Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 06:20:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koksaki!!!!  (Pročitano 9746 puta)
09. Nov 2009, 14:56:10
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Linux
Browser
Mozilla Mint 7
Cao!Zovem se Ivan i trebaju mi informarcije o koksaki virusu!Ja sam volonter u kancelariji za mlade opstine Obrenovac. Trenutno se u kancelariji radi projekat sa ciljem da se  drugi edukuju o Koksaki virusui. Moja tema u tom projektu je istrazivanje o Koksaki virusu, odnosno iskustva onih koji su imali ili jos uvek imaju koksaki virus. Treba mladima ljudima (njih 5-10, uzrasta od 15-30 godina) da postavim pitanja. Pitanje su sledeca:
Da li je i kad otkrivena bolest?
Koja je bila vrsa terapije (Alternativna(sta to??) ili naucna(koja??))?
Kako je tekao tok terapije?
Koliko je bolest trajala? (od otkrivanja do izlecenja)
razno( sve sto nije pokriveno ovim pitanjima)
Hvala puno!! Pozadrav!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
HTC Wildfire S
trebaju mi informarcije o koksaki virusu!

Koksaki virusi


Koksaki B4 virus

Grupa:IV
carstvo:Virusi
porodica:Picornaviridae
rod:Enterovirus
vrsta:Humani enterovirus


Koksaki virusi su virusi iz familije Picornaviridae, a pripadaju rodu enterovirusa. Pripadaju IV grupi virusa. To su RNK virusi, što znači da u genomu imaju jednolančanu, linearnu RNK. veličina im je veoma mala, svega 20-30μm. Postoje koksaki A (23 serotipova) i B (6 serotipova) virusi. Ovi virusi se mogu svrstati u grupu opasnih, jer pod izvesnim okolnostima mogu dovesti i do smrti.

Istorijat

Koksaki virusi su dobili naziv po mestu Koksaki (engl. Coxsackie) u državi Njujork (SAD) gde su 1948. godine izolovana dva soja iz stolice dva dečaka obolela od paralitičkog poliomijelitisa. Kasnije su otkriveni i drugi sojevi virusa u raznim delovima sveta. Ruski biolog Dmitrij Josifovič Ivanovski je prvi otkrio postojanje virusa.

Način prenošenja

Rezervoar infekcije je čovek, najčešće sa asimptomatskom infekcijom, a izvor zaraze su sekret iz ždrela i stolica. Infekcija se ne prenosi kontaktom, već fekooralnim putem. Ima ih u otpadnim vodama i bazenima. Mogu dugo da se održe u otpadnim vodama jer su veoma otporni i tako kruže u životnoj sredini ljudi. Muve su čest mehanički prenosilac virusa. Infekcije koksaki virusima se najčešće javljaju u toplim mesecima, bilo da se radi o letu ili jeseni, a češće su u klimatski toplijim regionima i u sredinama s lošijim higijenskim uslovima.

Patološki (medicinski) značaj

Najčešće izazivaju: miokarditis, perikarditis, meningitis, herpanginu i respiratorne infekcije.

    * Miokarditis - najčešće postoje simptomi respiratorne infekcije koji su prethodili srčanoj simptomatologiji: malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima, kolapsna stanja i gubitak svesti. Kliničkim pregledom može se naći cijanoza perifernog tipa (modre usne, vrh nosa, jagodice lica, uši, vrhovi prstiju), ubrzan rad srca, poremećaji srčanog ritma, oslabljeni tonovi, snižen krvni pritisak. Navedeni simptomi i znaci mogu biti prisutni u manjem ili većem broju - što zavisi od težine miokarditisa i stepena hemodinamskih poremećaja, ali su oni nespecifični i da se zbog toga miokarditis i naziva „bolest sa 10 lica“. Prisustvo antitela na koksaki viruse u organizmu ne znači istovremeno postojanje bolesti, to jest miokarditisa. Ovaj virus može da napravi veća oštećenja samo ukoliko se ne otkrije na vreme i ne tretira adekvatno.
    * Eksudativni perikarditis (zapaljenje srčane kese) - perikardni izliv može da nastane kao odgovor na oštećenje perikarda i može biti serozan, bistar, gnojav, hemoragičan (prisustvo krvi u izlivu) i hilozan. Manji izlivi su asimptomatski ali kod većih se bolesnik žali na konstantan bol ili pritisak u grudima, otežano disanje, otežano gutanje, kašalj, štucanje i promuklost.
    * Herpanginovu anginu uzrokuju različiti tipovi koksaki virusa A. Počinje iznenada visokom temperaturom, opštim bolovima, gušoboljom, pojačanom sekrecijom pljuvačke. Na krajnicima, nepčanim lucima, ždrelu i resici stvaraju se male vezikule (plikovi) koje ubrzo postaju plitke ulceracije. Tegobe traju od jednog do četiri dana i prolaze bez komplikacija.
    * Meningitis - inkubacija traje 3-5 dana, premeningealna faza traje do jednog dana kada su prisutni slabost, pospanost, nelagodnost i anoreksija sa mogućim prolivom i gušoboljom. Nakon toga se javlja povišena temperatura, glavobolja, povraćanje i bol u trbuhu. Sledi meningealna faza - predstavlja skup manifestacija koje nastaju kao posledica povećanog intrakranijalnog pritiska. Najvažniji znaci su glavobolja, povraćanje, kod odojčadi napetost fontanela, meningealni znaci-odbrambeni refleks koji ukazuje na povećan tonus vratnih i leđnih mišića (ukočen vrat, znak Kerninga, znaci Brudžinskog i Vujićev znak), znaci pojačanog senzibiliteta (obolelom smeta svetlost, buka, čak i svaki šum), neurovegetativni poremećaji - bradikardija (usporen rad srca), opstipacija (zatvor) i poremećaj svesti. Nakon 3-5 dana svi simptomi nestaju i bolesnik se brzo oporavlja.

Dijagnoza

Virus se izoluje iz brisa grla, nazofaringealnog sekreta, sadržaja vezikula, stolice, likvora, krvi. Od seroloških testova za detekciju antitela u serumu koriste se ELISA, RIH, RVK, imunflorescencija.

Lečenje

Nema specifičnog lečenja. Tretman se obično sastoji u ublažavanju simptoma. Bolesnik mora da se puno odmara i pije mnogo tečnosti, a po potrebi se mogu uzeti sredstva za snižavanje temperature i ublažavanje bolova (glavobolje). Moguća je i primena kortikosteroida.

Izvor: Wikipedija




Miokraditis i virus koksaki.


Miokarditis je oboljenje koje se karakteriše postojanjem zapaljenja u srčanom mišiću. Zapaljenje izaziva infektivni agens, a to mogu biti virusi, koji su najčešći uzročnik, zatim bakterije, rikecije, gljivice i paraziti.

U zemljama Evrope i Amerike najčešći uzročnik je virus koksaki iz grupe B, koji pripada grupi enterovirusa. Zapaljenje zahvata sve strukture u srčanom mišiću, dakle mišićne ćelije, intersticijum, krvne sudove, ostale vezivne elemente i perikard.

Upala srčanog mišića se može desiti u sklopu raznih infektivnih stanja u organizmu, ali o miokarditisu suštinski govorimo kada se zapaljenje dešava primarno u srčanom mišiću, i to nazivamo primarnim miokarditisom. Oštećenje srčanog mišića može biti posledica direktnog delovanja agensa na tkivo, ali je suštinski oštećenje miokarda najčešće posledica poremećenog imuniteta i imunoloških događanja u samom srčanom mišiću.

Kod osoba perzistentnim zapaljenjem srčanog mišića progresivni tok bolesti je posledica autoimunog procesa.

Akutna faza bolesti traje kratko, može biti klinički nedovoljno ispoljena i nedefinisana, a u kasnoj fazi bolesti nastaje definitivno stanje, koje kod određenog broja osoba dovodi do znakova i simptoma srčane slabosti.

Kliničke manifestacije miokarditisa određuje stepen zahvaćenosti samog mišića zapaljenjem, a dijapazon bolesti se kreće od asimtopmatskog stanja, koja je posledica blage fokalne lezije mišića, pa do faze taške fulminantne srčane slabosti, srčanih aritmija i iznenadne smrti.

Bolest je praćena tipičnom kliničkom slikom, elektrokardiografskim promenama, ehokardiografijom i promenama koje se mogu dijagnostifikovati magnetnom rezonancom. Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu navedenih dijagnoznih procedura, a biopsija srčanog mišića omogućava definitivnu morfološku dijagnozu bolesti.

Lečenje je definisano težinom kliničke slike, i zasniva se na simptomatskoj terapiji pre svega ako postoje znaci i simptomi srčane slabosti kao i kontrola ozbiljnih aritmija.

Kod virusne forme bolesti koristi se imunosupresivna terapija, imunoglobulini, interferon kao jedini poznati antivirusni lek.

Ono što je za čitaoce bitno napomenuti jeste da prisustvo antitela na koksaki viruse u telu ne znači istovremeno postojanje bolesti to jest miokarditisa.

Docent dr sc. med. Dragan Tavčiovski, kardiolog


Prljave ruke i neoprano voće prenose viruse

Najveći dio populacije tokom života biva u kontaktu sa bar jednim od 29 serotipova koksakija, ali infekcija obično ne znači i bolest. Preko 95 odsto slučajeva infekcije je asimptomatsko - ne desi se ništa, ljudi prosto i ne znaju da imaju virus. U preostalih pet odsto spadaju oni kod kojih se pojavi blagi klinički opšti infekcijski sindrom, a u najmanjem broju slučajeva dođe do komplikacija. Ova vrsta virusa obično napada zimi i u sasvim rano proljeće. Odgovore na pitanja: šta su to koksaki virusi, kako se prenose i koje bolesti izazivaju, potražili smo od dr Marine Bujko, specijaliste mikrobiologa virusologa i direktora Instituta za zdravlje.


Koksaki virusi dobili su naziv po jednom selu pored Njujorka, gdje je zabilježena prva epidemija. Spadaju u grupe entero virusa, a nepoznavanje načina na koji se prenose dovelo je ove viruse na listu opasnih, jer, pod određenim uslovima, mogu biti smrtonosni. Podijeljeni su u A i B grupe, u zavisnosti od toga koje bolesti izazivaju, a najčešće se povezuju sa oboljenjima srca. Veoma su otporni, borave u spoljnoj sredini, u zagađenoj vodi i hrani, a prenosi se putem prljavih ruku ili nedovoljno opranog voća i povrća. Veliki broj infekcija prolazi bez ikakvih simptoma ili sa simptomima blage prehlade, koja prođe za dva-tri dana. Razmnožava se u površinskim epitelnim ćelijama organa za varenje i lokalnim limfnim čvorovima. Mogu dugo da se održe u organizmu, a njihova veza za određene organe zavisi od prijemnih molekula. Ako prođe sve barijere i stigne do srca, može da izazove zapaljenje srčanog mišića i zahvati unutrašnji sloj (kesu) srca (miokarditis, perokarditis i endokarditis). U prvoj fazi bolesti javlja se temperatura, poremećaji u radu srca, nepravilno lupanje srca, bol u grudima, zamor, a na osnovu ovih simptoma kardiolog Instituta za zdravlje upućuje zahtjev za testiranje na koksaki virus. Broj zahtjeva za testiranje u posljednje tri godine znatno je povećan, ističe dr Bujko.
Pored lakših bolesti, kao što je paraliza facijalnog živca, koja je kratkotrajna i prolazi bez posljedica, ovi virusi mogu izazvati bolesti težeg oblika: miokraditis (koji izaziva koksaki virus iz grupe B), meningitis i encefalitis. Za njihova liječenja koristi se simptomatska terapija, zatim kortikoidi, antibiotici i druge. Do smrti mogu dovesti ako se zanemare simptomi i tijelo se izlaže velikom fizičkom naporu. Potencijalno je opasno izlagati se fizičkim naporima, ukoliko je virus aktivan tj. ukoliko je, recimo, doveo do zapaljenja srčanog mišića. Zanimljivo je da je danas kod nas ovo relativno česta infekcija, ali je često ljudi nijesu ni svjesni.
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
@Goa je sve lepo opisao...ja sam neko ko je prelezhao Koksaki...

Mirovanje, shto vishe vitamnina..uz prirodne i sintetichke....+ Koenzim Q10...koga malte ne nema nigde u hrani.

Klinchka slika kod mene je bila...odgovarla je slici obichnog gripa...koja je trajala nekih mesec dana...i, lechena sam od Virusnog zapalenje pluca...
....onda je nastupila opsta nemoc i  slabost...kashiku nisam mogla da drzhim u ruci...Tek tada je lekar posumnjao na Koksaki, koji je tada bio bauk.

Vadjenjem krvi na Torlaku, nadjen je Koksaki virus...ne samo kod mene, vec svi moji ukucani su ga imali.Shto znachi prenosi se....

Ja sam bila najkritichnija...i, jedva sam ga izbacila, ako sam ga izbacila...jer godinama sam imala temperaturu 37,2...

Bitno je ne panichiti....jer ja mislim...chak i sam sigurna...da moja panika kad sam saznala da imam'smrtonosni' virus...je oslabila moj imunitet...moja panika je nestala...kad sam videla rezultate od mojih ukucana.


A, da...i, danas pijem taj Koenzim Q10....koga piju i sportisti.

Ne znam shta bih mogla josh da dodam, @Goa je fantastichno sve napisao...





 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Linux
Browser
Mozilla Mint 7
@Enigma: hvala  :)
Jeste on je sve fantasticno opisao ali meni trebaju licna iskustva!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
 
@Ivan 5.10.1984,nema na chemu...

.., shturo sam ja napisla...tako da nemash mnogo informacija...sem one da sam lechena od Virusne upale pluca...i, da me uhvatila panika kad sam videla visok Titel Koksakija u krvi!
 I, to samo do onog momenta, dok nisam videla rezultate od mojih.

Sad cu malo opshirnije,jer znam da nece niko da napishe, havala bogu niko ga nije prelezhao... Smile

Pre tachno 7. godina...ovo vreme, (vreme gripa...) do tada sa jakim imunitetom, i svaku prehladuna nogama sam iznela.., oborio me obichan grip...koji je tarjao, trajao...izgubila sam apetit, malaksalost...konstanto temperatura...i, lechena sam od Virusne upala pluca...inekcijama.
 Uz navedene tegobe, imala sam i aritmiju, tahikardiju...i, bila vezana za krevet. Tada sam imala 34, god! Imala sam osecaj da umirem, i da mi nema leka, jer sam mislila da imam kancer neki...

Na ne znam kojoj kontrolu na ATD-u..moj snimak pluca je pokazivao,  (pored silnih inekcija, i odgovornog ponashanja) da stanje nije bolje.
  Poslali me na Torlak...svima su tada zakazivali, meni ne... loshe sam izgledala fizichki...Jedva sam stajala na noge..konstatno sam imala lupanje srca...preskakanje...i neprijatnost u sredogrudju!

 Rezultati su stigli za nekih 15. dana...i, nadjen je Koksaki...(mrzi me da trazhim rezultat..secam se da je neshto pisalo 'Titel 800') Tada je to bio 'smrtonosni virus'...bar se tako prichalo...kao sad za ovaj...
 I, da skratim...u, takvom stanju sam poslata kod Inerniste, koji je ustanovio dg: Miokarditis... dobijam savet, i lekove...lekovi su: antibiotik Eritromicin od 500! Dalje.. Minsetil, Propranolol, i Bensedin od 0,5. Naravno savet shto vishe vitamina, i strogo mirovanje!

 Secam se da sam jedno veche brojala shta sam sve popila u tom danu...u, upala sam u depresiju..i to bash mnogo......i nisam bila bolje, bila sam vezana za krevet.

 No, sve je to ishlo iz glave...jer kad je moj klinac dobio Virusnu upalu pluca...odmah je upucen na Torlak...i nadjen mu je Koksaki...takodje i mom suprugu..cerki ne!

 Uz Koenzim Q10..i silne vitamine, lekove...ja sam stala na noge...i,bila zu moje maximalno. Moji su lakshe podneli...suprug je bio na bolavanju mesec dana...klinac nije ishaou shkolu isto nekih mesec dana. Ali smo kao u vojsci svi pili vitamine, Koenzim i dosta chaja...soka...ne znam shta sve... Smile

Oporavila sam se posle 6.meseci...a, to je ono da sam mogla napolje, i da sve obavljam kao zdrava zehna. No, stalno sam imala temeraturu 37,2...koja je trajala do pre par godina. I, to samo ja u kuci.Moji ne!
 Na Infektivnoj klinici mi je recheno da je teperatura hormoskog porekla...koje nije ispitano...(nisam imala snage da se vuchem po lekarima)
 Nestala je temperatura.., kad je nestao i Koksaki...koji se bash usadio u meni..i, chekao kad ce imunitet da padne...

 Tako da to je to...Volja za zhivotom, borba, i deca ispred mene...Smiley

 
 P.S....I, danas pijem silne vitamine, i unosim Koenzim, jer se plashim...  i ako znam da ga nemam vishe!
 
 Koskaki mi je nacheo srce, ali me nije ubio...mnoge ljude ubije!


 P.S.1..Izvinajavm se na greshakama...i, mozhda je malo nepovezan text...ne volim da se secam te zime, i tog proleca....!

 Nadam se da sam Ti bar neshto pomogla.

 poz!


P.S.1. Tek sam sad pazhljivo prochitala shta je @Goa napisao...tachnije shta je kopirao sa nekog sajta....

 
Citat
a prenosi se putem prljavih ruku ili nedovoljno opranog voća i povrća.

  Ja neverujem da sam tako dobila Koksaki..,chak sam i sigurna da nisam od prljavih ruku dobila, ili ne znam kako...vec mi sam bila u kontaktu sa obolelim od 'smrtonosnog' virusa..!Kao shto su bili moji ukucani uz mene..nismo znali!
 


« Poslednja izmena: 14. Nov 2009, 18:36:11 od _enigma_ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Onen i-Estel Edain ... U chebin Estel anim.

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 4131
Zastava The Middle-Earth
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
Nokia N-shurnaest
Ja sam ga skoro prelezao.
Ustanovljen mi je rano ove godine.
Najvetji shit ikad.
No nije mi napadao srce , imao sam neku blazu formu.
Najvaznije je ustanoviti koji tip koksakija imash, to radi jedino (chitaj jedino) Torlak institut u BG-u i test nije uopshte jeftin.
Privatne laboratorije mogu da ti utvrde samo da li si virusno aktivan ili si nekad bio izlozen virusu, i test je nekih 3-4 hiljade shto je ok.
Imash na doktor.rs (ili .com) lepu temu o koksakiju sa masom lichnih iskustava izlozenih.  Smile
« Poslednja izmena: 13. Nov 2009, 21:05:35 od *WarBoss* »
IP sačuvana
social share

J.R.R TOLKIEN GEEK   
I think ... therefore you are.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 06:20:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.