Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:01:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Етничке мапе  (Pročitano 28755 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ukratko. Nije Dubrovnik nikada bio ni u sastavu Srbije.. kao ni Vojvodina pa to nije pravilo neku razliku.

Za Muslimane, govoriš o situaciji u kojoj su već bili u Jugoslaviji, dakle nisu imali izbora da budu u Srbiji ili u nekoj drugoj državi. Navodiš glasanje za taj tragični ustav kojem su se muslimanski poslanici pridružili jer su bili podmićeni odredjenim ustupcima. Ne znam na koji način to ima veze sa situacijom u kojoj se Jugoslavija ne osniva.

I za etnički sastav Dubrovnika, Otkud ti podaci? Koliko mi je poznato nije bilo etničkog izjašnjavanja na austrugarskim popisima.
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 7150
Ништа мање него што остали пишу у стилу шббкбб.

Пре проглашавања уједињења, због одуговлачења Народног Већа СХС, више од половине одбора по БиХ се већ изјаснило за Србију.

Дубровник, попис 1890:

11.177 становника

Католици: 10.327, Православни: 546, Евангелисти: 221

Матерњи језик: 9713 Српски, 716 Италијански, 384 Мађарски, 285 Немачки, 52 Чешки, 19 Словенски, 6 Пољски, 2 Руски, Хрватски-0.

Насеља: Дубровник,  Груж-Лапад(претпостављам данашњи Лопуд), Бргат Горњи, Бргат Доњи, Грбавац, Мартиновићи, Макоше, Буићи, Петрача, Челопеци, Чибача, Брашина, Завреље, Солине и Плат.

Друга оријентација могу да буду изборни резултати у Дубровнику, то би био додатни аргумент да је етничка већина била недвосмислено српска.

Затим, учени људи, који су се из Дубровника селили у Србију и Црну Гору, у којима су оставили траг и допринос у култури, науци, праву, итд..., који су се изјашњавали као Срби римокатоличке вероисповести.

Приличан их је број.




IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3748
« Poslednja izmena: 13. Maj 2022, 10:13:11 od gospodin vučić »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46875
Zastava Босна
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Eво испоштоваћу те. Престајем да качим мапе.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Treba da znaš kada da ignorišeš Vučića

Ништа мање него што остали пишу у стилу шббкбб.

Пре проглашавања уједињења, због одуговлачења Народног Већа СХС, више од половине одбора по БиХ се већ изјаснило за Србију.

Дубровник, попис 1890:

11.177 становника

Католици: 10.327, Православни: 546, Евангелисти: 221

Матерњи језик: 9713 Српски, 716 Италијански, 384 Мађарски, 285 Немачки, 52 Чешки, 19 Словенски, 6 Пољски, 2 Руски, Хрватски-0.

Насеља: Дубровник,  Груж-Лапад(претпостављам данашњи Лопуд), Бргат Горњи, Бргат Доњи, Грбавац, Мартиновићи, Макоше, Буићи, Петрача, Челопеци, Чибача, Брашина, Завреље, Солине и Плат.

Друга оријентација могу да буду изборни резултати у Дубровнику, то би био додатни аргумент да је етничка већина била недвосмислено српска.

Затим, учени људи, који су се из Дубровника селили у Србију и Црну Гору, у којима су оставили траг и допринос у култури, науци, праву, итд..., који су се изјашњавали као Срби римокатоличке вероисповести.

Приличан их је број.


Da je Srbija imala šanse da dodje u posed Dubrovnika i da ga zadrži se slažemo. Znao sam za Dubrovčane Srbe katolike. Znao sam da je moguće dokazaivati da je još usrednjev veku bilo Srba katolika u primorju.

Ono što mi je iznenadne je je popis po jeziku koji pokazuje da je gotovo celokupno stanovništvo Dubrovnika govorilo srpski, kao i zašto se to ne navodi češće.

Malo sam proučavao i naučio kako su se ljudi zapravo opredeljivali na austrougarskim popisima. Naime, za samo jedan jezik sa spiska ponudjenih. Time je AU bukvalno stvarala nacije pokusavsi da upristi administraciju.
Ostaje pitanje zašto je bio ponudjen samo srpski ako sam dobro protumačio situaciju.

I mnogo bih Voleo da vidim popis po jeziku detaljno za celu AU ali kod nisam nadao.

To za Bosnu, pa Srbi su bili pola stanovništva Bosne
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Hm, izgleda da su se u rubrici za jezik u Dalmaciji Srbi i Hrvati brojali zajedno.
U Bosni nije ni bilo rubrike za jezik nego samo za veroispovest
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 7150
Дубровник је необична појава у том неком периоду, у једном периоду су дубровачки српски политичари католичке вероисповести, које би могли да дефинишемо као ''либерално'' крило преузели и вођство у односу на ''конзервативније'' из остатка Српске народне странке у Далмацији.

У сваком случају, били су и политички успешни, под именом Српске странке и често били на власти у Дубровнику...

Да, у Босни је било пописа по вероисповести, то је тачно.

Можда властима АУ монархије није политички одговарало да изврше попис становништва по националној структури, у периоду од окупације до анексије.

И, сада, ајде да се сагласимо, може се прочитати и у романима Иве Андрића, када је Аустро-Угарска окупирала Босну, од 1878. је било насељавања Чеха и Мађара, чак нешто и Немаца у контиуитету, не знам у ком броју, али је и то повећало број католика и мењало структуру становништва по вероисповести.

Они су се досељавали као део чиновничког апарата, колики је био њихов број у процентима је питање, могло је да их буде више од 25.000, неки су тврдили и више од 50.000(делује као претерана цифра), што не можемо поуздано да знамо.

У суштини, идеалан развој догађаја би био да су се Србија и Италија могле некако договорити после Првог светског рата око разграничења, пошто су обе биле победнице, а било је ипак простора за компромис...







« Poslednja izmena: 13. Maj 2022, 15:43:33 od Odbojkaš »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3748
ne samo da kačiš mape no i da smarate vas dvojica ( tj trojica,sad vam se nažalos priključijo i košarkaš  Smile )o ovim nebitnim sranjima,msm koooga normalnog zabole dal je jebeni dubrovnik pre 893 jebene godine bio istočno levo od pefkohorija ili desno gore od sarajeva i ko je okupiro koga pre milion vekova il o čemu već tačno lupetate 50 strana  dalste kršteni  Smile Smiley 1
ubedljivo naj dosadnija tema ikad
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46875
Zastava Босна
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Meни су постови Дабише и Одбојкаша занимљиви. Има доста подата. Видимо различите приступе материји. Са друге стране немам намјеру вријеђати било кога. Ако ова тема смета Хрватима и Бошњацима не мора ни да постоји.
« Poslednja izmena: 13. Maj 2022, 20:01:47 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Odbojkaš,lako bi se Srbi i Italijani dogovorili ali se nisu samo oni pitali. Ameri su tražili npr da se Jugoslaviji da Dalmacija. O granici izmedju Rumunije i Jugoslavije npr uopšte nisu odlučivale Rumunija i Jugoslavija. Velike sile su se pitale za sve promene granica.
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:01:20
nazadnapred
Prebaci se na:  
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.