Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 13:05:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da Bizantsko Carstvo nije palo 1453...  (Pročitano 42110 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Alcatel One Touch
Uh Dalmatino, Dalmatino...pa kako ćeš bez znanja ćirilice na ovom forumu, a osobito u temama iz povijesti Smile.

Probaj malo, lako je naučiti, a višestruko korisno.

Ukratko, post Diska Nindže je svojevrsno produbljivanje tvoga. Zanimljivo, trezveno i vrijedno diskusije.

-----------------------

A sad na vježbu. Koji je to grad CAPAJEBO?  Smile

Haha, uopce nisam radio prijevod al onako logicki po broju slova, da nije Sarajevo?  Smile Ma pozabavit cu se ja ćirilicom cisto da obogatim svoj repertoar poznavanja pisama.
  Pretpostavljam da ti arapsko pismo ide ko od sale... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 106
Zastava Zadar, Dalmacija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Uh Dalmatino, Dalmatino...pa kako ćeš bez znanja ćirilice na ovom forumu, a osobito u temama iz povijesti Smile.

Probaj malo, lako je naučiti, a višestruko korisno.

Ukratko, post Diska Nindže je svojevrsno produbljivanje tvoga. Zanimljivo, trezveno i vrijedno diskusije.

-----------------------

A sad na vježbu. Koji je to grad CAPAJEBO?  Smile

Haha, uopce nisam radio prijevod al onako logicki po broju slova, da nije Sarajevo?  Smile Ma pozabavit cu se ja ćirilicom cisto da obogatim svoj repertoar poznavanja pisama.
  Pretpostavljam da ti arapsko pismo ide ko od sale... Smile

Ovo je sad sarkazam ili?   Smile jel stvarno sarajevo?
IP sačuvana
social share
Daniel
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Alcatel One Touch
Sad videh,pa ti i ne pamtis Tita,tako da ti je oprosteno,mlad si,ima vremena,naucices...Jeste,Sarajevo... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Novi nindža kolo vodi.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 872
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Dalmatino evo ti ovde sajt, pomocu kojega konvertujes cirilicu u latinicu i lat. u cirilicu..:

http://www.preslovljavanje.com/

aj fala  Smile

Почни с конвертовањем. (Počni s konvertovanjem)  Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 106
Zastava Zadar, Dalmacija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Sad videh,pa ti i ne pamtis Tita,tako da ti je oprosteno,mlad si,ima vremena,naucices...Jeste,Sarajevo... Smile

Ne, ja sam nova generacija hrvatića, by the way mater mi je talijanka  Smile al kao hrvatić ja sam za sve bolje odnose sa susjednom nam Srbijom, zato sam i doša tu malo  Smile
IP sačuvana
social share
Daniel
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
SonyEricsson 
Ja sam jedan od onih, koji smatra da je pad Konstantinopola 1453 jedna od najvećih tragedija Europe svih vremena...

I ja spadam u taj broj. Razlozi su prvenstveno kulturne prirode jer nešto poput Bizanzskog carstva  nije, niti će ikada više postojati, ne bolje, ne lošije, nego nešto toliko osobito.


Citat
E sad... Dal se konstantinopol mogao spasiti? Bizant je očajnički molio pomoć od zapada i od Rima, al tu pomoć nije dobio, a ono što je i dobio je bilo sramotno od zapada. Al ajmo pokušat zamisliti da Carigrad nije pao i da Turci nisu uspjeli prijeći na Europsko tlo iz Male Azije i da su zauvijek ostali tamo negdje u Maloj Aziji... Kako bi danas izgledala karta Balkana? Mislim da bi za 100% izgledala drukcije politicka zbivanja od 15 do 20 stoljeća na Balkanu... Ne samo zbog toga što bi Bizant postojao i utjecao na mnoge političke sfere već zbog činjenice da Turaka nikad ne bi bilo na Balkanu.

Kao prvo dolazak Seldžuka (a potom i Osmanlija) u Malu Aziju neodvojiv je od bizantske slabosti. Naknadnim znanjem koje mi posjedujemo jasno je da je Mala Azija i njezin stratiotski sistem bio najzdraviji osnov Bizanta. Kad je on propao (a zanimljivo je da je uništen "iznutra" u svega pola stoljeća), propast Bizanta je bila pitanje vremena. Možda je neko vrijeme samo postojala dvojba hoće li ga progutati Zapad ili Osmanlije, ali prelaskom Osmanlija u Europu i učvršćenjem ondje i ta je dvojba riješena.
Što se pak tiče bizantskog utjecaja mislim da on nije nikada ni nestao, uostalom dovoljno je pogledati i turske džamije  i vidjeti da to nije oponašanje Arapa, nego Bizantinaca. O pravoslavlju koje 1453. nije nestalo, da ne govorim.

Citat
Pod broj 1: Bošnjaci/muslimani nikad ne bi postojali danas u Bosni...

A možda bi ih dovukao Timur Lenk. Wink

Citat
Broj 2: Srbija bi bila mnogo snažniji rival svima u regiji jer ne bi 450 godina bila pod Otomanima...

A kao Srbija nije imala svoje unutrašnje probleme koji su na njezin položaj imali dalekosežnije učinke nego li politički utjecaj onemoćalog Bizanta? Nekakav bizantski utjecaj na Srbiju mogao bi se uz najbolju bizantofiliju protegnuti samo do Milutinovog osvajanja Skopja. Tu je simbolički riješeno pitanje mogućnosti bizantske dominacije na Balkanu.
Koje veze su Turci imali s rasapom srpske moći nakon Dušanove smrti? Nikakve. Moguće je da bi Srbiju u svoju sferu usisala Ugarska.


Citat
Broj3: Što bi bilo s Hrvatskom, ostavljam vama na razmisljanje, obzirom da smo bili u AustroUgarskoj...Al opet imali velike bitke i poraze i pobijede protiv Turaka (a ovako ih ne bi bilo).

U A-U smo tek od 1867., a ranije smo bili u Habsburškoj monarhiji kao jedna od zemalja krune sv. Stjepana. Vjerojatno Hrvatska bez Turaka ne bi dopala pod Habsburgovce nego bi ostala u zajednici s Ugarskom i klala se s Mlečanima.

Citat
Broj4: Po meni najzanimljivije pitanje od svih, kakvu bi Bizant imao ulogu u europskoj politici i ratovima od ajmo reć 15 stoljeća do 20? Dal bi bio jedna od najacih sila Europe, ravna npr. Pruskoj, Engleskoj, AustroUgarskoj?

Imao bi sličan razvoj kao i same Osmanlije. I jedno i drugo društvo su bile svojevrsne teokracije, društva obilježena velikim i odlučujućim utjecajem religije na sve pore društvenog života. Dok su tehnološki mogli biti ravnopravni Zapadu (pod preduvjetom da se na Zapadu ne bi ništa mijenjalo) bili bi mu takmac, no kasnije bi morali popustiti. Ovakav razvoj ne bi bio moguć samo pod preduvjetom da su Bizantinci asimilirali i Srbe i Bugare i Albance i ostale narode Balkana koji bi im eventualno došlo pod vlast. No, kao što ni Turci nisu mogli (a zapravo ni htjeli) islamizirati sve podanike, da se zaključiti da ih ni Bizant ne bi romeizirao ili grecizirao.

Citat
I dal bi se uopće Grci danas nazivali Grcima ili bi ostali pri nazivu za sebe: Romeji, pa i Bizantinci itd?

Bizantincima sigurno ne bi. Taj pojam nastaje na Zapadu ohoho nakon 1453.

@ Imaginelo

Citat
Kako bi se ta preživela i ojačala Vizantija odnosila prema narastajućoj Rusiji? Svedoci smo kroz istoriju da zajednička pravoslavna vera nije garant sloge i savezništva, a možda bi bilo problema oko teritorija uz Crno More i prolaza brodova kroz Bosfor. Ili bi Rusija bila pokrajina Vizantije, slično Egiptu.

Vjerojatno kao i Osmanlije-Rusi. Sve si sam rekao u svom postu.
« Poslednja izmena: 19. Feb 2010, 23:04:45 od Laslo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Da predlozim ja jednu tezu...
Vizantija je, po meni, propala usled pada bogatstva. Odrzala se od Huna novcem, novcem je unajmljivala najamnike da se bore za nju, uglavnom Gote, Kelte, i uposte, germanska plemena. Ogroman deo njene vojske su bili najamnici. Nerado ide Grk u vojnike Smile Kad su im Djenovljani oteli ljude koji su se bavili proizvodnjom svile, koja je bila nenormalno skupa tada, kad je unistena pomorski sto je bio najbolji oblik trgovine, kad je bila prinudjena da pod pritiscima daje povlastice u obliku monopola mlecanima...i jos mnogo kad
Na primer, kada su doveli Katalonsku kompaniju od 5000 profesionalnih vojnika, oni su velike jade zadavali turcima sve dok su grci imali para da ih placaju, a kad nisu, okrenuli su se protiv njih i naneli im ogromne stete. A to je relativno mala vojska za taj period. Ne kazem da je novac jedini razlog, ali je po meni veci od propasti sistema stratiota. Zar sami rimljani, ciji su oni bili bastinici (mada,po mom misljenju, rim je uzeo grcku-helensku kulturu,tako da oni nisu bastinici rimske kulture,vec svoje, a rimske organizacije) nisu imali poslovicu-za rat su bitne 3 stvari-pare,pare,i opet pare(mada mozda je to i Makijaveli,nisam siguran).
Sto se tice geografsko-politicke situacije na balkanu, Srbi su bili slobodni od Vizantije u danima njene velike snage, a vec u doba Milutina i dosta jaci. Do 8. veka su Srbi i Bugari zajedno nastupali protiv Vizantije, pa se nesto sporeckali zbog nekih bugarskih podmuklosti, i od tad poduze bili u ratu. Granica je bila na kopaoniku. Prema Vizantiji-kod Zvecana. Posle je krenula da se menja,Bosna se odvojila, Paganija isto, ali se na istoku granica pomerila do Morave, a na jugu prema Vizantiji ka Skoplju. Ali je to bio spor proces, stalno su posedi prelazili iz ruke u ruku vise puta.
Ali da bi mogli da diskutujemo sta bi bilo kad bi bilo, moras dati pocetnu godinu Smiley jer ne moze se reci kad je Vizantija izgubila poseda u Maloj Aziji,jer je Trapezuntsko carstvo opstalo jos jako dugo,mozda duze i od Vizantije(malo sam zardjao, pa se ne secam) Smiley
pozdrav
« Poslednja izmena: 19. Feb 2010, 22:47:37 od fingon82 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Mala digresija...
sto se tice zajednice izmedju Hrvatske i Ugarske, nastale 1102. ako se ne varam, tesko se moze nazvati zajednicom nesto u sta neko ulazi kad je nateran Smiley . Kao sto se ne moze reci da bi Ugarska usisala Srbiju u svoju sferu uticaja, jer je i bila u toj sferi, sa Srbijom i preko preko Srbije su se borili sa Vizantijom, i bili glavni saveznici protiv Vizantije dok je ona bila jaka.
od 1202. mislim, Ugarski kralj nosi titulu kralja Srbije do kraja Ugarske 1918, jer je nju prisvojio kad su zaratili Stefan Naamon-ovi sinovi Stefan Prvovencani i najstariji sin, Vukan. Tad je ugarski kralj stao uz Vukana,pa posle prisvojio tu titulu. Od tad su stalno pokusavali da nature Srbiji dominaciju, cak su je i napali obezglavljenu posle bitke na Kosovu i oteli joj neke teritorije. Ratovali su i protiv Milutina i Dusana, pre toga,ali su izgubili. Posebna tema obracuna bila je Bosna, jos dosta pre ovoga sto sam spomenuo
U svemu ovome,polozaj Ugarske nije mnogo ugrozavao Srbijo,granica je bila Dunav, cesto i Sava, ili planine,a Ugri, kao i svi stepsko-nomadski narodi, svoju vojnu moc su zasnivali na konjici,pa zato nisu imali velikih uspeha u borbama na planinskim terenima i to je razlog zasto Srbija, Austrijsko Vojvodstvo,Vlaska,a  i sa Bosnom su se mucilil, nisu nikad pali pod njihovu vlast. Hrvatski regioni, konkretno Slavonija, su potpuno ravni i oslonjeni na Ugarske posede, i nije bilo sanse da Hrvatska ostane samostalna, jer je Ugarska toga doba, bila medju vojno 3-4 najjace drzave u Evropi
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 106
Zastava Zadar, Dalmacija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6

Ali da bi mogli da diskutujemo sta bi bilo kad bi bilo, moras dati pocetnu godinu Smiley jer ne moze se reci kad je Vizantija izgubila poseda u Maloj Aziji,jer je Trapezuntsko carstvo opstalo jos jako dugo,mozda duze i od Vizantije(malo sam zardjao, pa se ne secam) Smiley
pozdrav

Evo dajem godinu 1331, godina do koje su svi bizantski djelovi Anatolije (danasnje turske) izgubljeni... Pa sad hipoteticki zamislimo da turci nisu u Europu provalili.
IP sačuvana
social share
Daniel
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 106
Zastava Zadar, Dalmacija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Posebna tema obracuna bila je Bosna, jos dosta pre ovoga sto sam spomenuo
U svemu ovome,polozaj Ugarske nije mnogo ugrozavao Srbijo,granica je bila Dunav, cesto i Sava,


Pa Mađarska kruna je pokušavala stoljećima da zauzme Bosnu i nije na kraju uspjela.

Što se Bizanta tiče oni su manje više izgubili svoj značaj velike sile barem dva stoljeća pred sam pad Konstantinopolja, mislim da im nije bilo spasa na svjetskoj sceni, al opet, sto bi bilo kad bi bilo... zato otvorih temu. Turke u Europu su Bizantinci prvi pozvali; koristili su ih kao plaćenike u borbama protiv drugih islamskih država, Bugara, u građanskim ratovima oko prijestolja te protiv Srba u kratkom dobu njihovog uspona.Kasnije Turci su se borili kao saveznici ili plaćenici kneževine Vlaške, velikog vojvode Hrvoja Vukčića-Hrvatinića, Sandalja Hranića, te je Stjepan Lacković pokušao uspostaviti veze s njima, ali ga je u tome spriječio Krvavi sabor križevački!

Kao drugo bizantinska vojska se isključivo sastojala od plaćenika: Albanaca, Srba, Bugara, Kumana, Turaka, Franaka i Normana (misli se na zapadne Europljane), Alana i dr.U srednjem vijeku glavna osnova neke države bila je vojska, što je kod Bizantinaca bio veliki minus jer nisu imali nacionalnu vojsku, plaćenici su se mogli pobuniti kad god su htjeli ili kad bi ostali bez plaće.Nakon nekog vremena uvijek bi se pojavio neki ratni vođa koji bi poveo plaćenike u pobunu, zasjeo bi na prijestolje vladao bi nekih 1-5 godina dok ga Bizantinci ne bi svrgnuli pomoću zlata.

Treće, i po meni najvažnije, Bizant je bio poput trule jabuke, svako malo bi se smjenjivale dinastije, pri tomu bi uvijek nastradao sam Carigrad i nj riznica; a riznica je zapravo držala carstvo na životu, plaćala vojsku, neprijatelje da ih ne napadnu i prijatelje da im pomognu.Carstvo je duboko potresala kriza još od poraza kod Manzikerta 1071. , i da je opstalo, nosilo bi naziv, poput Turske u 19.st., "Bolesnik s Bospora", al bi barem Konstantinopol ne bi bio sprdačina kakva je danas, tzv "Istambul".

A sad da napišem nesto o dogodovštini sto se tiče i Srba, Mađarski kralj je uvidio opasnost od turske ekspanzije i pozvao europske sile da turke izbace iz Europe. Skupila se velika vojska koju su činile mađarska (dijelom hrvatska) i njemačka pješadija te francuska oklopna konjica (vitezovi).
Sad se ne mogu sjetiti godine, ali to je bilo nekoliko godina nakon Kosovske bitke 1389.
Kršćanska vojska se spuštala uz Dunav, a Bajazid joj je krenuo u susret. Sreli su se blizu Nikopolja.
Francuski vitezovi su, u strahu da im drugi otmu slavu, napali bez ikakvog dogovora sa ostatkom vojske. (Tu je inače bilo puno problema sa zapovjedništvom jer francuzi nisu priznavali vrhovništvo mađarskog kralja i stalno su se svađali tko gdje sjedi za gozbom i tko kad govori na vijeću.)
Francuzi su se zabili u tursku vojsku i potisnuli je (navodno par kilometara, ako sam dobro zapamtio) nanoseći joj strašne gubitke. Kršćanska pješadija je ostala daleko iza francuza i napredovala prema borbi, no nije stigla na vrijeme. Turci su se pribrali i iskoristili svoju brojčanu nadmoć, te okružili francusku konjicu i uništili je. Tek tada kršćanska pješadija dolazi u kontakt sa turcima i nastupa druga faza bitke koja traje skoro do večeri.
Izgleda su turci počeli popuštati, kada im u pomoć stiže njihov vazal, srpski despot Stevan Lazarević, sa 5000 konjanika i udara kršćansku pješadiju u leđa...

Posljedice tog poraza mogle su za Europu biti katastrofalne. Naime, do Njemačke u Europi više nema značajne vojske, pa Bajazid radi planove za napad i osvajanje Njemačke. Ono što je spasilo naše prijatelje u zapadnoj Europi je napad Timura Lenka (ili Tamerlana) na turske posjede u Aziji. Tamo dolazi do bitke kod Ankare gdje turci budu poraženi, a sam Bajazid uhvaćen. Njegova 3 (ili možda 4, ne sjećam se) sina bježe i nakon Timurovog povlačenja počinju međusobnu borbu za vlast, tako da su se turci tek nakon 30 godina konsolidirali i nastavili ekspanziju.
« Poslednja izmena: 20. Feb 2010, 05:20:58 od Dalmatino_CRO »
IP sačuvana
social share
Daniel
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 13:05:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.