Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 12:01:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrvati + Srbi = 2 * Srbi = 2 * Hrvati  (Pročitano 14291 puta)
12. Nov 2003, 08:52:57
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Sada da objasnim onu matematiku.
Evo šta sam pročitao na jednom forumu:
Citat

Ono sto je jos gore, Srbi i Hrvati, danasnji etnikoni (tj. razliciti narodi) su obicne zajednicke imenice koje su u pocetku imale znacenje krupan(plecat) covjek, kasnije vojnik, ratnik, da bi na kraju u potpunosti izgubile to etimolosko znacenje i u potpunosti postale osobene imenice koje oznacavaju dva razlicita naroda.

U principu, krace receno, Srbin i Hrvat su jedno te isto ime samo se danas izgovara na dva razlicita nacina.

Kaze se da se Slovenska vojska, koja je bila sastavljena samo od najboljih mladica, zvala Hrvima, ili Hrbima.Ta rijec vuce korijen iz staroslovenske rvt koja predstavlja i i menicu (pleca, ledja) i pridjev(plecat, krsan, krupan).
Vremenom, kao i u razlicitim krajevima, ova rijec je pocela da mijenja svoj oblik, tako da je od navedenog pridjeva sa nastavkom att , postao pridijev rvat, koji oznacava jos izrazeniju pomenutu osobinu.
Nesto kasnije se, u jednom dijelu prapostojbine ,ispred r pojavilo materijalno h, dok je istovremeno v otvrdlo i preraslo u b, da bi na kraju umjesto onog prvog h dosao glas s.
Ovaj prelazak h u s se objasnjava istim fonetskim zakonom kojim se objasnjava prelazak grcke rijeci (h)epta u latinsku septem.
Tako je, pretpostavlja se, nastala imenica srb.

Eto ukratko, sve ostalo su manje vise nastavci i oblici rijeci hrv i srb.
Sto se tice onog korijena rvt, on naravno aktivno postoji i danas-rijeci hrbat, hrptenjaca, grba, rbat I sl.


Ne znam koliko je ovo tumačenje reči ispravno, ali znam da se u najstarijoj slovenskoj knjizi nazvanoj Knjiga Velesova (po bogu Velesu) kaže da su Srbi i Hrvati isto pleme (tj. da su te reči sinonimi) i da su jedno od najbrojnijih plemena.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Naravno da smo isti... kada odvojis sve na stranu, nasi temperamenti su isti, a to najvise govori o srodnosti dva naroda.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
uopste se ne bih slozila da smo isti, iako sam to ranije mislila.
onda sam upoznala masu hrvata na "neutralnoj teritoriji" i razlika je bas vidljiva, nama srbima i njima hrvatima, ostali je ne primecuju.

temperament nam uopste nije isti, pogled na svet i nacin razmisljanja jos manje, njihovo misljenje o nama i nase o njima takodje. naravno i jedni i drugi trudimo se da budemo civilizovani i sve je ok dok ne dodje do neke zucnije rasprave koja ima veze sa bliskom prosloscu, tada razlika ispliva i nezeljeno.

pitanje je takodje kolko se sve to moze generalizovati.
(mislim da ne moze uopste, ali recimo da krenemo od te pretpostavke)
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1717
U potpunosti se slazem sa Sarmicom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ono zasto sam ja rekao da mislim da smo isti je cinjenica smo ispod haube kako mi se cini svi isti, ali da ce oni svoju skoljku glancati da izgleda lepo dok ce srbe sto se narodski kaze boleti k... sta drugi misle Smiley Malo su napredniji u tom smislu jer su imali vise sanse da budu u ok ili bar donekle ok odnosima sa svetom dok smo mi navikli za svet mrzimo
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1426
Citat: SerbianFighter
Naravno da smo isti... kada odvojis sve na stranu, nasi temperamenti su isti, a to najvise govori o srodnosti dva naroda.


a i sukobima....tamo de su isti ili recimo slicni temperamenti....cesto doazi do sukoba....pogledajte UK..Smiley
IP sačuvana
social share
*** DJin-djIC is now known as DJiDJaZ ***
>>>>§¢®MaDaFaKiN†DJiDJaZ®§¢|þ<<<<
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Zavisi da li su temperametni ili smoreni i jedni i drugi... nije to pravilo.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 304
Citat: SerbianFighter
Ono zasto sam ja rekao da mislim da smo isti je cinjenica smo ispod haube kako mi se cini svi isti, ali da ce oni svoju skoljku glancati da izgleda lepo dok ce srbe sto se narodski kaze boleti k... sta drugi misle Smiley Malo su napredniji u tom smislu jer su imali vise sanse da budu u ok ili bar donekle ok odnosima sa svetom dok smo mi navikli za svet mrzimo
Taj naš Srpski inat nas je doveo dovde. A mora se priznati da smo u ne zavidnoj situaciji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jeste nas doveo do ovde, ali je fakat... da njega nije bilo, ne bi ovolika zlata u sportu osvojili  
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 304
True, true, samo kad bi smo naučili da kanališemo taj inat, dI bi nam kraj bio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 12:01:28
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.