Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 10:53:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: konstrukcija novog visenameskog aviona srbije  (Pročitano 12436 puta)
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 182
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7

Ajde skeniraj taj clanak ili ga prekucaj, jer to sto pricas u mnogome ne pije vodu. Srbija nema tehnoloskih niti novcanih mogucnosti da iznese takve price jedino NA moze da se zavrsi, doduse zbog napretka tehnologije bolji nego sto bi bio ali to su velika novcana sredstva koja Srbija danas bas i nema.

Avion 5. generacije je jedna Rusija tek sada uspela da izvede, a prototip ce biti u potpunosti funkcionalan tek 2013. sa serijskom proizvodnjom 2015. Tako da... bilo bi lepo kad bi bilo istina, ali... Bas bih voleo da vidim sta tacno pise.
Ali ako su mislili na laki lovac sa onim karakteristikama (unutrasnje naoruzanje) koje si naveo i nekim premazima (jer i NA i Rafal su radjeni za smanjeni odraz), on bi mozda i mogao da udje u uslovnu kategoriju 5.

I meni je to nelogicno ali ima logike neke neisplatljivo je raditi avion 4 generacije jer ih ima namilione vec zavrsenih,a ako bi se upustili u 5 gen.to je vec isplatljivo jer sigurno ce barem jedno 3-4 drzave ce uci u proekat,tako da pare nisu problem,NA ima mali odraz na radaru tako da uz preradu mozemo da napravimo dobar avion,naravno u kupovinu nekog saturnovog motora jer ce oni praviti motor za pak fa jednomotorac za indju i ruskog radar,a sve ostalo mozemo sami da proizvedemo pa cak i premez imamo ostatke u budjenovcima.
sutracu da izbacim izjavu iz caspisa
« Poslednja izmena: 10. Feb 2010, 00:44:09 od Su47Berkut »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla (karmic)
@Maradic

Slazem se skoro sa svim, jedino sto smo iz Mostara odneli sve sto smo mogli i sto danas moderne CNC masine kostaju preko 10 puta manje nego pre 20-25 godina i sto ne treba vise posebnih dozvola za njih, ali opet u sustini problem para.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
mob
Nokia N70
Auuuuu Berkute Smile Smile Smile

To sto si napisao je neopevana glupost.

Avion 5. generacije...O boze...Dajte mi nesto za smirenje!!! Smile Smile

Pa jedva ga je Rusija napravila,a ti kazes da bi mi mogli da ga napravimo.
Ajde molim te skeniraj tu stranu da vidim,inace....

Nema nista od bilo kog aviona sem Laste.Nece niko da ulozi pare u pokretanje modernizovanog NA,a kamoli nesto vece.

Daj da zavrsimo Lastu kako treba,onda mozemo da razmisljamo o nekom novom jurisnom avionu.Ni pare od Laste nam se nisu osladile,a vec mastamo o 5. generaciji!
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
U cilju kristalizacije diskusije mislim da bismo se trebali odluciti da li govorimo teoretski, tj. pretpostavljamo sta bi moglo, kako bi moglo itd. ali bez obzira na realnu trenutnu ostvarivost toga ili razgovaramo o realnoj mogucnosti toga. U mnogim temama ovakve vrste uvek dolazimo do sukoba. Mislim da je jasno da mi nismo realno u stanju da to sada uradimo, ali ajde da ta realnost ne gusi mogucnost da o tome razglabamo, da razmatramo kako bi mozda moglo. Surova realnost jeste istina, ali nekada silna realnost zaustavlja bilo kakvo razmisljanje o necemu. Da se popustilo realnosti mnoge stvari koje su do sada otkrivene ne bi postojale kao takve. Setite se samo Galilea koji je ipak da bi spasao zivu glavu poklekao, ali ipak nije izdrzao. Kada su prvi pioniri pokusavali da lete za vecinu ljudi su bili cudaci i budale, itd, mnogo je slucajeva.

U redu, nismo u stanju to sada, i neka iradimo Lastu kako treba, ali nemojmo zakljucavati mozak, sputavati zelju i nadu za necim dalje. Ajde da razmatramo sta bi smo zeleli i koliko i kako bi to mogli doseci. Ja tako vidim ovu temu.

Postavimo se na trenutak van realne situacije i dopustimo razmatranje (ali sto ozbiljnije i realnije) o mogucnosti da se pravi novi avion. Ajmo neostrasceno da iznosimo ciste i pouzdane argumente koji kad se odvagnu, sami ce govoriti koliko je ostvarenje necega takvog moguce i pod kojim uslovima. Imajte samo na umu da se sve moze kad se hoce, ali da isto tako sve ima svoju cenu. Mozemo mi napraviti i svemirski brod, ali da smo totalitarno drustvo robova gde jedan vladar ili partija ima to za cilj, pa narod rinta i zivi u bedi da to ostvari. Ali to svakako niko od nas ne zeli.

Para nema  dovoljno (ili su u pogresnim rukama, ili su potrebne za mnogo esencijalnije stvari), to je cinjenica.

Pa kako onda? Smile Pitam se koliko bi vladu kostalo da placa jednu grupu projektanata koji bi poceli rad na necemu takvom, koliko bi kostalo da se razgovara sa zainteresovanim partnerima.

Cak sam uverenja da jedna obicno caskanje diplomata moze dovesti do toga da se razmislja o nekoj saradnji. Pitanje je to samo volje.

Ne znam, ali ja bih o ovako necemu razgovarao i sa Francuzima i sa Rusima. Stvari se rade mnogo unapred,a ne 5 min. pred Bozic. Sad je vreme za razgovore!

Smile
« Poslednja izmena: 10. Feb 2010, 23:06:06 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 138
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
@ Papalu..... Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 10. Feb 2010, 22:23:07 od skywalker_kg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 267
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6120
i tako izgleda kad neko baci buvu... a avi se napale.   mi da napravimo avion. pa ni cizme ne umeju vojsci da naprave... gde je avion.
IP sačuvana
social share
"...ja sam samo prolazio i neam` pojma..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Cekaj, a da ne znaju Albanci mozda da ga naprave ili Grci ili Turci? Smile
Ko je pravio i svoje i po licenci avione na Balkanu osim nas i Rumuna? Sada Turci nesto rade,sklapaju; Rumuni kao da su pukli sa svojom avioindustrijom ( Smile), ostali ne znam, ne verujem da Grci prave ista osim UAV-a...

Prouci malo istoriju. Ne cvetaju uvek ruze ali se zna sta je ko radio i mogao, pa pre ce onda moci da napravi avion onaj koji je taj posao vec znao nego onaj koji ga tek pocinje.

Nismo mi tikva bez korena. Ajmo malo vise samopostovanja, bre! Smile
Smile
« Poslednja izmena: 14. Feb 2010, 15:12:31 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Cekaj, a da ne znaju Albanci mozda da ga naprave ili Grci ili Turci? Smile
 Ko je pravio i svoje i po licenci avione na Balkanu osim nas i Rumuna? Sada Turci nesto rade,sklapaju; Rumuni kao da su pukli sa svojom avioindustrijom ( Smile), ostali ne znam, ne verujem da Grci prave ista osim UAV-a...


Pa avio i tenkovska industrija je bila poduhvat cele Jugoslavije. Tu su radili strucnjaci iz svih republika a i sredstva su obezbedjivana iz istih. Uz to, islo se i na licence, kooperacije itd. Cak velike zemlje kao Nemacka, Francuska, V. Britanija se udruzuju da naprave savremeni avion. Da se udruze sve bivse republike, bio bi vrlo tezak poduhvat i da se obnovi proizvodnja M-84 a kamoli savremeni avion koji je tek bio u fazi projekta.
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Tu si u pravu. Zato i razmisljam da bi trebalo da se udruzimo sa nekim (ako zelimo nesto u tom pravcu) ili bar da razmisljamo o toj mogucnosti. Vreme leti a vreme je novac. Treba nesto raditi da ne bi utrosili vreme uzalud.

E, sad druga je stvar sto mi imamo i hiljade drugih neresenih i problematicnih stvari, ali ima za svaku ko ce da razbija glavu; svako ko se bavi odredjenim oblastima taj ce da razmislja.

Ako vec imamo ostatke neke industrije i zapoceli smo nesto (malo, mikro, nikakavo ako zelite, ali ipak nesto), onda ili ga treba razvijati ili nije trebalo ni pocinjati. Najgore je kad je corak. Nama ne trebaju corci, previse smo ih imali valjda zato sto smo pogane naravi pa sve sto neko zamisli, pokrene i krene i jos ako mu dobro kreni, mi ga onda secemo i pljujemo, spoticemo, sve u zelji da propadne.

Budemo li tako nastavili, nece nas biti ili cemo biti nevazni, pa cemo moci po forumima ili kafanama da prepricavamo sta je moglo ili trebalo, da mudroserimo do mile volje.
Treba nam zajednistvo i medjusobno postovanje, treba da nam je drago sto neko nas uspeva. Jedino divljamo od srece kada neko pobedi u sportu - identifikujemo se kao da smo mi pobedili. Pa ajde, identifikujmo se onda i sa nasom vojnom industrijom koja muku muci, a opet uspeva - koliko toliko.

Svetla malo, svetla! Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Pa da bi se krenulo u razvoj i proizvodnju nekog iole lovca da valja, treba prvo biti potreba na domacem trzistu, znaci neko ko ce sigurno da ga kupi a ne da izvoljeva, pritiska i odskoci od prodaje. U bivsoj drzavi je to bila JNA koja bi za svoje potrebe kupila nekih 80-100 komada sto nije malo. Ujedno, kao i Orao sto se radio sa Rumunima islo se da se podigne cifra proizvedenih aviona sto pojeftinjuje troskove razvoja i proizvodnje. Za to trebaju testovi, ispitivanje novih materijala, strucnjaci, obuka kadrova, specijalni alati itd.
A danas Hrvatska da ima nesto para, bila bi im dovoljna eskadrila od mozda 6 aviona, jos eto dva trenazna. Slovenci gotovo i da nemaju gde da lete, Makedonci slicno uz to nemaju para. BiH posebna prica, o Crnoj Gori da i ne govorimo, tamo je helikopter prevelik sto se tice teritorije.
A Srbiji bi u vrh kape bilo 20 komada za zemlju te velicine. Znaci, i kad bi se skupilo sve, bila bi to jadna serija od nekih do 40 komada i to jedva, a za to se ne isplati. A sa nekim u kooperaciju, tesko, sa kime?
Ono strucnjaka sto je vredelo, to je il u penziji ili preko.
Ranije se isto islo na velike sukobe istoka i zapada. Danas avijacije jedne Ceske, Slovacke, Madjarske sluze da traze zalutale avione i za aero mitinge. U slucaju neceg ozbiljnijeg, tu nastupa NATO.
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 10:53:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.