Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:57:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Верујете ли у причу о ''глобалном загревању''?
Да
53.1%  (17)
Не
40.6%  (13)
Немам одговор/Не знам
6.3%  (2)
Ukupno glasova: 32
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Еколошки тоталитаризам  (Pročitano 16401 puta)
Poznata licnost


Подавите либерале

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 3937
Zastava Србија,Београд,Звездара
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
SonyEricsson k530i
Чудо Ивица није свратио  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Safari 0.3.154.9
mob
Nokia 
Scenarij iz noćne more
Globalnim zatopljenjem do novog ledenog doba


Nakon nekoliko vrlo ledenih dana Hrvatsku bi trebalo zahvatiti naglo zatopljenje. Upravo to zatopljenje je varka, jer ono pridonosi otapanju leda na polovima.

Prosjek temperatura uobičajenih za Zagreb u ovo doba godine obično iznosi od najviša 4 do najniža - 2 Celzijeva stupnja pa će temperatura do - 15 stupnjeva svakako izlaziti iz tog prosjeka.

Hladan val, najavljuju u DHMZ-u, trebao bi potrajati do srijede kada se u cijeloj zemlji očekuje zatopljenje, a mjestimice će temperaturne razlike iznositi i do 25 stupnjeva.

Upravo to zatopljenje varka je koja podupire teoriju proizašlu iz istraživanja britanskoga geologa Villiama Pattersona. Naime, zatopljenja pridonose otapanju leda na polovima, piše Jutarnji list.

Patterson je dokazo da je scenarij iz filma 'Dan poslije sutra' vrlo moguć, te da Zemlja može ući u ledeno doba za samo šest mjeseci, a ne za 13.000 godina kako se do danas vjerovalo.

Prema tom apokaliptičnom scenariju, otopljeni led sa Sjevernog pola ohladio bi Golfsku struju i doveo do katastrofalnih posljedica – većina ljudi koja sada živi ne bi uspjela preživjeti ledeno doba.

Пренето са...
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
lupa ovaj paterson
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Safari 0.3.154.9
mob
Nokia 
Kopenhagen – Globalno zagrevanje mozga i planete
Zlatko Šćepanović

* * *

Pratili smo ekološki samit u Kopenhagenu i njegov slavni fijasko.Videli smo čudo nevidjeno, svi su za, niko protiv, a dogovora nigde. Razlike u senzibilitetu ili nešto drugo?

Vidimo i aktuelna dešavanja oko globalnog zagrevanja okoline i napor svih svetskih medija za opštom tabloidozacijom, širenjem psihoze i panike kroz priče o raznim nadolazećim planetarnim katastrofama. Zagreva nam se i planeta i mozak snažnim maštovitim porukama o nadolazećim kataklizmama, i to sa vrha svetske vlasti i od strane autoratitivnih medija.

Zato kupujemo sredstva za smirenje, kupujemo kuću u brdima, punimo je konzervama hrane i htz opremom, i pripremamo se za smak sveta. Tek onako uzgred, pojavi se i informacija koja demantuje opšti trend „informativnog mikrotalasiranja naših sivih ćelija“.

Imam u bliskom okruženju Greenpeace aktivistkinju koja je  vrlo energična da popravi svet i Srbiju zajedno sa njim. Mlada je i društveno odgovorna i veruje u ono što pišu mediji, pa je sva naoružana entuzijazmom. Podržavam je u naporima da napravimo bolje mesto za život u Srbiji, da očistimo reke od plastičnih kesa i djubreta, da sredimo pojas duž puteva, da ne bacamo otpatke po ulici, da uredimo dvorišta i parkove, ali istine radi, morali smo da prodjemo kroz jedan katarzičan i otrežnjujući dijalog oko sadašnjeg trenutka na globalnom i lokalnom planu:

. . .

Ja: Ko su u stvari najveći zagadjivači na svetu koji prouzrokuju globalno zagrevanje, otopljavanje, vremenske neprilike i ostale nedaće?

Greenpeace: Razvijene zemlje kao što su USA, Japan, Kina, Zapadna Evropa, Rusija, Indija.

Ja: I ko najviše trpi od posledica globalnog zagrevanja i promene klime, koji kontinent?

Greenpeace: Afrika. Nju su pogodile suše. Zbog toga se sprema pomoć Africi od par milijardi dolara.

Ja: A znaš li koliko Afrika učestvuje u zagrevanju planete emisijom CO2, kao čitav veliki kontinent? I kakav je dil u pitanju sa tim parama?

Greenpeace: Ne znam za dil a ne znam ni za procente, koliko, 10%?

Ja: Baš si lukava. Deliš 100 sa 7 kontinenata i procenjuješ nešto manje za afrikance. Ne, samo 4%. Možda još i manje. A dil je u tome da sve ostane po starom, da razvijene zemlje nastave da se razvijaju  a da korumpirane afričke vlade dobiju pare za obeštećenje od promene klime. Bogati će biti još bogatiji a siromašni još siromašniji.

Greenpeace: Nisam znala. Malo procenata zaista. I ne razmišljam u tim kategorijama korupcije.

Ja: I da, šta misliš, da li je globalno zagrevanje planete istinit fenomen? Neki naučnici tvrde, a tih izjava ima dosta, da mi ulazimo zapravo u mini ledeno doba, i da temperatura pada, a da su nazovi „otopljavanja“ istinita samo na nekim delovima planete, dok na drugim dolazi do zahladjenja, i da je ceo ovaj proces zapravo globalna klimatska promena i tranzicija vremenskih prilika, a ne zagrevanje.

Greenpeace: Mislim da je zagrevanje istinit fenomen. Mogu se teorijski složiti sa tobom da usled promene i pomeranja polova planete može doći do klimatskih promena, i da na primer na Severnom polu na jednom kraju nestaje led a da se na drugom gomila, to je razumljivo, ali razvijene zemlje i vodeće zemlje sveta su saglasne da je zagrevanje opšte prisutno. Nije izašla ni jedna razvijena zemlja sa suprotnom tvrdnjom.

Ja: Pa sad, s obzirom da Amerikanci i Evropljani drže svu mernu tehniku i merne stanice za vreme u svojim rukama, to kao zavera može da bude vrlo jednostavno izvodljivo. Indija koja ništa ne meri, osim lokalno, može samo da se složi, jer vidi promenu klime lokalno, ali ne može da sagleda globalno. Nego, da li su se te vodeće zemlje dogovorile oko zaštite prirodne sredine, s obzirom da sve počinje od njih, na njima se i završava?

Greenpeace: Ne, nisu. USA nije htela da potpiše Protokol iz Kjotoa o redukciji emisije CO2. A i sada zemlje EU ne mogu da se dogovore.  I Kina ima nešto protiv, mada radi na eko zaštiti vrlo snažno.

Ja: Zašto nisu hteli?

Greenpeace: Suština je u tome da bi to usporilo američku, kinesku i evropsku ekonomiju i njihovo nacionalno blagostanje?

Ja: Znači oni i ostali zagadjuju prirodnu sredinu da bi lepo i ugodno živeli a mi mali plaćali cenu trovanja?

Greenpeace: Ciničan si. Svet je mnogo do sada učinio na podizanju svesti o zaštiti prirode i zabrani zagadjenja. Temza koja je bila mrtva reka, ponovo je čista, mnogi pogoni su zatvoreni ili izmešteni, strogi propisi su uveli regulisanje izduvnih glasova u industriji i automobilima, ima puno primera pozitivnih napora industrijskih zemalja da očiste svoju okolinu.

Ja: Slažem se, ali to su uradili tek kada su tu istu prirodu toliko uništili da je ona pretila da i njih povuče sa sobom. To sam video u Kelnu. Sve zeleno i umiveno ali u hotelu sa 5 zvezdica nam je kroz slavine tekla žuta tehnička voda. Mi smo mnogo daleko od takve situacije.

Greenpeace: Ali zadatak svih nas je da damo doprinos očuvanju životne sredine. Greenpeace je vrlo jak u tim zemljama i puno toga je doprineo, zaštita kitova, delfina, nekih šuma, reka, na primer. I u Srbiji nevladine organizacije kao REC daju primer kako se čuva i čisti sredina.

Ja: Razumem ja to, nego još par pitanja. Ako njihova vlada neće da donese uredbe o ograničenju štetnih emisija CO2 i ostalog, ako neće da ograniče seču šuma po Južnoj Americi jer bi to ugrozilo profit firmi kao što su Ikea, Wall Mart i slične, šta mi onda da radimo.

Greenpeace: Mi treba da sebe dovedemo u red pre svega i da naši ljudi paze na okolinu, a ne da budu bahati i nemarni prema njoj.

Ja: I po cenu da zbog toga mi loše živimo? Oni da nas truju, i još uz to lepo žive, a mi ovce za šišanje.

Greenpeace: Nije baš tako, to je pitanje svesti. Ako mi svi budemo kao svet jedinstveni, nateraćemo i njihove vlade na radikalne mere.

Ja: A jel. Kada? Jer to za par decenija, kada budu imali alternativne izvore energije i ekonomiju baziranu na novim čistim tehnologijama. Kada dostignu novi tehnološki nivo koji je nama nedostupan, jer nemamo sredstva za razvoj. Onda ćemo moći da proizvodimo jedno veliko ništa, jer će nam sve to biti zabranjeno novim ekološkim standardima koje razvijeni donesu, a oni će proizvoditi i za sebe i za nas. Vodi li to jednom ekonomskom protekcionizmu i robovanju?

Greenpeace: Ne bih rekla baš tako. Uvek će biti posla. Recimo organska privreda i organski proizvodi, koje mi možemo da proizvodimo za Evropu. Pa turizam. Pa razne usluge.

Ja: Misliš na sexy usluge i sexy turizam, kao u Centralnoj Evropi.

Greenpeace: Ne. Ne budi tako prost. Mislim na ozbiljnije vrste usluga, medicinske, kozmetičke, softwear, knjigovodstvene. Ali pre svega je hrana naš put u svet.

Ja: Otkud to? Šta će njima naša organska hrana kada imaju tržišnih viškova hrane koje redovno bacaju u more. Makar da to poklone nerazvijenima i gladnima. Znaš li koliki su prehrmabeni potencijali EU i koliko smo mi nebitni proizvodjač za njih?

Greenpeace: Jeste, njihovi farmeri i prehrambena industrija je jaka, ali su im vode, zemljišta i šume kontaminirane veštačkim djubrivom, pesticidima i herbicidima, malo imaju površina na kojima je moguć uzgoj organske hrane. To je naša velika šansa.

Ja: Nema šansi. Prvo, jedno je proizvesti a drugo je plasirati. Sistem prepreka koje su postavili za uvoz hrane je veliki, razne takse, sanitarni i proizvodni standardi te ometaju, i na kraju mogućnost da udješ sa sertifikovanom hranom u njihove trgovinske lance su minimalne. Jedino rešenje je prodaja na veliko, a tu ti oderu kožu sa cenom, koja je na ivici rentabilnosti, što kada povezeš sa rizikom koji je mnogo veliki kod uzgoja organske hrane, dodješ do jednačine koje je neisplativa. Šta misliš zašto su Amerikanci i Evropljani sebi skoro namerno uništili tlo i zemljište kontaminacijom štetnih materija?

Greenpeace: Kako namerno, ne razumem. Što bi to sebi činili?

Ja: Vrlo jednostavno. Farmeri su od države dobili ogromne subvencije za djubrivo i hemikalije. Gurnuti su namerno u to da samo što više i više proizvode, a za problem kontaminacije zemljišta niko nije pitao. Uz to su im gurali ubrzano i genetski modifikovane proizvode samo da bude što više hrane, da se ista izvozi. Država je na neki način namerno kontaminirala njive i tlo kroz agrarnu politiku i mere subvencija. Nikoga nisu interesovale posledice, ako je bilo poljoprivrednih viškova. Seljak je svuda isti, gleda samo svoj interes i prati politiku države. Kada su razvijene zemlje ostvarile dominaciju na tom planu, sada su se setili da imaju i problem. Još jedna stvar, sada oni stimulišu sopstvenu organsku proizvodnju, što je tek prepreka našim proizvodima.

Greenpeace: Ima smisla to što pričaš. Do sada se nismo proslavili kao izvoznici organske hrane, iako svi verujemo u potencijal. Pored hrane, tu je i voda kao naša velika šansa.

Ja: Još jedna velika zabluda. Znaš li koliko veliki su Alpe ili Kordiljeri, i koliko glečera sa vodom ima. Imaju svi oni dovoljno vode, ali mi to sebi ne priznajemo. Zanosimo se lokalnim političkim parolama.

Greenpeace: Kako god, mi treba da zaustavimo Petrohemiju i da naše vode budu čiste. Treba da očistimo reke od pvc ambalaže, kesa, šporeta, frižidera koje naši primitivci bacaju u reku. Treba da uredimo obale, da budu lepe i čiste. Pa pogledaj samo rečne obale Beograda, na šta liče, kakve su to deponije duž obala i oko splavova.

Ja: Saglasan za čišćenje reka. Prvi se pridružujem. Ali pre toga, vi prvo treba da zaustavite Nuklearnu Elektranu Krško u Sloveniji, jer kada ona procuri, ode Beograd i pola Srbije zauvek. I znaš li ti uopšte draga aktivistkinjo, koliko ukupno cela Srbija zagadjuje planetu.

Greenpeace: Pa ne baš, nemam taj podatak.

Ja: Cela Srbija djuture, mnogo zagadjuje planetu, koliko i ceo oveći grad u Nemačkoj, na primer Minhen. Koliko i samo j-e-d-a-n oveći nemački ili britanski grad. A duplo manje Srbija zagadjuje od jednog jedinog grada andjela – Los Andjelosa.

Greenpeace: Molim?

Пренето са...
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bolje vrabac u ruci nego Priboj na Limu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1088
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia e 71
Sjajno Smile
IP sačuvana
social share
Čoveka ne čini odelo ali halteri i žabice čine ženu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
pa greenpeace je placen od ovih naftaskih lobija,kvazi borci za ekologiju
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.3
mob
Alcatel 
Sve je to prenaduvano . Normalno da ima istine , ali bilo je naglih promena klime na zemlji i pre nego se čovek pojavio, ko je onda bio zagađivač, dinosaurusi. Mora da su mnogo kakili, pa podigli temeraturu. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1045
mob
Nokia 
Зелена планета
Холивуд креће у битку за Амазонију

Змију отровницу или брану Бело Монте могу да зауставе уједињена племена уз помоћ Холивуда, сматра редитељ филмског тродимензионалног хита Џејмс Камерон

Џејмс Камером придружио се племенима са обале реке Шингу у борби против изградње бране
Нико од њих није ни чуо за холивудског гиганта Џејмса Камерона, до јуче. Управо је редитељ „Аватара” са ишараним лицем стајао пред њима и употребио сликовит речник који амазонски Индијанци уз реку Шингу најбоље разумеју.

Змија убија тако што вас полако стеже, рекао је Камерон окупљеним индиосима који су на састанак са њим пошли до зуба наоружани – дрвеним копљима, луком и стрелом у „маскирним униформама” ишарани ратничким бојама. На исти начин цивилизовани свет полако притиска шуму и односи свет који је био ваш. Неки трен касније, као у добро режираном тродимензионалном филму, са дрвета под којим се индијански самит склонио од жеге, пала је огромна зелена отровна змија. Уз цику и вриску, индиоси су кренули у бој, и за тили час отровница је била убијена.

Џејмс Камерон већ петнаест година изучава тему природе коју уништава човекова незасита похлепа, али до одласка у Амазонију прошлог месеца, његов активизам у покрету зелених сводио се на западњачке трендове: у својој кући у Санта Барбари користи енергију ветра и сунца, вози искључиво хибридна кола… повртарство без пестицида…

Све се ипак променило са „Аватаром” који је на картама широм света зарадио две милијарде седамсто милиона долара. Био је то снажан подстицај за овог уметника да забаса у амазонску џунглу и тамо на лицу места отпочне борбу. Уједно највећа и најзеленија шума на планети, снажно га инспирише да настави причу о „Аватару”. „Свако директно искуство са староседеоцима Амазоније, и њихов завет даје енергију мојој новој причи. Чини ме љутим.

Већ следеће недеље , Камерон планира да поново крене у Амазонију. Друштво ће му правити Сигурни Вивер, и још понеки члан из „Аватарове” екипе.

Змија у недрима десетина хиљада амазонских Индијанаца настањених на обалама реке Шингу је хидробрана Бело Монте, коју планира да изгради бразилска влада. То би била трећа по величини брана на свету, а чувари природне околине тврде да ће она потопити стотине квадратних километара Амазоније и уједно исушити око сто километара Шингу реке. То ће уништити племенске заједнице које живе дуж ове реке. Годинама пројекат је чучао закључан у некој фиоци. Али, влада сада за 20. април планира да распише тендер, како би се нашао извођач радова.

http://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Holivud-krece-u-bitku-za-Amazoniju.sr.html
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.126
mob
Nokia 
APOKALIPTIČNA OBJAVA: 21 AVGUSTA PLANETA ULAZI U EKOLOŠKI BANKROT

Limit prirodnih resursa na Zemlji biće iscrpen 21. avgusta, izračunali ekolozi. Ako bi svi ljudi živeli kao Amerikanci, bile bi potrebne četiri planete slične Zemlji

Strašnu statistiku objavila je nezavisna međunarodna organizacija Global Footprint Network. Već godinama ova organizacija računa uticaj ljudske delatnosti na okolnu sredinu. Stručnjaci te organizacije zaključili su da su ljudi potrošili vodu, koja se spontano obnavljala u bazenima, travu, koja raste na pašnjacima, ribu u morima i jezerima, letinu sa ziratnog zemljišta, šumske plodove... Istovremeno je istrošen i korisni prostor za skladištenje otpadaka počev od gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i klimatski haos. I 21. avgusta ove godine će nastati „Čas X“!

RAT PROTIV PLANETE „Do tog datuma stanovnici Zemlje će straćiti celokupni kapital koji im je planeta stavila na raspolaganje“, tvrdi jedan od autora istraživanja italijanski naučnik Roberto Brambili. „Mi smo uporedili ono što čovečanstvo potroši za godinu dana i mogućnost planete da obnovi svoje resurse posle takve potrošnje. Taj se uticaj može uporediti sa „otiskom stopala“, koji u ovom slučaju čovečanstvo ostavlja na krhkoj ekologiji planete. Zato bi od 22. avgusta ljude trebalo proglasiti ekološkim bankrotama. Ali pošto nije moguće zaustaviti se, a alternative se ne realizuju, mi ćemo rešavati problem predajući tapije našim unucima, odnosno odložićemo problem za budućnost“.

„Mi ćemo uzimati vodu koja teče u podzemnim slojevima, koji se ne dohranjuju kišama“, prenosi nade aktivista Global Foortprint italijanski list „Republika“. „Mi ćemo aktivirati stočarske pašnjake žrtvujući polja i livade na radost pustinja. Mi ćemo opustošiti mora i reke izlovljavajući više ribe i morskih plodova nego što to dozboljava prirodna reprodukcija. Mi ćemo nastaviti da svakog minuta gubimo šumske masive, po površini jednake kao 65 fudbalskih igrališta. Pored toga, mi ćemo dozvoliti da gasovi koji izazivaju efekat staklene bašte okupiraju atmosferu i oni će sipati toplotu na naše glave doprinoseći češćim požarima i poplavama“.

Pre nekoliko godina istraživači Global Foortprint su proučili situaciju u više od 100 država. Ispostavilo se da 80 odsto zemalja troši više nego što je u stanju da im da njihova sopstvena teritorija. Prema njihovom mišljenju, ako bi svi ljudi živeli kao Amerikanci, bile bi potrebne četiri planete slične Zemlji. Evropljanin u proseku troši i baca u otpad dvostruko manje, ali svejedno – i njemu je malo jedna planeta. Najmanje troše i zagađuju okolnu sredinu stanovnici siromašnih zemalja kao što su Malavi, Haiti, Nepal ili Bangladeš. A što se Rusije tiče, zagađivanje okolne sredine i potrošnja resursa značajno su smanjeni posle raspada SSSR zbog pada industrijske proizvodnje i smanjenja životnog standarda.

TROŠIMO PREVIŠE Direktor za programe Grinpis Rusije Ivan Blokov kaže da je tačno kako čovečanstvo troši više nego što Zemlja može da obnovi:

„U principu, njihova metodologija bi se mogla osporavati, ali su njihove tvrdnje opštepoznate: zaista, čovečanstvo troši više nego što Zemlja za to vreme obnavlja. To apsolutno nije sporno. Da li će to biti 21. avgusta, 5 juna, ili 10. novembra, o tome ne bih sudio, ali je to činjenica i oni su je jednostavno pokazali. Datum je veoma uslovan, pre bi se reklo, principijelna je sama činjenica da su oni još jednom potvrdili da mi gutamo više nego što sebi možemo dozvoliti. To što oni sve svode na jedan pokazatelj veoma je uslovna stvar, ali to da su se istrošili resursi, to, naravno, apsolutno nije tačno.

Ali resursi se mogu istrošiti kroz sto ili hiljadu godina?

- Deo resursa će se svakako istrošiti. Stvar je u tome što ima resursa koji se ne obnavljaju – na primer, nafta. I ocene u vezi sa naftom su najrazličitije: od 30 do 80 godina. Ali to nije sto godina. Uranijum za atomske elektrane će se istrošiti još brže. Što se šuma tiče, ako ih budemo normalno koristili, a ne uništavali, možemo ih mirno i stabilno koristiti.

Kažu da će biti problema sa hranom?

- Ja ne mogu da zamislim pri sadašnjoj nauci šta je to veštačka hrana. Danas kapaciteta poljoprivrede u svetu ima dovoljno da se prehrani celokupno stanovništvo. Pitanje je u preraspodeli. Šta će biti u budućnosti, zavisi od toga kakvo će biti stanovništvo. Lično se plašim da dajem nekakve prognoze o tome kako će se ljudi ponašati u budućnosti. To nije predvidivo.


http://www.kp.ru

Prevod Rajko DOSKOVIĆ

http://standard.rs/vesti/39-lifestyle/5203-apokaliptina-objava-21-avgusta-planeta-ulazi-u-ekoloki-bankrot-.html
-----------------------------------------
http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.6
ЕКОЛОШКИ ТОТАЛИТАРИЗАМ?

Ако смо у последњих пола века били жртвe насиља неколико тоталитарних идеологија имамо обавезу да ову следећу не пригрлимо сами

Масовна хистерија западних медија наметнула је пре десетак година схватање да је заштита угрожених људских права довољна да се насилно интервенише и угрози суверенитет било које земље.
Усамљени гласови су упозоравали да је тзв. хуманитарни интервенционизам супротан основама међународног права и глобалног поретка који чува мир у свету, подсећали су да уплетене државе крше и сопствене уставе, а неки су указивали и на базично лицемерје ових играча којима не пада на памет да интервенишу у Саудијској Арабији, или на пример у Турској где се одвијао врло сличан сукоб државе са сепаратистичком мањином. Но, сваки такав глас лаконски је отписиван као фашистички.

Људска права су за време администрације Била Клинтона постала идеално оружје за интервенционизам и спровођење глобалне хегемоније.
Постоје велике шансе да њихово место под новом администрацијом заузме екологија. Пажљиви аналитичари глобалних медија лако уочавају како се током последње деценије стално подиже еколошка хистерија. Сведоци смо како то постаје огроман глобални покрет који је у виду Ала Гора добио своју естрадну звезду, овенчану и Нобеловом наградом за мир.
Екологија постепено улази у све образовне институције, меша се у све сфере живота. Код обичних људи, а посебно код нових генерација које се у школама инструирају да постану бескомпромисни борци за околину, ствара се једнострана, некритичка перцепција о томе да је свет угрожен, да загађење води глобалном загревању, отопљавању глечера и да то морамо спречити по било коју цену. Еколошки елементи и програми постају део свих глобалних норми, трговинских и пословних аранжмана, условљавања итд.

Скривена од шире јавности, међутим, остају огромна оспоравања читаве ове теорије о изворима загревања. Још у време потписивања Кјото протокола, учесницима конференције и јавности обратила су се петицијом нека од највећих имена метеоролошке науке и астрономије. Од тада, током читаве ове деценије шири се фронт стручњака и активиста који указују на чињеницу да су људске активности допринеле повећању температуре у свету у минималном степену и да је делимично повећана температура у атмосфери резултат регуларних процеса који се дешавају на Сунцу. У најмању руку, траже они, треба упознати јавност са чињеницом да се у оквиру науке између ове две хипотезе води велика дискусија која је далеко од тога да буде одлучена.

Постоје оправдани страхови да се екологија и разумљива забринутост људи за очување здраве околине свесно злоупотребљавају за извесне политичке циљеве и пре свега за угрожавање слободе појединаца, предузетника и читавих народа и држава. Велики део ове аргументације сажео је у својој прошлогодишњој књизи чешки председник Вацлав Клаус. Књига, преведена на скоро двадесет језика, зове се „Плава планета у зеленим оковима: да ли је угрожена клима или слобода?” Клаус, као човек чија је земља деценијама патила под тоталитарном идеологијом коју су јој странци наметнули, веома је осетљив кад исте тенденције угрожавања слободе види данас како стижу са Запада.

Антиекологисти указују на то да глобална ,,велика браћа” некритички намећу еколошку идеологију као обавезни ограничавајући фактор наших живота, скривајући намерно податке који оспоравају њихове тезе. Затим, тврде да се иза наводне бриге за очување околине, крије интерес великих западних земаља и корпорација за даље успостављање глобалне контроле. Она је усмерена према другим народима и према сопственим грађанима.

Еколошка питања изузетно су високо постављена на листи приоритета Стејт департмента. Госпођа Клинтон је у свом говору пред Саветом за спољне послове изнела тезе о томе како значај екологије оправдава потребу за интервенцијом. Као што је раније наводно кршење људских права „легитимисало” насилне војне интервенције, сутра би кршење еколошких права или повећано загађење у некој земљи могло да буде коришћено као претекст за различите врсте мешања, укључујући и војно. Клинтонова и Гор годинама се залажу за увођење опорезивања емитовања угљен-диоксида (читавог низа пореза на све и свашта), чиме би се додатно повећала контрола њиховог становништва и угрозио стандард и слобода. Они се залажу и за такозвани систем кеп енд трејд, према коме би државе и корпорације добиле дозвољену количину загађења, којом би могле да тргују, а да преко ње плаћају додатне пенале или бивају кажњене. Иза оваквих залагања Индија, Кина и Русија препознале су покушај Запада да ограничи њихов огроман привредни и индустријски раст захваљујући коме се мења баланс моћи у свету.
Значајна је и изјава госпође Клинтон којом се заложила за то да Амазон постане светско добро које би се изузело из суверенитета Бразила и ставило под управу Уједињених нација.

У сваком случају, не би било лоше да се и код нас отвори ова дебата. Ако смо у последњих пола века били жртвe насиља неколико тоталитарних идеологија имамо обавезу да ову следећу не пригрлимо сами.
научни сарадник у Институту за европске студије

Миша Ђурковић
Пренето са...


Da li je ovaj Đurković normalan?

On čovek ne gleda šta se dešava ispred njegovog nosa, ali je zato mnogo pametan da deli lekcije o belosvetskoj politici..tipično balkansko palamuđenje.  Pri tome Srbija je prepuna đubreta, zatrpana plastikom, divljim deponijama, uvozimo lomljeno staklo iz belog sveta a sopstveno bacamo. Poslednja smo zemlja u Evropi koja je prestala da proizvodi olovni benzin koji je vrlo kancerogen, itd itd. Tema i problema koliko hoćeš.

Neverovatni su "intelektualci" koji brinu svetske brige a sopstveno dvorište ih uopšte ne zanima..

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:57:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.