Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 11:59:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Problem" slobodne volje  (Pročitano 34497 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 289
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Pa ako ne bi imalo volju onda bi bilo beskorisno  Smile

Mislim da uopste ne pije vodu ovo gore napisano jer u zavisnosti od tvojih afiniteta ti ces jednom otici u bioskop a jednom ces otici zeni i to u potpunosti zavisi od tvoje odluke kom porivu ces se povinovati.

Ali zaboravio si ovo:
Citat
Interesantno je to da je eksperimentalno pokazano da mozak izveštava svest tek 'post festum' stvarajući iluziju voljnog delovanja i 'kontrolora'.

Odluka je doneta pre nego što je tvoja svest informisana o tome, a ti samo imaš iluziju da si je sam doneo.
IP sačuvana
social share
The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them into the impossible.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.99
Odnosno taj deo mog mozga ima moc slobodnog izbora a moja svest se samo povinuje tom delu mozga koji odlucuje.... Tom logikom mi sluzimo delu mozga koji odlucuje pre nase svesne reakcije i stvaranja iluzije da smo mi nesto odlucili. Sa druge strane taj deo mozga je deo nas sto opet implicira da smo Mi ti koji slobodno odlucujemo.


Vidis mogu i ja da filosofiram nije tako tesko.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 289
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
I samim tim što bi bilo božansko, opštesvesno i svemoguće izgubilo bi slobodu volje koja bi time postala besmislena.

Samo iz našeg ugla.
IP sačuvana
social share
The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them into the impossible.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.7

Mislim da uopste ne pije vodu ovo gore napisano jer u zavisnosti od tvojih afiniteta ti ces jednom otici u bioskop a jednom ces otici zeni i to u potpunosti zavisi od tvoje odluke kom porivu ces se povinovati.

problem je upravo u zavisnosti , koja implicira neslobodu . kad se pogleda malo dublje , izgleda da upravo ti afiniteti (navike , okolnosti i.t.d.) donose odluku .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.99

Mislim da uopste ne pije vodu ovo gore napisano jer u zavisnosti od tvojih afiniteta ti ces jednom otici u bioskop a jednom ces otici zeni i to u potpunosti zavisi od tvoje odluke kom porivu ces se povinovati.

problem je upravo u zavisnosti , koja implicira neslobodu . kad se pogleda malo dublje , izgleda da upravo ti afiniteti (navike , okolnosti i.t.d.) donose odluku .
pa da ali potpuno je logicno da ces ti doneti odluku koja ti u tom trenutku donosi najvece zadovoljstvo a to je slobodna volja.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 289
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Odnosno taj deo mog mozga ima moc slobodnog izbora a moja svest se samo povinuje tom delu mozga koji odlucuje.... Tom logikom mi sluzimo delu mozga koji odlucuje pre nase svesne reakcije i stvaranja iluzije da smo mi nesto odlucili. Sa druge strane taj deo mozga je deo nas sto opet implicira da smo Mi ti koji slobodno odlucujemo.


Vidis mogu i ja da filosofiram nije tako tesko.

Pa teško da se tako može reći. Nema dela mozga za koji možemo reći da donosi odluku na taj način. Na žalost o tome još uvek znamo malo pa je prerano donositi zaključke. U suštini u procesu donošenja odluke učestvuje strašno mnogo faktora i strašno je teško empirijski dati potvrdu u tom smislu.
IP sačuvana
social share
The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them into the impossible.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 289
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
pa da ali potpuno je logicno da ces ti doneti odluku koja ti u tom trenutku donosi najvece zadovoljstvo a to je slobodna volja.

Nije. Ako se zadržimo na Šopenhaueru, po njemu čovek nema slobodnu volju kojom može da napravi nemotivisan izbor. Svaka ljudska delatnost pokrenuta je motivom pa ako motiva nema nema ni delatnosti.
IP sačuvana
social share
The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them into the impossible.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.99
entropy pise da je dokazano da mozak izvestava svest sto bi znacilo da nasa svest i nas mozak nisu ista stvar odnosno da su dva razlicita entiteta, zar ne?

Ako uzmemo u obzir da je receno da mozak izvestava svest o vec donesenoj odluci mozemo zakljuciti da mi odnosno svest zavisimo od odluke mozga na koju nemamo uticaj i kao takvi robovi smo svog mozga. Jesam nesto pogresno rekao?
pa da ali potpuno je logicno da ces ti doneti odluku koja ti u tom trenutku donosi najvece zadovoljstvo a to je slobodna volja.

Nije. Ako se zadržimo na Šopenhaueru, po njemu čovek nema slobodnu volju kojom može da napravi nemotivisan izbor. Svaka ljudska delatnost pokrenuta je motivom pa ako motiva nema nema ni delatnosti.

Motiv je santisfakcija koju cu imati posle izvrsenog dela za koje sam se odlucio a to je valjda i smisao slobodne volje... kada bi se odlucio za nesto sto bi bilo suprotno mojim zeljama i potrebama iz nekog razloga to bi onda bila ogranicena a ne slobodna volja, ovako je to moja slobodna volja i moj izbor,

IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.7

pa da ali potpuno je logicno da ces ti doneti odluku koja ti u tom trenutku donosi najvece zadovoljstvo a to je slobodna volja.

ne bash , to je upravo suprotno  Smile odesh u restoran zato shto si gladan , odesh kuci jer ti se ... vodi ljubav sa zenom  Smile , odesh u bioskop zato da izbegnesh svadju sa istom  Smile Smile



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
U suštini pobrkao si babe i žabe. Nije ista stvar odluka da li ćeš da se oženiš, da li ćeš da jedeš punjene paprike i da li ćeš naglo skrenuti da bi izbegao sudar.

U prvom slučaju odluku donosiš sasvim svesno (osim ako si u Vegasu), postepeno i trezveno, usklađuješ svoje i partnerkine vizije budućnosti, planove, ciljeve, naravno emocije, a vrlo često i materijalnu komponentu.

U drugom slučajuodlučuješ na osnovu toga šta tvoj organizam signalizira da želi, šta je dostupno u prodaji i šta možeš da spremiš odn zamoliš da ti se spremi. Znači odluka je uslovljena delimično i nije potpuno slobodna.

U trećem slučaju tokom učenja vožnje izgradio si refleksne radnje za upravljanjem kolima i reagovaćeš iz refleksnog centra pre nego što svesni deo mozga uspe da obradi informacije.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 11:59:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.