati, a oni koji jesu mogli nisu hteli, cilj je bio optužiti srbe.
Drugi napad je izvršen sa 5 minobacačkih granata i poginulo je skoro duplo manje ljudi, 37, dok je 90 ranjeno. Dokazano je od strane UN stručnjaka da je napad došao iz dela grada pod muslimanskom kontrolom, ali je taj izveštaj ubrzo povučen, kao i oficiri koji su učestvovali u istrazi i sprovedena je nova istraga koja je utvrdila da su opet srbi krivi za sve.

Samo još da dodam, u katalogu Krušika se navodi da granata 120mm ubija na 20-24 metra u zavisnosti od tipa granate (2.5/2.9kg masa eksploziva).

Kad je u pitanju drugi napad na Markale ostale cetiri granate su pale nekoliko stotina metara od pijace i doletele su iz nekog drugog smera samo je ova koja je pogodila i pala na Markale direktno pogodila cilj tako da ta vatra nije iz istog minobacaca.Zanimljivo je bilo svedocenje tog britanca Higsa,on je svedocio kao vestak i iznosio svoje zakljucke na osnovu izvestaja UN,dakle nije ucestvovao u istragama vec je samo na osnovu citanja tih izvestaja na kraju iznosio zakljucke ko je odgovoran za incidente,i pazite sta kaze,utvrdjeno je da je mina koja je pala na Markale avgusta 95 doletela preko visoke zgrade to joj je bio smer i merenjem je utvrdjeno da je zbog visine zgrade minimalan ugao pada morao da bude 67 stepeni,u krateru je pronadjen stabilizator,a radar Simbelin koji su unproforci imali nije zabelezijo let nikakve mine,To su kao fakti i sad on izvlaci zakljucak da su Srbi odgovorni za napad jer:
1.Niko nije cuo da je granata ispaljena unutar linije fronta,dakle sa Muslimanske strane.
2.Imaju izjavu nekog svedoka da je cuo ispaljivanje iz Mrkovica,deo Sarajeva preko linije fronta pod srpskom kontrolom.
3.Kaze treba uzeti u obzir da ne bi svoji pucali na svoje.
4.U krateru je pronadjen stabilizator mine a on u vecem procentu slucajeva ostaje u krateru kad je mina imala vece punjenje sto znaci da je ispaljena sa vece daljine.

Na osnovu ove 4 tacke on je izvukao zakljucak da su za Markale 2 odgovorni Srbi.Sta reci o prve tri tacke koje jedan britanski ekspert za minobacace uzima kao relevantne za odredjivanje krivca za taj incident,jedino relevantno po meni je ovo poslednje,i tu covek kaze da u vecem procentu taj stabilizator ostaje u krateru kad e vece punjenje ali to znaci i da vrlo moguce da ostane i prilikom manjeg punjenja,ovo na kraju sam ja rekao.
Inace kad su u pitanju ta punjenja on kaze da ih mina od 120mm moze imati 6,i onda pravi predpostavke ako je mina imala najnize punjenje 1 i 2 to bi onda znacilo da je ispaljena unutar linije sukoba odnosno sa Muslimanske strane,ako je mina imala srednje punjenje 3 i 4 to bi znacilo da je ispaljena negde u blizini linije fronta a to je negde oko 1,6km od pada mine i ako je mina imala najvise punjenje 5 i 6 to znaci da je ispaljena preko linije fronta odnosno sa Srpske strane i onda izvlaci zakljucak da posto nije logicno da neko minobacac postavi u blizinu linije fronta sa cijim bi punjenjem stabilizator takodje verovatno ostao u krateru najverovatnije je ispaljena sa srpske strane.
I onda na pitanje da pojasni nesto oko tih punjenja za minu kaze da se u principu u dejstvima najcesce koristi najnize punjenje odnosno 1i 2 jer je tada minobacac najprecizniji dok sa najvisim punjenjem je najneprecizniji,e sad se postavlja pitanje kako je moguce da sa najvisim punjenjem i to samo jednom minom i to pod tim uglom i to kad je minobacac najneprecizniji neko Mrkovica rokne pravo u centar,ma to moze samo Srbin! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.10
Koliko se secam iz vojske, a mi smo rokali sa tim haubicama od 122mm, jedna vrsta njohovog zrna ubija sve u perimetru od 60m. Kada to padne na jednu prosecnu dvospratnu kucu, rasprsne je skroz, a sumnjam da to isto radi minobacac od 120mm.


odakle ti to da haubichko zrno od 122 mm rasprsne celu kucu ?  Smile

da je tako , ne bi se ljudi trudili da prave artiljeriju od 600 mm , avionske bombe od 500 kg i vishe i.t.d.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:21:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.