Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:19:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fizika nemogućeg ~ Michio Kaku  (Pročitano 39883 puta)
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
-  oblik funkcije se kao shto sam rekao dobija reshavanjem kompleksnih duferencijalnih jednachina , ali sam po sebi nema veliku praktichnu vrednost . za tvoj problemcic sa potencijalnom jamom oblik funkcije je vec bio unapred poznat . kod racunanja psi funkcije najvishe se gleda frekvencija (zbog energije ) a i amplituda i faza nisu zanemarljive . to medjutim bez normalizacije ne biva . Smile
Veze ti nemaš... Smile

- da reshavam umesto tebe zadatke necu  Smile , pogotovu shto svih tih formula ima na netu i mozesh i sam da ih nadjesh .
Nisam siguran da se sve može naći na netu, ali tačno je da je svo znanje ovog sveta u knjigama. Problem je samo što TI nisi te knjige pročitao, ne znaš i ne razumeš skoro ništa od toga, a pričaš o tome Smile

- da si pazljivije chitao tu istu vikipediju video bi da si postavio formulu za the density of states (DOS) of a system describes the number of states at each energy level that are available to be occupied , a sasvim je jasno iz zadatka da ovde postoji samo jedno stanje po energetskom nivou  Smile
Kao što rekoh, veze ti nemaš. Hajde, pošto sam dao rešenje za ono najprostije, Ψ(x), da ne ostanem dužan ni za ovo drugo, G(E), da ne misle ljudi da sam isti kao ti. Kao prvo, iz poč. uslova A*sin(k*a)=0 sledi k*a=n*pi, a odatle k=n*pi/a. Korak između dva uzastopna stanja je zato: ∆k=kn+1-kn=pi/a. Već sam rekao da je Nk=dk/∆k=dk/(pi/a) koristeći ovo ∆k. Sada imamo (na osnovu mog ranijeg posta):
Nk=dk/(pi/a)=G(k)dk i odavde se vidi da je gustina stanja u k-prostoru G(k)=a/pi.
U ranijem postu sam takođe napisao i da je G(k)dk=G(E)dE pa je odatle: G(E)=G(k)*dk/dE=G(k)(dE/dk)-1. Treba još samo naći dE/dk.
Pošto je k talasni broj, E=ħ2k2/(2m), dobija se: dE/dk=(ħ2/(2m))*2k. Ovde se uvrsti k=√(2mE)/ħ i ostaje:
dE/dk=(ħ2/m)*√(2m/ħ2)*E1/2. Pošto sada imamo i G(k) i dE/dk, samo uvrstimo i dobija se traženo:
G(E)=(a/pi)*(m1/2/(ħ√2))*E-1/2.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8

Kao što rekoh, veze ti nemaš. Hajde, pošto sam dao rešenje za ono najprostije, Ψ(x), da ne ostanem dužan ni za ovo drugo, G(E), da ne misle ljudi da sam isti kao ti. Kao prvo, iz poč. uslova A*sin(k*a)=0 sledi k*a=n*pi, a odatle k=n*pi/a. Korak između dva uzastopna stanja je zato: ∆k=kn+1-kn=pi/a. Već sam rekao da je Nk=dk/∆k=dk/(pi/a) koristeći ovo ∆k. Sada imamo (na osnovu mog ranijeg posta):
Nk=dk/(pi/a)=G(k)dk i odavde se vidi da je gustina stanja u k-prostoru G(k)=a/pi.
U ranijem postu sam takođe napisao i da je G(k)dk=G(E)dE pa je odatle: G(E)=G(k)*dk/dE=G(k)(dE/dk)-1. Treba još samo naći dE/dk.
Pošto je k talasni broj, E=ħ2k2/(2m), dobija se: dE/dk=(ħ2/(2m))*2k. Ovde se uvrsti k=√(2mE)/ħ i ostaje:
dE/dk=(ħ2/m)*√(2m/ħ2)*E1/2. Pošto sada imamo i G(k) i dE/dk, samo uvrstimo i dobija se traženo:
G(E)=(a/pi)*(m1/2/(ħ√2))*E-1/2.


sjajno napisano reshenje (ili prepisano npr odavde  Smile : http://www.ecse.rpi.edu/~schubert/Course-ECSE-6968%20Quantum%20mechanics/Ch12%20Density%20of%20states.pdf ) .

samo , opet je pod falinku  Smile . naime , ti si pretpostavio da je  k=√(2mE)/ħ odnosno da cestica ima masu (tj da je elektron)  i da mu je stoga sva energija kinetichka . a shta ako je navedeno telo foton ?  Smile

podecam da je relativistichki E2 = p2c2 + m2c4 (brojeve razumeti tako da stavljaju na stepen ) , odnosno da za foton vazi :
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
Zahvaljujem. Da li je prepisano ili nije, potpuno je nebitno, važno je da ga ja razumem. To da svaki put svaku sitnicu moraš iznova da računaš, to prestaje kad završiš studije. Na kraju čak više i ne rešavaš niti gledaš jednačine, već koristiš specijalizovane softverske pakete kao što je COMSOL i to samo za približne simulacije. U konkretnom slučaju ovog zadatka, svaka pojedinačna operacija je objašnjena, tako da se vidi da mi je jasno odakle je šta dobijeno. A izvođenje sam prepisao iz neke svoje stare sveske, ne sećam se ni zašto sam tada računao G(E) ... nije to dakle ni bio "zadatak" već je približno izračunato G(E) za 10 nm Silicijum Smile

samo , opet je pod falinku  Smile . naime , ti si pretpostavio da je  k=√(2mE)/ħ odnosno da cestica ima masu (tj da je elektron)  i da mu je stoga sva energija kinetichka . a shta ako je navedeno telo foton ?  Smile

podecam da je relativistichki E2 = p2c2 + m2c4 (brojeve razumeti tako da stavljaju na stepen ) , odnosno da za foton vazi :
Tako je, to je materijalna čestica (to sam i napomenuo, nekoliko puta). Nije to, dakle, falinka, već je slučaj materijalne čestice. Sve vreme imam u vidu model jednog realnog sistema (pomenuta stara sveska), dakle recimo elektrona u poluprovodniku, za koji je ovaj proračun sasvim dovoljan. Pretpostavio sam i druge stvari, npr. nulti potencijal u jami (U=0). Može se proračun uvek dodatno usložnjavati, ali je uvek cilj izbeći svaku nepotrebnu komplikaciju. Da je u pitanju foton, jednačine bi bile drugačijeg oblika, bilo bi k=E/(ħ*c) i sl. Glavno pitanje je koji realan fizički sistem bi ti time hteo da modeluješ? Od toga zavisi koje pretpostavke bi se mogle uvesti i koristiti da bi se pojednostavio model i sveo na nešto izračunljivo.

Verovatno najveći problem bi bio u tome što model takvog sistema onda i ne bi bila standardna Šredingerova jednačina. Naime, Šredinger koristi Hamiltonijan u obliku H=T+U, dakle kao sumu kinetičke i potencijalne energije. Ako nema ni jedne ni druge, onda ova, više ne bi imala oblik operatora T=p2/2m, odakle se inače dobija prepoznatljiv oblik Hamiltonijana u Šredingerovoj j-ni:



(Šredinger je zamenio p sa -iħ∇). To je sve u redu, dok god se koristi za rešavanje nekog realnog fizičkog sistema. Vraćamo se, dakle, na pitanje: koji je to realan fizički sistem i sa kakvim pretpostavkama se u rešavanje modela može ući?

BTW, primećujem da su ti komentari malo više smisleni nego ranije. Izgleda da si nešto malo ipak naučio, što je ispalo kao "kolateralna šteta" ove diskusije. Drago mi je što te je sujeta naterala da bar malo pogledaš stvarne kvantne mehanike Smile
« Poslednja izmena: 01. Avg 2010, 14:42:52 od Coolidge »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
pre svega , reci da je cestica materijalna ne znachi nishta . i foton je materijalna cestica  Smile . drugo , gustina stanja za fotone se takodje lako racuna (ovde izracunata za 3D ) : http://finestructure.org/documents/Photon%20Density%20of%20States.pdf . trece i najvaznije , ako vec koristish psi funkciju (pretpostavljash cesticu u talasnom obliku) , onda je sasvim gruba aproksimacija da je u analizi raspodele energije svedesh samo na korposkularnu prirodu i kinetichku energiju .

 ova tema se zasniva upravo na pretpostavci da cestice imaju i talasnu priropdu i da je moguce da se nadju i tamo gde ne bi trebalo da budu (tunel-efekat) upravo zato shto ne postoje beskonachne jame .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 225
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
pre svega , reci da je cestica materijalna ne znachi nishta . i foton je materijalna cestica  Smile . drugo , gustina stanja za fotone se takodje lako racuna (ovde izracunata za 3D ) : http://finestructure.org/documents/Photon%20Density%20of%20States.pdf . trece i najvaznije , ako vec koristish psi funkciju (pretpostavljash cesticu u talasnom obliku) , onda je sasvim gruba aproksimacija da je u analizi raspodele energije svedesh samo na korposkularnu prirodu i kinetichku energiju .

 ova tema se zasniva upravo na pretpostavci da cestice imaju i talasnu priropdu i da je moguce da se nadju i tamo gde ne bi trebalo da budu (tunel-efekat) upravo zato shto ne postoje beskonachne jame .
Požurio si sa odgovorom, ja sam tek editovao svoj. E pa nije baš svejedno da li je materijalna čestica ili nije, iz brojnih razloga, npr. oblika k. Za foton (EM talas) važi k=E/(ħ*c), dok za materijalnu česticu (pri nerelativističkim brzinama) važi k=√(2mE)/ħ. Odatle se menja i dE/dk itd. Aproksimacija koju sam koristio, uobičajena je i nisam je sam smislio. Kinetička energija, kako sam već objasnio, Šredingerova je ideja. "Beskonačna" je, po pravilu, aproksimacija za "dovoljno duboka" i ta aproksimacija je skoro uvek dovoljno dobra...

Drago mi je što sve više čitaš o kvantnoj, na kraju ćeš stvarno postati sručnjak za nju! Međutim, pravo pitanje je, da li ti zapravo razumeš korake koji su sprovedeni u analizi čiji si link postavio. Kada sam ja uzeo svoju svesku i prepisao izvođenje G(E), ja sam se setio šta koji korak znači. A da li ti razumeš korake u izvođenju koje si dao i ograničenja pri kojima važi? Na primer "The volume is assumed to be large enough so that its dimensions have no significant effect on the physical result". Onda, šta znači "Gauss' law for the electric field in free space reduces to ∇E=0"? Šta je Gauss' law for the electric field, i zašto je ∇E=0? Šta znači "Each set of  integers (nx,ny,nz) corresponds to two modes of the electromagnetic field, one for each polarization"? Ova dva moda dolaze od zaključka "This transverse condition allows for two independent wave polarizations for each value of k." Zašto dva?

Ja sam tebi namerno dao najprostiji proračun, jer se tu vidi da li neko razume materiju ili ne. Ako pažljivije pogledaš, u mom primeru G(E) je matematika na srednjoškolskom nivou. U tvom primeru to nije slučaj (pominju se Fourier, modovi, funkcije razvoja, operator ∇...).
=========================================
EDIT: Evo, ne bih lenj, sad kad si jasno definisao problem, da ga rešim sam, na način kako je rešavan i onaj moj primer jednodimenzionalnog G(E). Znači sada hoćeš foton u kocki širine L, praznog prostora. Kao i pre, polazi se od talasne jednačine (ali opšte talasne, ne više Šredingerove) i to za električno polje, i to ovoga puta zavisne od vremena, i to za tri dimenzije. Ta jednačina glasi: ∇2E=c-2*∂2E/∂t2. Njeno opšte rešenje je (analogno 1D slučaju):
E=A*sin(nx*pi*x/L)*sin(ny*pi*y/L)*sin(nz*pi*z/L)*sin(ωt).
Kao i pre, u 1D slučaju, i ovde treba zadovoljiti iste granične uslove, dakle obezbediti E=0 u tačkama x=0, y=0, z=0, x=L, y=L, z=L. Potpuno istom logikom kao i kod 1D slučaja, primenjenom na svaku od koordinata zasebno, dobija se:
(nx*pi/L)2+(ny*pi/L)2+(nz*pi/L)2=(nx2+ny2+nz2)*(pi/L)2=(ω/c)2=(2*pi/λ)2. Ovde ω2 potiče od drugog izvoda sin(ωt) po t. Kada se ovo sredi, ostaje:
n2=nx2+ny2+nz2=4*(L/λ)2.
Ovde sam uveo n, da bih manje pisao; to je magnituda vektora (nx,ny,nz) u n-prostoru. Sada ću samo da prebrojim stanja, kao i u 1D-slučaju... Kako su nx,ny,nz pozitivni, n je uvek u prvom oktantu, pa se ukupan broj stanja dobija deljenjem sa 8, ali mora i da se pomnoži sa 2 jer je za svaki vektor (nx,ny,nz) moguća jedna od dve polarizacije (to imaš i u onom tvom izvođenju). Ostaje samo da se pomnoži sa zapreminom sfere u n-prostoru, a to je (4/3)*pi*n3. Dobija se, dakle:
N=(2/8)*(4/3)*pi*n3. Od malopre imam n=2L/λ, pa ću to iskoristiti da, zamenom n, dobijem:
N=(2/8)*(4/3)*pi*n3=(2/8)*(4/3)*pi*(2L/λ)3. Pošto me interesuje energetska gustina stanja, uvešću E=hc/λ tako što ću zameniti λ i onda mi ostaje da je broj stanja po jedinici zapremine:
Nv=N/L3=(8*pi*E3)/(3*h3*c3). Da bih dobio g(E) kao u tvom primeru, tražim izvod ove f-je po E i dobija se:
g(E)=dNv/dE=8*pi*E2/(hc)3=8*pi*E2/(c3*(2*pi*ħ))3=E2/(ħ3*pi2*c3). ##

Gotovo! Još da uporedim sa onim rezultatom iz tvog dokumenta. Tamo nisu dali konačnu formulu za g(E), ali se ona lako dobija:
g(E)=g(ω)/ħ=ω2/(ħ*pi2*c3). Ovde uvrstim ω2=E22 i dobija se:
g(E)=E2/(ħ3*pi2*c3). Gle čuda, pa ovo što sam izračunao (na onaj isti način kao za 1D slučaj iz mog primera i ponovo bez muljanja sa kompleksnim brojevima) je isto ono što si ti našao na internetu, a kod mene se još i lepo vidi talasna jednačina i odakle njeno rešenje...
disclaimer: ako sam negde pogrešio u kucanju, to je bilo u prepisivanju sa papira na kome sam računao, dakle, ako i postoji greška u prekucavanju, lako se uočava i ne utiče na rezultat.
comment: auh, ala je nepregledan ovaj interfejs, teže mi pade i više mi vremena pojede ovo prekucavanje nego samo rešavanje...
« Poslednja izmena: 01. Avg 2010, 18:11:14 od Coolidge »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 289
Zastava Krusevac
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.11
mob
Apple iPhone7
... jel' cuo neko za dr. Sergej Sitka ... akademik Ukrajinske Akademije Nauka i Umetnosti ... Smile

jel to onaj sto je gostovao kod nas i pricao o lecenju energetskim poljem tacke

... e, bas taj ... inace, pricao on o jos mnogo toga, samo ga izgleda niko ne slusa ... covek radi stoj na jednoj ruci u 81.-oj godini, pa vi vidite ...  Smile

trazim tu emisiju al nigde je nema,2x su je davali i uvek sam doso pred kraj


... ako slucajno nadjes, baci je ovde ... YT sam prekopao, ali izgleda da je naziv na Ruskom , a ja i Ruski ... Smile
IP sačuvana
social share
Makijavelizam je stanje uma - sve ostalo je iluzorno!!!




Edit by chelavi1: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8

Požurio si sa odgovorom, ja sam tek editovao svoj. E pa nije baš svejedno da li je materijalna čestica ili nije, iz brojnih razloga, npr. oblika k. Za foton (EM talas) važi k=E/(ħ*c), dok za materijalnu česticu (pri nerelativističkim brzinama) važi k=√(2mE)/ħ. Odatle se menja i dE/dk itd. Aproksimacija koju sam koristio, uobičajena je i nisam je sam smislio. Kinetička energija, kako sam već objasnio, Šredingerova je ideja. "Beskonačna" je, po pravilu, aproksimacija za "dovoljno duboka" i ta aproksimacija je skoro uvek dovoljno dobra...

Drago mi je što sve više čitaš o kvantnoj, na kraju ćeš stvarno postati sručnjak za nju! Međutim, pravo pitanje je, da li ti zapravo razumeš korake koji su sprovedeni u analizi čiji si link postavio. Kada sam ja uzeo svoju svesku i prepisao izvođenje G(E), ja sam se setio šta koji korak znači. A da li ti razumeš korake u izvođenju koje si dao i ograničenja pri kojima važi? Na primer "The volume is assumed to be large enough so that its dimensions have no significant effect on the physical result". Onda, šta znači "Gauss' law for the electric field in free space reduces to ∇E=0"? Šta je Gauss' law for the electric field, i zašto je ∇E=0? Šta znači "Each set of  integers (nx,ny,nz) corresponds to two modes of the electromagnetic field, one for each polarization"? Ova dva moda dolaze od zaključka "This transverse condition allows for two independent wave polarizations for each value of k." Zašto dva?

Ja sam tebi namerno dao najprostiji proračun, jer se tu vidi da li neko razume materiju ili ne. Ako pažljivije pogledaš, u mom primeru G(E) je matematika na srednjoškolskom nivou. U tvom primeru to nije slučaj (pominju se Fourier, modovi, funkcije razvoja, operator ∇...).
=========================================


  foton jeste materijalna cestica . ti si naveo dva specijalna sluchaja rachunanja k - u sluchaju fotona se on rachuna prema faznoj brzini (brzina svetlosti) , u sluchaju elektrona prema tzv grupnoj  brzini . kod fotona se zbog nedostatka mase dobija egzaktna jednacina E=h*f iz koje posle izlazi k=E/(ħ*c) i dalje se reshava primenom gausovog zakona gde se u obzir uzima da nema statichkog naelektrisanja pa je zato ∇E=0 ,a  polarizacija  moze da bude samo u preostale dve ose normalne na pravac prostiranja talasa .

medjutim , druga jednachina je fundamentalno netachna (odnsosno aproksimativna ) jer polazi od p=ћ*k , a to je  u stvari debroglijeva relacija p=h*L  (L-talasna duzina lammbda ) koja se opet izvodi pomocu chuvene ajnshtajnove E = mc2 :

http://www.tutorvista.com/content/chemistry/chemistry-iv/stereochemistry/isomerism-types.php

to opet ne bi bilo strashno (mada si sam iskljucio relativistichku komponentu iz jednachine za elektron ) , da spomenuta ajnshtajnova relacija jednostavno nije u skladu sa premisom da foton nema masu . naime , razna izvodjenja ove jednachine :

http://www.adamauton.com/warp/emc2.html
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Mass%E2%80%93energy_equivalence

pa chak i sam ajnshtajnov originalni papir :
http://www.fourmilab.ch/etexts/einstein/E_mc2/e_mc2.pdf

implicitno ili ekspilicitno formulishu cinjenicu da se radi o telu koje ima masu mirovanja u relativistichkom smislu (a foton je naravno nema jer i ne moze da miruje  Smile ) .

tu onda dolazi do jednog od tih chuvenih neslaganja kvantne fizike i teorije relativiteta ,ali o tome mozda drugi put ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:19:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.