Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Predškolsko Obrazovanje u Srbiji  (Pročitano 17193 puta)
17. Nov 2009, 21:11:06
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Daklem Smile


Nisam video ni jednu temu na kojoj se raspravlja o ovome, bilo ih je o vaspitavanju dece pa se uvek to provlacilo kroz temu ali ne i jedna tema iskljucivo posvecena predskolskom vaspitavanju dece i statusu vaspitaca i ostalih radnika u istom.

Prvo sto meni npr upada za oci jeste da vaspitaci u svim delovima Srbije imaju razlicite plate pa tako u Novom Sadu imaju 36 hiljada u Uzicu imaju 35 hiljada a u Beogradu 48 hiljada... Ja sam cuo da drzava ne odlucuje o tome kolike ce biti plate nego o tome odlucuje lokalna samouprava,  a posto je ovo centralizovana drzava ne vidim razlog za tim makar dok se ne uvede decentralizacija. Ovako je jako nepravedno.


Ima tu jos dosta stvari ali da ne duzim sada me konkretno interesuje ako ima vaspitaca na ovom forumu a ne sumnjam da ima, da li je po zakonu obavezujuce da se pisu dnevne pripreme za rad vaspitaca ako nije u kojim okruzima se primenjuje? I ako neko moze da nadje taj zakon o predskolskom obrazovanju posto ja ne mogu.

Naime na vec postojecu sedmicu pripremu koja je sasvim dovoljna u nekim okruzima konkretno u Zlatiborskom se uvodi i ta dnevna priprema koja uvodi samo nepotrebnu papirologiju, i sputava kreativnost vaspitaca koji zele da deci ucine boravak u vrticu sto zanimljivijim i kreativnijim. Npr ako moras da pises dnevni plan rada onda se njega naravno moras pridrzavati a ponekad te decije zelje i potrebe vode u drugom smeru i onda vaspitac dolazi u situaciju da ugrozava sebe time sto nece ispostovati administraciju(koju toliko zelimo da smanjimo) ili ce sputavati dete u razvoju zarad papira.



pozdrav Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.127
Ova tema nikako ne treba da se zatvori ,vec da se sto vise prosiri
dete mi je ove godine poslo u predskolsko na nbgd,i ocajno joj je dosadno ,a ja sam razocarana ,jer su vaspitaci totalno robotiyovani ,drye decu puna 4h da sede u skolskim klupama. Nista pametno ne rade ,i plus ne mogu da obavljaju fizioloske potrebe ,jer toaleti nisu prilagodjeni njihovim potrebama . Totalni uzas i sramota da su tako ocajni uslovi u 21. Veku. Ta plata od 48. 000 je previse ,naspram toga koliko ta jadna deca samo pate tamo. Ministre,drzavo ,sram vas bilo! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

[Edit by kokota: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 07. Sep 2010, 13:50:38 od kokota »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
Tek sad video temu  Smile

Ovako: Dnevna priprema ne sputava kreativnost vaspitaca ali da je papirologija, papirologija je. Osim "zanimljivog" boravka u vrticu postoji i onaj deo gde dete treba da se kroz isti "nauci" necemu vezanom za svet oko njega i razvije svoje sposobnosti(bile to intelektualne ili pak moralne i fizicke) i zbog toga je dobro i imati dnevni plan rada. Medjutim u vecini slucajeva se ti planovi i programi prepisuju iz godine u godinu tako da ne vidim problem u tome koliko u nekim drugim stvarima  Smile

Sto se tice plati, o tome zaista odlucuje lokalna samouprava i jeste nepravedno ali to su stvari van nasega domasaja. Nema toliko veze sa centralizacijom koliko npr cinjenica da u skolama profesor ima vecu platu samo zato sto predaje u Beogradu posto tu stvari regulise drzava tj ministarstvo dok kao sto rekoh u vrticima plate regulise lokalna samouprava Smile

Ne znam za zakon ali koliko znam drzava preporucuje plan i program koji bi trebao da se koristi a vrtici sami odlucuju koji tip programa zele(tj ili A ili B) kao i kako ce ga primenjivati u zavisnosti od sredstava koje imaju na raspolaganju
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.127
Citat
Osim "zanimljivog" boravka u vrticu postoji i onaj deo gde dete treba da se kroz isti "nauci" necemu vezanom za svet oko njega i razvije svoje sposobnosti(bile to intelektualne ili pak moralne i fizicke) i zbog toga je dobro i imati dnevni plan rada

zasto?

Zanima me kako se detetu poboljsavaju sposobnosti i kako se dete uci necemu ako vaspitac svaki dan 2h radnog vremena odvaja na pisanje onoga sto se taj dan radi?

Onaj koji prepisuje isto ce to raditi i sada samo ce da ispise neke planove koji nemaju veze sa onim sto se stvarno radi i tako da se provlaci...
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
Citat
Zanima me kako se detetu poboljsavaju sposobnosti i kako se dete uci necemu ako vaspitac svaki dan 2h radnog vremena odvaja na pisanje onoga sto se taj dan radi?
Pa lepo, vaspitac pise plan i program u svoje slobodno vreme van radnog vremena, niko ne ocekuje od vaspitaca da pise plan i program za vreme radnog vremena  Smile . Kako pomaze: Kada se pravi plan i program za odredjenu grupu (jaslice, 3-4, 4-5, predskolska) vodi se racuna o intelektualnim, moralnim, fizickim i emocionalnim karakteristikama odredjenog uzrasta i na osnovu toga se pravi plan i program. Sistematicnije je(a ujedno i bolje) imati dnevni plan i program aktivnosti i znati sta se radi svakog dana nego npr samo mesecni

Imas takve primere i po skolama. Da li si znao da se za svaki cas pise posebna priprema? Zamisli da danas kao nastavnik imas 5 casa i da za svaki treba da napises pripremu bez obzira da li predajes, utvrdjujete gradivo ili ispitujes ucenike. Doduse, vrlo mali broj nastavnika to radi ali po nekim pravilima bi trebalo

A i kao sto si rekao
Citat
Onaj koji prepisuje isto ce to raditi i sada samo ce da ispise neke planove koji nemaju veze sa onim sto se stvarno radi i tako da se provlaci...
Vecina vaspitaca ima jedan program koji prepisuju iz godine u godinu i tako svake godine pa tako i ovo nije preveliki problem. A i mislim da to cisto treba da imaju ukoliko im dodje neko da im pogleda "Dnevnik vaspitaca" a vrlo je mali broj ljudi koji uopste prati to i cisto sumnjam da bi neko bio sankcionisan zbog toga sto nije napisao neke stvari "Dnevnik rada" vec bi mu samo bilo sugerisano da to uradi ili da ispravi neke stvari u "Dnevniku". Ne poznajem dovoljno zakon ali kao sto rekoh Drzava daje samo sugestije kako plan i program treba da izgleda a  kako ce izgledati zavisi od vrtica do vrtica i od vaspitaca do vaspitaca

Kao sto rekoh, ne vidim problem u tome koliko u drugim stvarima kao sto su: nedovoljna opremljenost kvalitetnim ucilima, slab kvalitet objekata kojem se vrtici nalaze, slabe plate vaspitaca (i strucnih saradnika  Smile ) (sa obzirom da je vaspitanje dece od 3-6 godina mnogo vaznije od skolskog vaspitanja jer se deca najvise razvijaju upravo u tim godinama  Smile ) itd.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
OVA TEMA NIKAKO NE TREBA DA SE ZATVORI ,VEC DA SE STO VISE PROSIRI
DETE MI JE OVE GODINE POSLO U PREDSKOLSKO NA NBGD,I OCAJNO JOJ JE DOSADNO ,A JA SAM RAZOCARANA ,JER SU VASPITACI TOTALNO ROBOTIYOVANI ,DRYE DECU PUNA 4h da sede u skolskim klupama. nista pametno ne rade ,i plus ne mogu da obavljaju fizioloske potrebe ,jer toaleti nisu prilagodjeni njihovim potrebama . TOTALNI UZAS I SRAMOTA DA SU TAKO OCAJNI USLOVI U 21. VEKU. TA PLATA OD 48. 000 JE PREVISE ,NASPRAM TOGA KOLIKO TA JADNA DECA SAMO PATE TAMO. MINISTRE,DRZAVO ,SRAM VAS BILO!!!!!!!!!!!!!!!!!

госпођо...има доста приватних забавишта где вашем детету не би било досадно...немојте да вам дете пати у државном забавишту
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.127
Citat
Pa lepo, vaspitac pise plan i program u svoje slobodno vreme van radnog vremena, niko ne ocekuje od vaspitaca da pise plan i program za vreme radnog vremena

a ti stvarno mislis da ce vise od 1% vaspitaca da pise to kod svoje kuce u svoje SLOBODNO vreme ?  Smile

Citat
Kako pomaze: Kada se pravi plan i program za odredjenu grupu (jaslice, 3-4, 4-5, predskolska) vodi se racuna o intelektualnim, moralnim, fizickim i emocionalnim karakteristikama odredjenog uzrasta i na osnovu toga se pravi plan i program. Sistematicnije je(a ujedno i bolje) imati dnevni plan i program aktivnosti i znati sta se radi svakog dana nego npr samo mesecni
sedmicni plan obezbedjuje potpuno istu stvar samo imas 10 puta manje posla Wink


Citat
Vecina vaspitaca ima jedan program koji prepisuju iz godine u godinu i tako svake godine pa tako i ovo nije preveliki problem

I ovim zakonom u zlatiborskom okrugu su naterali i one koji nisu to radili da pocnu.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
Citat
a ti stvarno mislis da ce vise od 1% vaspitaca da pise to kod svoje kuce u svoje SLOBODNO vreme ?
Pa ne ali bi tako trebalo Smile

Citat
sedmicni plan obezbedjuje potpuno istu stvar samo imas 10 puta manje posla
Pa nije bas isto ali nema prevelike sustinske razlike. Pazi, i ja smatram da je preterano ali sam rekao kako se to smatra iz ugla ministarstva i zbog cega ih teraju da to rade

Citat
I ovim zakonom u zlatiborskom okrugu su naterali i one koji nisu to radili da pocnu
Upravo, ali kao sto sam rekao cisto sumnjam da to bilo ko gleda Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 5.0.375.127
Ma oni se sprdaju sa ljudima koji pokusavaju da boravak dece u vrticu ucine lepsim... Samo prave nepotrebne zavrzlame koje nikome ne koriste.

Sputavaju one kreativne i u prvi plan guraju one kojima je knjiga i pocetak i kraj Wink
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 117
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.51
mob
Nokia C6
Citat: marko 284 link=topic=472899.      msg8796425#msg8796425 date=1283800577


Imas takve primere i po skolama.       Da li si znao da se za svaki cas pise posebna priprema? Zamisli da danas kao nastavnik imas 5 casa i da za svaki treba da napises pripremu bez obzira da li predajes, utvrdjujete gradivo ili ispitujes ucenike.       Doduse, vrlo mali broj nastavnika to radi ali po nekim pravilima bi trebalo

To svaki nastavnik treba da radi, ali vecina samo fiktivno radi.       Ako uvodite dosta različitih aktivnosti u toku predavanja onda je priprema dosta korisna (npr.       kad obradjute stampano ili pisano slovo, metodicki gledano, imate dosta faza koje morate ispostovati)



Citat
Vecina vaspitaca ima jedan program koji prepisuju iz godine u godinu i tako svake godine pa tako i ovo nije preveliki problem.       A i mislim da to cisto treba da imaju ukoliko im dodje neko da im pogleda "Dnevnik vaspitaca" a vrlo je mali broj ljudi koji uopste prati to i cisto sumnjam da bi neko bio sankcionisan zbog toga sto nije napisao neke stvari "Dnevnik rada" vec bi mu samo bilo sugerisano da to uradi ili da ispravi neke stvari u "Dnevniku".       Ne poznajem dovoljno zakon ali kao sto rekoh Drzava daje samo sugestije kako plan i program treba da izgleda a  kako ce izgledati zavisi od vrtica do vrtica i od vaspitaca do vaspitaca


Ovo ste apsolutno u pravu.       Zapravno nije problem sto se planovi ne prave vec se time pokazuje koliko se sve sablonski radi.       Tolika doza bezvoljnosti u radu je meni licno neshvatljiva.       Izabrati profesiju koja pruza toliko slobode i kreativnosti u radu a svesti je na dosadni sablonizam je, blago receno, zalosno.       

 

Citat
Kao sto rekoh, ne vidim problem u tome koliko u drugim stvarima kao sto su: nedovoljna opremljenost kvalitetnim ucilima, slab kvalitet objekata kojem se vrtici nalaze, slabe plate vaspitaca (i strucnih saradnika  :mrgreen: ) (sa obzirom da je vaspitanje dece od 3-6 godina mnogo vaznije od skolskog vaspitanja jer se deca najvise razvijaju upravo u tim godinama  :mrgreen: ) itd.    
  


Ma za decu je svaki stadijum razvoja "kritican".       Njihove vijuge je potrebno stalno podsticati, ali na zalost samo kredom, tablom i dosadnim izlaganjem, tesko.       
IP sačuvana
social share
Bogat sam. Imam oči. Ruke. I pune džepove dobrih reči.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.