Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:51:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Brza hrana – hit uvek i svuda  (Pročitano 2920 puta)
08. Jan 2010, 07:33:35
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Kobasica s karijem u Berlinu, pomfrit s majonezom u Briselu, ili takos u Meksiku



Naizgled primamljivija, nesumnjivo jeftinija i prividno ukusnija od one u restoranima, ulična lokalna hrana je ipak hit gde god da ste. Uvek je predstavljena sa 2 atributa: ukusna i opasna.

Ako ste se već opredelili za brzu klopu s nogu, uvek birajte kioske sa hordom ogladnelih turista i prodavcima koji kao hobotnice izvode magične pokrete rukama, pre nego one opustele tezge gde prodavac umorno mlatne po koju muvu sa mesa koje već blago smrdi.

Nekoliko poznatih i par prilično alternativnih i nesvakidašnjih uličnih specijaliteta:

Bánh mì (vijetnamski sendvič)

najbolji u Ho Ši Minu, Vijetnam

Specijalitet iz vremena francuske kolonizacije Indokine. Uprkos tipično francuskom eksterijeru sendviča (ipak je u pitanju francuska vekna), enterijer je skroz naskroz vijetnamski.

Tokom 60-ih i 70-ih godina prošlog veka bánh mì je migrirao zapadno ka Kaliforniji i Parizu. Tu je doživeo promene, adaptirao se sastojcima kojima se raspolaže: piletina, ćufte, ponekad čak i tofu.

I dok zagrizate zubi vam se probijaju kroz lomljivi, hrskavi hleb čiji se komadići raspršuju na sve strane i dolaze do još uvek toplih komadića grilovanog svinjskog mesa, hrskavog krastavca, slatkasto oporih režnjeva šargarepe i rotkvice, koriandera, i namaza od vijetnamskog majoneza.

Štrcnite još malo toplog sosa i eto ga najbolji sendvič koji ste ikada probali. Ili barem, najbolji koji ste ikada probali za 30 centi.

Friet (pomfrit)

najbolji u Briselu, Belgija

Pravi belgijski pomfrit je nešto deblji od holandskog, najčešće je 10-13 mm debljine. Vazdušast, hrskav, umočen u majonez, tartar sos, kečap ili bilo koji drugi ponuđeni sos i umotan u papirni fišek, u kombinaciji sa pivom predstavlja simbol Belgije. Ukusan, slasan, otvara apetit i zove na još.

Fama koja se diže oko belgijskog pomfrita nije novijeg datuma, traje gotovo čitav vek. Zanimljiva je priča belgijskog istoričara i gastronoma koji nas vraća u daleku 1680. kada su stanovnici oko reke Mas (Meze) redovno lovili sitnu ribu i pržili u ulju.

Ali tokom kriznih godina stepen riskantnosti pecanja na reci Mas bio je sve veći, pa su isti ti stanovnici u zamenu za ribu seckali krompir ribolikog izgleda i pržili na isti način.

Brisel je prestonica pomfrita, a pomfrit predmet nacionalnog ponosa.

Maeng da (pržene vodene bube)

najbolje u Bangkoku, Tajland

Odličan izvor proteina, hrskavi dobro proprženi insekti prodaju se na svim tezagma Tajlanda. Nudi vam se širok izbor hrskavih, pucketavih skakavaca i cvrčaka, ali najpopularniji insekti-grickalice među lokalcima i najveći izazov za turiste jesu pržene gigantske vodene bube poznatije kao maeng da.

Dugačke su oko 7.5 cm, prže se na ulju uz dodatak belog luka i čilija. Često se i melju i koriste kao dodatak čili pastama i mnogim tajlandskim specijalitetima. Ovako pržene grickaju se na ulici kao poseban delikates umesto kokica ili semenki.

Tacos (tortilje sa slasnim nadevom)

najbolji u San Miguel de Allende, Meksiko

Tradicionalno meksičko jelo koje se sastoji od kukuruzne ili pšenične tortilje napunjene ili umotane oko nadeva (govedina, piletina, morska hrana, povrće i sir).

Takos je prava klopa za ljude u pokretu, izmišljen, navodno, od strane lutajućih putujućih meksičkih kauboja koji su nalazili draž u praktičnosti ovog pljosnatog ukusnog testa. S obzirom na skromno poreklo sasvim je opravdano što su takos vitruozi raštrkani po uglovima ulica, a ne po uglednim restoranima.

Ovo naročito izbija na površinu u meksičkom gradu San Miguel de Allende, umetnički nastrojenom kolonijalnom mestu oko 4 sata severno od prestonice. Noću kada se turisti vraćaju sa svojih fensi večera, ulični prodavci baš tada zagrevaju svoje tiganje.

Najbolji takos je na uglu ulica Calle de Mesones i Pepe Llanos, nekoliko minuta hoda od glavnog trga (ako ugledate veselu masu ljudi osvetljenu reflektorima, znaćete da niste pogrešili).

Naručite svoj obrok i gledajte kako mag za takos odrezuje velike kriške svinjskog mesa i peče na vertikalnom ražnju, pritiska ih duplom tortiljom – ne debljom od CD-a – i preliva kiselkastim sosom od ananasa. I onda – samo nekoliko ugriza i takos je uništen, a delikatni nadev razliven po vašim prstima i usnama.



Currywurst (kobasica sa karijem)

najbolja u Berlinu, Nemačka

Nemačka verovatno ima onoliko vrsta kobasice koliko Francuska sireva, tako da je berlinska brza hrana No.1 upravo kobasica i to izrezana, prelivena gustim kečapom i karijem - karivurst. Ni nalik njujorškom hot dogu jer je puna, sočna, prvo grilovana, potom isečena na komade.

Legenda kaže da je izumitelj ovog sosa nespretna Herta Hojver koja je ispustila posude sa kečapom i karijem u prahu i tako polizala ukusne prste i otkrila neverovatnu kombinaciju kojom je očaravala svoje mušterije. Od nedavno u Berlinu je otvoren muzej u kojem su svi eksponati posvećeni ovom delikatnom kobasičastom fenomenu.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
HTC One
Citat
Brza hrana – hit uvek i svuda

Kratko i jasno, dobra za pripomoc ali realno:

Brza hrana – shit uvek i svuda
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Uvek sam izbegavo brzu hranu u inostranstvu.Kad god sam mogo,probo sam nesto lokalno.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:51:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.