Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:55:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ličnost i profesija  (Pročitano 2135 puta)
24. Avg 2009, 15:32:16
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Autor:  Aleksandar Novaković, psiholog



Platon je govorio da bi u uređenoj državi različiti pojedinci trebalo da imaju različite funkcije. Ne treba posebno isticati da je time naglašavao postojanje velikih individualnih razlika. Upravo tu leži smisao proučavanja kojima se, između ostalog, bavi psihologija rada. Šarolikost i bogatstvo ljudskih osobina i sposobnosti paralelan je brojnosti aktivnosti koje čovek obavlja.

Različiti pojedinci se međusobno jako razlikuju po svojim obeležjima, a isto tako i radne aktivnosti po svojim karakteristikama. To nameće potrebu ulaganja napora u pravcu optimalnog usklađivanja ova dva faktora.
Istraživanje
U toku januara 2006. godine sprovedeno je istraživanje za potrebe diplomskog rada pod nazivom ''Osobine ličnosti i profesionalna interesovanja''. Uzorak su sačinjavali maturanti tri niške gimnazije (''Stevan Sremac'', ''Bora Stanković'' i ''9. maj'') zbog svoje profesionalne neopredeljenosti i pokrivenosti najvećeg broja potencijalnih zanimanja. Ukupno ih je bilo 390, ujednačeni po polu i po smerovima. Za merenje osobina ličnosti korišćen je Ajzenkov EPQ (dakle, nezavisne varijable su bile: ekstraverzija, neuroticizam i psihoticizam), a za interesovanja Test profesionalnih interesovanja – TPI (sa deset oblasti interesovanja/zavisnih varijabli: administracija, bezbednost, tehničko-zanatski rad, kultura, nauka, poljoprivreda, prehrana, trgovina, estetsko oblikovanje i humanitarno-zdravstveni rad).

Dakle, predmet istraživanje bio je ispitati povezanost navedenih osobina ličnosti i profesionalnih interesovanja.
Rezultati
Dobijena je značajna korelacija između profesionalne oblasti administracija i ekstraverzije. Na prvi pogled čini se da je ovaj rezultat  neočekivan. Administrativni poslovi se vezuju za rad sa papirima, bez mnogo socijalnih kontakata. Međutim, neke od stavki na TPI testu koje pokrivaju administraciju se odnose i na, recimo, rad sa strankama na šalteru u banci ili pošti, a neke na odgovorne poslove (''Izračunavati plate zaposlenima u firmi'', ili ''Voditi zapisnik tokom suđenja''). Ekstraverti, kao emocionalno stabilniji i samopouzdaniji, verovatno su prijemčiviji za ovu vrstu poslova. Ono što je, po mom mišljenju, još značajnije jeste da je izbor ove oblasti tesno povezan sa interesovanjima za pravničku i/ili ekonomsku struku, tako da je možda manje specifičan u odnosu na osobine ličnosti koje nas u ovom radu zanimaju.

Dobijene su značajne korelacije sa svim varijablama osobina ličnosti i oblasti bezbednost. Utvrđena je i značajna korelacija sa Laj skalom. Najznačajnija je pozitivna korelacija sa psihoticizmom. Dakle, osobe koje imaju izražene agresivne tendencije, dogmatske stavove, impulsivne reakcije i manipulativne težnje često biraju zanimanja povezana sa opasnošću i rizikom.

Osobe sa visokim stepenom neuroticizma (emocionalno nestabilne, nesigurne, anksiozne) izbegavaju visokorizične poslove i negativno koreliraju sa njima. Socijabilne, komunikativne, aktivne i dominantne (indikatori ekstraverzije) osobe u značajnoj meri se opredeljuju za zanimanja koja su povezana sa opasnošću (vojni, milicijski poziv). Stalna ''glad'' za stimulacijom, za uzbuđenjima, kod ekstraverata utiče na ovakav njihov izbor. Bezbednost, kao oblast interesovanja, pokazala sa kao najdiskriminativnija u pogledu osobina ličnosti u ovom istraživanju.
Ajzenkovih osobina ličnosti
Postoje čak tri značajne korelacije između tehničko-zanatske oblasti interesovanja i Ajzenkovih osobina ličnosti. Visoka preferencija ove oblasti bitno korespondira sa visokim skorom psihoticizma i sniženim neuroticizmom. Na nešto nižem nivou značajnosti postoji i negativna povezanost sa ekstraverzijom. Svojevrstan ''profil'' ličnosti osoba zainteresovanih za tehničko-zanatska zanimanja koji smo dobili u ovom istraživanju nam govori o, nazovimo praktičnom duhu. Ova interesovanja su usmerena na konkretene objekte, na mehaničke odnose i pojave. Praktičan, pragmatičan, konkretan ili ''čvrsto na zemlji'' karakter je u vezi sa emocionalnom stabilnošću, staloženošću (negativna korelacija sa neuroticizmom) i sklonošću ka konzervatizmu i crno-belom sagledavanju pojava i odnosa (kognitivni aspekt psihoticizma).       
       
Pozitivna korelacija sa neuroticizmom utvrđena  je kod oblasti interesovanja kultura. Na TPI testu ovu oblast uglavnom pokrivaju poslovi vezani za umetničku delatnost (književnost, film, pozorište). Dobijeni rezultati ne iznenađuju. Emocionalna nestabilnost, ''nemiran duh'', često menjanje raspoloženja u vezi su (možda su i jedan od uzroka) sa potrebom za stvaralačkim izrazom. Ove osobe uglavnom burnije doživljavaju realnost, osetljivije su, (neuroticizam), a to je jako bitna osnova za kreativnost. Mala napomena:
     
U dosadašnjim istraživanjima nađeni su slični rezultati. S. Vidanović (2005) je u svom radu dobila značajno povišenje neadaptivnih obrazaca ponašanja kod adolescenata koji pohađaju umetničku školu u odnosu na njihove vršnjake gimnazijalace. Možda je umetnost način da se (neke) osobe eksternalizacijom, odbrane od te unutrašnje ''bure'' emocija.  Panić (1997) u svojoj knjizi Psihologija i umetnost  poglavlje ''Umetnik i neuroza'' započinje rečima: ''Stvaranje je vezano za potrebe koje, ako su snažne, uvek izazivaju i strahove''. Naravno, treba praviti razliku između umetnika i neurotičara (videti, Panić, 1997, str. 270).
       
Na kraju, valja napomenuti i da je ličnost umetnika suviše složena da bi se objasnila samo ovom varijablom, bez uzimanja u obzir i mnogih drugih aspekata ličnosti.
       
Nisu utvrđene značajne korelacije između nauke kao oblasti interesovanja i osobina ličnosti u našem istraživanju. Zapravo, nauka se pokazala kao najmanje diskriminativna oblast u pogledu osobina ličnosti. Izgleda da neki drugi činioci (verovatno kognitivni) određuju naučni interes u većoj meri. Sem toga, oblast nauka je isuviše ''široka'' (nespecifična) kategorija na TPI testu.
       
Nađena je samo jedna značajna korelacija između poljoprivrednih interesovanja i ekstraverzije i to negativna. Moglo bi se reći je da je ovo ''praktičan'' profil jako sličan tehničko-zanatskom, mada sa mnogo manjom statističkom značajnošću.
     
Poljoprivredni poslovi su uglavnom vezani za individualan rad i rad bez direktnog autoriteta i pritiska što je u skladu sa povučenim, mirnim i pasivnim sklonostima introverta.
             
Prehrana korelira značajno samo sa neuroticizmom i to pozitivno. U pitanju su uglavnom poslovi vezani za spravljanje različitih jela. Stoga ovo interesovanje možemo dovesti u vezu sa kreativnošću i potrebom za kreativnim izrazom (grafikon je sličan grafikonu za oblast estetsko oblikovanje). Sem toga, ove dve oblasti međusobno koreliraju visoko, čak 0.630!). Ovaj rezultat možemo tumačiti kao potrebu za eksternalizovanjem unutrašnjih ''emocionalnih bura'' i konflikata tj. njihovo sublimisanje u kreativni čin.
Estetsko oblikovanje i osobine ličnosti
Postoje dve značajne korelacije između estetskog oblikovanja i osobina ličnosti. Značajnija je pozitivna veza sa neuroticizmom. Na TPI testu ovu oblast pokrivaju kreativni, ali ne i usko gledano umetnički poslovi. Dakle, visok stepen emocionalne nestabilnosti je, kao i kod kulture i prehrane, činilac koji predstavlja biopsihološku osnovu za stvaralačku potrebu.
       
Druga korelacija, nešto manje značajna, je ona sa psihoticizmom i to negativna. Umetnici često pokazuju povišeni psihoticizam, dok osobe koje se bave stvaralaštvom (ili se za njega zanimaju ali nemaju značajna postignuća) pokazuju samo povišenje na neuroticizmu. Iz ovoga ne treba izvući  zaključak da je za uspeh u umetnosti ''neophodan'' povišeni psihoticizam.
Humanitarno-zdravstveni rad i osobina ličnosti
Dve su statistički značajne korelacije dobijene između oblasti interesovanja humanitarno-zdravstveni rad i osobina ličnosti. Visoka je pozitivna korelacija sa neuroticizmom. Osobe sa povišenim neuroticizmom su osetljivije i empatičnije (ukoliko taj neuroticizam ne prelazi u funkcionalni poremećaj). One su takođe brižnije (za svoje i tuđe nevolje). Ovo je verovatno u vezi sa činjenicom da su ove osobe generalno lakše povredljive, ranjive, lakše se uslovljavaju na strah i njime reaguju i na manje intenzivne draži.       
   
Sniženi psihoticizam se uklapa u profil ličnosti koji visoko preferira humanu delatnost. Izostanak impulsivnosti, dogmatičnosti, agresivnosti i manipulativnosti razumevanja i stavljanja tuđih potreba iznad svojih.
     
Značajna veza između ispitivanih osobina, koje Ajzenk smatra urođenim, i profesionalnih interesovanja navodi na razmišljanje o tome da je naš životni poziv svojim dobrim delom predodređen.
   
Takođe, korisno bi bilo sprovesti i istraživanja na uzorku koji bi sačinjavale osobe koje su već izabrale svoju profesiju i njome se bave određeno vreme.

stetoskop.info
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Citat
Emocionalna nestabilnost, ''nemiran duh'', često menjanje raspoloženja u vezi su (možda su i jedan od uzroka) sa potrebom za stvaralačkim izrazom. Ove osobe uglavnom burnije doživljavaju realnost, osetljivije su, (neuroticizam), a to je jako bitna osnova za kreativnost.

Istina .Mene kad zatvore u kancelariju medju cetiri zida najmanje sam produktivna ,a kad imam sirinu kretanja i svaki dan novi problem koji treba resiti u hodu (ne za stolom ) tada dajem najbolje rezultate.
Trenutno sam na takvom radnom mestu gde ne mogu da ispoljim svoju kreativnost,zapravo gde se to i ne trazi,sve je unapred utvrdjeno za celo leto i osecam se jako sputano i nekorisno .
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Ozbiljne firme uvek rade ovakve testove i po pravilu su najbolje u svojoj oblasti poslovanja. Ne interesuje ih ni pol ni rasa ni godine (sem ako nisi previse mator), ako test pokaze da si covek za odredjenu poziciju i posle na razgovoru za posao se zakljuci da si ''normalan'' - posao je tvoj! U Srbiji, brale, zna se kako jedino moze da se dodje do odredjene pozicije. Zato nam je i ucinak odgovarajuci...
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19849
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Sony 
Kad bi svako radio , šta najbolje zna , sve bi bilo mnogo bolje , nego što jeste......
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:55:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.