Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:26:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Da li je ovo razbijanje Srbije?

Glasanje završeno: 21. Sep 2009, 19:17:26

Da,uz podršku EU
25.5%  (12)
Da,uz podršku Vlade
14.9%  (7)
Da,uz saglasnost gradjana
6.4%  (3)
Da,jer ćemo tako pre ući u EU
6.4%  (3)
Da,jer će nas tako lakše okupirati
21.3%  (10)
Ne
25.5%  (12)
Ukupno glasova: 29
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Eurostat razbija Srbiju!!!  (Pročitano 13394 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3215
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Citat
Zašto bi se delila Vojvodina? Ona je kulturna, istorijska i geografska celina.

ajde Smile Smile Smile

evo...mi u banatu bi se malo odvojili od backe i srema Smile

interesantno je koliko podguzne muve(ne mislim na tebe zemunac) nespretnog motorcikliste vole da bleje o nekoj autonomiji,sopstvenom sudstvu,policiji i sta ti ja znam cemu jos ali kad se npr spomene neko lokal autonomastvo tipa free banat Smile ...to je fasizam,genocid,homofobija,zli amfilohije Smile Smile Smile

ne ide to tako....svako hoce svoj deo...zabole mene za fucking vojvodinu...samo banat...ili jos bolje...srednjebanatski okrug Smile

Jeste, sve je to lepo, lokalpatriotizam i tako to, ali ko će da ti finansira opštinsku (ili okružnu) policiju, učitelje, doktore, vatrogacse, krpljenje puteva, izgradnja lokalnih infrastrukturnih objekata????

Misliš da srednjebanatski okrug to može sam? Ja sam siguran da ne može, smem da se kladim da je recimo gradska opština Novi Beograd troduplo bogatija od celog tvog okruga, sudeći po količini uplaćenog PDV-a koji se sliva u državni budžet iz NBG ili tvog okruga.

Poenta regionalizacije je ekonomska samoodrživost, jer ako ne možeš sam da finansiraš svoje potrebe, ne možeš biti ni politički autonoman u odnosu na vlast u BG ili NS.  Malo je mikroregiona (okruga ili pojedinačnih opština) u Srbiji koji su trenutno sposobni sami sebe da izdržavaju. To čak ne mogu ni sve beogradske opštine.
IP sačuvana
social share
Nacionalizam je, pre svega, paranoja.  ~  Danilo Kiš (1935 - 1989)

Patriotism is the last refuge of a scoundrel.  ~  Samuel Johnson
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
nisam mislio na to...poenta je u tome da ns zeli onu poziciju koju sad beograd ima....a to na dobro izaci nece Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
mob
Nokia 6230
Citat
Banat ti je od Panceva do Arada na severu. Moris, Tamis i Tisa su granice.
Granica sa rumunima je skroz neprirodna.

hvala ti sto si me prosvetlio...nisam to znao Smile
Nisam mislio tebe da prosvetlim. Imas 99,99% tvojih partijaca koji nemaju o tome pojma.
To je jedna neprirodna granica. I glavni grad nije ona rupa sto je zovu Uj Videk, vec Temisvar.
Al jebi ga balvan krenuo prema Moskvi pa mu se i Uj Videk cini svetom srpskom zemljom.
Tek kad stigne u Beograd, na pivo i Kurir, pocne da pise istoriju Vojvodine.
da je ostao ceo sa celim stanovnistvom svaba, srba, slovaka, rusina, ceha, madjara danas bi amerika trazila pozajmicu od nas da prevazidje krizu. Tako dosli divlji i pisu istoriju. Mrzitelji motke su se namnozili.
« Poslednja izmena: 18. Sep 2009, 01:39:07 od shkorpion »
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3215
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
nisam mislio na to...poenta je u tome da ns zeli onu poziciju koju sad beograd ima....a to na dobro izaci nece Smile

Razumeo sam ja tvoju poentu, ali realno, Vojvodina je ekonomski samoodrživa celina. Srem, Banat i Bačka pojedinačno vrlo teško, a Srem gotovo nema šanse da opstane kao samostalni subjekt.

Ako si ispratio evropsku standardizaciju u ovoj oblasti, NUTS regioni se po nadležnostima razlikuju prema mogućnosti da efikasno odrađuju određene poslove.

Zamisli hipotetički, kad bi se gradio autoput VŠ-ZR-NS-SO, potpuno logično da se jedan nivo vlasti (Vojvodina) zadužuje, kao i da se na jednom mestu vrši projektovanje i ugovaranje-tenderizacija cele trase, a ne da banaćani projektuju svoj deo, pa da se zadažuju samo za svoju deonicu, pa isto to bačvani na drugom delu itd. Pa onda recimo banatski deo trase bude završen 3 godine ranije jer Bačvani nisu dobili povoljan kredit itd.

Mnogo je takvih primera, nisu džabe sve evropske zemlje funkcionalno regionalizovane na manje i veće lokalne jedinice, već prema veličini i potrebama lokalne zajednice.
IP sačuvana
social share
Nacionalizam je, pre svega, paranoja.  ~  Danilo Kiš (1935 - 1989)

Patriotism is the last refuge of a scoundrel.  ~  Samuel Johnson
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Идемо даље, идемо дуже, идемо шире...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1512
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
LG 
Да извинеш, јесте да си реплицирао само другом кориснику, али ја се опет морам умешати и због себе и због других.

Citat
Sa druge strane, Vojvodina je funkcionalna geografska i istorijska celina koja egzistira već dovoljno dugo sa svojom multinacionalnom strukturom, u postojećim granicama,

Бачка је исто тако географска и историјска целина која егзистира већ довољно дуго, са својом мултинационалном структуром. Банат такође, Срем такође. И то у постојећим границама.

Citat
i jasno je da je mentalitet ljudi u Sremu, Banatu i Bačkoj gotovo isti, bez obzira kojoj naciji pripadaju

Менталитет људи у Срему и Мачви је сличнији, него ли у Срему и Банату.
Како само грешиш... из поста у пост, када би само знао.

Ево ти једне старе војвођанске (видим да обожаваш овај термин) приче. Пишем је по сећању и убацујем "драмске моменте".

"Дошли неки чудни људи, из далека у Вајђашаг. Те кренуше од села до села, од града до града и скупљаше аутентичне људе за свој подухват. Те тако у Срему набасаше на једрог, раскопчаног, слабо одевеног човека, поприличне снаге. Оценише га као повољног и одведоше га до места на ком се налазила, огромна ракета. Упитају га, да ли би можда кренуо са њима на Месец?
А он одговори. -Чуј! Ја да нећу? Одма'! Разгрну се, узе флашу вина, само махну жени и оде.

Кренуше они даље, да му нађу друштво. И тако стигоше у Бачку. За разлику од Срема, приметише како је овај крај далеко богатији и опремљенији. Налетеше на једног добро подгојеног човека, како се хлади сламеним шеширом, испред газдинске куће, док седи на типичној клупици. Приђоше му, он их угости (истина не превише радо, ваљало је ту и певца заклати), трпеза богата, али гости затворенији од претходних. Много. Па крену ту прича, представе му они план, ракету и шта траже од њега.

Крупни човек, седе, узе оне 'артије, прочита их добро, па рече. Знате, ја се са овим морам, много пажљивије упознати. Оставише га на пар дана.

Када су се вратили, упитају га шта је одлучио. А он одговори - Знате, интересантно је ово, али дајте ми још коју недељу да се спремим, распитам, прикољем крмачу, намирим све што сам започео, одредим ко ће ми радити земљу, пошто је морам дати у аренду, спремим летњу и зимску одећу, хране, новца...

Одоше, тако наши јунаци и до Баната, кад тамо у једном повећем селу, у локалној кафани, седи један високи, испијени човек. Као и остали пун пошалица и заједљивих коментара. И на свој и на туђ рачун.
Изложише му, претходно добро одмерена и пропитана, господа план, Лала га узе у руке, пређе очима пар пута и рече.

-Јел'те, а 'оћу ли се ја овим и вратити?"

 Smile

Толико о тој хомогености. Дођи, пропутуј, причај, гледај, посматрај, научи и по који бећарац са ове и оне стране Дунава и Тисе. И сам ћеш видети да су памфлети ЛСДВ, на којима сви политички коректни Београђани базирају мишљење, најобичнија глупост.


  
Citat
Da ne pričam da pripadaju istom kulturološkom i političkom miljeu.

Већ сам ти делимично одговорио. Али, док културолошке особености, као последицу АУ владавине разумем, овај јединствени политички миље ми баш и није јасан.


Citat
Recimo, ako bi se Vojodina delila, to bi samo stvorilo neodržive celine, kao što je Srem. Srem nema nikakvu industriju, 80% je poljoprivreda i par uglavnom propalih prehrambenih preduzeća i šećerana. Jedina uspešna firma u celom Sremu je beočinska cementara. Od čega bi oni sami sebe izdržavali?


Молим? Па шта је ту неодрживо? Ехеј, колико је само европских регија које почивају искључиво на пољопривреди. Прва Аустрија има таквих примера, (земља која има неких сличности, малих, али има) са северном Србијом. Не морамо ићи даље.

И шта значи ова уништена привреда и индустрија? Значи, то по вама тако и треба да остане? Пошто стварањем покрајине са прерогативима државе ми не решавамо ништа, ни по овом питању. Шта ће то новосадски централисти урадити по питању разорене митровачке индустрије? Исто што и до сада, једно велико ништа. Најбољи пример је НИС, уместо да је седиште ове компаније са свим својим предностима у Банату, где по свакој логици треба да буде, оно је у Новом Саду. Зашто? Чему ту? То ли је децентрализација? Или ће бити да Петровград и Панчево овом изазову нису дорасли.

Такође, не мора Срем бити засебна регија, може се створити сремско-мачванска област, још функционалнија, е али то би у срце дирнуло оне што би Вајђашагу преносили надлежности из других побуда.

Citat
Ne znam da li ti je poznato pravo kao nauka, ali postoji jedan postulat koji kaže da jednom dostignuta prava ne treba umanjivati ili ukidati. Osim nasilnim putem, a ja ovde ne govorim o pravnom ili fizičkom nasilju.


Ако њему није, мени јесте. Али погрешно је то употребљено, не ради се овде о правима неке заједнице, која су једном достигнута, па није сврсисходно укидати их (мада се то и таквом случају, може извести без икаквог насиља, савршено легалним методама).

Када причамо о Војводини, ту се ради само и искључиво о уређењу дела једне државе, ништа ту није свето и непромењиво. Уколико се у једном историјском тренутку процени, да је нека друга локална организација сврсисходнија, а зашто не би дошло до њене реализације?

Ослободи се те, од покрајинске, вона би елите, наметнуте мантре о светом војвођанском појму.
« Poslednja izmena: 18. Sep 2009, 02:14:28 od Ramms+ein »
IP sačuvana
social share
Παντα ρει και ουδεν μενει
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3215
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
@ Ramms+ein

Prvo i osnovno, odakle ti ideja da sam ja lsv autonomaš i da svoje stavove preuzimam od njih, zbog političke korektnosti?

Drugo, nisi ispratio moje postove od početka, ja sam govorio o logičnoj i prirodnoj teritorijalnoj podeli Srbije, nisam govorio o nadležnostima određenih nivoa vlasti. Ono što tebe i mrgeca žulja je zahtev autonomaša da NS bude nov centar, skoro pa prestonica Vojvodine, pandan BG po količini političke moći i široke nadležnosti pokrajinskih organa.

Ja o tome uopšte nisam govorio, već sam samo na idiotski vladin predlog dao normalniji i logičniji predlog teritorijalne organizacije, zasnovan na prirodnim (geografskim), istorijskim i kulturološkim karakteristikama određenih delova Srbije. Po meni, Vojvodina treba da postoji u sadašnjem teritorijalnom obliku i ne treba je razbijati na sitnije geografske celine, a koja će biti politička "jačina" pokrajinskog nivoa vlasti, do toga će se doći primenom evropskih standarda, uz uvažavanje lokalnih specifičnosti, u političkom smislu.

Vojvodina i Severna Irska ne moraju imati iste nadležnosti, jednostavno situacija na terenu nije ista.

Ti si opterećen određenim stvarima, čim koristiš mađarski termin Vajđašag, sve mi je jasno. Nema potrebe za tim nepoverenjem, ne kolje se vo zbog kile mesa. Ne uništava se ono što su stvarale generacije, da bi se zajebao Balint Pastor ili Nenad Čanak. Na stranu što bi se sve manjine (pogotovo mađari) dodatno radikalizovali u svojim zahtevima, u slučaju pokušaja njihovog cepanja u zasebne celine, međusobno institucionalno nepovezane.

Koji bi Mađar iz Čoke prihvatio da sa svojim sunarodnikom iz Subotice službeno komunicira preko Beograda, ako se ukine Vojvodina. Glupost koja bi dovela do radikalizacije manjinskih zahteva. Mađari bi u tom slučaju odmah tražili punu teritorijalno-političku autonomiju na severu, i ništa manje od toga. Nema pogađanja, nema dogovora.

Ovde mogu da se nadovežem na tvoju konstataciju da se legalnim putem mogu umanjivati već dostignuta prava. U pravu si, moguće je to. To je uradio Milošević sa ustavnim amandmanima iz 1989, razvlastio je pokrajine i gde je danas Kosovo?

Razmisli malo, ne kolje se vo zbog kile mesa.

Uostalom, ništa lakše nego raspisati referendum o statusu Vojvodine, pa šta kaže narod, neka tako bude.
IP sačuvana
social share
Nacionalizam je, pre svega, paranoja.  ~  Danilo Kiš (1935 - 1989)

Patriotism is the last refuge of a scoundrel.  ~  Samuel Johnson
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Идемо даље, идемо дуже, идемо шире...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1512
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
LG 
Citat
Prvo i osnovno, odakle ti ideja da sam ja lsv autonomaš i da svoje stavove preuzimam od njih, zbog političke korektnosti?

Никада нисам написао да си ЛСД(В) аутономаш, а да ми делује како си ставове изградио контактирајући превасходно њеве идеје, да извиниш тако ми изгледа.


Citat
Drugo, nisi ispratio moje postove od početka, ja sam govorio o logičnoj i prirodnoj teritorijalnoj podeli Srbije, nisam govorio o nadležnostima određenih nivoa vlasti. Ono što tebe i mrgeca žulja je zahtev autonomaša da NS bude nov centar, skoro pa prestonica Vojvodine, pandan BG po količini političke moći i široke nadležnosti pokrajinskih organa.


Управо.

Citat
Ja o tome uopšte nisam govorio, već sam samo na idiotski vladin predlog dao normalniji i logičniji predlog teritorijalne organizacije, zasnovan na prirodnim (geografskim), istorijskim i kulturološkim karakteristikama određenih delova Srbije.


Па не може тако, онда је приступ овом питању неозбиљан. Делује ми као да се уопште и ниси удубио у проблематику севера. Усвајањем статута створила би се буквално држава у држави, са истим, али истим проблемима са којима се читава Србија сусреће данас. Са том разликом што бисмо имали парадокс  сиромашних градова, некада индустријских центара, те потпуно пустих, старих, богатих и великих села.

Са друге стране стајао би пренатрпани Нови Сад, уништеног духа, напукле инфраструктуре и са 1.5 милиона гладних и/или бесних људи.

Citat
Po meni, Vojvodina treba da postoji u sadašnjem teritorijalnom obliku i ne treba je razbijati na sitnije geografske celine, a koja će biti politička "jačina" pokrajinskog nivoa vlasti, do toga će se doći primenom evropskih standarda, uz uvažavanje lokalnih specifičnosti, u političkom smislu.


Да се разумемо, ни ја не мислим како је у овом тренутку могуће укинути аутономију Војводине (иако интимно мислим да није потребна), али сам сигуран да се на покрајинску власт не смеју преносити даље надлежности нити једна, него на градове, општине, месне заједнице.

Горе си поменуо како је то неодрживо. Е, па моја општина је у време СФРЈ сама финансирала полицију на својој територији, све комуналне службе, делимично и домове здравља, специјалистичке амбуланте, имала великог учешћа у просветном, културном и спортском животу. И опет је остајало довољно у каси, за нека нова улагања. Да ме не би неко погрешно схватио, за мене је Југославија утопија, а комунизам кваран поредак, али ето да је држава била децентрализованија но данас, била је.


Citat
Ti si opterećen određenim stvarima, čim koristiš mađarski termin Vajđašag, sve mi je jasno.

Ни трунке оптерећења, само поштујем своје суграђане мађарске националности.  Smile

Зато им свакога дана на улици кажем и  Jónapot kivanok! Hogy vagy, pajtásom? 

Citat
Nema potrebe za tim nepoverenjem, ne kolje se vo zbog kile mesa. Ne uništava se ono što su stvarale generacije, da bi se zajebao Balint Pastor ili Nenad Čanak.
 

Грешка. Не "зајебавам" ја никога. Само нећу да све што су моји преци стварали, од 1690. године (од када ми фамилија живи у овом крају), оде из мог новчаника у гузице господе из Липова гаја.
То наслеђе својој деци, нисам рад да оставим.

Citat
Na stranu što bi se sve manjine (pogotovo mađari) dodatno radikalizovali u svojim zahtevima, u slučaju pokušaja njihovog cepanja u zasebne celine, međusobno institucionalno nepovezane.

 
Постоји мали милион начина, да се ова питања реше.

Citat
Koji bi Mađar iz Čoke prihvatio da sa svojim sunarodnikom iz Subotice službeno komunicira preko Beograda, ako se ukine Vojvodina.

Ама нисам ја за укидање Војводине, већ за пренос надлежности и те исте покрајине, али и републике управо на Суботицу и Чоку.

Па, који би Мађар прихватио да комуницира преко Новог Сада, када му се да могућност директног контакта, са општинског или окружног нивоа?

Citat
Glupost koja bi dovela do radikalizacije manjinskih zahteva. Mađari bi u tom slučaju odmah tražili punu teritorijalno-političku autonomiju na severu, i ništa manje od toga. Nema pogađanja, nema dogovora.


Па њихови политички представници то већ ионако траже.
И не добијају. Нити ће икада добити. Ето, шта то могу да покрену у супротном? Уколико би ова шићарџијска власт паметно поступала, као што не поступа, не би им никакав покушај "интернационализације" успео. Види, постоји ту више модела, Бачка и Банат као региони, већ си осујетио постојећи план, али би гро Мађара живели у Бачкој, лакше и боље се повезивали, а у истој области не би били већина.

Можемо ти гледати са нивоа ширења утицаја округа. Тада би свакако постојали и они са мађарском већином. И шта онда? Немају војску или финансије, а елите намирене (а све је увек функционисало управо на елитистичком принципу). Па као да Мађаре не боли што старе и остају сами по варошима и селима, а млађи одлазе у НС и углавном се, више или мање асимилују, ако не они деца им сигурно, односно у Сегедин или Пешту и више се не враћају. Праве подршке матице нема, а надлежности локала никакве.

Citat
Ovde mogu da se nadovežem na tvoju konstataciju da se legalnim putem mogu umanjivati već dostignuta prava. U pravu si, moguće je to. To je uradio Milošević sa ustavnim amandmanima iz 1989, razvlastio je pokrajine i gde je danas Kosovo?

Нећемо се играти. Па иредента је по Космету дивљала још за време оног Устава.


Citat
Uostalom, ništa lakše nego raspisati referendum o statusu Vojvodine, pa šta kaže narod, neka tako bude.



А не. Након деценијског медијског инжењеринга и манипулација, сада би се још и референдум расписивао. Ништа од тога, а Устав ионако такву могућност не предвиђа.
Знамо добро шта се дешавало после сваког референдума на територији бивше Југославије (сем у Црној Гори, но то је тек посебна прича). Те ратне игре у мом шору, неће се играти.
« Poslednja izmena: 18. Sep 2009, 04:14:33 od Ramms+ein »
IP sačuvana
social share
Παντα ρει και ουδεν μενει
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
mob
Nokia 6230
A da mi malo sacekamo da radikali postanu republikanci u vovjovdini. Toga ima da bude za cas. ostanu li bez vlasti i na sledecim izborima videces pacove kako propagiraju vojvodjansku naciju od pre srba i ameba.
Majku bi rodjenu zivu odrali za rad vlasti, a tek da se pretvore u republikance to im nece biti problem za cas. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Идемо даље, идемо дуже, идемо шире...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1512
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
LG 
A da mi malo sacekamo da radikali postanu republikanci u vovjovdini. Toga ima da bude za cas. ostanu li bez vlasti i na sledecim izborima videces pacove kako propagiraju vojvodjansku naciju od pre srba i ameba.
Majku bi rodjenu zivu odrali za rad vlasti, a tek da se pretvore u republikance to im nece biti problem za cas. Smile Smile Smile

Па Мирчић и другари му, то већ раде.

Чак их и њихови, "правоверни" чланови зову Пајтићеви радикали.
IP sačuvana
social share
Παντα ρει και ουδεν μενει
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3215
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Citat
Prvo i osnovno, odakle ti ideja da sam ja lsv autonomaš i da svoje stavove preuzimam od njih, zbog političke korektnosti?

Никада нисам написао да си ЛСД(В) аутономаш, а да ми делује како си ставове изградио контактирајући превасходно њеве идеје, да извиниш тако ми изгледа.

Možda to tako izgleda, ali ja sam u saglasju sa njihovim idejama samo do tačke koliko se one poklapaju sa opštim evropskim standardima o decentralizaciji.

Nisam za to da pokrajine budu države u državi, to smo imali u SFRJ, pa znamo kako smo prošli. Mada, SFRJ je bila klasična federacija, a Srbija neće biti federacija, već unitarna država funkcionalno decentralizovana.



Da ne bih odgovarao tačku po tačku, izdvojiću dve stvari koje su ovde isplivale.

1. Pitanje Vojvodine. Tebi je cilj da se Vojvodina što više razvlasti, eventualno i ukine  kao teritorijalno-politički entitet, ja smatram da to nije svrsishodno i da bi se time napravila mnogo veća šteta od koristi. Pogotovo imajući u vidu veliki procenat manjinskog stanovništva kojima nikako ne odgovara institucijalno razdvajanje u više međusobno nepovezanih entiteta.

Naprotiv, ja smatram da treba u Srbiji primeniti evropski standard, a on kaže da generalno postoje tri nivoa izvršne vlasti, sa jasno definisanim nadležnostima i izvorima finansiranja za funkcionisanje dodeljenih nadležnosti. I tu dolazimo do sledeće tačke.

2. Decentralizovana država i podela izvršne vlasti, po evropskim standardima.

Znači, postoje tri nivoa - državni, srednji (provincionalni-regionalni) i lokalni (municipalni) nivo. Svaki od ovih nivoa ima svoje nadležnosti kao i autonomne organe koji ih sprovode.

Na državnom nivou nadležnosti su: odbrana, nacionalna bezbednost, kontrola granica, spoljni poslovi, spoljna trgovina, carine i poreska politika, monetarni sistem, Narodna banka i štampanje novca, zaštita ljudskih i manjinskih prava, državljanstvo. Ovo su opšti atributi državnosti i niži nivoi vlasti nemaju nikakve ingerencije u navedenim resorima. Pored svega ovoga, na državnom nivou se mogu dodati i funkcije kao što su pravosudni sistem, regionalni razvoj, ekonomija, energetika, kapitalna infrastruktura itd.

Na lokalnom nivou su nadležnosti koje se direktno tiču svakodnevnog života običnog čoveka. Primarna zdravstvena zaštita (domovi zdravlja, školski dispanzeri, seoske ambulante), primarni obrazovni sistem (predškolske ustanove, osnovne škole), komunalna infrastruktura, komunalni sistemi (vodosnabdevanje, gradska čistoća, gradski prevoz i sl.), lokalna policija (pozornici, kriminalistička i saobraćajna policija), vatrogasna služba, građevinarstvo i urbanizam, prostorno planiranje, inspekcije razne itd.

Na srednjem nivou ostaju nadležnosti kao što su sekundarna zdravstvena zaštita (opšte bolnice, klinički centri i specijalizovane zdravstvene ustanove i instituti), sekundarni obrazovani sistem (srednje škole, univerzitet, škole za obrazovanje osoba sa specijalnim potrebama itd.), infrastruktura i kapitalni objekti od pokrajinskog značaja, ekologija i zaštita životne sredine, poljoprivreda, šumarstvo, vodoprivreda, turizam, policija naoružana dugim cevima (žandarmerija, SAJ) kao i forenzičke laboratorije i slične zajedničke policijske službe, mreža zatvora i sudska straža, saobraćaj i veze, kultura i informisanje, civilna zaštita i služba za reagovanje u vanrednim situacijama (poplave, zemljotresi i sl).


Kako se tu uklapa Čanak sa svojom viziijom autonomije, to je pitanje za drugu temu. Smile
« Poslednja izmena: 18. Sep 2009, 18:34:20 od zemunac22 »
IP sačuvana
social share
Nacionalizam je, pre svega, paranoja.  ~  Danilo Kiš (1935 - 1989)

Patriotism is the last refuge of a scoundrel.  ~  Samuel Johnson
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:26:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.