IN < - Pomracenje Meseca 9. novembra - >LO
(1/5) > >> :: Odgovori!
Autor: sanjica_021 :
Pomračenje Meseca 9. novembra

U noći između 8. i 9. novembra dogodiće se drugo pomračenje Meseca ove godine. Prvo je bilo pre šest meseci, 16. maja. Ovo drugo pomračenje događa se kod uzlaznog Mesečevog čvora, u sazvežđu Ovna, oko 35 sati pre ulaska Meseca u tzv. apogej. Pomračenje polusenkom počinje 8. novembra u 23:15 po našem vremenu. Međutim, polusenka je teško uočljiva i sa posmatranjem vredi krenuti tek oko ponoći. Delimično pomračenje počinje prvim, spoljnim, kontaktom Mesečevog diska sa senkom. To će se desiti u 00:33. Potpuno, ili totalno pomračenje počinje u 02:06 sati, kada Mesec ceo zaroni u senku. Maksimum pomračenja biće u 02:19. Totalno pomračenje se završava u 02:31, kada Mesečev disk dodirne senku u izlasku. Tada ponovo nastupa faza delimičnog pomračenja, koje traje do poslednjeg kontakta Mesečevog diska sa senkom u 04:05. Mesec se tada nalazi u polusenci koju napušta u 05:22, čime se završava celo pomračenje. U trenutku maksimalnog pomračenja Mesec će biti u zenitu za područje severnog Atlantika. Ceo tok pomračenja će se videti iz Evrope, većeg dela Afrike, kao i iz istočne Amerike. Pojedine faze pomračenja, pri zalasku Meseca, videće stanovnici Azije, a pri izlasku stanovnici zapadne Kanade i SAD. Pošto Mesec neće duboko zaroniti u senku, ovo pomračenje će biti prilično svetlo.



Autor: SAnja :
E sad i da pitam uz ovu temu... jeste li gledali pomracenje Meseca ili Sunca?!

Ja sam pomracenje Meseca gledala jedno 5-6 puta ali Sunca samo jednom, mislim da je to bilo 98 ali nisam bas sigurna...
Autor: 0din :
Pomračenje Meseca....mislim 2 puta da sam gledao...
i jedno pomračenje Sunca...avgust '99...
Autor: SAnja :
e da... 99-te je bilo pomracenje Sunca
Autor: sanjica_021 :
Pomracenje Sunca tad kad i vi,ali ovde u IL nije bilo potpuno pomracenje,a Meseca jednom...nesecam se kada...
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana