Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:05:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dvorci Vojvodine  (Pročitano 30183 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Castle "Fric-Hristic" Bačko Novo Selo

1900. godine porodice Hristić i Fric podižu velelepno zdanje dvoraca, kao reprezentativnu kuću za stanovanje. U osnovnom obliku zgrada je imala drugačiji izgled, a današnji izgled je plod naknadnih adaptacija posle Drugog Svetskog Rata. Dvorac je sagrađen u klasicističkom stilu. Bila je to zgrada sastavljena iz dva dela, koja se nisu arhitektonski bitno razlikovala. Jedan deo dvorca je pripadao porodici Fric, koja je bila jevrejskog porekla, a drugi deo zgrade je pripadao porodici Hristić iz Bačke palanke, srpskog porekla. Reprezentativniji deo zgrade je srušen nakon nacionalizacije, dok su prateći objekti kompleksa dvorca srušeni 70-tih godina 20. veka. Preostali deo objekta, koji se danas može videti je pretrpeo manje izmene, ali je u osnovi izgled ostao isti. Izgrađen je jednostavno, bez puno upotrebe dekorativnih elemenata na spoljnoj fasadi i unutrašnjosti objekta. Podnet je predlog za zaštitu objekta i on se sada nalazi u takozvanoj prethodnoj zaštiti, a zaštita je još uvek u postupku. Objekat se nalazi u društvenoj svojini i u solidnom je stanju.

Dvorac nije otvoren za posetioce!
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Vila Vlaškalić Mošorin

Vilu je sagradio Prota Svetozar Vlaškalić u samom centru Mošorina između 1926. i 1928. godine. U isto vreme je podigao zadužbinu, crkvu posvećenu sv. Nikoli, na mošorinskom bregu po projektu arhitekte Tabakovića. Ikonostas i zidne slike u crkvi namenjenoj za ženski manastir, oslikao je Uroš Predić 1934. godine. Crkva je zidana od opeke sa rozetama u stilu moravske škole, sa dva kubeta, a osnova je krstoobrazna. Zadužbina je zidana sedam godina. Raskošno zdanje vile Prote Svetozara Vlaškalića izvedeno je u duhu romantičarskog istorizma, sa renesansnim elementima po uzoru na poljske vile severne Italije. Naglašena je horizontalna podela zidnog platna i istaknuta atika centralnog rizalita. Lakoća i transparentnost površine glavne fasade postignuta je postavljanjem širokog, arhitravno završenog trema sa četiri vitka gvozdena stuba koja nose terasu prvog sprata. Svetozar Vlaškalić je bio sin mošorinskog trgovca Trifuna Vlaškalića, a rođen je 26. marta 1874. godine. Prva parohija mu je bila Omoljica u Banatu, gde mu je umrla voljena supruga. Iz Omoljice prešao je u rodni Mošorin, gde je izgubio malog sina Srbislava. Zvona na crkvi su osvećena na dvogodišnji parastos malom Srbislavu-Bati, 1932. godine. Zbog svog nacionalnog rada, prota je od državnih vlasti 1929. odlikovan ordenom Sv. Save IV stepena. U Drugom svetskom ratu, prota kao nepoverljiv za nove, mađarske vlasti, biva odveden u Šajkaš. Ubijen je na Badnji dan 1942. na jednoj njivi, sa služavkom, Franciskom Jakobec. Tim ubistvom otpočelo je masovno stradanje Srba u Mošorinu.

Vila nije otvorena za posetioce!
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Kaštel Vamošer  Bački Monoštor

Kaštel Vamošer je smešten uz sam put Sombor – Bački Monoštor. Kaštel je sagradio veleposednik Janoš Semze početkom 19. veka tačnije 1823. godine. 1823. godine prilikom izgradnje kaštela, nadjeno je nekoliko skeleta i cigli velikog formata za koje se pretpostavlja da su iz rimskog perioda. Od porodice Semze, 1893. godine, posed kupuje Nandor Vamošer po kome Kaštel i danas nosi ime. On vrši izmene i dorade na glavnom objektu. Kasnije kaštel dolayi u posed porodice Juranović u čijem vasnistvu ostaje do drugog svetskog rata. Imanje na kojem se nalazio kaštel i pomoćni objekti, bilo je uređeno, park je bio kultivisan, na šta ukazuju obrisi nekadašnjeg ružičnjaka. Posle drugog svetskog rata, nacionalizacijom kaštel menja svoju namenu, a danas je u funkciji stambenog, privatnog objekta. Za kaštel je upućen predlog za proglašavanje i utvrđivanje statusa spomenika kulture.

Dvorac nije otvoren za posetioce!
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Dvorac Rogendorf Banatski Dvor

Dvorac za grofa Josifa Rogendorfa je sagrađen 1837. godine. Nalazio se u blizini današnjeg kaštela. Veći deo dvoraca je srušen 1918. godine, a sačuvani su samo ostaci nekadašnje fontane, obrisi nekadašnjeg po površini i raznovrsnosti bogatog parka i krilo jednog trema, koji je deo današnjeg kaštela. Početkom 20. veka imanje dolazi u posed grofa Andrije Čekonjića. On podiže današnji kaštel početkom 20. veka, a prema pisanim izvorima 1903. godine. Tada je grofovska porodica Čekonjić u svom posedu imala dva dvorca koji su bili spojeni u jedan. Porodica Čekonjić je 1918. godine porušila stari deo dvorca i zadržala samo jedan njegov deo u sklopu današnjeg kaštela. Današnji objekat ima osnovu u obliku slova L. Izgrađen je u stilu neorenesanse. Kaštel ima status takozvane „prethodne zaštite“.

 
Dvorac nije otvoren za posetioce!
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Vila Lujza Palić

Prelepa Vila s kraja 19 veka, tipične Palićke arhitekture, donedavno kazino, sada je novo renovirani luksuzni objekat Vila Lujza. Vila Lujza se nalazi na 20m od obale Palićkog jezera, okružena Palićkim parkom, u neposrednoj blizini su Zoo vrt, ženski štrand, teniski tereni, jedriličarski klub i mnogi restorani. Vila raspolaže sa 7 luksuznih apartmana visokog komfora, recepcijom, aperitiv-barom, dve manje trepezarije za doručak (usluga na bazi švedskog stola) i parkingom. U sklopu Vile na raspolaganju gostima su i dve prelepe terase od kojih se jedna nalazi na samom krovu objekta, odakle se pruža prelepi pogled na panoramu parka i Palićkog jezera, što pruža gostima dodatni ugođaj, dok se druga nalazi ispred samog ulaza u Vilu.

Vila je otvorena za posetioce!

Sav materijal preuzet sa sajta
« Poslednja izmena: 24. Jun 2011, 15:49:13 od vojvođanka »
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:05:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.