Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
- Pre postavljanja pitanja, pročitajte "Najčešća pitanja korisnika" i ConQUIZtador Help!
- Prijave nedoličnog ponašanja igrača možete obavljati na način opisan ovde. Samo i jedino tako.
- Pregledajte forum, pročitajte top teme i tek nakon toga, ukoliko ne pronađete traženo - otvorite novu temu.
- Pročitajte pravilnik foruma, jer svaka kuća ima kućni red, a grubi prekršaji se ne tolerišu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 222
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O pitanjima u igri ~ Za postavljače!  (Pročitano 216073 puta)
14. Dec 2009, 16:12:27
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Poštovani igrači,
Na ovoj temi možete diskutovati o postavljanju pitanja. Ovde možemo da se dogovaramo oko kriterijuma za postavljanje pitanja, kao i da saznate koje su oblasti  trenutno deficitarne i u kojim oblastima ima previše pitanja, tako da bi znali na šta da bacite akcenat.

Pre toga zamolio bih sve igrače da pri slanju pitanja obrate pažnju na sledeće:

1.   Koristite latinično pismo sa YU slovima (č, ć , ž, š, đ),
2.   Koristite znakove interpunkcije,
3.   Nemojte pitanje pisati samo velikim ili samo malim slovima,
4.   Obratite pažnju na pravopis,
5.   Nemojte slati pitanje u kome je odgovor ceo pozitivan broj ili nula kao pitanje sa četiri odgovora,
6.   Ako je odgovor negativan broj, onda pitanje pošaljite kao pitanje sa četiri odgovora,
7.   Poželjno je poslati izvor, pogotovo za pitanja iz oblasti koja nisu opšte poznata,
8.   Nemojte slati pitanja gde je odgovor broj, ako taj broj ima 5 i vise cifara (npr. 13472528),
9.   Ako su u ponuđenim odgovorima npr. četiri strana glumca, napišite sva četiri imena ili u originalu, ili na srpskom. Nemojte neke pisati u originalu, a neke ne. Npr. nemojte slati ovako:

Ko igra glavnu ulogu u filmu ’’Umri muški’’?
- Bruce Willis
- Džoni Dep
- Brad Pitt
- Arnold Švarceneger

Naravno, ovo ne važi samo za glumce, već za sva pitanja takvog tipa. Smile

Nadam se da ćemo uspešno sarađivati.  Smile
« Poslednja izmena: 14. Dec 2009, 16:14:43 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo polako...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 12015
Zastava srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung galaxy s4
E to me je bas zanimalo koje su oblasti deficitarne?
IP sačuvana
social share
U cik zore zviždi voz, njime odlazim u OZ
Neću da se vratim
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 83
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Ovo si dobro postavio, mislim da su pitanja u zadnjih 10 dana krajnje katastrofalna i nebulozna, treba gomilu stvari izbaciti!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Npr. Smile
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 119
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
Naprimer, malopre sam video idiotsko pitanje bez znaka za prijavu greške. Glasi: šta se dobija ukrštanjem doge i ovčarskog psa, a odgovor je Bernardinac????.   
Ukrštanjem doge i ovčarskog psa se dobija seoska džukela, a bernardinac je produkt ukrštanja tibetanskog mastifa sa dogom, švajcarskim planinskim psom i pirinejskim ovčarem.
Molim vas, proveravajte pitanja pre nego što ih uključite u igru!.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
SonyEricsson 
Mislim da bi ova tema više trebala biti za to kako sastaviti pitanje, iz kojih područja, rasprava o tome kojih je pitanja previše, kojih ne...a ne samo koja su netočna.

Mene više zabrinjava kada vidim zanimljivo pitanje iz zanimljivog područja, ali loše postavljeno.

Po meni su najbolja pitanja ona kod kojih je odogvor dokučiv, ali ne odmah na prvu loptu, mada nekome tko neko područje dobro poznaje takva pitanja obično ionako budu lagana.

Uzet ću jedan primjer da objasnim kako ja pristupam sastavljanju pitanja (za koja mi moderatori kažu da su većinom ok, mada sam u igri znao čuti pritužbe od nekih suigrača, pa sam voljan čuti kritike i ovdje gdje ću lakše moći braniti svoj stav ili spoznati svoje pogreške).

Recimo ovo pitanje (nepostavljeno, koristim ga kao primjer).

"Koji je nogometni klub osvojio najviše nacionalnih prvenstava?"

a) Porto
b) Glasgow Rangers
c) CSKA Sofija
d) Olimpyakos

Koji je točan odgovor? Svakom boljem poznavatelju nogometa odgovor je odmah jasan, ali kako bi se dovinuo netko kome nogomet (ili općenito sport) nisu najjača strana, ali donekle putem medija ipak prima informacije o njemu?
Očito je da su izabrani klubovi iz nogometnih liga u kojima je učestala dominacija svega nekolicine klubova od kojih mnogi ulaze u serije od po više uzastopnih titula (ili serija prekinutih jednogodišnjom dominacijom nekog drugog kluba). Nijedna liga nije "nova", tj. nastala iza 1990. i raspada ex-Yu ili ex-SSSR-a  (što znači da bi pitanje bilo "pokvareno" da je kao odgovor ponuđen npr. Dinamo Kijev). Geografski su ponuđeni klubovi također pravilno raspoređeni: dva "zapadnjaka" i dva "istočnjaka", a opet nijedan ne dolazi iz neke egzotične lige koju poznaju samo najzadrtiji kladitelji. Dakle, pitanje i odgovori imaju sve predispozicije da se dobar dio igrača malo zamisli, a potom zaključivanjem može dati točan odgovor.

Domišljanjem, igrač će brzo (tj. u zadatih 10 sekundi) doći do ideje da je od spomenutih liga (portugalska, škotska, bugarska, grčka) škotska najstarija i da je točan odgovor pod b) Glasgow Rangers, no isto tako za očekivati je da bi se često dogodio slučaj da bi nekoga ponio odgovor pod a) Porto (koji zadnjih 20 godina nije osvojio svega 6 titula) ili (osobito u kontekstu da je ovaj kviz srpska igra, a vidim da Olympiakos ima dosta simpatizera) odgovor d) Olympiakos (koji ima sličnu dominaciju u Grčkoj u zadnjih 15-ak godina).
Znači pitanje je takvo da se na njega može odgovoriti, ali ipak ostavlja mogućnost  pogreške, čak i kod onih upućenijih u šport, a takvo je upravo zbog načina postavljanja.

Naime, mnogi igrači rade pogrešku da zamisle pitanje, daju točan odgovor, ali nuđenju tri pogrešna odgovora ne pružaju toliko paženje.
Npr. netko bi ponudio ovakve (pogrešne) odgovore:
b) Manchester United
c) AC Milan
d) Bayern München

Ovdje je pogreška već i u tome što su spomenuta tri kluba članovi "velikih" liga, pa se Rangers kao član "male" lige automatski nameće kao točan odgovor (jer da nije, pitanje bi opet imalo ozbiljnu pogrešku u načinu postavljanja) a s druge strane sva tri kluba imaju kudikamo jaču i širu konkurenciju nego Rangersi (koji imaju samo Celtic) pa je svima jasno da MUFC ili Milan pored Liverpoola, Arsenala, Intera ili Juventusa i nisu mogli biti toliko uspješni kao Rangersi.

Nedovoljno dobro bi moglo biti i nuđenje odgovora:
b) Crvena Zvezda
c) Aiax
d) Real Madrid

jer mada su svi spomenuti klubovi lokalni velikani, ovdje bi se Real Madrid nametao kao točan odgovor jer je jedini "velikoligaš" i mada bi se to nekome moglo činiti kao zgodna zamka (što na neki način i jest) ipak se ne uklapa u zamišljeni smjer postavljanja pitanja tako da ga svatko može odgovoriti, a ne samo poznavatelj tog područja. To je i osnovni moto kojim se (koji put više, koji put manje uspješno) vodim pri sastavljanju pitanja - koja se ipak vrte u područjima za koja držim da sam u njima jak: povijest, nogomet, religija, lingvistika.

------------------------------------

@ ddejanbg

Drago mi Vas je opet čitati na forumu. Smile
« Poslednja izmena: 15. Dec 2009, 00:29:22 od Laslo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Jedna stvar treba da bude jasna... nemoguce je napraviti idealna pitanja po svim kriterijumima... i svi mi u sustini ocekujemo razlicito...

Svako od nas ima oblast u kojoj je jaci, i iako bi to trebala biti komparativna prednost u odnosu na protivnike, ne mislim da bi neko takav trebao da dobija odgovor na tacni... ipak bi trebao da pokaze to znanje...

Trudim se kada pisem pitanja... a napisao sam ih zaista mnogo... sto kroz slanje u igri (gde se vidi moj nick), sto kroz direktno dodavanje u bazu, sto u vreme pravljenja inicijalne baze.... elem... Trudim se, dakle, kada pisem pitanja, da ih napisem tako da covek moze, ako poznaje oblast, da iskljuci najmanje jedan, a obicno dva odgovora... Tako recimo ako je u pitanju grupa pisaca, dva obicno ne mogu biti u konukrenciji jer su prestari, premladi, ili u to vreme nisu bili rodjeni, ili su bili uveliko pokojni.

Drugo, postoji i velika kolicina pitanja gde se bas trazi konkretno znanje... i gde nekome ko ga nema sva cetiri odgovora mogu izgledati isto... Primera radi, pitanje o nekoj glasovnoj promeni ili glagolskom obliku ima ponudjene prave oblike i promene...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Naprimer, malopre sam video idiotsko pitanje bez znaka za prijavu greške. Glasi: šta se dobija ukrštanjem doge i ovčarskog psa, a odgovor je Bernardinac????.   
Ukrštanjem doge i ovčarskog psa se dobija seoska džukela, a bernardinac je produkt ukrštanja tibetanskog mastifa sa dogom, švajcarskim planinskim psom i pirinejskim ovčarem.
Molim vas, proveravajte pitanja pre nego što ih uključite u igru!.

Prilicno sam siguran da me je postavljac ubedio sa validnim izvorom  Smile, ali posto to sada ne mogu da nadjem, sklonicu pitanje.

E to me je bas zanimalo koje su oblasti deficitarne?

Npr. slikarstvo. Smile
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


još uvek za tobom ludak

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 7938
Zastava Пало Алто
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
LG g5
nadam se da gresim ali pitanje koliko igraca argentine je dobilo FIFA nagrada za najboljeg igraca ?

ne bi rekao da je odgovor nula a messi je dobio nagradu ako se ne varam ?
IP sačuvana
social share
Facebook community manager

Burek filmski magazin No.1
Burek filmski magazin No.2

* - Remember Remember The 5th Of November, The Gunpowder, Treason and Plot.
* - I Know Of No Reason, Why The Gunpowder Treason, Should Ever Be Forgot.
* - Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
* - Istorija dokazuje da istorija može da dokaže sve.
* - Sky is the limit.
* - Postoje ljudi kojima su potrebni ljudi da im budu potrebni.
* - Ono što volimo da mislimo o sebi i ono što zaista jesmo retko kada imaju išta zajedničkog.




Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Proglasenje najboljeg po izboru FIFA je 21.12. Koliko znam proglasen je za najboljeg igraca od strane Frans fudbala!
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 222
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.