Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:53:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Urbane predrasude - Imamo li ih?  (Pročitano 26279 puta)
02. Nov 2009, 13:30:16
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
~Ništa nije crno-belo


U Srbiji, a najviše u Beogradu, postoji populacija urbanih mladih ljudi koji preziru narodnjake i turbo- folk. Sve što dolazi sa „šarenih” televizija za njih je šund i đubre. Svadbe su katastrofa, osim ako orkestar ne svira Frenk Sinatru ili Zvonka Bogdana. U kolima se nikad neće pustiti “pogrešna” radio stanica, na TV-u se nikada neće pogledati (osim zbog zgražavanja) neka nova mlada “narodnjačka” nada. Sve je jasno razgraničeno, ko je OK, a ko nije. Šta sme da ti se dopadne, i šta ne sme.

Da li zato što je Srbija seljačka zemlja, ili zbog nečeg drugog, svi se boje da baš nikad ne ispadnu “seljaci”. Sve što je povezano s korenima, u urbanom svetu je prezreno. S druge strane, zanimljivo je da će baš kod tih “gradskih likova” uvek proći neka brazilska ili kubanska narodna muzika. To je prihvatljivo, poželjno i egzotično. Nije važno što su tekstovi tih pesama isti ili slični sa našim turbo-folk hitovima, to ionako niko ne razume. Takođe je zanimljivo da će mnogi priznati da narodnjake mogu da slušaju samo kad se napiju. Tada je sve dozvoljeno, i svi ćemo pevati ono što inače preziremo. Zar to nije malo šizofreno?
Kao što će vam se u životu nekada dopasti neka osoba iz sasvim drugačijeg sveta od vašeg, i kao što ćete se sprijateljiti sa komšijom koji je po svemu drugačiji od vas, zar nije normalno da vam se, bar, ponekad dopadne i neki narodnjak?

Muzika se deli na žanrove, ali pesme su samo dobre ili loše .U svakoj vrsti muzike (ako ste iskreni prema sebi) će vam se dopasti bar ponešto. Sedite ispred TV-a i slučajno naletite na neku turbo- folk pesmu koja vam se sviđa. Zašto to ne priznati, to je tako ljudski. Narodna muzika je uglavnom povezana sa najednostavnijim tekstom, sa čistom emocijom, bez ikakvih umetničkih pretenzija.. Ali baš to nam je ponekad potrebno, da se opustimo u najbanalnijem smislu, sa najprostijim mogućim ljubavnim porukama. Ako slušate Dejvid Bouvija ili Ejmi Vajnhaus, ne znači da ćete postati “seljaci” ako jednom godišnje zapevate sa pijanim društvom narodnjačke hitove. Ili ako vam se dopadne strofa koju pekarka peva dok vam prodaje pogačice. To je život. I treba mu se prepustiti u svoj njegovoj kontradiktornosti i protivrečnosti. To ne znači da ne treba da imate svoj sistem vrednosti, i da držite do svog ukusa. Ali, ako gledate na život otvorenih očiju i srca, shvatićete da svašta može da vam se dopadne. I krpica na kineskom buvljaku, i automobil koji ne mora da košta 20.000 evra.  I ona popularna pevaljka koja vas nervira već godinama, ima bar jednu pesmu koja će vam iz nekog razloga prijati. Hoćete da se kladimo? Ništa nije crno-belo. Kvalitetne muzike i kvalitetnih ljudi ima i tamo gde niste ni sanjali da ćete naći. I priznajte to, makar samo sebi u svoja četiri zida. Bićete bar za nijansu opušteniji .

Zbog raznoraznih okolnosti, ovde su ljudi strahovito podeljeni, svako je u svom kalupu i svom taboru. Možda nije još vreme, ali doći će dan kada ćemo kvalitetnije živeti i kada ćemo se jedni drugima približiti. Za to je potrebno malo više otvorenosti i tolerancije sa obe strane. I malo manje predrasuda.


Branislav Nikolić
« Poslednja izmena: 06. Nov 2009, 16:39:41 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
По мени жешће глуп текст!

Слажем се да постоји подела у музици, а она је иста као подела у политици, односно има исти узрок. Политички имаш квазисрбе и квазиевропљане, и исто тако имаш у музици - људе који слушаку квазинародну музику тј. турбофолк смеће и људе који слушају стране врсте музике из презира према турбофолку који је заостао прост и ретрограда и уз то проде у исти кош стављају и праву народну музику. И постоје људи који слушају све, кад се налочу може и Металика и Саша Матић.
Јако је мало људи који размишљају другачије. Ја знам само једног човека који то другачије посматра, сви остали могу да се подведу у једну од ове три групе.

По мени ниједан од ова 3 приступа није добар, а овде у тексту се говори о томе како су сви добри само треба више да се мешају. Ја не делим такав став.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Ne kapiram, zasto ne mesati?

Meni je jedno od najbesmislenijih pitanja "sta slusas..." jer me onaj ko pita dovodi u situaciju da prisilno odaberem 1-2 zanra... a slusam ih mnogo vise od toga...
I onda odgovorim da sta slusam zavisi od prilike...
Sviram klasiku i jazz, i uzivam u tim vrstama muzike...
Dok surfujem internetom, u winampu obicno ide rock sedamtesetih na ovamo, ili ambiental... imam mnogo opustajuce instrumentale...
U kolima imam cd Gogol Bordella, i imam utisak da ne bih mogao nista drugo da slusam dok vozim... tako su optimisticni..
Opet, kad sam negde sa drustvom ne bezim od Dzeja, Harisa Dzinovica...

Nije poenta u tome koju muziku slusas, nego ne ogranicavati se samo na jedan zanr zato sto drugi nisu dovoljno "kul".
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.27
mob
Samsung S8
Brate drugacije je kada slusas Dzeja od Seke Aleksic. U nasoj zemlji ima jedna televizija koja fura turbo - folk (Pink). Da postoji kod nas televizija kao MTV, gde su svi zanrovi muzike podjenako zadovoljeni, bilo bi drugacije.

Gde je ovde stanica koja pusta hc/reagge, reagge, hip - hop, metal, drumnbase, bilo sta drugo osim turbo folka?

Automatski klinci odrastaju na tom pravcu muzike.

Ja volim da cujem sve, jer ne mogu da sudim o nekoj muzici ako je prevashodno necujem. Pokusao sam da slusam Grand, ali stvarno ne mogu, jednostavno, lose je. To je moje misljenje, ne mora svima da bude tako.

Slusam najvise hc/reagge, hip - hop, metal, psaj.

Na narodne zurke sam isao u prvoj godini srednje, sada vise ne idem jer niko od mojih ortaka ne ide.

Cela zemlja nam je stvorena da bude generalizacija u jednom pravcu muzike.

I nije mi jasno kako Cecu mogu da nazivaju umetnicom. Sem lepog glasa, ona nema vise nista. Nijedan kvalitet.
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
Citat
Sve što je povezano s korenima, u urbanom svetu je prezreno.
slozio bih se da je ovo urbanom pod navodnicima.
danas se skoro i ne slusa narodna muzika, vec obrade islamskih zemalja i grcke.

evo je obrada siptarske pesme:   (ne mogu da nadjem orginal)



IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Ne kapiram, zasto ne mesati?

Зато што састојци не ваљају. Погледај добро шта сам навео у мом посту. Ја сам против свега тога, па самим тим и мешања тога.

Гранд и турбофолк су постали синоним за народну музику и то се онда назива ћирилица и као уз то се србује - не ваља!

Као противтежа је настала квазиурбан култура у којој се иде у другу крајност па све што је везано за српску народну музику се ставља у исти кош са турбофолк смећем, а последица је гомила емо клинаца, панкера репера и осталих погубљених душа које прихватају туђу културу - не ваља!

Дакле мешањем 2 ствари које не ваљају нећеш добити ништа добро. Зато сам и против.



Оно о чему ти Даре причаш је мени сасвим прихватљиво, и ја се водим истом логиком, али то није поента овог текста који си окачио (бар ја тако мислим). Зато се нисмо разумели.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5629
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
~Ništa nije crno-belo


U Srbiji, a najviše u Beogradu, postoji populacija urbanih mladih ljudi koji preziru narodnjake i turbo- folk. Sve što dolazi sa „šarenih” televizija za njih je šund i đubre. Svadbe su katastrofa, osim ako orkestar ne svira Frenk Sinatru ili Zvonka Bogdana. U kolima se nikad neće pustiti “pogrešna” radio stanica, na TV-u se nikada neće pogledati (osim zbog zgražavanja) neka nova mlada “narodnjačka” nada. Sve je jasno razgraničeno, ko je OK, a ko nije. Šta sme da ti se dopadne, i šta ne sme.

Da li zato što je Srbija seljačka zemlja, ili zbog nečeg drugog, svi se boje da baš nikad ne ispadnu “seljaci”. Sve što je povezano s korenima, u urbanom svetu je prezreno. S druge strane, zanimljivo je da će baš kod tih “gradskih likova” uvek proći neka brazilska ili kubanska narodna muzika. To je prihvatljivo, poželjno i egzotično. Nije važno što su tekstovi tih pesama isti ili slični sa našim turbo-folk hitovima, to ionako niko ne razume. Takođe je zanimljivo da će mnogi priznati da narodnjake mogu da slušaju samo kad se napiju. Tada je sve dozvoljeno, i svi ćemo pevati ono što inače preziremo. Zar to nije malo šizofreno?
Kao što će vam se u životu nekada dopasti neka osoba iz sasvim drugačijeg sveta od vašeg, i kao što ćete se sprijateljiti sa komšijom koji je po svemu drugačiji od vas, zar nije normalno da vam se, bar, ponekad dopadne i neki narodnjak?

Muzika se deli na žanrove, ali pesme su samo dobre ili loše .U svakoj vrsti muzike (ako ste iskreni prema sebi) će vam se dopasti bar ponešto. Sedite ispred TV-a i slučajno naletite na neku turbo- folk pesmu koja vam se sviđa. Zašto to ne priznati, to je tako ljudski. Narodna muzika je uglavnom povezana sa najednostavnijim tekstom, sa čistom emocijom, bez ikakvih umetničkih pretenzija.. Ali baš to nam je ponekad potrebno, da se opustimo u najbanalnijem smislu, sa najprostijim mogućim ljubavnim porukama. Ako slušate Dejvid Bouvija ili Ejmi Vajnhaus, ne znači da ćete postati “seljaci” ako jednom godišnje zapevate sa pijanim društvom narodnjačke hitove. Ili ako vam se dopadne strofa koju pekarka peva dok vam prodaje pogačice. To je život. I treba mu se prepustiti u svoj njegovoj kontradiktornosti i protivrečnosti. To ne znači da ne treba da imate svoj sistem vrednosti, i da držite do svog ukusa. Ali, ako gledate na život otvorenih očiju i srca, shvatićete da svašta može da vam se dopadne. I krpica na kineskom buvljaku, i automobil koji ne mora da košta 20.000 evra.  I ona popularna pevaljka koja vas nervira već godinama, ima bar jednu pesmu koja će vam iz nekog razloga prijati. Hoćete da se kladimo? Ništa nije crno-belo. Kvalitetne muzike i kvalitetnih ljudi ima i tamo gde niste ni sanjali da ćete naći. I priznajte to, makar samo sebi u svoja četiri zida. Bićete bar za nijansu opušteniji .

Zbog raznoraznih okolnosti, ovde su ljudi strahovito podeljeni, svako je u svom kalupu i svom taboru. Možda nije još vreme, ali doći će dan kada ćemo kvalitetnije živeti i kada ćemo se jedni drugima približiti. Za to je potrebno malo više otvorenosti i tolerancije sa obe strane. I malo manje predrasuda.


Branislav Nikolić
Odlican text. Moram priznati da sam i ja kao mladji deran  Smile bio sklon tome da sve sto je vezano za turbo folk i taj deo muzike, svodim pod ono "shonje", shabani i ta ekipa Smile Mladost i neiskustvo  Smile Iz nekog razloga nikad nisam lumpovao  Smile uz turbo folk, niti cu, ali ne zato sto to smatram seljackim, glupim i-sta-ti-ja-znam ... jednostavno, ne nalazim se u tim pesmama i ne privlaci me taj ton, text itd. Nekog zabavlja VB, opet mi ni to nije jasno, ali ne ulazim u to. Pojam zabave je sirok i subjektivan  Smile

Vrlo je tacno da tzv "urbani" koji se groze turbo folka, ne prezaju da se u nekim situacijama odvale od turboFolka  Smile To je najbolji pokazatelj mentaliteta u Srbiji, sto trezan misli, pijan kaze, drugim recima, kada sam trezan, onda sam urban, a kada sam pijan, onda sam shaban Wink  Srbija nije (jos uvek) mesto gde moze da zazivi urbana kultura, samim tim i muzika koja prati taj pojam. To je moglo 70-ih, 80-ih, kada su Evropa i zapad dominirali ovim prostorima.

Pravim razliku izmedju narodne muzike i turbo-folka, sto se ovde cesto svodi pod =isto=.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
Svadbe su katastrofa, osim ako orkestar ne svira Frenk Sinatru ili Zvonka Bogdana.

па и њих двојица су шунд и катастрофа Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
"ubanluk" kao produkt "demokratizacije" zemlje (ironija) doneo je novu kategoriju ljudi "sabani" koji obitavaju u velikim gradovima i tu uglavnom sire ideju "urbanluka" u njima bliskim krugovima. "Sabanluk" se veoma brzo siri, poprima oblike epidemije, a pocetkom 2009 godine i pandemije.

Seljaci (ljudi koji zive u seoskim domacinstvima, manjim mestima, palankama i bave se poljoprivredom ili na bilo koji nacin privredjuju prehranjujuci time sebe i svoje porodice) su, iako vrlo cesto uzimani kao negativan pojam "ti si seljak", u poslednjim godinama, postali umno, karakterno, pa cak i vizuelno urbanija grupa ljudi od "sabana" koji su oslobodili glavni i ostale vece gradove u Srbiji.

Postoji i podgupa - "preurbani", to su derivati sabana, koji su se u medjuvremenu otkinuli od matice i uz pomoc materijalne potpore Gospodje Majke i Gospodina Oca i verovatno i Gospoda Boga i preuzeli neke bitne javne funkcije, zauzeli medijsko vreme i zaposeli menadzerske fotelje.
« Poslednja izmena: 02. Nov 2009, 18:16:07 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Samo bih vas sve skupa zamolila da se ova tema ne pretvori u raspravu o Grandu.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 11:53:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.