Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 07:38:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dešavanja u Bosni i Xercegovini  (Pročitano 20891 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
ZAVNOBIH, EU, bajram, ustav BiH... Šta je sledeće?



Para ima ihaj, svest ljudi još nije razvijena, Bošnjaci sve tri vere...

USA EU i BiH su velesila, Makni se, ti ukopani!, referendum ma nas je najviše, dobri ljudi su uz nas....
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
DEPO | BiH
BANJA LUKA: Ko u RS-u slavi 25. novembar?

Srijeda | 25.11.2009

Mrkonjić Grad je na današnji dan 1943. godine bio domaćin Prvog zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH). Ovaj praznik od 1995. godine ne obilježava se u jednom dijelu BiH - Republici Srpskoj. Ipak, u ovom entitetu postoje ljudi i udruženja koji ne žele zaboraviti 25. novembar, ističući ga kao jedan od najznačajnijih praznika za BiH i njene narode. Među njima je i Mirko Raca, predsjednik udruženja građana "Josip Broz Tito" iz Banja Luke, koji za DEPO govori o značaju ovog datuma za BiH.

Razgovarala: Tanja GATARIĆ

Banja LukaPrije 66 godina prvi put u istoriji BiH sastali su se svi njeni narodni i uspostavili političku odluku koja je udarila temelje  na kojima treba da počiva moderna i demokratska BiH. Taj datum obilježava dan kada je BiH kao ravnopravna država ušla u Federaciju sa drugim zemljama u regionu. Udruženje građana "Josip Broz Tito", koje u Banjaluci postoji već šest godina jedni su od rijetkih koji su počeli obilježavati 25. novembar i organizovano odlaziti u Mrkonjić Grad.

- Mi i Savez komunista smo išli jedini da obilježimo taj datum. I dan danas masovno, organizovano uz horsku muziku sa programom koji dajemo pomažemo onima koji su se sjetili da bi to trebalo obilježavati - kaže Raca, ističući da borci NOR-a u početku zbog aktuelne vlasti nisu smjeli ići tamo.

- Sada kad dođete tamo možete vidjeti 30-tak autobusa, ljudi koji su stigli da obilježimo zajednički datum. Dolaze oni koji znaju da ne može BiH drugačije živjeti, jer boraca NOR-a više nema, ostalo ih je vrlo malo, ali došli su neki novi ljudi koji smatraju da taj datum moramo čuvati kao oči u glavi, jer je to najvredniji istorijski datum BiH i za Srbe i za Hrvate i za Bošnjake. U protivnom nas nema zajedno - ističe Raca.

On smatra da mladi moraju znati koliko je ovaj datum značajan, jer je 25. novembra 1943. uoči drugog zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu, usaglašen stav, dogovor naroda i ljudi u Bosanskoj Krajini da BiH obnovi svoju istorijsku državnost i da zajedno sa svim drugim narodima Jugoslavije koja se raspala 1941. uđe u zajednicu jugoslavenskih naroda i narodnosti u zajedničku državu Jugoslaviju. On dodaje da su se taj dan sastali narodi BiH, dok još traje rat, a već su pale ogromne žrtve jedinstvenih naroda Jugoslavije.

- Deklaracija koja je tad donesena potvrđena je 1944. godine na Drugom zasjedanju ZAVNOBIH-a u Sanskom Mostu, gdje su zvanično doneseni svi dokumenti i pravna regulativa te nove zajednice, bosanske državice, Republike BiH - kaže Raca, ističući da je to toliko važan istorijski dokument, jer nikada prije toga i nikada poslije toga na istim principima - najdemokratskijim, ali i principima koje je kasnije Međunarodna zajednica prihvatila, nije zasnovano zajedničko življenje naroda na ovom prostoru.

- Nacionalisti bježe od tih principa, jer ti principi onemogućavaju vršljanje pojedinaca, grupa i partija, političkih opcija, ali i nacionalističkih grupa koje još uvijek divljaju - smatra Raca, ističući da trenutna BiH može živjeti samo na principima koji su stvoreni te davne 1943. godine.


O prihvatanju Dana državnosti u RS:
"Narod mora tražiti od sadašnjih političkih opcija koje ih vode i od onih koje će ih u budućnosti voditi, da primjene te principe, jer to je jedinstvena prilika da zajednički živimo u BiH, a nema nam druge. Mi možemo zajedno živjeti, mi hoćemo zajedno da živimo i mi moramo zajedno živjeti, jer nema više puške na ramena pa ćemo praviti neke svoje nacionalističke torove, svoje neke državice, prošlo je to vrijeme. Moramo praviti iskorak u zajedničkom življenju, a ne u nekim svojim torovima na principima interesa grupa i pojedinaca" svaka cast  Smile Smile Smile
On tvrdi da je Dayton nužno zlo i da je bio veliki korak nazad, ali je zaustavio prolijevanje krvi i međusobno trijebljenje.

- Dayton je odlična osnova da se prihvate ljudi koji žive na ovim prostorima uvažavajući činjenicu da su to Srbi, Hrvati i Bošnjaci, kako kaže i 25. novembra deklaracija ZAVNOBIH-a ovo nije zemlja ni Srba ni Hrvata ni Muslimana, već i Srba i Hrvata i Muslimana potpuno jednako. I na tim stavovima se mora graditi zajedništvo. I Dayton je u tom smislu odlična osnova, jer druge nije bilo, to je osnova i podloga za vraćanje prema ZAVNOBIH-u, a kada ćemo stići to boga pitaj - kaže za DEPO Mirko Raca.

Raca smatra da će aktuelna vlast u RS morati prihvatiti ovaj datum, kako su ga i obični ljudi prihvatili: - Mene muči što sam poslije ovog rata 1997. godine slušao četničke pjesme na Kozari. Smatram da će aktuelna vlast morati evoluirati prema pozitivnim istorijskim vrijednostima, a to je ZAVNOBiH. I to treba da bude jedini datum. Dayton će uvijek biti datum koji će se obilježavati, ali on nije dovoljan za ono što treba narodu i običnom građaninu svakom Srbinu, Hrvatu i Bošnjaku.

On ističe da Dayton trebamo obilježavati, jer smo ostali živi, zaustavljeno je međusobno trijebljenje i etničko čišćenje, zaustavljen je rat, ali da Dayton nije puno toga donio izuzev mira.

- EU i UN su zasnovane na principima ZAVNOBIH-a, a mi smo akteri i učesnici osnivanja i jedne i druge institucije. Glavna ličnost u Helsinkiju kad je Evropa stvarana je bio Josip Broz Tito
- naglašava Raca.
(DEPO)

svakim danom ovakvix ljudi je sve vise i vise u rs-u... Smile
IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
Вијести
Радојичић и Додик честитали Бајрам Мустафи Церићу


Вијести 25.11.2009 18:38

БАЊА ЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић и премијер Милорад Додик честитали су предстојећи Курбан-бајрам поглавару Исламске заједнице у БиХ Мустафи Церићу, бањалучком муфтији Едхему Чамџићу, свештенству и свим грађанима исламске вјероисповјести Српској и БиХ.

"Желим да овај велики празник буде прослављен у радости и срећи, увјерен да ће људи добре воље у жртвовању препознати Божије поруке мира, љубави и толеранције, универзалних вриједности, на којима почивају и из којих снагу за напредак црпе савремена друштва'', наводи Радојичић у честитки.

Додик је свим вјерницима исламске вјероисповјести пожелио срећне празничне дане, те мир и здравље.

"Духовни смисао парзника нека буде темељ и подстрек за дјела милосрђа и друге врлине, што ће бити најбољи допринос миру и напретку свих народа у БиХ", наводи Додик у честитки.

Искрене честитке поводом наступајућег Курбан-бајрама упутио је и директор Републичког секретаријата за вјере Јово Турањанин.

"Желим вам мир, здравље и срећне, радошћу и сваким добром испуњене предстојеће празничне дане", наводи Турањани у честитки упућеној муфтији Чамџићу, имамима и свим муслиманима у Српској.

Муслимани ће у петак, 27. новембра прославити Курбан-бајрам.


dodo bosnjak  Smile
IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1272
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
Tako je to u suverenoj,jedinstvenoj,cjelovitoj,nedjeljivoj i multietnickoj Republici Srpskoj!Postujemo sve gradjane razlicitih vjeroispovjesti!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3484
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
pa mi hocemo zajedno iunziko
al ti neces
nastavljas s separatizmom
vrati se s bosnom u zajednicku drzavu pa ces rijesiti problem Smile
IP sačuvana
social share
An elderly Albanian couple is sitting in their dark flat in Pristina. The electricity is out, yet again, and they are sitting in front of a blank television, lights out, food beginning to rot in the refrigerator which isn't running, no hot water, and certainly no cooking to do. They are just sitting there, wondering what to do next when all of the sudden, the crackle of electricity is heard when the lights begin to flicker. The television comes to life, the hum of the refrigerator can be heard and the water heater starts up.

The old man looks at his wife and says „Honey, get my gun. The Serbs are back.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Nokia 6300
Ajmo malo i o BiH.....


Branislav Tapušković
Bivši prijatelj Haškog tribunala neposredno pred izricanje presude generalu Dragomiru Miloševiću
za granatiranje Sarajeva otkriva:

Armija BiH ubijala muslimane civile
Vojislava Crnjanski Spasojević

Sa čuvenim advokatom Branislavom Tapuškovićem razgovarali smo samo nekoliko dana pre izricanja drugostepene presude pred Haškim tribunalom Dragomiru Miloševiću, penzionisanom generalu Vojske Republike Srpske, bivšem komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa.

Miloševićev proces je u Srbiji prošao gotovo nezapaženo, iako se za dela koja se njemu stavljaju na teret tereti i Radovan Karadžić, pa bi jedna presuda mogla da utiče na drugu.

Ovaj general osuđen je u prvom stepenu na 33 godine zatvora zbog bombardovanja Sarajeva 1994. i 1995. Tužilaštvo je kao najužasniji napad na civile izdvojilo bombardovanje pijace Markale, 28. avgusta 1995, u kom su 34 civila poginula i mnoštvo je ranjeno. Sudsko veće je zaključilo da je na pijacu pala granata s položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa, i odbilo mogućnost da su napad inscenirale vlasti u Sarajevu.

Tapušković je do januara 2004. bio prijatelj suda u suđenju Slobodanu Miloševiću, a već u decembru te godine preuzeo je odbranu generala Miloševića, koji se među prvima dobrovoljno predao Tribunalu.

- On je na mestu komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa nasledio generala Stanislava Galića. Galić je u prvom stepenu osuđen na 20 godina zatvora, da bi po žalbi bio osuđen na doživotnu robiju. To je tužilaštvo sada tražilo i za Miloševića. Letos sam na suđenju istakao mogućnost da je zbog neke politike potrebno što više osuda na doživotnu robiju; možda zbog nekih uticaja tih presuda na status Republike Srpske. Iako se stalno govori da je odgovornost individualna, a ne kolektivna, presude se izriču tako da je očigledno da postoji dvostruki aršin. Više je događaja kod kojih dokazi dramatično dovode u pitanje je li sve bilo tako kako tvrdi optužnica.

Mislite na Markale?

- Postoje Markale 1 i 2. Ljudi stalno imaju na umu Markale 1, koje su bile 5. februara 1994, nakon čega je došlo do povlačenja teškog naoružanja na 20 km od središta Sarajeva. Ali imate i Markale 2, 1995, nakon čega je krenulo prvo bombardovanje u istoriji NATO bez odluke Saveta bezbednosti. A imate i događaj iz maja 1992. u Ulici Vase Miskina, koji nije stavljen ni u jednu optužnicu, iako je to bila inicijalna kapisla. Mislim da nikad nije stavljeno na tapet suda upravo zato što je sam početak bio problematičan - da li je granata doletela i odakle, ili je i to bila eksplozija inscenirana u statičnim uslovima. Nakon toga su usledile sankcije. Interesantno je da su svi ti događaji iskorišćeni u političkom smislu, kao što je i Račak iskorišćen za bombardovanje Jugoslavije. I Račak je ispao iz optužnice protiv generala jugoslovenske vojske u vezi sa odgovornošću za Kosovo, jer je problematičan.

Kako je moguće da se generalu Miloševiću stavljaju na teret Markale, a da sud razmatra da li da to izbaci iz optužnice protiv Karadžića, koji je bio vrhovni komandant?

- Sudija Kvon je mislio na Markale 1. To izbacivanje je pomenuo na jednoj od statusnih konferencija, pa se digla velika galama, pre svega u Federaciji BiH. Što se tiče Markala 2, obilje dokaza je ukazivalo da je to bila eksplozija u statičnim uslovima. Navodnu granatu nije registrovao Unproforov radar. Nikad nije utvrđena udaljenost odakle je mogla da doleti, ako je uopšte doletela. Karadžić sad može svaki događaj da dovede pod znak pitanja, da izvodi nove dokaze, da obara to što je utvrđeno drugim presudama. Videćemo kakva će biti presuda za Markale 2.

Šta se onda dešava s tim drugim presudama?

- Formalno je predviđena revizija, međutim o kakvoj reviziji pričamo ako Tribunal završava rad krajem 2010. Ali hteo sam da objasnim šta je najvažnija stvar vezana za Sarajevo: u optužnicama, ne samo protiv Miloševića, tvrdi se da je to bila civilna zona i da je sve što je bilo upućeno prema Sarajevu oružjem usmereno protiv civila. Pružio sam stotine dokaza iz arhive Armije BiH da je u Sarajevu bilo 50.000 vojnika i 15.000 policajaca, koji su takođe delovali. Da ne govorim o oružju! Da li to onda može da bude civilna zona!?

Kako ste dolazili do dokumenata Armije BiH?

- Omogućeno mi je da uđem u njihovu arhivu. Galić je bio u težoj poziciji jer njegovi branioci kada mu se sudilo nisu mogli da dođu do tih dokumenata. „Avaz“ je pisao kako je moguće da se poverljivi dokumenti daju braniocima generala Miloševića! Ušao sam sa odobrenjem njihovog ministra pravde, mesecima sam tražio i našao oko 4.000 dokumenata, ali jedva sam 500 uspeo da uvedem u proces, jer oni moraju da budu prevedeni, a oko toga su uvek veliki problemi.

- Posedujem dokumente iz kojih se vidi da svako od vojnika ko pokuša da pređe na drugu stranu mora biti likvidiran. Imam dokaze i kako su ubijali Unproforove vojnike unutar Sarajeva. Iz dokumenta se vidi kako Alija Izetbegović obaveštava svoju vrhovnu komandu o tome šta mu je francuski ambasador rekao o vojnicima koje su ubili muslimanski borci. Imam i dokument iz kog se vidi da jedan gađa sa oblakodera i kaže: „Evo, sad sam pogodio jednu stariju ženu koja je htela da pređe na drugu stranu!“ Na kraju, kolika se buka digla oko knjige Vladimira Kecmanovića „Top je bio vreo“, samo zato što je pokazao drugi aspekt šta se događalo ljudima u Sarajevu - kako su klani, ubijani, likvidirani, pa dečak, koji je izgubio celu porodicu od srpske granate, posle poželi da ode van Sarajeva i opali ka njemu. Isplivaće takve stvari i kroz literaturu i kroz istoriografiju. Dokumenti govore da Sarajevo nije bilo civilna zona i da je permanentno trajao vojni okršaj. I ne stoji teza da su Srbi bili na brdima okolo i iživljavali se. Neoborivi dokazi pokazuju ko je bio na Grdonju, Ćorinoj kapi, Žuči, Mojmiru, Debelom brdu... Na Trebeviću je razmak između dve strane bio samo 30-tak metara. Srpska Grbavica je bila geto. I Dobrinja i Ilidža su valjda bile Sarajevo, a muslimanska vojska je nemilice tukla sa Igmana.

Ovde je manje-više opšti utisak da pojedinac ne može da pobedi Tribunal i da su Sud i Tužilaštvo gotovo na istoj strani?

- Tužilaštvo ima neverovatne mogućnosti i kapacitete, pa tuženi, s tek nekoliko saradnika, ne može da mu bude ravnopravan. A u Statutu se garantuje ravnopravnost stranaka.

Dajte nam neki primer?

- Recimo, svaki dokument možete da uvedete preko svedoka, ali on mora da bude preveden, i ja sam gro dokumenata mogao da prevedem tek pred kraj procesa. To je teškoća s kojom se suočava svaki pritvorenik. On nema kapacitet i mogućnosti da valjano pripremi odbranu. Za razliku od Tužilaštva, koje ima na desetine ljudi, odbrana ima pravo na dva branioca, dva saradnika i nekoliko istražitelja.

Iz toga proizlazi da je Karadžićev zahtev da mu se produži vreme za pripremu odbrane realan?

- Koliko god izgledalo po nečijim ocenama da on zloupotrebljava svoje pravo, to nije tačno. On opravdano insistira na pravu koje mu je zagarantovano Statutom Tribunala. Kako da počne suđenje ako mu je ostao jedan broj dokumenata koje mora da koristi a nisu prevedeni? Nekoliko minimalnih prava mu je zagarantovano: da ima dovoljno vremena da se pripremi, da uvek bude prisutan i da se lično brani. Nigde nije predviđeno da neko mora da bude pravnik da bi se koristio pravom da se lično brani.

Zašto Tribunal toliko žuri da završi taj proces?

- Zato što im ističe mandat.

Ali zar nije logično da mandat ne bi trebalo da im istekne dok ne završe proces?

- Pitanje je kako će to Savet bezbednosti da reši - da li će im produžiti mandat i odobriti sredstva, ili će možda Rusija reći „ne“.

Da li mislite da je realno da se do kraja 2010. završi suđenje i Šešelju i Karadžiću?

- Ne, ali to može da se isforsira. U slučaju Karadžića bojim se neke kozmetičke odluke, da mu u prvom trenutku udovolje i daju dodatno vreme, recimo do februara. Ali idu božićni i novogodišnji praznici, i praktično nijedna služba u Tribunalu ne radi već od 15. decembra. S druge strane, ako nameravaju da mu nametnu branioca, pitam se koji branilac može da pripremi odbranu za kraće vreme od onog koje je njemu potrebno. Suđenje u svakom slučaju mora da bude pravično i ekspeditivno. Ono u ovim okolnostima može da bude samo ekspeditivno.   

Kako objašnjavate da je jedno tako važno suđenje kao što je generalu Miloševiću prošlo nezapaženo u javnosti?

- To je neobjašnjivo. Ukazivao sam ljudima šta se dešavalo, ali ovde niko skoro ni slova nije objavio. A to je najbrže suđenje koje se odigralo pred Haškim tribunalom - trajalo je u prvom stepenu od januara do oktobra 2007. Završili smo uz nadljudske napore. Trajalo je iz dana u dan, nisam uspeo da dođem ni na sahranu rođenog brata Vasilija.

Šta bi se desilo s nezavršenim slučajevima kad bi se Tribunal zatvorio 2010?

- Nacionalni sudovi bi mogli da traže da nastave te procese.

Da li bi se onda Karadžiću sudilo u Sarajevu ili u Beogradu?

- Proces je počeo pred Haškim tribunalom, pa će se verovatno tamo i završiti.

http://www.nedeljnitelegraf.co.rs/pregled/149/
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
Gostovanje u emisiji "Odgovorite ljudima": Dušanki Majkić upućeno 150 prijetnji smrću!
26. 11. 2009. • 12:04 A. B.


24SI - Prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić dobila je, putem telefona, oko 150 prijetnji smrću, tokom gostovanja u emisiji "Odgovorite ljudima" Ferderalne televizije.

Majkićeva je Srni potvrdila da joj je u ovoj medijskoj kući saopšteno da je od 200 poziva, koliko je tokom emisije njoj upućeno, bilo 150 prijetnji smrću.

Ona je navela da je FTV na osnovu brojnih prijetnji pozvala specijalnu jedinicu Federalne policije, koja je ispratila do entitetske granice.

Tema emisije je bila obilježavanje 25. novembra, koji se u Federaciji BiH obilježava kao dan državnosti BiH.

"Nema argumenata za toliki bijes. Zastupam interese svog naroda i to je moja obaveza. Rijetko se odazivam pozivima da gostujem u FBiH, ali ova emisija je dosta gledana i htjela sam da kažem naš stav i poručim da nije korektno da samo jedna strana svojata i određuje praznike. To mije je išlo na živce", kazala je Majkićeva.

Majkićeva je istakla da Bošnjaci svojim ponašanjem poručuju da samo oni imaju pravo da odlučuju, pri čemu isključuju Srbe i Hrvate.

"Za njih samo postoji njihova hiljadugodišnja BiH, čija je godišnjica kada su oni to odredili, a to je 25. novembar", navela je Majkićeva.

Ona je zaključila da BiH ne može opstati samo na jednoj istini i da svi treba da zajedno sjedu i dogovore se.

(srna)


ona mi jedna od mrzix politicara iz rs, ja bi je na lomacu, ne znam sta bi reko , lupaca nevidjena...

nisam ledo sinosnju emisiju, ali mislim da joj nije iz cista mira ovo upuceno...
IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
Reis Mustafa Cerić
'Vrijeme je da Turska pojača angažman na Balkanu'


Poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić smatra da je vrijeme da Turska pojača svoj angažman na Balkanu, ocijenivši da je zakasnila stotinu godina da bi se čulo ono što je rekao turski ministar inostranih poslova Ahmet Davutolu.
"Turska ima iskustvo koje može poslužiti svima onima koji se bave Balkanom. Oni su znali držati Balkan stabilnim 500 godina. To nije neznačajno", istakao je Cerić.

On je ocijenio da je Evropa smjestila Bošnjake u svojevrstan geto, jer su izostavljeni iz slobodnog viznog režima, i da "pošasti islamofobije i antisemitizma haraju svijetom", te upitao zašto Evropa i svijet toliko odugovlače sa rješavanjem "bosanskog pitanja".

Prema Cerićevim riječima, Bošnjaci, kao narod, ne smiju izgubiti prijatelje i prisustvo u svijetu, jer je za njih najopasnije da ostanu sami i da ih se odreknu ljudi na Istoku i Zapadu.

On je naveo da ima osjećaj da BiH vlada misteriozna crna ruka.

"Mi nećemo trpjeti nepravdu, državni poslovi se ne mogu voditi bez nas i neka se poštuju sva naša prava. Zar ima neko ko nam to može osporiti", naglasio je Cerić.

Istakavši da je i u međusobnim odnosima Bošnjaka "posrijedi sebičnost i pohlepa, nemogućnost da se izađe iz svog uskog, malog svijeta i malih interesa", Cerić kaže da je posebno porazno da ima mnogo slučajeva gdje neki Bošnjaci vrše torture nad svojim sunarodnicima da bi ostvarili poziciju kod nekog drugog ko nije Bošnjak i da ge ta pojava zabrinjava.

Govoreći o radu Federalne televizije, Cerić je naveo da je taj medij dio javnog servisa koji pripada svim građanima i da oni treba da učestvuju u formiranju politike tog servisa, a ne "da to bude servis određene interesne grupe koja promoviše potrošenu idološku matricu i maltretira sve ostale".

"Nećemo dopustiti da se FTV miješa u poslove Islamske zajednice BiH, jer je u posljednje vrijeme upravo to primjetno", poručio je Cerić.
(SRNA)

 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
Oblik dijamanta: Otkrivene nove piramide u Visokom!
26. 11. 2009. • 11:18 S. B.


24SI - Iza "Hrama majke Zemlje" vjerujem da postoji još jedna piramida, peta. Dvije dodatne piramide su u produžetku. Kada se spoje na topografskoj karti formira se oblik dijamanta. Takođe, formira se i oblik piramide sa dva pripadajuća trougla.

Riječi su ovo Elizabethe Bognar, porijeklom iz Mađarske, ali koja danas živi i radi u Škotskoj.

"Ono što mogu vam reći je da imate veliki turistički potencijal, a iskreno vjerujem da će Visoko uskoro postati glavna turistička atrakcija. Htjela bih dodati da sam stvarno impresionirana svime što sam vidjela, naročito natpisima na jednom od megalitnih blokova u tunelu Ravne, koji me podsjetio na runsko pismo", zaključuje Bognar.

(24sata.info)

 Smile Smile Smile Smile    Smile

Mesić optužio Dodika i poručio Inzku: "Eliminisati one koji ne priznaju i koji razbijaju BiH"
26. 11. 2009. • 07:57 S. B.


24SI - Predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić optužio je premijera RS Milorada Dodika da radi na destabilizaciji Bosne i Hercegovine.

"Evropa mora visokom predstavniku u BiH da omogući da iz politike eliminiše one koji ne priznaju i koji razbijaju BiH jer to smeta stabilizaciji i evropskom usmjerenju našeg regiona", izjavio je Mesić u Berlinu.

On je ocijenio da Dodik "nastavlja politiku Slobodana Miloševića, ali sada na drugi način".

Prema njegovim riječima, "ta politika se više ne vodi tenkovima, topovima i Srebrenicom, nego nepriznavanjem i razbijanjem BiH, a rezultat može biti isti".

Poslije razgovora sa predsjednikom Njemačke Horstom Kelerom, Mesić je kazao da se mora riješiti i pitanje sporazuma Hrvatske i BiH koji bi omogućio međusobno izručivanje pravosnažno osuđenih osoba.

Hrvatski predsjednik je u posjeti Njemačkoj, a sa Kelerom je razgovarao o jačanju privredne saradnje, i o stanju u regionu, posebno u BiH.

(beta)

25. novembar
Barack Obama čestitao Dan državnosti građanima BiH


Predsjednik SAD-a, Barack Obama uputio je, u ime američkog naroda, čestitku građanima BiH povodom 25. novembra, Dana državnosti.

"Naša nacija stoji uz BiH dok ona nastavlja svoje putovanje od ratne prošlosti ka mirnoj i stabilnoj budućnosti. Posebno čestitam onim ljudima u Americi čije porijeklo seže u BiH", naveo je Obama u svojoj čestitki.

I Bosansko-američko savjetodavno vijeće za BiH (BAACBH) obilježilo je i čestitalo Dan državnosti BiH odajući poštovanje bogatoj historiji i stoljećima staroj multietičnosti naše zemlje i slaveći njenu kulturu i institucije.

BAACBH je istakao značaj prosperiteta i demokratskog razvoja BiH za ukupnu stabilnost na Balkanu i Evropi i potrebu za reformama koje će omogućiti integraciju BiH u EU i članstvo u NATO-u.
(Sarajevo-x.com)



IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3140
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
SonyEricsson k850i
Ajmo malo i o BiH.....


Branislav Tapušković
Bivši prijatelj Haškog tribunala neposredno pred izricanje presude generalu Dragomiru Miloševiću
za granatiranje Sarajeva otkriva:

Armija BiH ubijala muslimane civile
Vojislava Crnjanski Spasojević


ovo je samo suplja prica bez konkretnix dokaza, ako ix je vec imao sto ix ne predoci javnosti...za razliku od srba koji su iza sebe ostavili jako puno dokaza...evo i par slicica Wink




Velikosrbi su Dejtonom dobili nacin da ruse BIH i bez vaninstitucijalniog djelovanja....sta je cilj velikosrpske politike?

Cilj je mrcvariti BIH i konstantno dokazivati da ta drzava nije odrziva,jer srbima treba pomoc od MZ da bi izdjestvovali podjelu iste ,jer oni nisu ljudstvom,moralom i vojno dovoljno jaki da izvedu podjelu BIH ,srbi cak nisu vojno sposobni ni da drze teritorijalnio vise od 30% BIH teritorije u slucaju novog rata....najjace srpsko oruzje u rusenju BIH su dijelovi BIH hrvata koji su odani podjeli BIH,sto stavlja MZ u polozaj da svaki pregovori oko ustavnih reformi za BIH prodje na ruku srbimn jer je odnos snaga 2:1 u korist rusitelja BIH...sad se postavlja pitanje ako je sve okrenuto protiv BIH,zasto je 14 godina poslije Dejtona jos uvijek suverena drzava i nije podijeljena...pa zato sto stagnacija drustva nije pogodila svoju metu(bosnjake koji su trebali nestati pod etnickim ciscenjem i pokoljima) i ta stagnacija je rezultirala iseljavanjem oko 50% hrvata iz BIH,isaljavanjem oko 300 000 srba sa trendom daljnjeg iseljavanja popracenim losim natalitetom...sad MZ kad je skontala da ce duga stagnacija drustva povecavati broj bosnjka(a MZ je rak rana BIH kao vecinska bosnjacka drzava,za njih muslimanska)onda je MZ odlucila da u ustavnim reformama zacementira rs i odrzi sav aparthejd prema bosnjacima(hrvati ih ne interesuju jer su potrosili kredit na protjeravanje srba iz Hrvatske) i osigura za bosnjake sto manji teritorijalno prihvatljiv prostor za zivot,da bi se sprijecio njihov ekonomski i demografski rast...da bi MZ(citaj drzave antibosanski nastrojene) sakrile svoju losu namjeru,oni deklerativno podrzavaju opstanak BIH kao drzave ali tolerisu najveci aparthejd u rs-u i drze uredjenje BIH takvo da je najveca sramota za covjecanstvo...a sve jer se boje bosnjcke drzave,dok tu bosnjacku drzavu ne zeli 80% samih bosnjaka...interesi antibosanskog dijela MZ i interesi velikosrba se poklapaju u mnogim slucajevima
,jedino sto veliksrbe ne interesuje mrcvarenje BIH i bosnjaka ako nema podjele BIH,a antibosanski dio MZ ne smije ici na podjelu BIH radi strateskih interesa USA i arapske pomoci BIH,jer podjela BIH bi automatski stvorila ono sto MZ ne zeli(muslimansku drzavu u BIH) zapad bi izgubio ionako lose povjerenje arapskog svijeta,na Balkanu bi zavladao sitem sile i mijenjanja granica itd itd...

sta predstoji..predstoji da ce bosnjaci sve vise mijenjati svoju politiku i gubiti "onaj poznati bosnjacki merhamet i sabur" ...BIH cuvaju prevenstveno bosnjaci svojom ljubavi prema BIH i njihov broj i biolosko prezivljavanje je razlog sto MZ nece dozvoliti podjelu BIH,jer BIH ne mogu podijeliti unutrasnji kvislinzi..bosnjaci se trebaju boriti za svakog postenog i probosanski orijentisanog srbina i hrvata i nastaviti probosansku politiku.....unutrasnji neprijatelj je slab da podijeli BIH,potrebno je MZ dati do zanja sa kojom spremnoscu i brojem su probosanske snage spremne braniti BIH i vrijeme ce uciniti svoje...

stagnacija ce vise pogadjati secesioniste ,nego branioce BIH u to budi te sigurni,jer lakse je voljeti i braniti,nego mrziti i otimati..
« Poslednja izmena: 26. Nov 2009, 16:40:01 od inzko80 »
IP sačuvana
social share
Sarajevo je jedan od najvećih gradova svijeta, gdje se susreću istok i zapad, staro i novo. Posljednjih nekoliko godina grad je već postojećoj mješavini povijesnih i kulturnih znamenitosti pridodao butik-hotele, uber-trendy barove i gurmanske restorane. Već je jasno da ovaj grad postaje Europska prijestolnica kulture u 2010.


Leonardo je mrtav, Mikelandjela vise nema, Ajnstajn nije vise medju nama... a ni ja se ne osjecam bas najbolje.

"Spasi me bože i secesionista i unitarista...isti mentalni sklop, ista vjersko - ideološka osnova, isti kriminalni nagon...secesionista je unitarista, samo na manjem komadu tla..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 07:38:12
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.