IN < - Fruska gora - >LO
(1/1) :: Odgovori!
Autor: sanjica_021 :
FRUSKA GORA

Fruska Gora se nalazi izmedju 45° 0’ i 45° 15’ geografske sirine i 16° 37’ i 18° 01’ geografske duzine. Pruza se izmedju Save i Dunava u duzini od oko 80 km i sirini oko 15 km. Najvisi vrh je Crveni Cot sa 549 m nadmorske visine.

Proglasena je nacionalnim parkom 1960. Pod zastitom je 25.525 km2. Nastala kao ostrvo u nestalom Panonskom moru ona je jedinstvena sa svojom mikroklimom i fosilnim ostacima, pa je sa pravom nazivaju "ogledalo geoloske proslosti".

Raznovrstan biljni i zivotinjski svet, od orhideje do cetinara, od srna i zeceva do jelena i orlova cine ovu planinu u neposrednoj blizini grada interesantnom za izletnike, sportiste, lovce, turiste . Najrazlicitije biljne vrste koje se ovde nalaze gotovo na svakom koraku govore o nezagadjenoj prirodi u kojoj uzivaju cesti izletnici i i zaljubljenici prirode.


Maratoni su sastavni deo fruskogorskog kalendara. Tradicionalni fruskogorski maraton i biciklisticki maraton (koji je prvi put odrzan u maju 1992.) privlace sportiste i rekreativce iz zemlje i sveta. Veliki je napor savladati uspone i sumske zapreke, ali zato je vece uzivanje u odlicnim i na daleko cuvenim fruskogorskim vinima.

Fruska gora je i sveta gora za pravoslavne vernike, sa svojih 17 manastira i bogatim kulturnim i istorijskim nasledjem, velikim imenima srpske istorije koji su se skolovali ili nalazili utociste u njenim manastirima.

Za Novi Sad i Vojvodinu, Beograd pa i druge krajeve Jugoslavije, Fruska gora je jedan od najvecih i najlepsih turistickih predela. Ova niska planina, pravcem zapad - istok, u duzini 78 km je nacionalni park. Planina je ostrvskog tipa sa vrhovima, od kojih je Crveni cot sa 539 m najvisi. I ostali vrhovi Orlovac (512 m), Iriski venac (490 m), zatim Osovlje (420 m), Zmajevac (453 m), cine osobenost koja uslovljava razvoj turizma i planinarenja izletnickog tipa. Predeli u Fruskoj gori iznad 300 m su pod sumama dok su u nizim najcesce blagim i sirokim dolinama locirana manja ili veca izletista sa pasnjacima, vocnjacima i cuvenim vinogradima.
Sa vrhova pojedinih zaravnjenih delova Fruske gore vide se delovi ravne Vojvodine, Novi Sad, krivudavi tok Dunava i drugi pejzazi tipicni za siroku ravnicu, koja se spaja u razlivanju sa velikom rekom. Fruska gora privlaci izletnike u svim godisnjim dobima. Bujna vegetacija u prolece, razna divljac i berba grozdja u jesen, a zimi snegom pokrivene blage kose, uslovljavaju da u Fruskoj gori tokom citave godine na njenim izletistima posetioci dozive zadovoljstvo u bogatoj prirodi i lepotama.
Najpoznatija turisticka izletista u Fruskoj gori su Iriski venac sa hotelom, planinarskim domom i uz Partizanski put turistickim objektom Elektrovojvodine, Zmajevac sa planinarskim domom, Osovlje i Andrevlje. Veoma je lep deo Fruske gore gde se pored Andrevlja, na putu prema Cerevicu i Dunavu, nalazi izletiste Testera, na malom jezeru. Najpopularnija izletista su Popovica, a posebno Strazilovo.
Pored prirodnih lepota, u Fruskoj gori se nalazi niz istorijskih spomenika od najstarijih vremena do danasnjih dana. Osim rimskog Castruma u Cortanovackoj sumi, poznate su tvrdjave iz doba Rimljana - Acumincim (Stari Slankamen), Malata Bononija kod Cerevica i dalje Cuctum (Ilok). Iz srednjeg veka je Vrdnicka kula koja se spominje krajem 13. veka, a kao Castrum 1315. godine. U blizini kule je staro rudarsko naselje Vrdnik, gde je jos u doba neolita postojalo naselje, ciji su stanovnici koristili antigorit, izradjujuci od njega razna sredstva i predmete. Tu se nalazi i manastir Ravanica gde su se cuvale srpske relikvije iz 13. veka. U sredisnjem delu Fruske gore nalaze se manastiri Hopovo, Velika Remeta, Grgeteg i Krusedol.

Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 12. Jul 2008, 14:02:05)

> Odgovori
^ Povratak na viši nivo