Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:13:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Akcentovanje na televiziji  (Pročitano 12089 puta)
29. Okt 2009, 13:53:16
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Malo je nezgodna tema, obzirom da komuniciramo u pismenom obliku, a i vecina ljudi nije bas upoznata sa vrstama akcenata (nisam ni ja bas strucnjak). Ali, moze li neko da mi odgovori kada je poceo onaj idiotski trend koji nam namecu sa TV-a, npr. "vatrogasaca", akcenat je na O !!!
Ili, "postarina" , akcenat je opet na "O !!!
elem, rodjen sam u Beogradu, kao i moji roditelji, znam kako se govori u Beogradu oduvek. A sad sa RTS-a slusam umesto u reci kao sto je "televizija", umesto da akcenat bude na prvom"e", i to kratkouzlazni, on je na drugom "E" i to dugosilazni !!!
Ko nam namece taj idiotski trend ?!?!
Znam da je na celu drzavne televizije pola covek - pola svinja, koja ima samo srednje obrazovanje, jel to poteklo od njega ?! Zar se ne kaze "komaraca" sa akcentom na prvom "a" i to dugosilaznim, a ne kako oni govore sa akcentom na "o" kratkosilaznim ?!?! Beograd sve vise postaje palanka, toga smo svesni odavno, ali ovo je preterano !
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
daj neki snimak, tesko je ovako proceniti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
a kako sada da nadjem ?? Aj ako uspem nesto... mada mi je neverovatno da nisi cuo...
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Za televiziju je tacno. Akcenat nikad ne ide na prvom i poslednjem slogu ako rec ima vise od dva sloga.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Akcenti

A beogradski zargon je uzasno iskvaren.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Evo sa Vukajlije :

 Akcentovanje na RTS-u

Grozomorna pojava koju odlikuje voditelje "javnog servisa gradjana", a u poslednje vreme i ostalih televizija, a ogleda se u tome da se drze ko pijani plota nekih pravila akcentovanja koje je smislio neki pamtnjakovic pre sto godina. Naime, taj pametnjakovic je rekao da silazni akcenti ne mogu stajati na unutrasnjim slogovima, te da poslednji slog ne moze biti akcentovan.
Ovo pravilo se u praksi ogleda tako sto neke reci tako rogobatno zvuce, da automatski dobijem zelju da zapalim televizor i resim se bede.
Primeri ( akcentovani slog je napisan velikim slovima ): akCIdent, inCIdent, doKUment, teSTAment, deMONstranti, teLEvizija, juGOslavija, kaTAlonija, aUStralija, oKEanija, poLIcajci, vaTROgasci, paRAdajz....!!!

IZAslanik paRLAmenta Velike Britanije posetice AUStraliju i oKEaniju, i resice diplomatski inCIdent dveju zemalja.
*********************
Ja sam Sanja, i ja sam proSTItutka.
*********************
Devojka: Ej, cao, lepi, cime se bavis?
Momak: Ja sam aPSOLvent na eKONomskom fakultetu.
Devojka: E super, aPSOLvente, aj sad idi u picku materinu.
______________________________ ______________________________ ___________________________

@Anea, aj vidi da nadjes neki snimak, vestija si Smiley
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Beograd nije palanka zato sto u njemu zive ljudi koji akcente ne drze u malom dzepu, vec zato sto tu zive ljudi koji coveka (bez obzira na sve njenove gluposti, propuste, mane...) nazivaju polu-svinjom.

Kad se dovedemo u kulturu da ljude ne poredimo sa kravama, kokoskama, svinjama, i konjima, bar ne onda kada zelimo da  nas dozive kao ozbiljnog i obrazovanog sagovornika, mozemo da pricamo i o akcentima, mada su pored losih prevoda, trala-la emisija, i (ne)postojanja obrazovno-naucnog programa, akcenti najmanji problem.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
A-ha.. provalio sam sta je, pravilo je da dugosilazni akcenti ne mogu da budu na unutrasnjim slogovima,niti da akcenat bude na poslednjem slogu, sto je malo zajebano, jer bi onda trebalo da se govori "paRAdajz... Jos ce da ispadne svi ljudi u mojoj okolini (skoli, kraju, porodici)svi, ukljucujuci i mene, govorimo nepravilno !  e, svasta...

@Dare, od*ebi !
« Poslednja izmena: 29. Okt 2009, 14:13:33 od radulac »
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Zaista ne znam o cemu je rec na osnovu tog navoda. Ja sam samo primetila da se u Beogradu akcentuje prvi slog. Beeeograd, teeeelevizija i tako to.
Ljudi generacije mojih baba i deda, a koji su rodjeni\zive u Beogradu 60 godina, nemaju tu naviku. Znam, zato sto je jedan par mojih baba i deda odrastao u predratnom Beogradu. Smiley

Beogradizacija govora bi dovela do bizarne situacije kakva je trenutno u Hrvatskoj. Svi govore jednim odvratnim, izvestacenim i uzasno nepravilnim zagrebackim govorom.

U ostalom, svako selo ima svoje probleme. U Hrvatskoj je problem nauciti klince u prvom razredu osnove skole razlici izmedju č i ć, đ i dž, jer Hrvati nemaju to tvrdo č i dž, vec neke glasove koji su dosta blazi.
Takodje, u Hrvatskoj se pasiv cesce koristi nego u Srbiji, kao i pomocni glagoli npr. "Kupicu si majicu.", sto je moju drugaricu, rodjenu Beogradjanku dovodilo do ludila.
Mene je dovodilo njeno "beee"... Smiley
« Poslednja izmena: 29. Okt 2009, 14:20:23 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
@Dare, od*ebi !

Strucnjak za akcente i za psovke (koji paradoks, covece...)  Smile
Je l' se ta rec akcentuje na slovo koje si markirao zvezdicom, ili na neko drugo?  Smile
« Poslednja izmena: 29. Okt 2009, 14:22:18 od dare_ »
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Odustao

Zodijak
Pol
Poruke 5342
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Ne znam sta podrazumevas pod "Beogradizacijom". Naveo sam toliko primera, sledeci put obrati paznju kada pomenu "prskanje komaRAca", ili "ceta vatrogaSAca" pa  ces videti na sta mislim. Inace, to nije Beogradski, to je neki trend koji nam namecu (samo ne znam od koga je pocelo, verovatno od coveka-svinje).

@Dare, akcentuju sa samoglasnici...
IP sačuvana
social share
Odustao
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:13:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.