Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Geni odgovorni za pojavu sede kose kod žena  (Pročitano 1214 puta)
04. Dec 2009, 15:08:55
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Roditelji, odnosno geni, a ne stres, zaslužni su za srebrnasti preliv na kosi nežnijeg pola, pokazuje novo istraživanje koje je obuhvatilo bliznakinje.

Naučnici su proučavali više od 200 istovetnih i onih koje to nisu danskih bliznakinja starosti između 59 i 81 godine i zaključili da genetika više od drugih faktora, poput stresa, načina ishrane ili pušenja, boji kosu u belo.

Dokazano je da gotovo da i nema razlike u tome kako sedi kosa onih koje dele iste gene, odnosno identičnih bliznakinja.

Međutim, sestre bliznakinje čiji se geni razlikuju ne sede istovetno, navodi se u rezultatima istraživanja objavljenim u žurnalu "PLos One".

I ravnomerni gubitak kose, prema istom istraživanju, povezan je uglavnom sa genetikom, dok je opadanje vlasi sa temena u vezi sa faktorima iz okruženja i životnim stilom.

"Protiv sede kose ne možete da se borite jer je sve u genetici koja je izvan vaše kontrole", kaže Nina Goud iz Britanskog udruženja dermatologa.

Njen kolega i vodeći istraživač u Unileverovom projektu doktor Dejvid Gan ukazuje da postoje brojne teorije koje objašnjavaju zašto ljudi sede različito ali da nema mnogo naučnih dokaza koji bi ih podržali.

Sponzor istraživanja Unilever vlasnik je robnih marki za negu kose Dav, Sansilk, Bed hed.

"Rezultati svakako upućuju na to da uticaj okruženja nije važan koliko smo ranije mislili", rekao je Gan dodajući da su za pojavu srebrnih vlasi krivci neki značajniji faktori od više ili manje stresnog života neke žene.

"To znači da kod većine ljudi seda kosa nema veze sa onim što rade već se pripisuje genetskim faktorima van naše kontrole, odnosno, stil života nema veliki uticaj na to kada će kosa početi da gubi boju", smatra i Goud, priznajući da, naravno, postoje izuzeci.

Doktor Dejvid Fišer sa Instituta za kancer iz Bostona, koji je takođe istraživao kako neko osedi, slaže se da genetika verovatno ima ključnu ulogu.

Međutim, on navodi da postoje dokazi da i izlaganje nekim hemikalija može da podstakne pojavu sedih vlasi.

Istovremeno oni koji se više bave lepotom nego zdravljem najavljuju da će u budućnosti sedokosi, uz poseban tretman, moći da ponovo budu riđi, smeđi, plavokosi.

Istraživači koji traže rešenje za osedele računaju zapravo da će vremenom uspeti da izvedu repigmentaciju vlasi.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
nemam ni jednu .. mislila sam da imam jednu.. ali ..nestala je  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 13
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
ja ih imam milion. . . .  prvu sam nasla sa 13/14.  god.  a sad imam 23 i namnožile su se, mada ne svuda ravnomerno po kosi.  Taj sam gen nasledila od majke koja je potpuno osedela u 29 kao i moj deda koji je isto potpuno osedeo tek u 30-im! Mada se kod mene ranije javilo i brže zahvata-usled veće penetrantnosti gena.  Nije to problem, jeste seda sam, ali se farbam, nije mi teško, pa pobogu nije to hendikep, nego ljudi, i pitanja -Jao pa ti imaš sede,blabla, pa kako,blabla, kao da ću umreti sutra.  Izgleda da je naš mentalitet takav da ni to ne možemo da prihvatimo normalno, kao dobar dan, a misle da i to može na njih da pređe  kao bolest! Strašno koliko znaju da istraumiraju sebe glupostima, bezveze!!!!  :[115]:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
a kod muskaraca? Smile
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.