Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kada će biti pokrenuta proizvodnja u Srbiji?  (Pročitano 16902 puta)
08. Avg 2009, 17:17:40
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.2
mob
Alcatel 

Izvor Borba.

Goran Petrović
Listajući nedavno neke novine koje su mi došle pod ruku, videh naslov koji mi privuče pažnju. A kako i ne bi, kada je bio krajnje neobičan i intrigantan - Piramida propada,''faraoni'' se razbežali?! Koja Piramida i koji ''faraoni'' zapitao sam se naravno, dok su mi razne asocijacije i pretpostavke prolazile ''kroz glavu''. Onda sam na brzinu prelećući pogledom preko teksta shvatio da se pomenuti naslov odnosi na nekada ekskluzivni tržni centar ''Piramida'' na Novom Beogradu ''...koji već nekoliko godina unazad nije ono što je bio. Zapušten je, prljav i u vrlo lošem stanju. Svakim danom u njemu je sve više praznih lokala, a oni preostali uveli su skraćeno radno vreme, pa lokale otvaraju u 12 časova...''

Čitajući ovaj svojevrsni nekrolog nekada spektakularno i pompezno otvorenom tržnom centru, setio sam se i euforije koja je svojevremeno pratila otvaranje jednog još ekskluzivnijeg tržno-poslovnog centra u najužem centru Beograda u ''Čumićevom sokačetu''. Kvadratni metar lokala, ako ste uopšte bili u prilici da ga kupite, plaćao se tada basnoslovnih tri, četiri ili čak sedam hiljada maraka. Jer je imati lokal u ovom fensi tržnom centru, bila ne samo stvar prestiža već i sjajna investicija i odličan poslovni potez.

Da, tako je bilo nekada a sada je sve drugačije. Ne znam da li ste skoro išli u ''Čumića sokače'', da šetate i šopingujete, ili ste barem koristeći ga kao prečicu između Terazija odnosno Kolarčeve i Dečanske, prosto prošli kroz njega. A ako jeste, verovatno ste videli da je danas i on tužno zapušten i prazan baš kao i njegova novobeogradska ''posestrima Piramida''. Gde su i šta rade ''faraoni'' iz Čumićevog sokačeta nemam pojma, ali znam da uprkos svemu i dan danas neki novi ''faraoni'' zidaju i otvaraju sve veće i novije tržno-poslovne centre širom Beograda i Srbije. Uprkos tome što se i ovi stari polako gase i propadaju!

Mada nisam neki naročiti ljubitelj istih, pamtim da su pored ''Piramide'' i ''Sokačeta'' u poslednjih desetak ili više godina u Beogradu otvoreni i mnogi drugi tržni centri kako u najstrožem centru grada, poput ''Milenijuma'' i ''Siti pasaža'' na Obilićevom vencu, tako i na periferiji odnosno na Banjici, Banovom Brdu, Vidikovcu, Novom Beogradu...Njih su vrlo brzo zamenili šoping-molovi poput novog ''Merkatora'', ''Merkura'', ''IDEA''-e. ''Rodića''...Što uopšte nije smetalo ni Miloradu Miškoviću da sazida svoj ''Delta city'', ni Petru Matiću da ga postidi svojim TC ''Ušće'', najvećim tržnim centrom na Balkanu, koji je kažu koštao oko 150 miliona eura, a ni Radomiru Baji Živanjiću, da za fantastičnih 380 miliona eura kupi i obnovi ''Robne kuće Beograd''!! Ni tu kažu nije kraj, jer ''strani'' investitori već planiraju gradnju novih šoping-molova poput onog na Autokomandi!!

Ako preskočimo pitanje ekonomske opravdanosti i isplativosti ovakvih investicija i ostavimo ga pametnijima i sposobnijima od nas, koji su sve napred navedeno izgradili, postavlja se još jedno ništa manje ineresantno. A moglo bi da glasi: A šta to Srbija ima od ovih ''kapitalnih investicija''? Gotovo ništa. U njima se ne prodaju srpski televizori, šporeti i frižideri, pa čak ni fenovi, tosteri i mikseri jer ih Srbija ne proizvodi. Ni Srpske cipele, sportske patike, kožne jakne, farmerke i majice...ni Srpski parfemi i ostali kozmetički preparati. Ni Srpske sveske, gumice i olovke, ni Srpske gaće i čarape, jer ni njih odavno ne proizvodimo. Ni Srpske maline koje bacamo po auto-putu, ni kupine, ni višnje koje se ne isplati uopšte brati, jer više košta branje od ubranog!! Pa čak ni Srpska slanina i pršuta sa Zlatibora, Srpska jagnjetina sa Peštera ni kobasice bez holesterola od Srpskih svinja Mangulica, ni Srpski kajmak ni Srpska proja!!

Ove tržne centre i šoping-molove zidaju navodno neke strane kompanije, koje taj prostor prodaju ili izdaju drugim stranim kompanijama, koje tu pak prodaju robu napravljenu ko zna gde izvan Srbije. Pa činjenica da u tim tržnim centrima, koji navodno vrede desetine ili stotine miliona eura, nekoliko stotina mladića i devojaka nađe radno mesto prodavaca u buticima, konobara, čistačica ili radnika na obezbeđenju, za platu od sto-dvesta eura ni njima ni Srbiji ne znači bog zna šta!!

Ali priča o tržnim centrima i šoping-molovima koji se besomučno grade čak i u bednoj i siromašnoj Srbiji, odnosno činjenica da je mnogo više investicija u prodajnu infrastrukturu i uslužne delatnosti, nego u proizvodne kapacitete, nedvosmisleno ogoljava suštinu naše propasti i naše kolonizacije. I tera nas da se zamislimo i zapitamo zašto se u Srbiji nikakav rad ne isplati. Kako je moguće da se čak ne isplati ni ubrati ono što je samo izraslo i visi na grani. I zašto je sve ono što mi proizvodimo, višestruko skuplje od onoga što je napravljeno hiljadama kilometara daleko od nas?!

Odgovori su, na žalost, vrlo jednostavni ali i poražavajući. Dok se ceo svet prethodnih godina i decenija bavio upravo tim stvarima, odnosno pitanjima šta će proizvoditi i od čega će živeti u eri užasavajuće ekonomske globalizacije i sve veće konkurencije na globalnom svetskom nivou, mi smo se zahvaljujući našim vođama bavili pitanjima XIX veka. Međusobno smo se ubijali i istrebljivali, pravili nove države i crtali nove granice i umesto ekonomskih rešavali nacionalna i istorijska pitanja.I kasno shvatili ''da se patriotizam ne sipa u traktore'' a da njima mora da se poore njiva da bi se zasejala i požnjela pšenica i od nje napravio hleb!!

Da je konkurencija na svetskom tržištu nemilosrdna i da je čak i ova mala Srbija sa sedam-osam miliona stanovnika, sa smešno malom prosečnom platom i bruto-društvenim proizvodom, ipak nekakvo tržište za koje se kao i svako drugo besomučno otimaju strane multinacionalne kompanije, kako bi na njemu plasirale svoje proizvode. I da je i nama kao i mnogim drugim malim i ekonomski beznačajnim državama, prevashodno namenjena sudbina potrošača a ne proizvođača!! I da ''proizvodeći'' tržne centre i šoping-molove mi u stvari ništa ne proizvodimo, već samo obezbeđujemo prostor i prodajnu mrežu za plasiranje tuđih proizvoda. Da sve te vajne investicije služe upravo tome. Da Srbija odnosno Beograd, bude jedan veliki šareni i blještavi ali tuđi šoping-mol u kome će doduše srpski prodavci u radnjama i buticima, za platu od dvesta eura, srpskoj sirotinji prodavati robu koja neće nositi oznaku ''Made in Serbia''.

A bez ikakve nacionalne ekonomske strategije, bez ulaganja u proizvodne kapacitete i danonoćnog rada osmišljenog i vođenog Srpskom pameću, nećemo još dugo moći da trošimo, uglavnom pozajmljene odnosno tuđe pare i živimo u tom virtuelnom šarenom svetu. Jer kada potrošimo i ono malo sirotinje što imamo i kada poverioci i kreditori zakucaju na naša vrata i tržni centri i šoping-molovi će poželeti Turaka, pardon Srba, kojih nigde biti neće!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Бољитка нам нема док год транге-франге трговина буде уноснија од сваке производне делатности ...
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Подавите либерале

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 3937
Zastava Србија,Београд,Звездара
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson k530i
Све ово је добро познато.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.2
mob
Alcatel 
Postavio sam ovaj tekst , napred , samo za rad teme , koja je čisto politička. Kada , kako i da li če iko pokrenuti proizvodnju u Srbiji?. Da li je moguće napraviti nove fabrike, bele tehnike, cipela,garderobe, poljoprivrednih mašina i svega ostalog što smo proizvodili do pre samo 20 godina. Mislim da je bolja i lošija domaća proizvodjna , nego strana roba na sve strane.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
ja licno smatram da je moguce napraviti deo.ako se ulozi trud,i pametno rukuje parama.

uostalom,ako ne mozemo da napravimo nesto novo od fabrika,onda bar mozemo da se toliko potrudimo da sacuvamo ono sto vec imamo,a ne da bacamo u ruke lopovima,kao sto je to bio slucaj sa Ikarbusom!!!  Smile Smile Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 08. Avg 2009, 17:42:35 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Подавите либерале

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 3937
Zastava Србија,Београд,Звездара
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson k530i
Могуће је.Кренеш од онога где можеш бити јак(пољопривреда)на то надовезујеш прерађивачку индустрију итд...инвестираш у обновљиве изворе енергије,ту исто имамо потенцијала и тако редом.Сад за белу технику и електронику,аутомобиле и сл. не знам,са глобализацијом долази до укрупњивања произвођача на тржишту,тешко да локалне фабричице могу да се изборе за место под сунцем.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Nokia N93
Teško da će proizvodnja biti pokrenuta. Za neku veću fabriku investitor će uvek odabrati zemlje gde je jetinija radna snaga (Kina). Ja stvarno ne znam koje su to komparativne prednosti Srbije koje bi navele investitora da ovde uloži. Sve u svemu crno nam se piše Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.2
mob
Alcatel 
Teško da će proizvodnja biti pokrenuta. Za neku veću fabriku investitor će uvek odabrati zemlje gde je jetinija radna snaga (Kina). Ja stvarno ne znam koje su to komparativne prednosti Srbije koje bi navele investitora da ovde uloži. Sve u svemu crno nam se piše Smile

Nisam mislio na strane investitor, već stimulisanje domaćih investitora da ulažu u proizvodnju, a ne u samo u trgovinu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
Citat
već stimulisanje domaćih investitora da ulažu u proizvodnju, a ne u samo u trgovinu.

Па само се намеће ... кад буде исплативије нешто производити него трговати ... сами ће похрлити ...

Зато треба увести неки ред у све области трговине ... Не може онај ко прода јаје да заради 5 динара на њему, а човек који гаји кокошке 2 динара ... глуп пример али на то се своди Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Подавите либерале

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 3937
Zastava Србија,Београд,Звездара
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson k530i
Citat
već stimulisanje domaćih investitora da ulažu u proizvodnju, a ne u samo u trgovinu.

Па само се намеће ... кад буде исплативије нешто производити него трговати ... сами ће похрлити ...

Зато треба увести неки ред у све области трговине ... Не може онај ко прода јаје да заради 5 динара на њему, а човек који гаји кокошке 2 динара ... глуп пример али на то се своди Smile

Заправо одличан пример.Пре две или три године причам са кумом који је земљорадник,сељак.И каже он мени главицу салате,што је 30 дин на пијаци,ја продајем пијачарима за 1 дин.Па ти види који је то безобразлук.Гуле сељака,гуле потрошача,а држава аминује.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.113 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.