Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sori, po difoltu ne nosim kežual za svaki ivent…  (Pročitano 16713 puta)
02. Mar 2010, 11:24:15
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Oni koji ovako govore misle da su svetski ljudi, otmeni i moderni. Stručnjaci za jezik i psiholozi, međutim, tvrde suprotno, onima koji slabo vladaju engleskim jezikom ipak je najteže



Imate li i vi komšiju, prijatelja ili poznanika koji radije govori „sori”, „baj d vej”, „pliz” nego „izvini”, „uzgred”, „molim te”? Jesu li nekog vama bliskog na razgovorima za posao pitanjima rešetali „ejč-ar menadžeri” ili radnici kadrovskog? Koristi li neko trinaestogodišnje dete koje znate baš svuda slova „v”, „l”, „r”, „š”, „č” kada piše latinicom, ili su mu često miliji znaci „w”, „sh”, i „ch”? Razmišljate li da se prepustite makazama one nove frizerke što je na uglu otvorila „hair house”? Nerviraju li vas reklame za neki „Shimmer” ili „Self-Tanning Cream”?

Ako ste primetili bar jednu od ovih pojava, nema sumnje da i vašom okolinom hara napast koju bismo mogli krstiti „englezitis”. Ova boljka, čini se, često se ispoljava po načelu „da bi zvučao obrazovanije, pametnije i savremenije, gde god nađeš zgodno mesto, ti neku englesku reč posadi”. Kako se prema ovome odnose lingvisti?

Prema rečima dr Borisa Hlebeca, redovnog profesora na Katedri za anglistiku Filološkog fakulteta u Beogradu, uvođenjem anglicizama rečnik se bogati pojmovno ako ranije nije postojao odgovarajući naziv, pa i kada treba ukazati na male ali važne razlike (na primer, stranci kod nas više vole pljeskavice od hamburgera). Pozajmice obično pružaju i veće mogućnosti za građenje novih reči, smatra naš sagovornik.

Prirodna je pojava da se sa uvozom tehnologije i kulture uvezu i etikete koje idu uz njih. Ne moramo da sami smišljamo nazive, a i teško bismo se oko njih dogovorili. Sa zastarevanjem preuzetih proizvoda i pojava zastareva i njihova terminologija, pa nam se trud često ne bi ni isplatio. Najčešće je pozajmica jednočlana reč, pa tako ne moramo da se služimo opisnim izrazima, kao što je najprodavaniji proizvod za razliku od kratkog bestseler ili skakanje s elastičnim konopcem umesto bandžidžamping – napominje dr Hlebec, ali istovremeno upozorava da se u svakoj upotrebi krije opasnost od zloupotrebe i preterivanja.



– U želji da i nas obasja svetlost sveta koji u našim očima izgleda mnogo napredniji od našeg, preuzimamo ono što je najlakše preuzeti – neke njegove jezičke osobine. Tako se, bez preke potrebe, umesto kontrolni punkt pojavilo čekpoint, džekpot umesto premija, hepiend je zamenilo srećan kraj, kasting audiciju, a tender konkurs – objašnjava dr Hlebec.

Nekada se rečima prišiva značenje koje u engleskom ni ne postoji, pa može da dođe do zabune. Prema njegovim rečima, umesto rasprodaja ili sniženje cena danas se kaže akcija. Proširenjem značenja ove već dovoljno iskorišćene imenice na značenje koje ne postoji ni u engleskom, i potiskivanjem domaće nedvosmislene, jezik je osiromašen, upozorava naš sagovornik.



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Strasno, ta pojava me tako iritira da mi padne mrak na oci kad neko ubacuje te kretenske engleske fraze, a da ne pricam o citavim recenicama. Ima takvih slucajeva i na forumu.

Ok, znas engleski, super. -_-
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia E
A i mene nerviraju te reci i postapalice ali pojedine odobravam tipa "sh" u latinici kada kucamo da damo blizu odrednicu tipa:
~Bio sam da se sisam!
ispravka:
~Bio sam da se shisham!

Mada ako pisemo ћирилицом takve greske ne mogu da se dese  Smile
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Osobe koje se "izražavaju" tako, nedvosmisleno šalju poruku da su iskompleksirani jadnici (i najčešće da nemaju veze sa engleskim jezikom). Oni koji zaista odlično znaju engleski, nikada ne koriste takve izraze.

a i inače, nikada nisam primetio da se tako izražavaju inteligentni ljudi, obično su to moroni.
Naravno, s druge strane, postoje neka pogrešna ubeđenja koja su široko prihvaćena, npr. "notorno" je izvedeno iz engleskog "notorious", što znači - ozloglašeno. Međutim, notorno se u nas koristi da označi nešto dokazano, jasno.
Stoga, kada čovek sazna da pogrešno koristi izraz, trebalo bi da obrati pažnju na to i ispravi tu naviku.
« Poslednja izmena: 02. Mar 2010, 12:31:12 od radulac »
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19849
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.0.249.89
mob
Sony 
Strasno, ta pojava me tako iritira da mi padne mrak na oci kad neko ubacuje te kretenske engleske fraze, a da ne pricam o citavim recenicama. Ima takvih slucajeva i na forumu.

Ok, znas engleski, super. -_-
da i mene naročito iritiraju skraćenice tipa BTW , OMG , LOL , i pisanje na sledeći način : dj = đ  , cj = č i onda recimo reč videću napišu na sledeći način : Widetju , a naravno ima još koliko hoćeš primera
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Koliko je meni poznato... BTW, OMG i LOL su bile skracenice u skriptama za irc pre milion i kusur godina (nakon parachata)... dakle... otkucas skracenicu (bilo ih je puno) pritisnes "tab" i izleti ti cela recenica, ili cak i slicica koja prikazuje "zeljeno stanje" i nakon pritiska na "enter" red izlece na public, odnosno private Smile e sad... sto je iz skripti, odnosno s irca gomila namenskih skracenica otisla u etar, pa se sada koriste sacuvaj me Boze... (kao sto se preteruje i sa "prosto ovo, prosto ono..."... mada to sad nije tema)... e da... te skracenice su obicno i ostajale na engleskom, cak i onda kada se neko potrudio da skriptu prevede, sto nije bilo ni malo lako.

Inace, da... preteruje se sa koriscenjem stranih reci i izraza. to rade mnogi, ne birajuci ni vreme, ni mesto, a ni sagovornike... a to se radi... verovatno iz razloga kao i mnogo toga jos... biti "IN".

Dobijem stomacne tegobe kada pocnu da se frljaju sa naslovima stranih filmova... "mis`m, keve ti... da li si gledao-la a nightmare on elm street"... ma idi, begaj i skakuci po baricama.

Al` dobro sad... neko to voli, nekog to pali... itd itd itd... ali "w" u porukama kada vidim u sms poruci...  ... odvratno, fuj.
« Poslednja izmena: 02. Mar 2010, 14:48:40 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Lako je učljivo da strane poštapalice koriste, najčešće, ljudi koji slabo govore strani jezik iz koga pozajmljuju, jer često upotrebljavaju te riječi na pogrešnim mjestima ili u pogrešnom značenju ili sa pogrešnim akcentom.

Ono što je manje uočljivo, a ključno je za ovu temu, je da većina našeg stanovništva jako slabo vlada maternjim jezikom, da ima mali fond riječi i da zato koristi strane poštapalice gdje god stignu, bilo da se radi o stručnjacima u nekoj oblasti ili "običnom narodu", ne bi li to kako prikrili, savladali...

Recimo nahvatajte nekog informatičara i pitajte ga šta je HUB. Dobiće te odgovor tipa: Pa HUB je HUB, evo ga ovdje, on služi za ... A tačan odgvor glasi: HUB je RAZVODNIK. U 95% glava ove dvije riječi ne izazivaju nikakvu asocijaciju, jednostavno smo prihavatili da je HUB - HUB, a razvodnik - razvodnik i to jedno s drugim veze nema.

Tako je i sa nekim drugim stvarima tipa:
Svi vole da su manageri - ali ne i rukovodioci, to zvuči previše socijalistički
Svi znaju šta su fakture, ali račune niko neće da plati
Svi vode uspješne company-je, a preduzeća nam propala
i tako dalje i tako dako dalje ...
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
Samsung SGH-E630
Pre par meseci sam u autobusu dok sam se vraćao kući čuo neku ženu dok priča sa drugom, a izražava se obilato  tim engleskim izrazima kao što je "naj low" Smiley (neka priča o poslovanju i riziku, pa je rizik bio naj low mogući)
« Poslednja izmena: 02. Mar 2010, 15:03:57 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Oh kako ja volEm da slusam ljude sa boljim poznavanjem engleskog jezika i knjizevnosti od srpskog  Smile Smile Koliko mi idu na pisu, toliko su mi i smesni. Samo bacis pogled na B92 (urbana kultura trt-mrt ...) i sve je jasno Smile Zato ja, kad napisem nesto na forumu, sto mozda neki ne prepoznaju na srspkom pismu, obavezno "prevedem" "strancima" da mogu i oni da se sluze i citaju moje postove  Smile

Ko je ranije gledao Del Boja, setice se da je i on "govorio" francuski  Smile To su ti igraci!

Kad mi igrac/igracica kaze "Ides dva bloka do onog skvera, pa turnujes levo... kapis?", ili onu "u ofu sam preko vika" Razmisljam da li da ga/je sutnem ili samo pogledam sa zaljenjem Smile Bolje da mi nista ne kazes  Smile Kad mi klinci salju SMS pa jebu sa "w" i "sh" Treba im zapleniti mobilne!  Smile Kad slusam dva indijanca tokom verbalne komunikacije  Smile pa ovaj ovog obasipa recima poreklom sa britanskog ostrva, a ovaj adekvatno odgovara sa recima germanskog porekla... ma Show!!  Smile Smile

Pa ima i na forumu takvih pregrst. Patriote sa imenima englesko-americko-nemacko-italijanskog govornog podrucja  Smile Srpski jezik je lep, jer moze da se pise i latinicom i cirilicom, bogat je, svaka rec strana, moze da se prevede, ali ne ... In je biti urban!  Smile

Tako je i sa nekim drugim stvarima tipa:
Svi vole da su manageri - ali ne i rukovodioci, to zvuči previše socijalistički
Svi znaju šta su fakture, ali račune niko neće da plati
Svi vode uspješne company-je, a preduzeća nam propala
i tako dalje i tako dako dalje ...
O da ... prodaksn menadzera mi je puna batina  Smile Faktura takodje. Moramo ljudi da radimo po sedzulu  Smile ???? ahaaaaa schedule!!   ( to on video pise na tabli "schedule", pa se prebacio na SRB)  Smile
« Poslednja izmena: 02. Mar 2010, 15:20:49 od RaznosacPica »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Nokia 
Citat
Al` dobro sad... neko to voli, nekog to pali... itd itd itd... ali "w" u porukama kada vidim u sms poruci...   ... odvratno, fuj.


Joj da  Smile

Moja drugarica je nedavno postala single again  Smile Smile....i svidi joj se decko ...pametan ,fin ,kulturan ...dogovore se da se cuju pa onda neko vidjanje ..picence i tako to  Smile..
kad stize sms ..." da li bi Tela da se widimo weceras ?" Smile Smile Smile

nije bilo ni pica ni vidjanja ali smo se mi otkidali od smejanja bar 2 nedelje posle tog dogadjaja jer decko ima 31 godinu  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.