Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:23:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Probijanje zvucnog zida  (Pročitano 10531 puta)
07. Okt 2009, 14:35:51
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
ae da vidim vas...pa ja imam par primera....sta moze da se desi probijanjem zvucnog zida.....da li pucaju stakla...zemlja se otvara...iliiiiiiiii...........
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.25
mob
Nokia 6267
"Zemlja se otvara" Smile............sta sve necu na ovome forumu procitati Smile.......nadam se da znas sta je u stvari probijanje "zvucnog zida" ili ti kada neko telo se krece brze od zvuka.U trenutku kad avion probija zvucni zid, pred njim se nagomilavaju cestice vazduha, koje se cepaju kao talasi pred kljunom broda, pa se tada na zemlji zacuje snazan prasak, kao eksplozija.Da popucaju stakla na prozorima e to je moguce na malim visinama al je jako rizicno za pilota da se krece brze od zvuka na tako maloj visini jer sto nize leti potrebna mu je veca brzina kretanja da bi doslo do "probijanja".Jer recimo na nivou mora potrebna je brzina od priblizno 1200 km/h da bi se neko telo kretalo brze od zvuka dok na visini od recimo 15000 m potrebno je dostignuti brzinu od 1000 km/h.A iz prakse se zna da retko koji pilot radi probijanje zvucnog zida na visinama manjim od 10000 m.Cak se i brzinski testovi letelica rade na visinama od oko 12000m.
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

I have more jewels then your jeweler

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1819
Zastava Finland
OS
Windows 2003
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Samsung i9300
zemlja se otvara Smile Smile Smile what the hell Smile
bilo je par puta, vise puta probijanje za vreme bombardovanja koliko se ja secam
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
"Zemlja se otvara" Smile............sta sve necu na ovome forumu procitati Smile.......nadam se da znas sta je u stvari probijanje "zvucnog zida" ili ti kada neko telo se krece brze od zvuka.U trenutku kad avion probija zvucni zid, pred njim se nagomilavaju cestice vazduha, koje se cepaju kao talasi pred kljunom broda, pa se tada na zemlji zacuje snazan prasak, kao eksplozija.Da popucaju stakla na prozorima e to je moguce na malim visinama al je jako rizicno za pilota da se krece brze od zvuka na tako maloj visini jer sto nize leti potrebna mu je veca brzina kretanja da bi doslo do "probijanja".Jer recimo na nivou mora potrebna je brzina od priblizno 1200 km/h da bi se neko telo kretalo brze od zvuka dok na visini od recimo 15000 m potrebno je dostignuti brzinu od 1000 km/h.A iz prakse se zna da retko koji pilot radi probijanje zvucnog zida na visinama manjim od 10000 m.Cak se i brzinski testovi letelica rade na visinama od oko 12000m.
piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip......greska.......S K O R O ceo text......neam sad vremena...pojasnicu ti sutra.....okacicu post..pa pogledaj..bice jedan zanimljiv textic.....
p.s.naravno da znam sta je probijanje zvucnog zida.....u skoli imam mnooogoo casova fizike nedeljno.....pa smo i to pomenuli!!!
procitaj sutra post!!
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 
Dešava se ovako nešto  Smile











IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.25
mob
Nokia 6267
Ajde sacekacu do sutra da vidim sta sam pogresno napisao tj. sta su me pogresno ucili u skoli( i to ne na nekakvoj  fizici ).

Evo jednog teksta o tome sta je "zvucni zid".autor teksta prof. dr Zlatko Petrovic, dipl.ing.

"Redovi koji slede su namenjeni onima, kojima je nejasno šta to puca u nebesima kada avion probija zvučni zid. Čini mi se, da problem stvara loš prevod dva engleska termina (sound barrier i sonic boom), koja su se tokom vremena redukovala u jedan (probijanje zvučnog zida), koji ništa ne znači.

Termin zvučna barijera (sound barrier) je označavao spisak tehničkih i tehnoloških prepreka, koje je trebalo savladati da bi avioni leteli nadzvučnim brzinama. Trebalo rešiti probleme snažnijeg pogona, interakcije izmedu udarnih talasa i strujanja, probleme vezane za stabilnost i mnoge druge. Ovaj termin je bio aktuelan neko vreme dok problemi nisu prevazideni, tako da se danas više ne upotrebljava u tehnici. Drugi termin zvučni zid (sonic boom) označava ono što čujemo, kada avion leti nadzvučno. S vremenom je termin zvučna barijera zamenjen terminom zvučni zid, a zatim je termin za prasak zamenjen terminom probijanje zvučnog zida.

Bolji termin, koji bi istovremeno i pojašnjavao o čemu se radi bi bio: prasak pri nadzvučnom preletu aviona.
Ovu pojavu čemo objasniti svima poznatom analogijom. Zamislite brod i talase, koje on stvara krečuči se po vodenoj površini. Ukoliko bi se brod brže kretao ili ukoliko bi bio veči i talasi bi bili veči. Čelo talasa u blizini velikih brodova može biti visoko iznad metra, ali nisam čuo da se to naziva vodenim zidom. U svakom slučaju, talasi postoje dok se brod kreče. Postajemo ih svesni tek nakon prolaska broda mimo nas.
Slična pojava se dešava u vazduhu pri nadzvučnom letu aviona. Za avion je vezan konusni zvučni talas, koji izaziva nagli skok pritiska u vazduhu. Naše uvo taj talas registruje kao prasak. Konusni zvučni talas prekriva odredeni koridor na zemlji iznad kojeg avion leti nadzvučnom brzinom, tako da se intenzivni prasak čuje u svim tačkama tog koridora. Dakle, prasak se čuje samo onda kada avion iznad nas leti nadzvučnom brzinom. Ako je od Kragujevca do Subotice avion leteo nadzvučno, onda se prasak čuo u svakoj tački te maršrute u trenutku preleta aviona. "

A evo i par zanimljivosti:

1. Prvo probijanje zvucnog zida desilo se 14.10.1947. godine na Bell-ovom raketnom avionu X-1.Tada postignuta brzina je bila 1,078 km/h na visini 12800 metara
2.Prvi avion koji je probio zvucni zid je XP-86 (prototip aviona F-86) i to 26.04.1948
3. Prvi pilot kod nas koji je probio zvucni zid je tada pukovnik Nikola Lekic(video sam dosta spekulacija o ovoj informaciji) letevsi na avionu F-86 "Sejbr" 13.07.1956
4. Prvi pilot koji je probio zvucni zid na nekom domacem avionu je vec svima poznati Marjan Jelen(tada probni pilot) na avionu J-22 "Orao" oznake 001, 1984. godine.Avion je probio zvucni zid dok je bio u poniranju iznad aerodroma Batajnica.



« Poslednja izmena: 07. Okt 2009, 20:40:09 od woodpecker »
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 


 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
@M70AB1-wow...strava slike Smile Smile Smile Smile

@woodpecker
ok.....ovako ide moja prica...nisam rekao da je sve pogresno..nego da ima rupa...nema potrebe da se svadjamo!!
pricam uopste....
1.sto se tice visine.....gledao sam emisiju(mythbusters) u kojoj zele da vide da li probijanje zvucnog zida dovodi do lomnjnja stakla...
pozvani cu blue angels na svojim divnim F/A-18 Hornet-ima....(postavljana je kuca sa 2 prozora(mala,montazna)...+ napolju na nekom postolju dosta staklenih predmeta..od vinskih flasa,do sijalica od 40w(iliti sa jako tankim staklom))...prvo je probijen  zvucni zid na 2440m..nista se nije desilo...pa na 620m..takodje nista...pa na 152m...takodje nista....nista se nije polomilo...(152m je najniza visina na kojoj F/A-18 sme da leti nadzvucnom brzinom(tako kaze pilot blue angelsa)....
e sada....ja mislim da su nato avionu iznad naseg neba obarali zvucni zid na mnogo manjim visinama od 10000m(kako si ti naveo) apsnostrumfno  suplja....lik ga obara na 152m...
takodje mislim da je i letelo staklo....da li to zato sto je staklo na nasim kucama tanje od sijalice koja ima 40w....ili zato sto je bilo vec napuklo.....ko zna...
ali znam da sam ja bio napolju..kada je iznad valjeva oboren zvucni zid....da sam se toliko uplasio (imao sam  7 god).i da sam mislio da se zemlja otvara....tako da...
mi taj mit ovih ludaka nije jasan..kako to da stakla ne pucaju na 152m od zemlje....
nista ti nisi poglesio...samo kazem da to od 10000m i nema neku praksu(bvar ovo sto sam ja gledao i cuo rodjenim usima)...

A evo i par zanimljivosti:

1. Prvo probijanje zvucnog zida desilo se 14.10.1947. godine na Bell-ovom raketnom avionu X-1.Tada postignuta brzina je bila 1,078 km/h na visini 12800 metara
2.Prvi avion koji je probio zvucni zid je XP-86 (prototip aviona F-86) i to 26.04.1948
3. Prvi pilot kod nas koji je probio zvucni zid je tada pukovnik Nikola Lekic(video sam dosta spekulacija o ovoj informaciji) letevsi na avionu F-86 "Sejbr" 13.07.1956
4. Prvi pilot koji je probio zvucni zid na nekom domacem avionu je vec svima poznati Marjan Jelen(tada probni pilot) na avionu J-22 "Orao" oznake 001, 1984. godine.Avion je probio zvucni zid dok je bio u poniranju iznad aerodroma Batajnica.




ovaj deo mi se svidja...nisam znao neke pojedninosti....znao sam da  je nas pilot oborio 84' zvucni zid i to na orlu..ostalo ne ....hvala za to Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
Зар се не каже се пробијен? До малопре си говорио пробијен, сад прешо на оборен. Smile
« Poslednja izmena: 07. Okt 2009, 23:06:27 od Ghost »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
Каже се пробијен, не оборен.
greska u koracima....hvala....
definitivno sam dijabola....izvinjavam se....sta cu akad sam nepismen Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:23:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.