Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 06:14:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li bi bilo moguce.  (Pročitano 20200 puta)
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
Iscrpno gospodine Coolidge, hvala. Smile
Samo tako nastavite! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla YFF35
prilikom svakog rotacionog kretanja se javlja sistem centrifugalna - centripetalna sila . centrifugalna sila je u stvari teznja tela da nastavi da se krece pravolinijski (a ne da kruzi) i ona tezi da odvoji telo od ose rotacije . centripetalna sila je ona sila koja se suprotstavlja toj teznji tela - u slucaju kladiva to je sila otpora (zatezanja) koju pruza kanap kojim je vezano kladivo .

bacach kladiva u svemiru bi osetio zatezanje uzeta kladiva kao i silu kojom se njegove ruke tome protive . sama ta cinjenica bi mu govorila da je u pitanju ubrzano (u ovom sluchaju rotaciono) kretanje ,a ne uniformno pravolinijsko .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
prilikom svakog rotacionog kretanja se javlja sistem centrifugalna - centripetalna sila . centrifugalna sila je u stvari teznja tela da nastavi da se krece pravolinijski (a ne da kruzi) i ona tezi da odvoji telo od ose rotacije . centripetalna sila je ona sila koja se suprotstavlja toj teznji tela - u slucaju kladiva to je sila otpora (zatezanja) koju pruza kanap kojim je vezano kladivo .

 bacach kladiva u svemiru bi osetio zatezanje uzeta kladiva kao i silu kojom se njegove ruke tome protive . sama ta cinjenica bi mu govorila da je u pitanju ubrzano (u ovom sluchaju rotaciono) kretanje ,a ne uniformno pravolinijsko .

Kao što znate, pre bilo kakvih proračuna, bira se koordinatni sistem (nema logike da kažem da je koordinata npr x=2 m, a da je brzina v=3 m/s ako ne znam u odnosu na šta). Pošto je sve relativno, imam pravo da izaberem kakav god hoću koordinatni sistem (Dekartov, polarni, čak i zakrivljen) i da ga vežem za bilo šta. Ja sam izabrao da vežem koordinatni početak za samog bacača kladiva negde u sred svemira (to sam i napisao: "Koordinatni sistem je fiksiran za bacača (slika)."). U tom, dakle, koordinatnom sistemu, iako bacač kladiva rotira u odnosu na npr. neke udaljene zvezde i npr. Zemlju, on ne rotira u koordinatnom sistemu koji sam ja izabrao. On se u njemu uopšte ne kreće, evo pogledajte:

vx=dx/dt=0
vy=dy/dt=0
vz=dz/dt=0

Dakle, u odnosu na ovako izabran koordinatni sistem, nema kretanja. Da li to znači da, u tom koordinatnom sistemu, neće biti nikakvih sila, odnosno da je Fx=Fy=Fz=0 ? Trebalo bi da je tako. Evo pogledajmo silu po x-osi (a isto bi važilo i za ostale ose):

Fx=m*ax=m*dvx/dt=m*d(0)/dt=0.

Ovakav rezultat je posledica izbora koordinatnog sistema, a ovakvim izborom, ja sam dobio da nema nikakve sile. Ako bi mi koordinatni sistem bio vezan za npr. neki skup planeta ili zvezda, a onda u njemu zarotira bacač kladiva, ispalo bi da on rotira u odnosu na tako izabran referentni sistem i onda, pošto se neinercijalno kreće, logično sledi pojava centrifugalne sile. Ali kako ćete objasniti ovakav rezultat kada vežem koordinatni sistem za samog bacača? Onda i koordinatni sistem rotira zajedno sa njim pa nema sila, zar ne?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla YFF35
ne mozesh da fiksirash koordinatni sistem za bacacha kladiva , nego za jednu tachku na bacachu . ostale tachke onda izvode neko kretanje u odnosu na koordinatni pocetak kad bacach zavrti kladivo .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
ne mozesh da fiksirash koordinatni sistem za bacacha kladiva , nego za jednu tachku na bacachu . ostale tachke onda izvode neko kretanje u odnosu na koordinatni pocetak kad bacach zavrti kladivo .

??? Kako to mislite? Pa uvek mora da se usvoji koordinatni sistem, odnosno referentni sistem. Drugim rečima, moram da definišem gde mi je koja osa u prostoru. Nikada se ne usvaja samo jedna tačka, jer onda ne znam šta mi je x, šta je y a šta z. Na osnovu samo jedne tačke, ne bih znao ni koja brzina je tangencijalna, a koja radijalna (ti pojmovi ne bi imali smisao). Tačka se usvaja za koordinatni početak, ali i dalje moram da definišem pravce i smerove osa, da bih mogao da razlikujem npr. gde je x=2 m a gde x=5 m. Kako da znam da to isto mesto za Vas nije y=2 m ili y=5 m? Kada kažete da se automobil po ravnom putu kreće brzinom 40 km/h, u odnosu na šta se on kreće tom brzinom? U odnosu na, recimo, x-osu koja je usvojena duž puta. Bočna brzina automobila (upravno na put) je 0 km/h. Ako bismo usvojili samo jednu tačku, a obojica sedimo u nekakvom autobusu, Vi biste možda rekli da se on kreće napred brzinom od 40 km/h, a ja bih rekao da se kreće brzinom od 0 km/h i obojica bismo bili u pravu, jer je za obojicu "napred" ono što vidimo ispred sebe, a ja sam možda seo na stolicu koja je bočno montirana. Zato se mora usvojiti čitav koordinatni sistem, pa se kretanja posmatraju u odnosu na njega. To je smisao principa relativnosti: kretanje je relativno, dakle postoji samo u odnosu na usvojeni referentni sistem. Vozač se ne kreće u odnosu na automobil, ali se kreće u odnosu na put...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla YFF35
koordinatni sistem (koordinatni pochetak ) se uvek fiksira samo za jednu tachku ,a do toga kako ce se usmeravati koordinatne ose nismo ni stigli . Smile ali kako god da ih orijentishesh , osetice se dejstvo sila (centrifugalne i centripetalne) , s tim da ponekad kretanje moze da izgleda slozeno (primer : izgled putanje meseca kad se gleda sa sunca )

i prekini vishe da persirash , zvucish ko neki peshko  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
koordinatni sistem (koordinatni pochetak ) se uvek fiksira samo za jednu tachku ,a do toga kako ce se usmeravati koordinatne ose nismo ni stigli . Smile ali kako god da ih orijentishesh , osetice se dejstvo sila (centrifugalne i centripetalne) , s tim da ponekad kretanje moze da izgleda slozeno (primer : izgled putanje meseca kad se gleda sa sunca )

i prekini vishe da persirash , zvucish ko neki peshko  Smile

Prekinuću da ti persiram jer si počeo sa uvredljivim komentarima. To što ti "nisi stigao do orijentisanja koordinatnih osa" ne znači da ni ja nisam. Do toga sam stigao pre mnogo godina, u 7. razredu osnovne škole. U ovom konkretnom slučaju, jasno sam ih definisao, čak i nacrtao i postavio pitanje na koje ti nisi još uvek odgovorio. Ja sam, usvojivši koordinatni sistem na način kako sam opisao (i nacrtao), dobio da nema centrifugalne sile jer nema ni kretanja. A od tebe, umesto uvredljivih opaski, očekujem da otkriješ zašto. To sa tačkom očigledno nije odgovor; valjda je i tebi jasno da moraš da znaš gde su ti ose, odn. kako ti je orijentisan koordinatni sistem da bi uopšte pokazao da ima nekakvog kretanja.
« Poslednja izmena: 04. Jul 2010, 01:55:03 od Coolidge »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla YFF35
koordinatni sistem (koordinatni pochetak ) se uvek fiksira samo za jednu tachku ,a do toga kako ce se usmeravati koordinatne ose nismo ni stigli . Smile ali kako god da ih orijentishesh , osetice se dejstvo sila (centrifugalne i centripetalne) , s tim da ponekad kretanje moze da izgleda slozeno (primer : izgled putanje meseca kad se gleda sa sunca )

i prekini vishe da persirash , zvucish ko neki peshko  Smile

Prekinuću da ti persiram jer si počeo sa uvredljivim komentarima. To što ti "nisi stigao do orijentisanja koordinatnih osa" ne znači da ni ja nisam. Do toga sam stigao pre mnogo godina, u 7. razredu osnovne škole. U ovom konkretnom slučaju, jasno sam ih definisao, čak i nacrtao i postavio pitanje na koje ti nisi još uvek odgovorio. Ja sam, usvojivši koordinatni sistem na način kako sam opisao (i nacrtao), dobio da nema centrifugalne sile jer nema ni kretanja. A od tebe, umesto uvredljivih opaski, očekujem da otkriješ zašto. To sa tačkom očigledno nije odgovor; valjda je i tebi jasno da moraš da znaš gde su ti ose, odn. kako ti je orijentisan koordinatni sistem da bi uopšte pokazao da ima nekakvog kretanja.



sad vec zvucish ko covek  Smile to shto si ti definisao je tzv ne-inercijalni koordinatni sistem i on se ne pojavljuje bash u 7.razredu . jedna od osobina takvih sistema je da moraju da se uvode fiktivne sile kao npr koriolisova . sistem koji bi bio vezan za planetu zemlju je takodje neinercijalan .

vishe o tome : http://en.wikipedia.org/wiki/Non-inertial_reference_frame
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
koordinatni sistem (koordinatni pochetak ) se uvek fiksira samo za jednu tachku ,a do toga kako ce se usmeravati koordinatne ose nismo ni stigli . Smile ali kako god da ih orijentishesh , osetice se dejstvo sila (centrifugalne i centripetalne) , s tim da ponekad kretanje moze da izgleda slozeno (primer : izgled putanje meseca kad se gleda sa sunca )

i prekini vishe da persirash , zvucish ko neki peshko  Smile

Prekinuću da ti persiram jer si počeo sa uvredljivim komentarima. To što ti "nisi stigao do orijentisanja koordinatnih osa" ne znači da ni ja nisam. Do toga sam stigao pre mnogo godina, u 7. razredu osnovne škole. U ovom konkretnom slučaju, jasno sam ih definisao, čak i nacrtao i postavio pitanje na koje ti nisi još uvek odgovorio. Ja sam, usvojivši koordinatni sistem na način kako sam opisao (i nacrtao), dobio da nema centrifugalne sile jer nema ni kretanja. A od tebe, umesto uvredljivih opaski, očekujem da otkriješ zašto. To sa tačkom očigledno nije odgovor; valjda je i tebi jasno da moraš da znaš gde su ti ose, odn. kako ti je orijentisan koordinatni sistem da bi uopšte pokazao da ima nekakvog kretanja.


sad vec zvucish ko covek  Smile to shto si ti definisao je tzv ne-inercijalni koordinatni sistem i on se ne pojavljuje bash u 7.razredu . jedna od osobina takvih sistema je da moraju da se uvode fiktivne sile kao npr koriolisova . sistem koji bi bio vezan za planetu zemlju je takodje neinercijalan .

vishe o tome : http://en.wikipedia.org/wiki/Non-inertial_reference_frame

Da, odgovor na taj deo pitanja je tačan. Očekivao sam da odmah to kažeš. Ali hajde prvo da raščistimo oko ponašanja. Internet forum ili ne, ne možeš ti nekoga koga ne poznaješ da zoveš "peško" samo zato što ti se ne dopada kako se on izražava. Eto, mene recimo nervira što izigravaš besne gliste sa tim "sh" i slično, umesto da koristiš yu-set ili ćirilicu, pa te ipak nisam vređao. Mene nekultura i ne-persiranje inače jako iritiraju, pa se često posvađam sa čuvenim "šalterušama" u pošti, kada dođem da nešto završim kod njih, a one mi se obrate na "ti". Isto i kod lekara. Onda obično pređem i ja na "ti" pa im se to ne dopadne. Navikli valjda da budu "iznad" mene...

A sada, da se vratimo na suštinu problema, a to je zaista mnogo "dublje" od onoga što se može saznati u školi: kako ti uopšte znaš da je sistem neinercijalan? Zamislimo da se nalaziš u dubokom kosmosu, daleko od bilo kakvih drugih tela, zvezda i sl. Ničega nema, ne vidiš ništa. Logično, sva svoja zapažanja vezuješ za sebe, dakle i koordinatni sistem. Kako ćeš znati da rotiraš? Tvoj odgovor će, pretpostavljam, biti nešto u stilu "po tome što osećam neku silu, centrifugalnu". Ali da vidimo ... recimo da je kosmos potpuno prazan, da u njemu nema ničega osim tebe. U odnosu na šta ti onda rotiraš? Da bi uopšte mogao da rotiraš, moraš rotirati u odnosu na nešto jer je svako kretanje relativno. Alternativa ovakvom shvatanju savremene fizike, bilo bi Mach-ovo i Newton-ovo uverenje da je kretanje apsolutno, odnosno da ne možeš da usvojiš koordinatni sistem kako ti hoćeš, već kako je orijentisan kosmos, u nekom "preferentnom" smislu. Dakle, to je datost i ti to moraš da prihvatiš, kretanja nisu relativna i Teorija Relativiteta (i svi njeni derivati, a ima ih puno, veruj mi) padaju u vodu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla YFF35
nemam vremena da se bavim tvojim pisanijama , samo mogu da ti kazem da se nalazish na netu ,a tu se ceni jednostavnost i jezgrovitost  Smile

kako ti uopšte znaš da je sistem neinercijalan?

formalan kriterijum je da neko telo na koje ne deluju nikakve sile ipak ispoljava ponashanje  kao da sile deluju . 

u konkretnom sluchaju , iako se ruke bacacha ne krecu u tom koordinatnom sistemu koji si ti zamislio ipak ce on osecati dejstvo centrifugalne sile u njima (zatezanje)

takodje , ako bi on bacio pored sebe konzervu piva  Smile na nju ne bi dejstvovale nikave sile (osim gravitacione ali to je zanemarljivo) . medjutim , u tom njegovom koordinatnom sistemu ta konzerva bi rotirala , tj izgledalo bi kao da na nju deluje neka sila . to je ta fiktivna sila o okojoj sam govorio .

pogledaj i ove teme pa ce ti biti jasnije :


http://en.wikipedia.org/wiki/Foucault_pendulum

http://en.wikipedia.org/wiki/Coriolis_effect


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 06:14:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.