Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 07:32:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bez kontrolisanja voljene osobe  (Pročitano 905 puta)
24. Jul 2009, 10:17:20
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Ima onih koji podrazumevaju da ne treba pokušavati da kontrolišete voljenu osobu, ali mnogi to ipak pokušavaju, na ovaj ili onaj način, i strahovito ih frustrira ako im to ne polazi za rukom. A vezu, zapravo, znatno može da olakša prihvatanje činjenice da voljenu osobu ne treba pokušavati da kontrolišete.

Kakva vrsta kontrole? Bilo kakva. Kad voljenoj osobi govorite šta treba ili ne treba da radi (s očiglednim izuzetkom situacija kada pod vašim uputstvima radi nešto što joj je novo, recimo, menja osigurač ili sprema šnicle). Ili, još gore, šta mora da radi. Mora da opere sudove. Mora da već jednom ode kod lekara. Mora da vidi ovoga ili onoga. Mora da prestane s ovom ili onom lošom navikom. Ne bi trebalo da se osmehuje onome, nije on vredan toga. Ne sme tako-i-tako da se ponaša. U pokušaje kontrole spada i kada nekoga pokušavate da ubedite da je ovo ili ono za njihovo dobro.

Ne kažemo da ne smete ni da zucnete onda kada vam nešto zasmeta. Daleko od toga. Ipak, jedno je reći da vam smeta ili da vas povređuje kad se voljena osoba ponaša tako-i-tako, ili da vam je u tome-i-tome potrebna njena pomoć, a nešto sasvim drugo narediti joj kako da se ponaša. Naređivanje neretko ne funkcioniše ni kad su deca u pitanju, dete neće pa neće, a još i slabije pomaže kad se o odrasloj osobi radi - ne samo da ne pomaže već često ima i suprotan efekat od željenog, jer se mnogi automatski suprotstave tome da im neko komanduje, pa odbijaju i ono što bi, inače, možda i prihvatili.

Jednom kada prihvatite da je jedino ponašanje nad kojim imate kontrolu vaše sopstveno (bez izgovora tipa da je nešto jače od vas, da je to alkohol progovorio iz vas i slično), stvari dobijaju drugačiju perspektivu; više se ne postavlja pitanje kako da voljenu osobu naterate da nešto uradi ili uvidi - to jednostavno ne možete - već šta vi možete da uradite kako bi se popravilo ono što vam smeta. Naravno, veza najbolje funkcioniše onda kada oboje to uvide, kada niko nikoga ne pokušava da kontroliše, ali, kao što smo rekli, to nije pod vašom kontrolom - pod vašom kontrolom je samo kako se ponašate vi.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 07:32:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.