IN < - Verona-Italija - >LO
(1/2) > >> :: Odgovori!
Autor: sanjica_021 :
Verona je sinonim za ljubav, za najlepšu i najtragičniju opevanu ljubavnu dramu - ljubav Romea Montekija i Đulijete Kapuleti, dvoje mladih koji su živeli u ovom gradu na severu Italije, ali ne samo to - Verona je i predivan starinski grad na obali reke, dom lepote i umetnosti.

Ko je bio u Veroni, sigurno nije propustio da poseti hram ljubavi, a to su Julijina i Romeova kuća. Kuća Kapuletijevih je zdanje od tamnocrvenih cigala koje privlači mnogobrojne posetioce iz čitavog sveta, a naročito mlade. Pretvorena je u muzej u kome se može videti restaurirani nameštaj iz njihovog vremena, kao i prostorije porodice Kapuleti. Ono što je interesantnije nalazi se u unutrašnjem dvorištu kuće. Svi zidovi dvorišta išarani su imenima zaljubljenih parova, a kada je ponestalo cigala, parovi su na cigle lepili i spljoštene žvake na kojima su ispisivali svoja imena. Tu je i Julijin kip, u prirodnoj veličini, koji prikazuje ovu lepu devojku. U vezi s tim postoji jedan pomalo čudan običaj. Naime, smatra se da svaki posetilac koji želi da ima sreće u ljubavi mora da uhvati Juliju za desnu dojku i poželi svoju ljubavnu želju. Iako je prvenstveno posvećen muškarcima, ovaj običaj se s vremenom preneo i na žene. Sve to imalo je za posledicu da je danas ceo kip patiniran, dok je to specijalno mesto za želje sasvim uglačano. Ponekad će vas čak i ljubazno obezbeđenje upozoriti na vašu mladalačku dužnost. Još jedna atrakcija Julijine kuće je i čuveni balkon na koji se Romeo tako vešto noću penjao.

Međutim, za razliku od Kapuletijevih, čiji je dom velelepan i lepo restauriran, Romeova kuća, to jest kuća Montekijevih, u trošnom je stanju, pa se može videti samo spolja. Ipak, to nije toliko važno - ionako je Romeo dolazio pod Julijin balkon; u njenoj sobi se odigravaju intimnije scene, te se u njegovoj kući ništa zanimljivo nije ni dešavalo. Ovde nema nikakvih kipova.

Pravim ljubiteljima romantike i Šekspira preporučujemo obilazak i Julijinog groba, mesta gde je ovo dvoje mladih i završilo svoje živote.

Tako je ova priča o zabranjenoj ljubavi proslavila svoje glavne junake, njihove porodice, jednog engleskog pozorišnog pisca, a njihov grad ucrtala na mapu sveta za sva vremena. Ako se nekada nađete u Veroni, sada znate šta vam je činiti: zamislite želju i...


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 12. Jul 2008, 14:29:41)

Autor: SerbianFighter :
Romeo i Julija... romansa medju decicom od 13-14 godina Bilo nekad jako cudno vreme.

Verona = Kjevo vs Verona
Nista vise od toga za sada u mojoj glavi
Autor: SAnja :
Zelja mi je da obidjem celu Italiju, mozda sledeceg leta to i uradim...
Autor: SerbianFighter :
S obzirom na zivotni standard to ces moci samo bajsom ili peske
Jednog dana kupicu kucicu u djenovi ili na siciliji, kad zavrsim "karijeru" i povucem se u "penziju"
Autor: GrofNS :
Certo, ....

Italija je predivna, mada ja nekako vise volim severni deo italije, izuzev rima i napolia. Ko ima prilike i mogucnosti obavezno neka poseti veronu, a takodje i firencu, djenovu, napulj, veneciju, milano(samo ako imate vremena i zivaca)... i naravno ROMA, jedan od meni omiljenijih gradova. Ja nisam imao prilike da vidim siciliju mada kazu ljudi da je "cudno simpaticna", gledao sam slike, pa lepo je....
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana