Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 01:04:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prosečan čovek  (Pročitano 11174 puta)
22. Jul 2010, 02:18:16
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.53
mob
Apple iPhone 3Gs
Inspiraciju za ovu temu mi je dala pesma jednog od mojih omiljenih domacih bendova.




PROSEČAN COVEK

on retko izlazi napolje
ne voli baš komšiluk svoj
ni oni njega ne vole
tako je valjda najlakše

on ne priča strane jezike
a ni svoj ne zna baš najbolje
posti ponekad, i krsti se
u crkvu ide kad je najteže

on gleda sve vesti i dnevnike
samo jednom čoveku veruje
sluša radio emisije
zove često da uključi se

on kupuje dnevne novine
po pravilu one najjeftinije
gleda naslove iz crne hronike
čudi se ne može da veruje

ne voli strane medije
njihove laži spletke i prevare
prezire mladost i izdajice
prozreo je njihove namere

beži od strane muzike
mrzi pedere al' ne i lezbejke
ne priznaje ratne poraze
voli da se bije i da popije

prosečan čovek
o svemu zna najbolje
prosečan čovek
niko mu nista ne moze


Dakle, ono sto me zanima je vase misljenje o tome koliko se za ovu pesmu moze reci da se odnosi na nase drustvo danas. Takodje, osim toga, sta je po vama prosecan covek u Srbiji, ko su ljudi koji cine vecinu kod nas i kakve su njihove navike, shvatanja i slicno. Koliko se to promenilo u poslednjih 10, 20, 30 godina?
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
Pa pesma se odnosi vise na devedesete i penzionere(tj na stariji sloj ljudi) tako da nije primenljiva toliko na danasnje vreme i ostale slojeve drustva  Smile

Za mene je prosecan covek neko ko je jednostavno prosecan. Ima prosecnu platu(ni previse ni premalo), zivi skromno(ni bedno ni luksuzno) u stanu od 40-50 kvadrata sa porodicom i vozi prosecna kola (Fiat punto  Smile )

Sto se tice vremenskih okvira, ta prosecnost se menjala vremenom ali sustina je ista kao u ovome sto sam napisao gore  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.53
mob
Apple iPhone 3Gs
Hm, pesma je sa albuma koji je izdat 2008. i nisam toliko siguran da se odnosi samo devedesete, pre svega jer ne vidim sta ovde ne moze da se primeni na danasnje vreme, obzirom da mi se cini da su ovakve navike i stavovi svuda oko nas.

Sto se tice tvog shvatanja "prosecnog", mislim da si se previse osvrnuo na ekonomski aspekt koji po meni i nije najbitniji faktor, iako svakako moze da utice.
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
Pa ja tako vidim neki prosek kada se kaze "prosecan covek". Nije najbitnije ali utice na sve stavke zivota Smile Ako cemo za pesmu

Citat
on retko izlazi napolje
ne voli baš komšiluk svoj
ni oni njega ne vole
tako je valjda najlakše
Danas vecina(posebno u vecim gradovima) i ne zna svoj komsiluk tako da je ovo delimicno istina

Citat
on ne priča strane jezike
a ni svoj ne zna baš najbolje
posti ponekad, i krsti se
u crkvu ide kad je najteže
Ovo za crkvu i post pa i da se slozim ali danas se ova situacija sa stranim jezicima malo promenila pa vecina "zna" makar jedan strani jezik

Citat
on gleda sve vesti i dnevnike
samo jednom čoveku veruje
sluša radio emisije
zove često da uključi se
Hm, malo aluzije na devedesete mozda Smiley Zbog ovoga sam i pomislio da je pesma iz devedesetih. Ko jos danas slusa Dnevnik, veruje predsedniku ili cak i pali radio emisije i uljucuje se u njih kao devedesetih kada je svaka ulica imala radio-stanicu Smiley

Citat
on kupuje dnevne novine
po pravilu one najjeftinije
gleda naslove iz crne hronike
čudi se ne može da veruje
Hm, pa i da se slozim. Crna hronika je katastrofalno puna a Kurir i Alo najprodavaniji

Citat
ne voli strane medije
njihove laži spletke i prevare
prezire mladost i izdajice
prozreo je njihove namere
Pa sudeci po burekovoj PDF Politici i da, mada opet je ovo vise aluzija na "domaci izdajnik-strani placenik"

Citat
beži od strane muzike
mrzi pedere al' ne i lezbejke
ne priznaje ratne poraze
voli da se bije i da popije
Rat fala bogu nismo imali odavno pa ni koskanja i osim ako se misli samo na muskarce ovo za lezbejke nije istina. Ovo za pice je donekle istina  Smile ali ovo za stranu muziku i batinjanje bas i nije  Smile

Citat
prosečan čovek
o svemu zna najbolje
prosečan čovek
niko mu nista ne moze
Tu bih se slozio. Ovo je mozda i univerzalno za sve ljude Smile

Opet, dobra je pesma ali po meni vise oslikava neke starije dane nego sadasnjost, mada se moze u nekim stvarima(pa mozda i u vecini) primeniti i danas
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6179
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.7
Prosečan čovek, ako postoji, je najdosadnije stvorenje u univerzumu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
Dakle, ono sto me zanima je vase misljenje o tome koliko se za ovu pesmu moze reci da se odnosi na nase drustvo danas.
Може ал не бих рекао да је ово само просечан човек. Јебига ми смо постали шаренолики до зла Бога и ово што је описано у песми је само мали део нашег друштва. Варијација овога имаш колко оћеш, калупљење и шаблоне више и не постоји јер су људи после комунизма кренули свако на своју страну и зато има толико шароликости.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Mind the cat

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 183
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Čini mi se da je pesma o jednom mediokritetu a ne o prosečnom čoveku. Danas je prosek ona većina koju nalazimo na skali između dva ekstrema, zar ne? Samo tih ekstrema ima previše, u selu, gradu, između bogatih i siromašnih, malograđanštine i kvazi intelektualaca... U čemu tražimo "prosek"?

Nažalost, ekonomska situacija mnogo, mnogo utiče na standard srednjeg sloja, pa se "prosečni" šetaju od nemanja do imanja. U takvim oscilacijama ljudi menjaju i navike i interesovanja, naprosto modus vivendi trpi.

Drugo, danas u Srbiji živi veći broj onih od 50 i 60 god. nego od 20 i 30. Njihova mladost i zrelo doba je bilo obeleženo drugačijim društvenim okolnostima nego mojoj generaciji. U nekim vremenima je bilo sramota tražiti više od onog što si imao pa su morali da se zadovolje skromnim stvarima. Ko je imao mogućnosti da decu pošalje da uče po dva - tri strana jezika? Bili su indoktrinirani jednom društvenom filozofijom i to je to. Dnevnik je jedina istina.... Danas nam je dostupno preko 100 tv kanala, imamo izbor u svemu, učimo se da poštujemo i one izbore koji su nam se do skora činili bolesnim...  I kako da odrediš prosečnost kad su brojčano jači? Kako da utičem na rezultat kad sa jedne strane sedi devet babinih drugarica zaljubljenih u Slobu M. a sa druge strane ja sa "portugalskim u 100 lekcija"?! Hoću li reći da je prosečna žena polusenilna gospođa koja uzima zdravo za gotovo sve što joj se servira? Pa baš ne mogu...   Mogu ovako do sutra...

Ne znam da li prosek srpskog stanovnika u globalu više i postoji. Možda je i bolje tako, sigurno je bolje tako, svi smo različiti i svi smo autentični!
IP sačuvana
social share
Mrrrrr.....Prrrrr.....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.7
Prosek je najobičnija statistička izmišljotina. U praksi ne postoji takvo šta.
« Poslednja izmena: 22. Jul 2010, 15:47:36 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 2411
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 8.0
Profil coveka opisanog u pesmi mozda nije prosecan covek u Srbiji,ali takvih ima,i to mnogo vise nego sto bismo hteli da priznamo. Mozda nama(posetiocima Burek-a Smile) i okruzenju ljudi sa kojima se druzimo ovo vise deluje kao neki ekstrem,tip ljudi koje ne vidjamo (ili ,bar,ne primecujemo),ali ih svakako ima. Ne bih rekao da su u pitanju samo penzosi,ili ljudi preko 50,60 godina. Po meni,ovakav karakter ima znacajan broj ljudi cak i oko 35e,pa nagore,sto pokriva dosta veliki broj.
IP sačuvana
social share
Roses are red. Violets are blue. I have a gun. Get in the car.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.99
mob
Apple iPhone SE 2020
Citat
Čini mi se da je pesma o jednom mediokritetu a ne o prosečnom čoveku. Danas je prosek ona većina koju nalazimo na skali između dva ekstrema, zar ne? Samo tih ekstrema ima previše, u selu, gradu, između bogatih i siromašnih, malograđanštine i kvazi intelektualaca... U čemu tražimo "prosek"?

Pa.. mediokritet je upravo to... sredina...
Covek koji je po svemu prosecan... nit smrdi, nit mirise...

Ponekad se naziva i konformistom i malogradjaninom. Smiley
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 01:04:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.