Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:01:20
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Svi ćemo plaćati za otetu imovinu  (Pročitano 6270 puta)
Jet set burekdzija


Tecite suze moje, reče policajac.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5313
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Motorola Fire X311
Citat
jer meni su 1946. godine oduzete dve kuće, u Vrbasu (300 metara kvadratnih + plac od 2.300 metara kvadratnih) i u Crvenki (250 metara kvadratnih + plac od 4.100 metara kvadratnih); pored toga oduzete su mi i njive najveće plodnosti koje su se prostirale na površini od 200 ari između Vrbasa i Crvenke.
ovo me podsjeca na ono kad covjeku izgori svinjac, a on prica osiguranju da je imao pikasove slike unutra Smile ovaj makso ce u nadoknadu sigurno uracunati i dusevnu bol zbog dugogodisnje odvojenosti od rodne grude Smiley
IP sačuvana
social share

Years later, in another place,
he steps out of the dark and speaks to me.
He whispers: 'I'll tell you the ultimate secret of magic.
Any cunt could do it.
'
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Samsung 
Можда је човек присилно регрутован, јер је дивизији Принц Еуген, предвиђеној да буде добровољачка, фалило људи.

Мада и у том случају њему не следи ништа, јер је та имовина урачуната у ратну одштету, а Немци су гарантовали да се о томе неће више причати.

Једини који могу нешто добити, су ове Швабе што осташе у земљи након рата.
« Poslednja izmena: 11. Avg 2009, 21:44:54 od DuKiM57 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
mob
Apple iPhone SE 2020
Nepravda koja traje više od šezdeset godina
Nemci ga streljali, a sud proglasio ratnim profiterom
Autor: M. Ilić | Foto: n. kostić | 16.08.2009. - 00:01

Porodica inženjera Luke Špartalja, koga je Gestapo streljao početkom marta 1943. godine, a nova vlast, da bi mu oduzela imovinu, tri godine kasnije proglasila ratnim profiterom, podnela je zahtev za rehabilitaciju i od beogradskog Okružnog suda očekuje da ispravi nepravdu koja traje više od šest decenija.


Špartalj je bio vlasnik mašinsko-metalurškog preduzeća u Ulici vojvode Mišića u Beogradu, koje je za potrebe vojske Kraljevine Jugoslavije u velikim količinima proizvodilo upaljače, „bombe sa dvogubim upaljačem“, alat... U aprilskom ratu, pred slom jugoslovenske vojske, zatražio je od Generalštaba dozvolu da onesposobi mašine, ali odgovor nije dobio.
Nekoliko dana posle okupacije zemlje, Nemci su Špartalju oduzeli preduzeće i na čelo firme kao komesara postavili svog čoveka. Prema kazivanju Šprataljeve ćerke Vere, jedan od komesara bio je i ratni zločinac Oto Majer koji je organizovao vešanja na Terazijama. Pošto je odbio saradnju s okupatorom, stavljena je i zabrana otuđenja i opterećenja celokupne Šprataljeve imovine, uključujući i kuću.
Šprartalj je ostao u svojoj fabrici i s poslovođom Mladenom Cvetkovićem organizovao sabotaže posipajući talk po osovinama mašina. Rad u preduzeću omogućio mu je lakši kontakt s ljudima na aerodromu u Batajnici i beogradskoj Železničkoj stanici, koji su mu dostavljali važna obaveštenja. Između ostalog, od njih je dobijao informacije o kretanju vozova sa transportima nemačke vojske i depoima goriva. S jednim od svojih inženjera Špartalj je osnovao i špijunsku mrežu i sve ove podatke, preko radio-stanice 506, slao u London.
Šifrovane poruke stanice 506 i Špartaljeva aktivnost nisu ostali neprimećeni. Nemci su krenuli u potragu za stanicom i agentom Ulmanom, što je bio Šprataljev pseudonim u kontaktima s Londonom. Posle nešto više od godinu dana, tačnije 11. novembra 1942, Gestapo je uhapsio Špartalja. Odveli su ga u logor i kao pripadnika pokreta otpora streljali u Jajincima februara 1943. godine. Špartalj nikog nije izdao, a zajedno s njim streljani su Mladen Cvetković i inženjer Rade Luković.
Posle oslobođenja, u proleće 1946. godine, Sreski sud u Beogradu doneo je odluku kojom je celokupna imovine Luke Špartalja prešla u vlasništvo države. Prethodno je Komisija za ratnu dobit Špartalja proglasila ratnim profiterom pošto je po svojoj slobodnoj proceni zaključila da je u vreme okupacije uvećao svoju imovinu za 7.000.000 dinara.
Špartaljeva ćerka Vera i supruga Milica se pitaju kako je neko mogao da ostvari dobit u fabrici koju su Nemci konfiskovali i da uz to, zbog navodnog neprijavljivanja prihoda, mrtav čovek bude kažnjen sa 2.100.000 dinara. One tvrde da je iznos od 7.000.000 dinara, koliko je navodno Špartalj po nalazu Komisije za ratnu dobit zaradio za vreme rata, zapravo avans koji je vlasnik mašinsko-metalurškog preduzeća dobio od Vojske Kraljevine Jugoslavije kao avans za proizvodnju „bombe sa dvogubim upaljačem“.
Na odluku pomenute komisije, Špartaljeva porodica je uložila žalbu, ali nije uspela da je promeni. Da apsurd bude veći, tužilac je u vreme suđenja tvrdio da je Špartalj živ i da se s Nemcima povukao u Francusku.

Konfiskacija imovine „kulaka i buržoazije“
Dušanka Subotić-Homen, punomoćnik porodice Špartalj, istakla je u zahtevu za rehabilitaciju da je glavni motiv za donošenje ovakvih odluka,kao u slučaju Špartalj, bio da se od gradske buržoazije i takozvanih kulaka oduzme pokretna i nepokretna imovina.
„Da bi se ovakve odluke uobličile u zakonsku formu, trebalo je ljude proglasiti izdajnicima ili saradnicima okupatora, a posle odlukom suda izreći kaznu konfiskacije imovine. Međutim, Luki Špartalju se nije mogao pridodati epitet izdajnika ili saradnika okupatora, jer su ga okupatori streljali 1. marta 1943. Da bi mu oduzeli imovinu, pribeglo se drugom metodu – proglasili su ga za ratnog profitera...“ stoji u zahtevu za rehabilitaciju Luke Špartalja.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2747
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
U redu je to da se plati zemlja oteta seljacima i imovina predratnih industrijalaca. Trgovcima i lihvarima ne bi vratio ni žutu banku.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 795
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Vratite ljudima oduzetu imovinu , bando zuta !!!

Bando zuta  Smile....  Smile ... Odlican mi ovaj slogan  Smile ....

Ako nije moguca restitucija u naturi , dajte pare od obveznica .. pardon , to je Dinkicev fazon  ... u gotovini isplatite ljude  Smile....

Zuta banda .  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 6230
U redu je to da se plati zemlja oteta seljacima i imovina predratnih industrijalaca. Trgovcima i lihvarima ne bi vratio ni žutu banku.
A kako ces odluciti ko je ko? Kako se zove onaj, dal Velickovic ili tako, sto je bio vlasnik pivare kod Mostara.
Rece covek da ostane sve radnicima, da nijedan radnik ne bude ostecen, al da mu vrate samo zemljiste sto su prodali nekim svojim chausima. Dakle njegovu zemlju, koju su prodali da vrate a ostalo mu ne treba. neka ljudi rade i zaradjuju svoju platu.I jos je naglasio, da sa njegove zemlje, ne sme nijedan radnik d abude ostecen po principu njegovog vlasnistva.

I sada hajde da vidimo sta placamo mi od budzeta: staru stednju od koliko vec ne znam, jer je po nesto kompenzovano u nekretninama. Dafinu.A sada jos i komunjare koje su dograbile tudje.

I sada shkorpi lud kad kaze da je to od 45-e teror crvenih pljackasa sa sve ratovima 90-ih do dan danas.

Bre hibridi, mars u magarecu klupu i naucite sta su Srbi, jer se svi mi vucemo iz nekoga ko je tu casno ziveo.
Operacija odstranjivanja gena iz Titovog jajca. Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 18. Avg 2009, 22:38:57 od shkorpion »
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

No squealing remember "that it's all in your head"

Zodijak
Pol
Poruke 5365
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
U redu je to da se plati zemlja oteta seljacima i imovina predratnih industrijalaca. Trgovcima i lihvarima ne bi vratio ni žutu banku.

Na jevreje mislis Smile
IP sačuvana
social share
I reach my peak, I can't speak,
call my nigga Chic, tell him that my will is weak.
I'm sick of niggas lyin', I'm sick of bitches hawkin'
matter of fact, I'm sick of talkin'.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 6230
Pa pre drugog rata, trgovci su bili mahom Jevreji.
U nasoj restituciji, prvo ce biti obesteceni strani elementi: Svabe i Jevreji. Nasima sta ostane. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

No squealing remember "that it's all in your head"

Zodijak
Pol
Poruke 5365
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Pa pre drugog rata, trgovci su bili mahom Jevreji.
U nasoj restituciji, prvo ce biti obesteceni strani elementi: Svabe i Jevreji. Nasima sta ostane. Smile Smile Smile
Nisu oni u Srbiji nista imali osim zgrada, to znam provereno pricao mi drug a njegova drugarica je jevrejka, pa mu ispricala sta se desavalo posle II Svetskog rata.

Uglavom su se bavili trgovinom a zemlje nisu imali...
IP sačuvana
social share
I reach my peak, I can't speak,
call my nigga Chic, tell him that my will is weak.
I'm sick of niggas lyin', I'm sick of bitches hawkin'
matter of fact, I'm sick of talkin'.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
Nokia 6230
Pa pre drugog rata, trgovci su bili mahom Jevreji.
U nasoj restituciji, prvo ce biti obesteceni strani elementi: Svabe i Jevreji. Nasima sta ostane. Smile Smile Smile
Nisu oni u Srbiji nista imali osim zgrada, to znam provereno pricao mi drug a njegova drugarica je jevrejka, pa mu ispricala sta se desavalo posle II Svetskog rata.

Uglavom su se bavili trgovinom a zemlje nisu imali...
pa gde si nasao jevreja da kopa. Smile Smile Smile
Salu na stranu, sada kada od silnog strvinarstva cemo zavisiti od stalnog prosenja para, moracemo to da vratimo pa da se sve otimaju i da nece da vrate.
A ovu perverziju koju rade, prvo streljaju ljude pa u krecane, pa uzimaj imovinu, pa nekoliko decenija lazi i obmana, pa puj pike ne vazi hajdmo nazad u kapitaliste, ali cemo sada mi ubice da vam pokazemo kako se kapitalise, a vi platite ovima sto smo likvidirali povracaj imovine potomcima, to mi malo deluje kao cist terorizam.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 08:01:20
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.